Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kültür/Sanat

Kürt kültürü münyatürlerle yaşatılıyor

Emrah Akbulak Tarafından 22.4.2018
Rûdaw

Aydın Bayram – Emrah Akbulak

 

Birçok medeniyet, inanç ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Erbil, tarihi kalesi ve kendine has kültürel dokusuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

 

Kent, günlük yaşamda kullanılan giyim-kuşam, konuşulan farklı diller ve farklı inanç ve etnik yapısıyla bir mozaiği andırıyor.

 

Bu zengin şehirde, Erbil Kalesi büyük bir öneme sahip. Kalenin içinde birçok müze, Kürdistan coğrafyasının kültürüne ait eşyaları ve giyim-kuşamı tanıtıyor.

 

Bunlardan birtanesi ise, Kürt yerel kıyafetlerinin minyatürlerini tanıtan Kürt dizayner Çıra Erguşi’ye ait.

 

Çıra Erguşi, Kürt giyim-kuşamı ve bunun üzerinden yaşayan Kürt kültürünü Rûdaw’a anlattı.

 

Çıra Erguşi, Kürt kültürü ve giyim-kuşamının yok olmaya doğru gittiğini, bundan dolayı kıyafet geleneğini minyatürlerle tanıtmak istediğini söyledi.

 

Erguşi, “Halkın bilinçlenmesini amaçladım. İnsanlarımız burayı ziyaret ettiğinde, 'bunlar bizim bölgenin’ diyorlar ve daha sonra ellerindeki örnekleri gönderiyorlar. Çok farklı stiller gönderiyorlar. İnsan bunun karşından hayretler içinde kalıyor” dedi.

 

Bu işe canı gönülden bağlanmak gerektiğini dile getiren Kürt dizayner, “Kıyafetlerimizdeki bu çeşitlilik gündelik kültürün ne derece zengin olduğunu gösteriyor. Hangi bölgeye giderseniz, hepsi birbirinden farklılık arz ediyor. Bu güzelliklere neden sahip çıkmıyor ve yönelmiyoruz? Halkımızın bilinçelenmesi için yaptığımız bu çalışmalardan da gururluyuz” ifadelerini kullandı.

 

Bu çalışmalarını Kürdistan’ın her bölgesinde tanıtmak istediğini belirten Erguşi, “Kültürümüz, onu halkımıza öğrettiğimiz sürece canlı kalır. Halkımızda, bunları gördüklerinde büyük bir kültüre sahip olduğumuz umudu yeşeriyor. Çünkü kültür köktür. Eğer kök kalmazsa, biz kültürümüzü ispat edemeyiz. Bilginler, bir milleti tanımak istiyorsanız onların kültürüne bakın demişler ve şunu kaydetmişler; ‘Eğer bir halk derin bir kültüre sahipse, onlar değerli bir millettir anlamına gelir. Eğer kültürü zayıfsa, o millet yok demektir’” diye konuştu.

 

 

Erguşi: Devrimimiz kültürle olmalıdır

 

Silah çağının sona erdiğini ve bu nedenle kültüre önem vermek gerektiğinin altını çizen Kürt Dizayner Çıra Erguşi,  sözlerine şöyle devam etti:

 

“Allah'a şükürler olsun çok zengin bir kültüre sahibiz. Bizim devrimimiz, kültür, sanat ve entelektüel bir çabayla olmalıdır.  Birçok kişi 'gelin bir marka oluşturun' diyorlar. Önce bir şey ortaya koyun sonra marka isteyin. Halkımızı bilgilendirmezsek, nasıl marka oluşturacağız? Mesela Dubai, Çin ve Türkiye gibi ülkelerden suni şeyleri getiriyoruz. Ve ciddi bir para da veriyoruz. Herkes gibi biz de yapmalıyız ve ihraç etmeliyiz. Bizim de ürettiğimizi bilmelerini istediğim için bu işe giriştim.”


Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
523 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

reyizzzz | 22.5.2018 18:55:59
Reisimiz bizi savaşa, sıkışıklığa, geçim zorluğuna, rahat yaşamamaya, korkutmaya, hapse atmaya, sesimizi çıkarmamaya, el aleme hizmetçiliğe...
TL düştü turist arttı
| 22.5.2018 | (1)
silopili teyi | 22.5.2018 18:39:05
oh ne ala memleket;;;; efendilere yer begendirilemiyor???? kariyer ve koltuk pesinde olanlarin bu harekette yeri yoktur. tez zamanda istifa edip...
HDP'nin aday gösterdiği Katırcıoğlu’ndan sitem
| 22.5.2018 | (1)
azad bibe kürdistan | 22.5.2018 18:14:51
efrini türklere peşkeş çeken ruslar mı bunu söylüyor.. bakalım kürtlere karşı daha ne süprizleri olacak..
Rusya Kürtlere otonomi istiyor!
| 22.5.2018 | (1)
mmmm | 22.5.2018 17:43:26
Yani Kürdistan davası ilelebet gömüldü hdp tarafından. Ki çu jı kisê bavê xwe çu. Boş yere bu kadar kurban verdik. Kürtler dışında herkesin ve her...
Afrika kökenli işçi HDP'den aday
| 22.5.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Kazanan partiler belli oldu 13.5.2018 |

Kazanan partiler belli oldu

Irak Parlamento Seçimleri’nde mevcut Başbakan Tümünü gör
SEÇİM 2018: İşte ilk sonuçlar 13.5.2018 | (4)

SEÇİM 2018: İşte ilk sonuçlar

Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki vatandaşlar dün Tümünü gör
0,313 seconds