Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Ekonomi

Nüfusu 7 milyon, petrol rezervi 70 milyar varil olacak

Rûdaw Tarafından 27.9.2017
Kürdistan Bölgesi
Kürdistan Bölgesi

Erbil (Rûdaw) - 25 Eylül'de Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde halk, gerçekleştirilen referandumla Irak'tan ayrılma yönünde iradelerini ortaya koydu.

 

Referandumun yapıldığı bölgelerin de Kürdistan’a katılıp devletleşilmesi halinde, yüzölçümü 78 bin kilometrekare olacak bu devletin nüfusunun 7 milyondan fazla olması bekleniyor.

 

Yeni devlet; Erbil, Süleymaniye, Kerkük, Halepçe ve Duhok olmak 5 ili kapsayacak. Nüfus artış hızı yüzde 2.5, kişi başına aylık gelir 400 bin dinar (325 dolar).

 

Kürdistan Bölgesi'nde 270 bini peşmerge, 270 bini emekli bir milyon 400 bin kişi maaş alıyor. Maaşlılar için ödenen toplam aylık meblağ 870 milyar dinar (yaklaşık 710 milyon 204 milyon dolar).

 

Bütçe Irak hükümeti tarafından kesildiği için Kürdistan Bölgesi Hükümeti, maaş için aylık sadece 350 milyar dinar (yaklaşık 285 milyon 714 bin dolar) ayırabiliyor.

 

Verilere göre, Kürdistan Bölgesi'nde işsizlik yüzde 15, yoksulluk ise yüzde 14.3 dolayında. Kürdistan Bölgesi'ne gelen sığınmacılar, söz konusu oranların yüzde 60 oranında yükselmesine neden oldu.

 

Ekonomi Uzmanı ve Akamedisyen Navser Nuri, söz konusu verilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde değişeceğini belirtti.

 

Navser Nuri, “Irak hükümetinin genel olarak Güney Kürdistan'a ve özellikle idaresi dışındaki Kürdistani bölgelere yapacağı baskılardan dolayı, işsizlik ve yoksulluk oranları yükselecek. Çünkü Güney Kürdistan'ın işgücü, ağırlıklı olarak söz konusu bölgededir. Ama sonunda bu rakamlarda sert bir düşüş yaşanarak mevcut durumundan da daha fazla düşer” dedi.

 

Kürdistan Bölgesi, günlük 650 bin varil petrol ihraç ediyor. Kürdistan Bölgesi'nin petrol rezervi 45 milyar varil olarak tahmin ediliyor. Bu da Irak'ın petrol rezervinin yüzde 30'unu oluşturuyor. Kürdistan Bölgesi'nde 2.8 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da Irak'taki doğalgazın yüzde 85'ini oluşturuyor.

 

Rûdaw'a konuşan Enerji Politikaları Uzmanı Şalaw Abdulhalik, petrol sektörünün, Kürdistan Bölgesi'ni bütün güvenlik ve ekonomik baskılardan koruyabileceğini belirtti.

 

Şalaw Abdulhalik, şunları söyledi:

 

“Amerika ve Batılı ülkeler; Türkiye, İran ve Irak'ın güç kullanarak Kürdistan Bölgesi'nin petrol ve doğalgaz sektörlerine baskı yapmasına izin vermeyecek. Çünkü Kürdistan Bölgesi, 2006'da petrol üretimine başladığında, bu meselenin Batılı ülkelerle dünyanın çıkarına olacağını ispatladı. Kürdistan Bölgesi ayrıca, Irak gibi, petrolü başka ülkelere tehdit amaçlı kullanmayacağını ispatladı.”

 

Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatına yönelik tehditlerine ilişkin olarak Şalaw Abdulhalik, “Türkiye kolay kolay Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatını durduramayacak. Yaparsa jeopolitik açıdan büyük bir kaybı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

ExxonMobile, Chevron, Danagas, Rosneft, Gasprom, DNO başta olmak üzere dünyadaki güçlü ülkelerin büyük bir bölümünün petrol şirketlerinin burada faaliyet gösterdiğini vurgulayan Abdulhalik, “Bu yüzden Kürdistan Bölgesi'ne askeri müdahaleye izin vermezler. Ayrıca Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi'nin petrol ihracatını engellemesine de asla izin vermezler. Çünkü burada faaliyet gösteren şirketler zarar görür” şeklinde konuştu.

 

Şalaw Abdulhalik, Kürdistan Bölgesi’nin, idaresi dışındaki Kürdistani bölgeler dahil, toplam 70 milyar varil petrol rezervine sahip olduğunu kaydederek, “Güney Kürdistan, petrol rezervi açısından dünyada yedinci veya sekizinci sırada. Bu yüzden Kürdistan Bölgesi, petrol sektörüyle dünyadaki konumunu güçlendirebilir”  diye kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
kurd bakur | 7.8.2018 13:12:44
sayın baskan cok hakklı
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (3)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (3)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (3)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,562 seconds