Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Ekonomi

Nüfusu 7 milyon, petrol rezervi 70 milyar varil olacak

Rûdaw Tarafından 27.9.2017
Kürdistan Bölgesi
Kürdistan Bölgesi

Erbil (Rûdaw) - 25 Eylül'de Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde halk, gerçekleştirilen referandumla Irak'tan ayrılma yönünde iradelerini ortaya koydu.

 

Referandumun yapıldığı bölgelerin de Kürdistan’a katılıp devletleşilmesi halinde, yüzölçümü 78 bin kilometrekare olacak bu devletin nüfusunun 7 milyondan fazla olması bekleniyor.

 

Yeni devlet; Erbil, Süleymaniye, Kerkük, Halepçe ve Duhok olmak 5 ili kapsayacak. Nüfus artış hızı yüzde 2.5, kişi başına aylık gelir 400 bin dinar (325 dolar).

 

Kürdistan Bölgesi'nde 270 bini peşmerge, 270 bini emekli bir milyon 400 bin kişi maaş alıyor. Maaşlılar için ödenen toplam aylık meblağ 870 milyar dinar (yaklaşık 710 milyon 204 milyon dolar).

 

Bütçe Irak hükümeti tarafından kesildiği için Kürdistan Bölgesi Hükümeti, maaş için aylık sadece 350 milyar dinar (yaklaşık 285 milyon 714 bin dolar) ayırabiliyor.

 

Verilere göre, Kürdistan Bölgesi'nde işsizlik yüzde 15, yoksulluk ise yüzde 14.3 dolayında. Kürdistan Bölgesi'ne gelen sığınmacılar, söz konusu oranların yüzde 60 oranında yükselmesine neden oldu.

 

Ekonomi Uzmanı ve Akamedisyen Navser Nuri, söz konusu verilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde değişeceğini belirtti.

 

Navser Nuri, “Irak hükümetinin genel olarak Güney Kürdistan'a ve özellikle idaresi dışındaki Kürdistani bölgelere yapacağı baskılardan dolayı, işsizlik ve yoksulluk oranları yükselecek. Çünkü Güney Kürdistan'ın işgücü, ağırlıklı olarak söz konusu bölgededir. Ama sonunda bu rakamlarda sert bir düşüş yaşanarak mevcut durumundan da daha fazla düşer” dedi.

 

Kürdistan Bölgesi, günlük 650 bin varil petrol ihraç ediyor. Kürdistan Bölgesi'nin petrol rezervi 45 milyar varil olarak tahmin ediliyor. Bu da Irak'ın petrol rezervinin yüzde 30'unu oluşturuyor. Kürdistan Bölgesi'nde 2.8 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da Irak'taki doğalgazın yüzde 85'ini oluşturuyor.

 

Rûdaw'a konuşan Enerji Politikaları Uzmanı Şalaw Abdulhalik, petrol sektörünün, Kürdistan Bölgesi'ni bütün güvenlik ve ekonomik baskılardan koruyabileceğini belirtti.

 

Şalaw Abdulhalik, şunları söyledi:

 

“Amerika ve Batılı ülkeler; Türkiye, İran ve Irak'ın güç kullanarak Kürdistan Bölgesi'nin petrol ve doğalgaz sektörlerine baskı yapmasına izin vermeyecek. Çünkü Kürdistan Bölgesi, 2006'da petrol üretimine başladığında, bu meselenin Batılı ülkelerle dünyanın çıkarına olacağını ispatladı. Kürdistan Bölgesi ayrıca, Irak gibi, petrolü başka ülkelere tehdit amaçlı kullanmayacağını ispatladı.”

 

Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatına yönelik tehditlerine ilişkin olarak Şalaw Abdulhalik, “Türkiye kolay kolay Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatını durduramayacak. Yaparsa jeopolitik açıdan büyük bir kaybı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

ExxonMobile, Chevron, Danagas, Rosneft, Gasprom, DNO başta olmak üzere dünyadaki güçlü ülkelerin büyük bir bölümünün petrol şirketlerinin burada faaliyet gösterdiğini vurgulayan Abdulhalik, “Bu yüzden Kürdistan Bölgesi'ne askeri müdahaleye izin vermezler. Ayrıca Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatını engellemesine de asla izin vermezler. Çünkü burada faaliyet gösteren şirketler zarar görür” şeklinde konuştu.

 

Şalaw Abdulhalik, Kürdistan Bölgesi’nin, idaresi dışındaki Kürdistani bölgeler dahil, toplam 70 milyar varil petrol rezervine sahip olduğunu kaydederek, “Güney Kürdistan, petrol rezervi açısından dünyada yedinci veya sekizinci sırada. Bu yüzden Kürdistan Bölgesi, petrol sektörüyle dünyadaki konumunu güçlendirebilir”  diye kaydetti.

 

 

 

 

 

 

17689 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

ahmet | 23.1.2018 18:00:46
Abd'de bu lafını da yer.Sıkıntı yok
ABD’li yetkililer: Türkiye Menbiç’e yönelirse durum değişir
| 10 saat önce | (1)
tufan | 23.1.2018 10:55:12
Ne bekliyodunuz ? Bunların Kürtlerin menfaatini düşünen ,Kürtlerin kara kaşına kara gözüne hayran olduğunu'mu sanıyorsunuz ? Kullan at poli...
normaldir | 23.1.2018 15:12:48
ruslar para için kadınlarını satıyor normaldir
YPG Komutanı: Rusya Kürtlere ihanet etti
| Dün 11:07 | (6)
Kurd Milli Duruşu | 23.1.2018 06:48:56
burada ABD'ye sallayanların hepsi akp'li türk trollerdir. güya hedef şaşırtıyorlar. Kürdler ABD ile işbirliğini sonuna kadar devam ettirmelidir. şunu...
muro | 23.1.2018 13:10:07
USA ya laf yok.laf edenler terörist islamcıların taraftarlarıdır.kimse burada kürt düşmalığı yapmasın.
Pentagon'dan Efrin açıklaması
| 17.1.2018 | (7)
Türk | 22.1.2018 17:26:18
Türkiye olmadan sorunlar çözülemez.
Serhildan | 22.1.2018 23:05:24
Halk artik konusmali! Yeter artik!
Başbakan Barzani’den Efrin açıklaması
| Dün 03:09 | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

Ruhani: Irak Kürtleri yasal haklarına kavuşmalı 21.1.2018 |

Ruhani: Irak Kürtleri yasal haklarına kavuşmalı

Tahran’da bulunan Başbakan Neçirvan Barzani, İran Tümünü gör
Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz 18.1.2018 | (6)

Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz

Faysal Mikdad, olası Efrin operasyonu hakkında Tümünü gör
Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi 13.1.2018 |

Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi

İçişleri Bakanı Kerim Sincari Başkanlığında Tümünü gör
0,516 seconds