Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

Fetullah Gülen’in Kürt planı!

HÊMİN XOŞNAW Tarafından 6.8.2016
Fetullah Gülen
Fetullah Gülen

Erbil (Rûdaw) - Fetullah Gülen Cemaati’nin Kürtler’e çıkar eksenli baktığı ve din üzerinden asimilasyonu benimsediği ifade ediliyor.

 

Araştırmacı-yazar Hasan Özgüneş, Gülen bir konuşmasında, “Saidi Nursi’nin Kürt olduğunu öğrendiğimde onu ziyaret etmek istemedim. Çünkü gitseydim elini öpmek zorunda kalırdım” dediğini söyledi.

 

Londra merkezli Mezopotamya Kürt Araştırma Merkezi Direktörü ve Ortadoğu Analisti Deniz Çifçi ise, Gülen cemaatinin Kürt şehirlerinde örgütlü olduğunu ve bu sayının çok ciddi olduğunu belirtti.

 

Araştırmacı ve yazar Kemal Süphandağ ise, Gülen Cemaati için, “Ne Kürtler’i inkar ediyor ne de Kürt sorununu kabul ediyorlar” dedi.

 

Rûdaw 3 uzmana Gülen Cemaati’nin Kürtler’e bakış açısını sordu.

 

GÜLEN’İN KÜRT POLİTİKASI

 

 

Fethullah Gülen’in Kürt siyaseti ile Türk devletinin Kürt siyaseti arasında fark var mıdır? Varsa nedir?

 

Deniz Çifçi: Fetullah Gülen Hareketi ile devletin Kürt sorununa yaklaşımı noktasında yapısal hiçbir farklılık yok. Fetullah Gülen hareketi 40 yıllık mücadelesini Türk-İslam sentezi üzerinden şekillendirdiğinden, Kürt etnik kimliğini sistem içerisinde eritmek için çok uğraştı. Bu noktada gerek AKP öncesi, gerekse AKP dönemi ile beraber Gülen hareketi ile devletin Kürt sorununa yaklaşımı noktasında fark yoktur.

 

Son yıllarda sadece Kürtçe’nin serbest olmasını dile getirdiler ama Kürtler’in ulusal kimliğini temsil eden diğer tüm kimliksel öğelerin karşısında durdular. Bunu şöyle formüle edebiliriz; Gülen Hareketi, Kürt kimliğini ulusal bileşenlerinden uzaklaştırıp, kültürel bir alana indirgemeye çalıştı. Hatta 2012’de devlet ile PKK arasında başlayan çözüm sürecinde cemaatin bu süreci bozmak için çok hamleler yaptığına dair ciddi kuşkular mevcut.

 

Hasan Özgüneş: Gülen’in Kürt siyaseti devletin resmi politikasından farklı değildir. Ancak yöntemde (kullanılan yolda) farklılık vardır. Devlet önceleri direkt olarak Kürt halkını inkar eder ve yok sayardı. Bunun için tarihi, sosyolojik, kültürel gerekçeler uydurmaya çalışırdı. Mücadele ile bazı gerçekler artık inkar edilemez hale gelince bu sefer din yoluyla Kürtler’i kandırarak Türk devlet ve milleti içerisinde eriterek yoketmek istemişlerdir.

 

Kürtler’i yok etmek için Sri Lanka modelini AKP hükümetine Gülen önermiştir. KCK operasyonlarıyla 10 bin Kürt siyasetçisini yalan delillerle, sahte savcı ve hakimleriyle yıllarca zindanlarda o tuttu. Televizyonda yayımlandı, videosu mevcuttur. Hükümetle ortak iken diyordu “evlerine girin, onar, ellişer öldürün, ocaklarına ateş düşürün…” 

 

Gülen bir konuşmasında, “Saidi Nursi’nin Kürt olduğunu öğrendiğimde sağ iken ziyaretine gitmek istemedim. Çünkü gitseydim elini öpmek zorunda kalırdım” diyor. Bu denli Kürt düşmanı. Nursi’nin ilmini Kürtler’in elinden alarak Türkler’in hizmetine sokmuş ve Kürtler’i de bu vesileyle kandırmayı becerebilmiştir.

