Rudaw
Canlı izle     Canlı Radyo Rûdaw canlı müzik

Kürdistan

VİDEO - Şehit Leyla celladına baktı ve ‘Ey Reqib’ dedi...

Rûdaw 13.5.2015
3664 İzlenme

Haber Merkezi - Güney Kürdistan tarihinde siyasi kimliğiyle asılan ilk Kürt kadını Leyla Kasım, şehadetinin 41’nci yıldönümünde anılıyor.

 

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi olan Leyla Kasım, Baas rejimine karşı verdiği mücadeleyle tanınıyor.

 

 

Leyla Kasım 1952 yılında, Diyala yakınında, İtran sınırında yer alan Hanekin’e bağlı Bamili köyünde 5 çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.

 

 

1970 yılında Kürdistan Demokratik Partisi’ne (KDP) katıldı. Bağdat Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğrenim gördü.

 

 

1972 yılında Kürdistan Öğrenci Birliği'nin kuruluşunda bulundu.

 

 

Leyla Kasım’ın KDP'ye üye olduğu dönemde, 11 Mart 1970'te Saddam Hüseyin ile Mele Mustafa Barzani arasında özerklik anlaşması yapılmıştı. Anlaşmasına göre Güney Kürdistan'ın 3 vilayeti olacaktı. Erbil başkent olacak ve parlamento kurulacaktı. Merkezi Irak Hükümeti’nde 5 bakan ve başbakan vekili Kürtler’den atanacaktı. Kürtçe, ikinci resmi dil kabul edilecekti.

 

 

Diktatör Saddam Hüseyin’in kararıyla Leyla Kasım ve arkadaşları Cevad Hemevendi, Neriman Fuad Mesti, Hesen Heme Reşid ve Azad Süleyman Miran, 12 Mayıs 1974' te , sabah saat 07.00’de idam edildi.

 

 

Şehit Leyla idam edilmeden önce yüzüğünü ablasına verilmek üzere bir arkadaşına verir.

 

 

Ayrıca saçlarından bir tutam keserek annesine hatıra olarak gönderir.

 

 

Baas rejimine boyun eğmeyen Şehit Leyla Kasım, Kürtler’in milli bir sembolü olmasının yanısıra dünyada da sömürgeciliğe karşı onurun ve özgürlüğün sembolü oldu.

 

 

Celladının gözlerinin içine bakarak Kürt milli marşı “Ey Reqib!”i (Hey Düşman!) okuyan Şehit Leyla ve 4 arkadaşı, Kürdistan şehitleri kervanına katıldı.

 

 

 

Yazar Şirin Amedi, Leyla Kasım için “Leyla gelin oldu / Damat da Kürdistan toprağıdır  (Leyla bu bûk / Zava ji axa Kurdistanê ye) dizelerini yazmıştı.

 

Copyright © 2014 Rudaw. Tüm hakları saklıdır"