Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

Türkmen akademisyen: Yaptırım seli, ilk Türkmenleri alır

Ayser ÇINAR Tarafından 2.10.2017
Hazım Burhan
Hazım Burhan

Türkmen akademisyen Hazım Burhan, Türkiye’nin referandumdan dolayı Kürdistan Bölgesi’ne herhangi bir yaptırım uygulaması durumda en büyük zararı Türkmenlerin göreceğini söyledi.

 

Hazım Burhan, “Umarım Türkiye yaptırım uygulamaya kalkmaz çünkü eğer sel gelirse ilk Türkmenleri alır götürür” dedi.

 

“Kürdistan’da haklarımız korunuyor” diyen Hazım Burhan, “1991’den sonra Kürdistan sınırları içinde yaşayan Türkmenler, siyasi ve kültürel olarak rahat bir nefes aldı” ifadelerini kullandı.

 

Erbil’deki Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölüm Başkanı Hazım Burhan, gündeme dair Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

 

Kürdistan Bölgesi 25 Eylül’de referanduma gitti. Siz referanduma destek veren kesimde miydiniz?

 

Evet. 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunda bir Türkmen olarak sandığa gidip “Evet” oyu kullandım.

 

Türkmenler bağımsız bir Kürdistan istiyor mu?

 

Biz yıllarca Bağdat’tan zulüm ve zarar gördük. Özellikle de son yıllarda bir akademisyen olarak bizim maaşlarımız yarıya değil, çeyreğe düştü. Maliki ve Bağdat’ın sakat yönetimi bizi bu günlere getirdi. Bölge halkı olarak Bağdat’tan yıllarca bir hayır görmedik.

 

Sadece Türkmenler değil, bölgede yaşayan tüm halkların ortak düşüncesi şu: Eğer bizim için hayırlısı olacaksa bağımsız bir Kürdistan’ı sonuna kadar destekleriz. Bölgenin gerçek anlamda istikrara kavuşması için referandumu destekledik, destekleriz de.

 

“Burada haklarımız korunuyor”

 


Peki Kürdistan’da haklarınızın korunduğunu düşünüyor musunuz?

 

Evet. Burada haklarımız korunuyor. 1991’den sonra Kürdistan sınırları içinde kalan Türkmenler, siyasi ve kültürel olarak rahat bir nefes aldı. Türkmen adıyla siyasi partiler kuruldu, Türkmen okulları açıldı, Türkmenlere ait gazete ve dergiler yayımlandı, radyo ve televizyonlar kuruldu.

 

Her şey mükemmel mi? Eksik yok mu? Var. Zaten hiçbir şey yüzde yüz olmaz. Ancak bundan dolayı yönetimi suçlayamayız. Beni temsil eden kişi, beni yeterince temsil edip, haklarımı savunuyor mu ona bakmak lazım. Çünkü bana verilen haklar ortada.

 

Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile ilişkileriniz nasıl?

 

Yönetimle ilişkilerimiz iyi. Bildiğiniz gibi Kürdistan Parlamentosu’nda bütün azınlıkların kontenjan hakkı korunuyor. Türkmenlerin de bu temsil hakkı korunuyor. 111 sandalyeli parlamentoda 11 sandalye azınlıklara ayılmış durumda. 11 sandalyeden 5’i ise Türkmenlere ait. Peki bu yeterli mi? Bana göre eksik. Daha fazla sandalyeye sahip olmamız gerekiyor. Sayın Barzani de daha önce bunu dile getirdi.

 

Bir de şu var; parlamentoya girecek olan milletvekilini, adı üstünde millet seçmelidir. Şahısların belirlediği isimler parlamentoda bizi doğru düzgün temsil edemiyor. Biz istiyoruz ki bu seçilenler parlamentoda derdimizi dile getirsin ancak seçilmişlerimiz ne yazık ki bu konuda yetersiz.

 

Türkmenler olarak Türkiye ile ilişkileriniz nasıl?

 

Türkiye’nin buradaki Türkmenlere her zaman desteği olmuştur ancak bu eksik bir destek. Eskiye oranla Türkmenler birçok konuda devre dışı kaldı. Eğer Türkiye geçmiş yıllarda Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini geliştirseydi, Türkmenler olarak biz şimdi bölgede çok daha fazla rol alırdık. Geçmiş yıllarda yapılan yanlışlar yeni yeni düzeltiliyor. Umut ediyorum ki aynı hatalar tekrarlanmaz.

 

“Buralarda hiçbir zaman etnik bir çatışma yaşanmadı”

 


Türkiye’nin Türkmenlere yönelik kaygılarını nasıl yorumluyorsunuz?

 

Türkiye bu konuda rahat olsun çünkü bizim için bölgede tehlike arz edecek bir durum yok. Biz burada Kürtler, Türkmenler iç içe yaşıyoruz. Burada bir aileyiz artık. Birbirimizden kız alıp vermişiz. Ne bizim onlara ne de onların bize bir zararı yok. Biz yıllardır böyle yaşıyoruz. Ben 8 göbekten Erbilliyim.

 

Yıllar önce Erbil’de Kürtler değil, Türkmenler çoğunluktaymış. Ancak o zaman bile birbirlerinden kız alıp kız vermişler. Kendimi bildim bileli bu topraklarda kardeş gibi yaşadık. Buralarda hiçbir zaman etnik bir çatışma yaşanmadı. Biz Müslüman bir milletiz ve hiçbir zaman savaştan yana olmadık.

 

“Sel gelirse ilk Türkmenleri alır”

 


Türkiye’nin referandum tavrını  nasıl değerlendiriyorsunuz? Yaptırım uygulanması Türkmenleri de etkilemez mi?

