Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Duran Kalkan’dan çok tartışılacak iddia

Rûdaw Tarafından 6.4.2015
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreni...
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreni...

Ankara (Rûdaw) - KCK yöneticilerinden Duran Kalkan, Berkin Elvan davasına bakan savcının rehin alınması ve ardından öldürülmesi eyleminin “AK Parti’yi kurtarma operasyonlarına zemin sunduğunu” iddia etti.

 

Özgür Gündem gazetesinde Adil Bayram müstear ismiyle yazan Kalkan, “AKP’yi kurtarma operasyonları” başlıklı yazısında son günlerde DHKP-C örgütü tarafından yapılan eylemleri değerlendirdi.

 

Kalkan, Newroz sonrasında, Kürt sorununda herşeyin normal gittiği bir dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” açıklamasının ardından AK Parti cephesinde yaşanan tartışmaları hatırlattı.

 

AK Parti’nin oy kaybı yaşadığı, HDP’nin tırmanışının devam ettiği bir dönemde Çağlayan Adliyesi’ndeki olayın meydana geldiğine dikkat çeken Kalkan, yapılan eylemle ülke gündeminin değiştiğini belirtti.


Kalkan, bu eylemin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan silahlı saldırıyı ve AK Parti Kartal ilçe binasını giren bir kişinin gerçekleştirdiği eylemi de birbiriyle ilişkili olarak değerlendirerek, şöyle yazdı:

 

“Sözde bunları yapanlar ve amaçları bir yana, olayların sonuçları tamamen AKP’yi kurtardı. Yapılanların hepsi aslında AKP’yi kurtarma operasyonları oldu.”

 

“Bunlara eylem demek bile mümkün değildir” görüşünü dile getiren Kalkan, şöyle devam etti:

 

“Sonuçları tümüyle AKP’ye hizmet eden ve AKP’yi kurtaran davranışlar hiç devrimci eylem olabilir mi? Bunların en azından AKP’yi kurtarma operasyonlarına zemin sunduğu açıktır. Dahası arka planı gerçekten de karanlıktır. Sonuç olarak, sözkonusu olaylardan yararlanarak AKP kendini kurtarmaya ve milliyetçi propagandayı geliştirerek oy oranını artırmaya çalışmaktadır.”

 

Gezi olayları sırasında yaşamını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın dosyasına bakan Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul çağlayan Adliyesi’ndeki odası, 1 Nisan günü DHKP-C örgütü tarafından basılarak Kiraz rehin alınmıştı.

 

Eylemin sonucunda savcı Kiraz’la birlikte iki eylemci de yaşamını yitirmişti. 

 

Bu olayın ardından yine aynı örgüte üye bir kadın militan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı ve silahlı bir eylem gerçekleştirmişti. Olayda eylemci öldürülmüştü. Aynı örgüt tarafından gerçekleştirilen her iki olay halen tartışılıyor.

 

KCK yöneticilerinden Duran Kalkan, Türkiye'de yayımlanan Özgür Gündem gazetesinde “Adil Bayram”, Avrupa'da yayımlanan Yeni Özgür Politika'da ise “Selahattin Erdem” isimleriyle yazıyor.

 

Kalkan, Türkiye soluna ilişkin kaleme aldığı yazılarla dikkat çekiyor.

 

Duran Kalkan, daha önce de HDP ile ittifak yapmayan ÖDP’yi eleştirmiş ve ÖDP’nin ittifak yapmaması durumunda “radikal demokratik hareketin ÖDP’yi gerçek ifadesine kavuşturmak zorunda kalacağını” yazmıştı.


Kalkan’ın sözleri tehdit olarak algılanmıştı. 

 

Yorumlar

 
Rizgar | 6.4.2015
DHKP-C, gesmisten bu yana "ne oldugu belli olmayan, kime hizmet ettigi muglak" bir yapilanma. Duran Kalkan bence objektif olarak dogru soyluyor. Oldurulen kadin teroristin babasinin verdigi demeci dinledim adam tam olarak sunu soyluyordu: "Bebek katiline, vatani bolenlere terrorist demiyorlar, vatanini seven kizim ve gencler bugun terrorist oldu" . Cok ilginc, elinde g3 ile elbombasi ile insanlari oldurmek icin sartlanmis olan sanki Kurdler.
Ahmettörön | 6.4.2015
Tamamen dhkpc + pkk + ateıst alevılerı olayın dışına ıtmek için propaganda Amaçlı beyandır ayrıca bu üçlü çözüm sürecınıde baltalamak için yapıyorlar ama ?? Başaramayacaklar ALLAH IN İZNIYLE
avdo | 6.4.2015
igneyi baskasina cuvaldizi kendine batir.
tolhıldan | 6.4.2015
Roboskide sözde müslüman ancak gerçekte hayvan bile olmayan türü belirsiz yaratıklar tarafından alçakça katledilen Kürdten hıncını alamamış olmalılarki Kürdün katırını bile katletmeye başladılar. Bu da gösteri,yorki bunu o zavallı hayvanlara reva gören cenah ve destekçileri Katırdan bin kere daha aşağılık yaratıklardır. tabi destekçilerini canlı kategorisine koymaya bile gerek yok.
6841 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Fahri | 21.11.2018 15:06:29
AİHM bizi bağlamaz diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan AİHM'e daha önce üç kez başvurmuş, 1- TERÖR SUÇU Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez AİHM'e 1999 yılında...
Erdoğan'dan AİHM kararına tepki: Ciddiye alamayız
| 9 saat önce | (1)
silopili teyi | 18.11.2018 08:53:42
keske herkes gercekleri soylese??? avrupaya giden ozellikle basur kurtleri ve iraklilarin yaridan fazlasi sahte isimler veya savaslarda hayatini...
illegal isler bunlar | 21.11.2018 14:11:47
bence ingiltere hakli, ne malum senin ulkende azili bir suclu olmadigin? sahte isimle, belgesiz olarak ilk geldiginde aldigina sukretmen lazim bunca...
Binlerce Kürt çıkmazda, pasaportlarına el konuldu veya iptal edildi
| 18.11.2018 | (3)
ağrıdan bir mümin | 20.11.2018 21:16:47
ağrı müslüman önce allah u ekber ne olduğunu öğren bi kere talibanlar müslümanlara çok zarar veriyor..cehalet öyle bir şey..
Soro | 21.11.2018 12:01:50
Agridaki dünyadan habersiz müslümana...Taliban bugüne kadar sirf kizlar okuyor diye kac kiz okuluna saldirmistir biliyormu acaba. Daha bir yil olmadi...
‘Taliban eskisinden daha güçlü’
| Dün 11:12 | (3)
Sahin | 21.11.2018 11:06:00
Yarim milyar degil arkadaslar. Yarim milyon olacak. Selamlar
BM'de yarım milyar dolarlık seyahat harcaması istifa getirdi
| 11 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

ABD'den çok kritik YPG açıklaması 14.11.2018 | (3)

ABD'den çok kritik YPG açıklaması

"Suriye içinde bir devletçik oluşmasına izin Tümünü gör
RÛDAW/ÖZEL - İranlı Büyükelçi: Kürdistan çok önemli bir jeopolitik merkez 10.11.2018 | (1)

RÛDAW/ÖZEL - İranlı Büyükelçi: Kürdistan çok önemli bir jeopolitik merkez

"İran, Kürdistan Bölgesi ve diğer bölgeler Tümünü gör
ANTEP - Halı devi konkordato ilan etti 7.11.2018 |

ANTEP - Halı devi konkordato ilan etti

1974 yılında kurulan fabrika 20'den fazla ülkeye Tümünü gör
0,406 seconds