Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Ekonomi

Nüfusu 7 milyon, petrol rezervi 70 milyar varil olacak

Rûdaw Tarafından 27.9.2017
Kürdistan Bölgesi
Kürdistan Bölgesi

Erbil (Rûdaw) - 25 Eylül'de Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde halk, gerçekleştirilen referandumla Irak'tan ayrılma yönünde iradelerini ortaya koydu.

 

Referandumun yapıldığı bölgelerin de Kürdistan’a katılıp devletleşilmesi halinde, yüzölçümü 78 bin kilometrekare olacak bu devletin nüfusunun 7 milyondan fazla olması bekleniyor.

 

Yeni devlet; Erbil, Süleymaniye, Kerkük, Halepçe ve Duhok olmak 5 ili kapsayacak. Nüfus artış hızı yüzde 2.5, kişi başına aylık gelir 400 bin dinar (325 dolar).

 

Kürdistan Bölgesi'nde 270 bini peşmerge, 270 bini emekli bir milyon 400 bin kişi maaş alıyor. Maaşlılar için ödenen toplam aylık meblağ 870 milyar dinar (yaklaşık 710 milyon 204 milyon dolar).

 

Bütçe Irak hükümeti tarafından kesildiği için Kürdistan Bölgesi Hükümeti, maaş için aylık sadece 350 milyar dinar (yaklaşık 285 milyon 714 bin dolar) ayırabiliyor.

 

Verilere göre, Kürdistan Bölgesi'nde işsizlik yüzde 15, yoksulluk ise yüzde 14.3 dolayında. Kürdistan Bölgesi'ne gelen sığınmacılar, söz konusu oranların yüzde 60 oranında yükselmesine neden oldu.

 

Ekonomi Uzmanı ve Akamedisyen Navser Nuri, söz konusu verilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde değişeceğini belirtti.

 

Navser Nuri, “Irak hükümetinin genel olarak Güney Kürdistan'a ve özellikle idaresi dışındaki Kürdistani bölgelere yapacağı baskılardan dolayı, işsizlik ve yoksulluk oranları yükselecek. Çünkü Güney Kürdistan'ın işgücü, ağırlıklı olarak söz konusu bölgededir. Ama sonunda bu rakamlarda sert bir düşüş yaşanarak mevcut durumundan da daha fazla düşer” dedi.

 

Kürdistan Bölgesi, günlük 650 bin varil petrol ihraç ediyor. Kürdistan Bölgesi'nin petrol rezervi 45 milyar varil olarak tahmin ediliyor. Bu da Irak'ın petrol rezervinin yüzde 30'unu oluşturuyor. Kürdistan Bölgesi'nde 2.8 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da Irak'taki doğalgazın yüzde 85'ini oluşturuyor.

 

Rûdaw'a konuşan Enerji Politikaları Uzmanı Şalaw Abdulhalik, petrol sektörünün, Kürdistan Bölgesi'ni bütün güvenlik ve ekonomik baskılardan koruyabileceğini belirtti.

 

Şalaw Abdulhalik, şunları söyledi:

 

“Amerika ve Batılı ülkeler; Türkiye, İran ve Irak'ın güç kullanarak Kürdistan Bölgesi'nin petrol ve doğalgaz sektörlerine baskı yapmasına izin vermeyecek. Çünkü Kürdistan Bölgesi, 2006'da petrol üretimine başladığında, bu meselenin Batılı ülkelerle dünyanın çıkarına olacağını ispatladı. Kürdistan Bölgesi ayrıca, Irak gibi, petrolü başka ülkelere tehdit amaçlı kullanmayacağını ispatladı.”

 

Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatına yönelik tehditlerine ilişkin olarak Şalaw Abdulhalik, “Türkiye kolay kolay Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatını durduramayacak. Yaparsa jeopolitik açıdan büyük bir kaybı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

ExxonMobile, Chevron, Danagas, Rosneft, Gasprom, DNO başta olmak üzere dünyadaki güçlü ülkelerin büyük bir bölümünün petrol şirketlerinin burada faaliyet gösterdiğini vurgulayan Abdulhalik, “Bu yüzden Kürdistan Bölgesi'ne askeri müdahaleye izin vermezler. Ayrıca Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatını engellemesine de asla izin vermezler. Çünkü burada faaliyet gösteren şirketler zarar görür” şeklinde konuştu.

 

Şalaw Abdulhalik, Kürdistan Bölgesi’nin, idaresi dışındaki Kürdistani bölgeler dahil, toplam 70 milyar varil petrol rezervine sahip olduğunu kaydederek, “Güney Kürdistan, petrol rezervi açısından dünyada yedinci veya sekizinci sırada. Bu yüzden Kürdistan Bölgesi, petrol sektörüyle dünyadaki konumunu güçlendirebilir”  diye kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Emine | 21.4.2018 14:33:10
Ipini başinda tasiyan Ruhsuz..... Sen O iple idam olacaksin....Biji Kurd u Kurdistan...
Ruhani’den ABD’ye: Planlar boşa çıktı
| 15 saat önce | (1)
Tufan | 21.4.2018 10:19:17
Sayın yazar ; amerikanın oluşturacağı 60 - 65 bin kişilik yeni arap ordusuyla ilgili ne düşünüyorsunuz ? 60 bin arap develerini alıp suriyeye...
NedirBuNefret | 21.4.2018 13:45:11
Tum analizi bir Turk nefretine indirgemek mumkun.
Üçkağıtçılar savaşı
| Dün 05:15 | (2)
Metin | 21.4.2018 10:35:24
Rudawa yapılan haksızlıktır. Basın özgürlüğü bir ülkenin demokrasi ölçüsüdür. Umarım bu haksızlık son bulur.
Rûdaw'ın yasaklanması ABD raporunda
| Dün 11:50 | (1)
Halilo | 21.4.2018 10:05:24
Afrin yakında lübnan ve türkiyedeki arap suriyelilerle tıka basa dolar.Göç başladı zaten
Hudai | 21.4.2018 10:09:55
130 tane arabı sayıyorsunuzda o hiç birşey değil yakında afrinde arap nüfus 3 milyonu geçer
Guta’dan 130 aile Efrin’e yerleştirildi
| 19 saat önce | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

TSK’dan Zaho’ya top atışı: Sınır kapısı kapatıldı 4.4.2018 |

TSK’dan Zaho’ya top atışı: Sınır kapısı kapatıldı

Zaho’da bulunan Rûdaw muhabiri, TSK’nın Zaho’da Tümünü gör
Diyarbakır’da askeri araca saldırı 29.3.2018 |

Diyarbakır’da askeri araca saldırı

Olay, Hazro ilçesine yaklaşık 15 kilometre Tümünü gör
Menbic halkı: ABD bizi Türkiye’ye vermez 25.3.2018 | (8)

Menbic halkı: ABD bizi Türkiye’ye vermez

Suriye’deki iç savaş öncesi yapılan nüfus Tümünü gör
0,562 seconds