 

Araştırmacı yazar Kemal Süphandağ: Fetullah Gülen'in Kürt sorununa bakışı resmi devlet ideolojisiyle birebir aynı olmayabilir. Yani Kürtler’e inkar anlayışıyla, "Kürtler Türk'tür" anlayışıyla yaklaşmıyorlardı. Ama Kürtler’i yok sayan devlet ideolojisine alternatif açıklanmış bir düşünceleri yoktu. Yani ne Kürtler’i inkar ediyor, ne de Kürt sorununu kabul ediyordu.

 

CEMAAT OKULLARI PLANLI MIYDI?

 

 

Kürt illerinde çok sayıda çocuk cemaatin okullarında okudu. Bu planlı birşey miydi sizce?

 

Deniz Çifçi: Cemaatin Kürt çocuklarına yaklaşımını ve kendi okullarında okutması tamamıyla planlı ve sistematik birşeydi. Cemaat çok küçük yaştaki başarılı Kürt çocuklarına maddi bazı imkanlar tanıyarak kendi sistemine dahil ediyordu. Kürtler’in maddi koşullarını gözönüne aldığımızda cemaatin sunduğu ekonomik imkanlar küçük yaştaki birçok çocuk için oldukça cazip.

 

Bu çocuklar Gülen cemaatinin bir unsuru haline geldiği zaman onları önemli pozisyonlara yerleştiriyorlardı. Gülen Hareketi bu noktada hatırı sayılır Kürt öğrenciyi kendi sistemine entegre etmeyi başardı.

 

Hasan Özgüneş: Gülen cemaati CIA, Mossad ve birçok güç tarafından 1970’li yıllarda solculara ve Kürt hareketlerine karşı oluşturuldu. Amaç Türkiye ve Ortadoğu’da ılımlı İslam hareketi yaratmak ve Batı’ya, İsrail’e dost kılmaktı. Aynı zamanda İslami bir gençlik ve gelecek yaratmaktı.

 

Özünde içerik olarak İslam kılıflı bir nesil yetiştirmek istediler. Kuzey Kürdistan’da özgürlük isteyen hareketlerin çoğu solcu idi. Bunu engellemek ve Kürt çocuklarını sahte bir Müslümanlık anlayışı ile kendini inkar eder hale getirmek ve Türk milliyetçisi ve dincisi haline getirmek temel amaçları idi. Dolayısıyla, yoksul Kürt çocuklarını okullara alarak, memur yaparak, mevki vererek asimile ettiler ve kendi gerçekliklerinden uzaklaştırdılar.

 

Kemal Süphandağ: Yoksul Kürt çocuklarını kendi yurt ve okullarında okutarak, Kürtler’in özgürlük taleplerine karşı, Türk - İslam ideolojisine uygun ve o anlayışta itaat eden bireyler olarak yetiştirdi.

 

Beyinleri yıkanan o kişilerden ucuz işgücü olarak faydalandı. O kişiler başka yoksul Kürt çocuklarının da cemaatla ilişkilenmelerine ve istismar edilmelerine vasıta oldu. Cemaat bu şekilde büyüyüp devasa bir güce dönüştü.

 

HEDEF VAN VE DİYARBAKIR MI?

 

 

Gülen cemaati hanği Kürt şehirlerinde daha fazla örgütlü? Bunun sebebi nedir sizce?

 

Deniz Çifçi: Öncelikle şunu belirteyim; Kürt olup da yolu cemaat ile kesişmeyen öğrenci sayısı azdır. Cemaat herhangi bir şekilde çok sayıda Kürt öğrenci ile daha ortaokul yıllarından itibaren ilgileniyor. Bu durum, kendim dahil olmak üzere bir çok kişi için geçerlidir. Dolayısı ile Gülen Hareketi tüm Kürt şehirlerinde ve hatta ilçelerinde örgütlüdür.

