Rudaw
Canlı izle     Canlı Radyo Rûdaw canlı müzik

Kültür/Sanat

Kobani için sokak müziği

Adil Harmancî 23.2.2015
2365 İzlenme

Van (Rûdaw) – Türkiye'nin ilk Kürt heavy metal grubu olan Reh Ferec üyeleri, Şengal ve Kobani için sokak müziği gerçekleştirirken şimdi de single hazırlıyor. 

Reh Ferec heavy metal grubu 2004 yılında Hakkari'de kuruldu. 5 kişiden oluşan grup üyeleri Kürt illerinde şimdiye kadar çok sayıda konser ve etkinliklerde yer aldı.

Şimdiye kadar bir albüm çıkaran grup, hazırlıklarını sürdürdüğü ikinci albümünü önümüzdeki günlerde müzik piyasasına sürecek.

Grup, IŞİD'in Şengal ve Kobani'nin işgali sırasında yaptığı sokak müziği ile de dikkatleri üzerinde topladı.

Reh Ferec grubu şimdi de Kobani ile ilgili 3 single hazırlıyor.

Rûdaw'a konuşan grup solisti Fuat Taş, heavy metal tarzı müziğin, Kürt illerinde ilk başta yadırgandığını ancak giderek kendilerine karşı bir kabulün de oluştuğunu söyledi.

Özellikle Şengal ve Kobani'nin işgali sırasında yaptıkları müzikle ciddi bir sempati topladıklarını söyleyen Taş, "Bu olaylar sırasında biz de kendi repertuarımızdaki uygun parçalarla sokak müziği yaparak desteğimizi verdik. Ayrıca Sanat Platformu bünyesinde bilet satışı gerçekleştirdik. Sokak müziği iyi bir sempati yarattı" diye konuştu.

Türkiye'de birçok konser ve etkinlikte yer aldıklarını da anlatan Taş, farklı ülkelerden de kendilerine teklifler geldiğini ancak çeşitli sorunlar nedeniyle şimdiye kadar bu davetlere cevap veremediklerini belirtti.

Taş, kendi müzik çalışmalarının yanısıra aranjörlük de yaptığını ve gelen gençlere müzik eğitimi verdiğini kaydetti.

Copyright © 2014 Rudaw. Tüm hakları saklıdır"