Rudaw
Canlı izle     Canlı Radyo Rûdaw canlı müzik

Kürdistan

Erbil'den sert yanıt: Herkes konuştuğunu bilsin!

Rûdaw 12.3.2017
2555 İzlenme
Erbil'den sert yanıt: Herkes konuştuğunu bilsin!
Sefin Dizayi

Erbil (Rûdaw) - Irak'taki Şii milis gücü Nuceba Hareketi Genel Sekreteri Ekrem Kaabi'nin, “Erbil'de IŞİD'in merkezi bulunuyor” sözlerine Küdistan Bölgesi Hükümeti’nden sert yanıt geldi.

 

Ekrem Kaabi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Irak'ın Erbil ili tahribatın fabrikası haline gelmiş. Kentte IŞİD'in merkezi bulunuyor” demişti.

 

Şii lider,  “Ülkeye zarar veren Irak’ın siyasi IŞİD'lileri, Araplara ve Amerikalılara ait istihbarat merkezlerinde toplanıyorlar. Bunun yanı sıra Erbil kentinde de IŞİD'in merkezi bulunuyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Ekrem Kaabi’nin açıklamalarına sert sözlerle yanıt verdi.

 

Rûdaw'a konuşan Sefin Dizayi, “Bu sözler IŞİD'e karşı mücadelede şehit düşen ve yaralanan peşmergelerimize ihanettir” dedi.

 

 

Sefin Dizayi, “Ekrem Kaabi öncelikle sözlerine dikkat etsin ve ne konuştuğunu bilsin! Bizim radikalizmi desteklemediğimizi ve asla da buna müsade etmeyeceğimizi iyi bilmeli” ifadesini kullandı.

 

Dizayi, “Belli ki bu şahıs Irak'ta yaşamıyor ve Kürdistan Bölgesi'ni hiç görmemiş. Bu yüzden böyle konuşması normal” dedi.

 

Bu arada, Ekrem Kaabi, aynı zamanda Kürt karşıtlığıyla bilinen “Asaib ehl el Hak” örgütünün kurucusudur.

 

Farklı ülkeler tarafından desteklenen Şii örgütün Irak'ın dışında Suriye'nin Şam ve Halep gibi önemli merkezlerinde de milisleri bulunuyor.

 

“Asaib ehl el Hak” örgütü Şii Haşdi eş Şabi grububunun büyük bir bölümünü oluşturuyor.

 

Copyright © 2014 Rudaw. Tüm hakları saklıdır"