 

Türkiye’nin herhangi bir yaptırım uygulaması sadece Kürtler değil, bölgedeki tüm halklar etkilenir. 1991’de uluslararası yaptırımlar ve Bağdat’ın yaptığı yaptırımlar bu halkı perişan etti. Herhangi bir yaptırım, burada sosyal, ekonomik, kültürel, bilimsel ve daha sayamayacağım birçok alanı etkiler. Böyle bir durumda en büyük zararı da Türkmenler görür. Çünkü bölgede yaşayan Türkmenler ya esnaf ya da memur. Eskiden zengin, varlıklı Türkmenler çoktu ancak şimdi bir elin parmağını geçmez bu sayı.

 

Zaten biliyorsunuz, bölgede 3 yıldır ekonomik kriz var. Türkmenlerin memurluk ve esnaflık dışında başka bir gelir kaynağı yok. Bu yüzden Türkiye’nin uygulayacağı yaptırımlar doğrudan Türkmenleri etkiler. Umut ediyorum ki bunların hiçbiri yaşanmaz, çünkü eğer sel gelirse ilk Türkmenleri alır götürür.

 

Türkmenler Irak’ta kendilerini güvende hissediyor mu?

 

Türkmenler Irak’ta güvende değil. Çünkü Araplar hiçbir zaman Türkmenlerin varlığını kabul etmedi.

 

PORTRE / Hazım BURHAN

 

Hazım Burhan 1973 yılında Erbil’de doğdu. İlkokul, lise ve üniversiteyi Erbil’de bitirdi. Yükseklisansını Türkiye’nin Konya ilindeki Selçuklu Üniversitesi’nde yaptı. Hazım Burhan şu anda Erbil’deki Selahaddin Üniversitesi’nde Türk Dili Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

 

Yorumlar

 
kurdo | 2.10.2017
Erdogan'in Turkmen diye bir derdi yok ki, adamin umurunda degil. Adamin tek derdi Kurdler hic bir seye sahip olmasin, Barzani kaybetsin, silinsin, Kurdler lidersiz kalsin, dagilsin, kole yasamini surdursun,yok olsunlar...
Kürtlerin istekleri. | 4.10.2017
Evet bir kürd olarak en çok yakın olduğumuz millet türklerdir.türkmenlerdir diğer asya göçmeni milletlerdir.hepimiz birbirimizin hakkını gerek türkiye gerek ırak - suriyede korumalıyız.Zaten kürtler zulmetmez çünkü açık ve net soykırıma zulme uğrayan onlardır.tutupda bunu başka milletlere yöneltmezler.bunu herkes biliyor.Sadece en güzel yönetim için kürtler türkmen -arapla kolkola olmalılar.sadece etnik yapıyı kürtlerde istemiyor.ama haklarının korunmasını istiyorlar sadece.
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
3483 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

adem | 19.10.2017 12:37:47
pire. ynk başkanı ve cephe komutanı bilgilendirilmemiş kürdistan başkanı bilgilendirilmemiş ihanet ettiler diyeceksin ama dilin varmıyor...
nediyim duzeltme | 19.10.2017 12:45:37
Allah Barzaniyi IKBY nin başından eksik etmesin. iyi de sayin ahmed pire, bölge başkanının , bsk yardımcısı ynk li kosret resul un haberinin olmadığı...
KYB Sözcüsü, Hakan Fidan'ı işaret etti
| 2 saat önce | (5)
Mj | 19.10.2017 12:27:31
Tamem iraki alin si lere karsi sunni bolgelerden saldirin !
keça kurda | 19.10.2017 12:38:35
kahraman peşmergem Allah yardımcınız olsun dört gözle sizden haber bekliyoruz içimiz rahat değil 40 milyon kürt sizinle
Peşmerge Sözcüsü: Kerkük her açıdan Kürdistani’dir
| 3 saat önce | (9)
Hesen Westa | 19.10.2017 08:35:54
Bir daha direksiyonu çevir.Kerkuk ile ilgili yanlış ve aldatmacacı tarihi bilgiler yayanlar, bir gece ansızın Kerkük'e girenlerin yine bir gece...
Erbilli | 19.10.2017 12:28:10
Daha geçen sen sen degilmiydin haşdi şabi terörist diyennn ??? Inan diyorum kimse seni kayle bile almiyo
Erdoğan’dan Şengal ve Mahmur mesajı
| 7 saat önce | (6)
fro | 19.10.2017 09:41:51
şu türkmen kardeşim bilmiyor ki bu t.c devletinin de dini imanı Kürt düşmanlığıdır..Kürt birşey kazanmasın da ermenistan rusya iran ırak ve...
Mehmet | 19.10.2017 12:11:11
Rıdvan Talabani Hayır oğulları yüzünden böyle oldu böyle kacarlarsa herkes ezer
Kerküklü Türkmenlerden Erdoğan’a çağrı
| 4 saat önce | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

Xurmala petrol yatakları peşmergede 5 saat önce |

Xurmala petrol yatakları peşmergede

Rûdaw'ın canlı yayınına Kerkük’ten telefonla Tümünü gör
Kerkük’te bir mahalle daha alındı! 9 saat önce | (4)

Kerkük’te bir mahalle daha alındı!

Kerkük kent merkezinde Penca Ali, Şorice ve Tümünü gör
Pasdaran ve Heşdi Şabi çekildi 10 saat önce |

Pasdaran ve Heşdi Şabi çekildi

Hacı Omeran Sınır Kapısı'ndan Rûdaw'a konuşan bir Tümünü gör
0,156 seconds