Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

Sezai Temelli'den Demirtaş açıklaması: Arkadaş, yoldaş dedik...

Rûdaw Tarafından 1.9.2018
Sezai Temelli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Selahattin Demirtaş ile HDP arasında bir sorun olmadığını söyledi.

 

Sezai Temelli, son dönemlerde Demirtaş ile kendisi arasında yaşanan tartışmaya ilişkin, "Dost, arkadaş, yoldaş Demirtaş dedik. O benim yüreğimde böyle. Ben onun yüreğinde öyleyim. Aramızda herhangi bir sorun yok" dedi.

 

Demirtaş ile kendisi ve HDP arasında bir sorun olmadığını belirten Temelli, HDP içinde ayrılık gayrılık olmadığını ifade etti.

 

Temelli, HDP ve Sivil Toplum Kuruluşlarının  1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Diyarbakır'da gerçekleştirdiği "Barış Mitingi"nde Rûdaw Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak'a konuştu.

 

Sayın Temelli Diyarbakır'da gerçekleştirdiğiniz barış mitinginde hükümete ve PKK'ye bir çağrınız var mı?

 

Maalesef Dünya Barış Günü'nü savaş koşulları içinde kutluyoruz, kutlamaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz 1 Eylül Nazi Almanyası'nın Polonyayı işgale kalkıştığı gündür. 79 yıldır faşizme karşı mücadelenin adı olmuştur. Ama bölgemizde, Ortadoğu'da süre giden savaşlara karşı 1 Eylül önemli bir gündür. Barışa davettir. Savaşa hayır günüdür. Özellikle bu savaşın en büyük mağduru Kürt halkıdır. Kürt halkı dört coğrafya'da dört farklı ülkedeki bu savaşın, özellikle Ortadoğu'da yaşanan savaşın en büyük mağdurudur. Bütün dünya halklarını Kürtlerin bu mağduriyetine karşı yan yana gelmeye, Kürt halkına destek olmaya çağırıyoruz. Bunun ötesinde Türkiye'yi özellikle iktidarı sürdürmekte olduğu savaş politikalarına bir an önce son vermeye çağırıyoruz. Bunun yolu tecridin sonlanmasından geçiyor. Bunun yolu içerde ve dışarıda barışmaktan geçiyor. Bir Eylülün buna vesile olmasını istiyoruz. İktidar artık savaş politikalarına, savaş siyasetine, savaş üzerinden bir iktidar kurgusuna son vermelidir. Savaştan beslenmeye değil, savaşı sonlandırma yönünden adım atmalıdır. Çağrımız bu yönlüdür.

 

Yeni bir çözüm süreci, müzakere süreci umudunuz var mı? Böyle bir sürecin yeniden yeşermesi mümkün mü?

 

Çözüm süreci barıştan geçiyor.Bu iktidardan umudumuzu kestik. Bu iktidar savaştan besleniyor. Savaşa son verecek olan bölge halklarıdır. Türklerdir, Kürtlerdir, Ermenilerdir, Süryanilerdir. Afrin'de, Şengal'de yaşayanlardır, Cizre'de, Diyarbakır'da, Sur'da yaşayanlardır. İzmir'de İstanbul'da yaşayanlardır. Hayatımıza geleceğimize sahip çıkmalıyız. Şimdi tam zamanıdır. Bu iktidara itirazımızı yükseltmeliyiz. Barıştan yana tavrımızı hepimiz ortaya koymalıyız. İşte o zaman iktidar bu konuda adım atmaya mecbur kalacaktır. Savaş politikalarına bu şekilde son verebilir. Ama halen savaş politikalarını dayatmaktadır. Kürt sorunu yoktur diyerek, gelip bu meydanda açık açık yalan söylüyor. İktidardan bir şey bekleyerek değil, iktidarı buna mecbur ederek ancak yol alabiliriz.

 

Son günlerde siz ve Demirtaş arasında bir gerilimin olduğu algısı hakim. Aranızda bir sorun olduğu doğru mu?

 

Asla. Dost, arkadaş, yoldaş, Demirtaş dedik. Kampanyayı böyle yürüttük. Benim yüreğimde halen öyledir. Onun da yüreğinde ben öyleyim. Bu tartışmanın suni bir yere çekilmesi başka bir konu. Onu da yöntem üzerinden konuştuk. Kendisi de, ben de bu kanaatteyim. Dolayısıyla HDP içinde ayrılık gayrılık yoktur. Yan yana omuz omuza mücadelemiz sürüyor.

 

Sayın Demirtaş'ı ziyaret edecek misiniz? Böyle bir programınız var mı?

 

İzin verirlerse edeceğim. Ama bir türlü izin vermiyorlar.

 

Demirtaş ile görüşmek için başvuruda bulundunuz mu?

 

Zaten ben Demirtaş'ın görüşmecisiydim. 4 Kasım 2016'dan beri devlet, Adalet Bakanlığı bizim görüşmemize bir türlü izin vermiyor. Dolayısıyla dolaylı yollardan görüşüyoruz. Mektuplar ya da avukatlar yoluyla görüşüyoruz. Ama bu son gelişmeler sanki HDP içerinde bu türden bir gerilim varmış gibi kabul edeceğimiz bir şey değil. Ben de kabul etmediğimi daha sonraki açıklama ile dile getirdim. Kendisi de gerekli açıklamayı yaptı zaten.

 

3553 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

erdihan | 22.3.2019 07:32:29
biji amerika biji biji biji.. bimre sabbav rus....
Rusya'dan ABD'ye Golan Tepeleri cevabı
| 22.3.2019 | (1)
serxwebun65 | 21.3.2019 21:53:33
seçim öncesi Kürt sonrasında Kurt..
piransar | 21.3.2019 22:38:43
kurdistan diye bir yer yoksa kurtce nerden geliyor cok merak ediyorum.
Erdoğan’dan Türkçe ve Kürtçe Newroz mesajı
| 21.3.2019 | (2)
niko | 20.3.2019 19:48:03
guh direj ypg sayesinde hala ayaktasin...
demhat | 21.3.2019 04:17:44
şam kürtlerle samimi olursa hatay ı da alır...
Rojava Yönetiminden Şam'a cevap
| 19.3.2019 | (2)
fisfisok | 20.3.2019 19:45:07
topu topunuz 100 kisiyi gecmiyor katilsaniz ne olur? katilmasaniz ne olur?
PAK, neden HDP'nin düzenlediği Newroz'a katılmadıklarını açıkladı
| 20.3.2019 | (1)
0,609 seconds