Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Duran Kalkan’dan çok tartışılacak iddia

Rûdaw Tarafından 6.4.2015
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreni...
Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın cenaze töreni...

Ankara (Rûdaw) - KCK yöneticilerinden Duran Kalkan, Berkin Elvan davasına bakan savcının rehin alınması ve ardından öldürülmesi eyleminin “AK Parti’yi kurtarma operasyonlarına zemin sunduğunu” iddia etti.

 

Özgür Gündem gazetesinde Adil Bayram müstear ismiyle yazan Kalkan, “AKP’yi kurtarma operasyonları” başlıklı yazısında son günlerde DHKP-C örgütü tarafından yapılan eylemleri değerlendirdi.

 

Kalkan, Newroz sonrasında, Kürt sorununda herşeyin normal gittiği bir dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur” açıklamasının ardından AK Parti cephesinde yaşanan tartışmaları hatırlattı.

 

AK Parti’nin oy kaybı yaşadığı, HDP’nin tırmanışının devam ettiği bir dönemde Çağlayan Adliyesi’ndeki olayın meydana geldiğine dikkat çeken Kalkan, yapılan eylemle ülke gündeminin değiştiğini belirtti.


Kalkan, bu eylemin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan silahlı saldırıyı ve AK Parti Kartal ilçe binasını giren bir kişinin gerçekleştirdiği eylemi de birbiriyle ilişkili olarak değerlendirerek, şöyle yazdı:

 

“Sözde bunları yapanlar ve amaçları bir yana, olayların sonuçları tamamen AKP’yi kurtardı. Yapılanların hepsi aslında AKP’yi kurtarma operasyonları oldu.”

 

“Bunlara eylem demek bile mümkün değildir” görüşünü dile getiren Kalkan, şöyle devam etti:

 

“Sonuçları tümüyle AKP’ye hizmet eden ve AKP’yi kurtaran davranışlar hiç devrimci eylem olabilir mi? Bunların en azından AKP’yi kurtarma operasyonlarına zemin sunduğu açıktır. Dahası arka planı gerçekten de karanlıktır. Sonuç olarak, sözkonusu olaylardan yararlanarak AKP kendini kurtarmaya ve milliyetçi propagandayı geliştirerek oy oranını artırmaya çalışmaktadır.”

 

Gezi olayları sırasında yaşamını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın dosyasına bakan Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul çağlayan Adliyesi’ndeki odası, 1 Nisan günü DHKP-C örgütü tarafından basılarak Kiraz rehin alınmıştı.

 

Eylemin sonucunda savcı Kiraz’la birlikte iki eylemci de yaşamını yitirmişti. 

 

Bu olayın ardından yine aynı örgüte üye bir kadın militan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bombalı ve silahlı bir eylem gerçekleştirmişti. Olayda eylemci öldürülmüştü. Aynı örgüt tarafından gerçekleştirilen her iki olay halen tartışılıyor.

 

KCK yöneticilerinden Duran Kalkan, Türkiye'de yayımlanan Özgür Gündem gazetesinde “Adil Bayram”, Avrupa'da yayımlanan Yeni Özgür Politika'da ise “Selahattin Erdem” isimleriyle yazıyor.

 

Kalkan, Türkiye soluna ilişkin kaleme aldığı yazılarla dikkat çekiyor.

 

Duran Kalkan, daha önce de HDP ile ittifak yapmayan ÖDP’yi eleştirmiş ve ÖDP’nin ittifak yapmaması durumunda “radikal demokratik hareketin ÖDP’yi gerçek ifadesine kavuşturmak zorunda kalacağını” yazmıştı.


Kalkan’ın sözleri tehdit olarak algılanmıştı. 

 

Yorumlar

 
Rizgar | 6.4.2015
DHKP-C, gesmisten bu yana "ne oldugu belli olmayan, kime hizmet ettigi muglak" bir yapilanma. Duran Kalkan bence objektif olarak dogru soyluyor. Oldurulen kadin teroristin babasinin verdigi demeci dinledim adam tam olarak sunu soyluyordu: "Bebek katiline, vatani bolenlere terrorist demiyorlar, vatanini seven kizim ve gencler bugun terrorist oldu" . Cok ilginc, elinde g3 ile elbombasi ile insanlari oldurmek icin sartlanmis olan sanki Kurdler.
Ahmettörön | 6.4.2015
Tamamen dhkpc + pkk + ateıst alevılerı olayın dışına ıtmek için propaganda Amaçlı beyandır ayrıca bu üçlü çözüm sürecınıde baltalamak için yapıyorlar ama ?? Başaramayacaklar ALLAH IN İZNIYLE
avdo | 6.4.2015
igneyi baskasina cuvaldizi kendine batir.
tolhıldan | 6.4.2015
Roboskide sözde müslüman ancak gerçekte hayvan bile olmayan türü belirsiz yaratıklar tarafından alçakça katledilen Kürdten hıncını alamamış olmalılarki Kürdün katırını bile katletmeye başladılar. Bu da gösteri,yorki bunu o zavallı hayvanlara reva gören cenah ve destekçileri Katırdan bin kere daha aşağılık yaratıklardır. tabi destekçilerini canlı kategorisine koymaya bile gerek yok.
6967 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Yasin | 18.4.2019 19:44:22
Bunların sözde kürt lideri Abdullah Öcalanın ismide AGOP ARTİNYAN ' dır .İsme bak ! Böyle bir kürt ismi varmı ?
Yasin | 18.4.2019 19:48:05
Barzan iyi oku ! Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık, Ermeni’dir. Nenesinin Ermeni...
RÛDAW ÖZEL - HDP'li vekil: Kürdistan’da darbe yaptılar
| 16.4.2019 | (52)
Barzan | 18.4.2019 18:21:12
Bakanliktan atilan hirsiz bakanlari unutmusunuz. Hangi partiden bakandilar? Lùtfen isimlerini bize yaziniz. Ayakabi kutularini aile bankasi yapan...
Yusuf | 18.4.2019 19:30:26
Kürtler başkalarını kurtarma derdine düşmesin. İmamoğlu na verilen oylar akp ye karşı kart oynamaktı. Kürtler daha ileriye devletsizlik sorunlarını...
RÛDAW ÖZEL - İmamoğlu Kürt sorununa bakışını anlattı
| 12 saat önce | (6)
Axar | 18.4.2019 18:32:55
Kurmanci kreyol bir dil olduğu için derinliği yoktur. Soranice teşvik edilmelidir.
Dil bilimci Tan'dan HDP'li belediyelere Kürtçe çağrısı
| 8 saat önce | (1)
TuşbaEdremitÇaldıran | 18.4.2019 16:42:41
yediğiniz kul hakkını Allah kabul etmez İNŞALLAH
Xadi | 18.4.2019 18:17:30
Apocular için ders olsun!
YSK’dan, HDP'nin KHK'li adaylarla ilgili başvurusuna ret
| 7 saat önce | (3)
0,297 seconds