Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Ekonomi

İş insanları: Kürdistan Bölgesi’nde kalacağız

Gülbahar Altaş Tarafından 13.3.2018
Neriman Tulay
Neriman Tulay

Erbil (Rûdaw) - EXPO Erbil Uluslararası Gıda, Ambalaj ve Tarım Fuarı’na katılan firmalar, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan krize rağmen piyasada kalmayı sürdüreceklerini kaydederek, bölgede durumun normalleşeceğinden emin olduklarını belirttiler.

 

EXPO Erbil Uluslararası Gıda, Ambalaj ve Tarım Fuarı 11 Mart’ta başkent Erbil’de açıldı.

 

Rûdaw’a konuşan Sofuar Erbil ile Irak Koordinatörü Neriman Tulay, “Kürdistan Bölgesi’nde 2018 yılından beri bulunuyoruz. Erbil ile Süleymaniye’de özellikle faaliyet yürütüyoruz. Sadece Türk firmalarına yönelik organizatörlük yapıyoruz” dedi.

 

Neriman Tulay, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Irak merkezi hükümetinin Erbil’e yönelik verdiği bazı kararlardan dolayı bizde aksaklıklar yaşadık. Normalde 13-16 Kasım’da yapmamız gereken fuarı, içinde bulunduğumuz aya ertelemek zorunda kaldık.

 

Fuara toplam 165 Türk firması katılacaktı. Ancak hava sahasının uçuşa yasaklanması bizim için ciddi bir problem oldu. Hatta borsa gibi de oldu. Son ana kadar bazı firmaların gelişi de kesinleşmedi.

 

Eski fuaralara oranla evet biraz da olsa düşüş var. Mevcut durumda ise 87 Türk firması katıldı. Tabii herşeye rağmen Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile yaptığımız ortak reklam çalışmalarının artısı oldu. ”

 

 

Fuara katılan firmalar, özellikle bayileriyle yaptıkları görüşmelerin önemine değindi.

 

Rûdaw’a konuşan Romanya merkezli endüstri çikolata şirketi Romega Satış Direktörü Saadi Jalal, Kürdistan Bölgesi’nin Zaho ilçesinde merkezlerinin olduğunu belirterek, 12 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirtti.

 

 

Saadi Jalal, “Fuara satış alanlarımızı genişletmek amacıyla katıldık. Amacımız Kürdistan ve Irak piyasasında geniş kitlelere ulaşabilmektir. Burada rekabet oldukça fazla. Haliyle piyasada yer almak bizim için büyük önem taşıyor. Ürünlerimizde kaliteye verdiğimiz önemden dolayı buradaki piyasada rahatlıkla yer alıyoruz” diye konuştu.

 

Geçmişte Erbil ile Süleymaniye’deki fuarlara da katıldıklarını dile getiren Jalal, “Mevcut konjöktürden dolayı bazı sorunlar yaşansa da Kürdistan Bölgesi’ndeki piyasa bizim için oldukça önemli. Firma olarak bu piyasada kalmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

Rûdaw’a konuşan Asli Company Genel Müdürü Abdulsamet Ahmet Yıldızgören ise, şunları dile getirdi:

 

“Kürdistan Bölgesi piyasasında 2009 yılından beri bulunuyoruz. Firmamız temel gıda alanında farklı 4 markayla Kürdistan ve Irak halkına hizmet veriyor. Duhok, Erbil ve Süleymaniye’de bayiliklerimiz bulunuyor. Bizi en çok etkileyen Irak hükümeti tarafından alınan Safra gümrüğüdür.

 

Türkiye’deki firmalara ciddi maliyeti söz konusudur. Yetkililerden sorunumuzu çözmelerini umut ediyoruz. Çünkü Türkiye’deki malların yüzde 80’i Arap bölgelerine ihraç edilirken, mevcut durumda söz konusu gümrükten dolayı yüzde 5 ile 10 bile ihraç edemiyoruz. Bu durum hem Türkiye’yi hemde Kürdistan Bölgesi’ni etkiledi.”

 

Önceki yıllara göre fuara rağbetin düştüğünü belirten Yıldızgören, hava sahasının uçuşa yasaklanmasından ciddi etkilendiklerini dile getirdi.

 

 

Rûdaw’a konuşan ziyaretçilerden Abdullah Abdurrahman ise, Kürdistan Bölgesi’nde fuarların yapılmasının özellikle Ankara-Erbil arasındaki ilişkileri güçlendireceğini belirterek, mali krizden dolayı bir süredir yaşanan durgunluğun kısa sürede bitmesini ümit ettiklerini söyledi.

 

Türkiye’den 87 firmanın katıldığı EXPO Erbil Uluslararası Gıda, Ambalaj ve Tarım Fuarı yarın sona erecek.

 

Fuarın açılışına Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dızayi, Kürdistan Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa ve Erbil Valisi Nevzad Hadi katıldı.

 

 

 

Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
1123 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Başak Polat | 18.3.2018 12:21:15
Bir savaştan çekilmek savaşı kazanmak anlamına da gelmez herhalde. Ama siz çekilmediniz, yenildiniz. Ellerinde evlatlarından kalplerinde imanlarından...
Fatih | 18.3.2018 12:24:12
Kaybetmenin taktiğidemi oluyor pyd abd ye güvenip herkesi kendine düşman etti bu da faturası oluyor.
Salih Müslim’den Efrin yorumu
| 7 saat önce | (3)
TARAFSIZ BİR İNSANIM | 18.3.2018 10:50:32
pkk suriye deki ypg örgütlenmesine kesinlikle mesafeli durmalıydı gölge etmemeliydi, suriyede bulunan kürt örgütleri ise dayanışma içinde olmalıydı ....
BAGO | 18.3.2018 11:40:32
geçenlerde bir arkadaş daha 100 metre giremediler diyordu..
PKK’den Efrin mesajı
| 9 saat önce | (5)
Recep | 18.3.2018 08:43:12
Suriyeliler artık türk ordusunun güvencesinde afrine yerleşip ülkenize sahip çıkın .
Ali | 18.3.2018 11:17:31
Uluslar arasi kirli itifakin sonucu barbar tc afrine saldiriyor.Afrin kürdistanin bir ayrilmaz parcasi bu zülümün hesabi sorulur.Bugün sewinsinler...
Erdoğan: Afrin alındı
| 11 saat önce | (3)
Mehmet | 17.3.2018 16:26:58
Burada yazmaya başlamanız güzel olmuş bence. Kürt kültürü ve tarihi adına aydınlatıcı makaleler yazmanızı bekliyoruz. Bu yazı da gayet güzel olmuş....
Okuyucu | 18.3.2018 11:09:07
Müfid beyin yazısına yer verdiği için Rudaw sitesini tebrik ediyorum. Müfid beyin eleştirdiğimiz birçok yönü vardır. Kendini bir kere daha gözden...
Şêx Ehmedê Xanî/Şeyh Ahmed El-Hânî
| Dün 05:41 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

EFRİN – 'İçme suyu kesildi' 8.3.2018 |

EFRİN – 'İçme suyu kesildi'

Metina köyünde bulunan Su Arıtma Tesisleri’nin Tümünü gör
Kürt parlamenter: Bir petrol tüccarıyla muhatap oluyoruz 7.3.2018 |

Kürt parlamenter: Bir petrol tüccarıyla muhatap oluyoruz

"Ülkeyi yöneten zihniyet merkezciliği benimsiyor" Tümünü gör
0,218 seconds