 

Ama cemaatin siyasal amacını gözönüne aldığımızda özellikle Kürt kimliğinin çok güçlü olduğu yerlerde örgütlenmek için çok çaba sarf ettiğini söyleyebiliriz. Bu noktada Van ve Diyarbakır kilit öneme sahip iki şehirdir. Bunun dışında Kürt ulus kimliğinin gelişmeye başladığı Urfa, Bitlis ve Bingöl gibi sosyal doku olarak din ve aşiret ilişkilerinin baskın olduğu yerlerde de oldukça örgütlüdür. Cemaat bu gibi şehirleri, kimlik bilinci daha uyanmadan bitirmeyi ya da en azından kontrol altına almayı amaçlıyor.

 

2009 yılında bir araştırma için Kürt coğrafyasında saha çalışması yapmıştım. O sırada sadece Van’da cemaatin 600 öğrenci evi olduğunu öğrendim. Aynı şekilde Diyarbakır’da ise cemaatin 3 bine yakın öğrenci evi açtığını duydum. Bunlar kesinliği tespit edilemeyen veriler olsa da, cemaatin kapasitesini ve amaçlarına bakınca gerçeğe oldukça yakın duruyor.

 

KİMLİK ASİMİLASYONU

 

 

Kürtler’le ilgili hangi yol ve yöntemler izlendi?

 

Deniz Çifçi: Kürtlük ruhiyetini veya duygusunu öldürmenin en kestirme yolu dindir. Çünkü din bir üst kimlik olduğu için egemen gruplar (devletler) tarafından diğer kimliklerin asimile edilmesinde çok rahat kullanılabilir. Türkiye’deki birçok tarikat ve cemaat bu noktada oldukça başarılı oldu.

 

Sadece Gülen Cemaati değil, devlet ile beraber diğer cemaatler de Türkiye’de dini Kürt kimlik duygusunun hasıraltı edilmesinde çok etkin bir şekilde kullandı.

 

Hasan Özgüneş: Başta samimi dini inancını kendi amaçlarına alet ediyorlar. “Hepimiz müslümanız”, “Müslümanlar kardeştir”, “Beraber aynı devlette yaşıyoruz”,  “Bayrağımız bir, devletimiz bir, dilimiz de bir olsun”  yoksa “Gavurlar” bizi yokeder. Tarihte de Kürtler’i hep böyle kandırdılar.

 

Diğer bir husus, onlara makam, mevki vermek ve devlet olanaklarından yararlanmalarına imkan sunmaktı. Yani devletin tüm olanakları iki yıl öncesine kadar Kürt çocuklarını, halkını kandırmak için Gülen’in emrindeydi. Hükümetle araları açılınca iş değişti.

 

KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNE BAKIŞ

 

 

Gülen Cemaati, “Biz Kürtler’e karşı değiliz sadece PKK’ya karşıyız” diyor. Sizce durum gerçekten öyle mi?

 

Deniz Çifçi: Cemaatin böyle bir söylem geliştirmesi gayet normal. Evet, doğrudur. Cemaat PKK’ye her açıdan karşıdır. PKK’nin Marksist ideolojisi ve silahlı bir hareket olması bu noktada cemaatin yapılanma kodları ile çatışır. Ama PKK’ye karşı olmalarının en önemli nedeni PKK’nin kabul edelim veya etmeyelim sahip olduğu Kürt milliyetçiliğidir.

 

Bu milliyetçilik Gülen Cemaati ile Kürtler arasına kalın duvarlar örüyor. Cemaatin hatırı sayılır bir Kürt kitlesine ulaşımını engelliyor. Cemaat bu noktada PKK’ye çok ciddi bir şekilde karşıdır.

 

Hasan Özgüneş: Bu bir yalandır. AKP de aynı şeyi söylüyor. Kürtler’i kandırma ve bölmenin bir yoludur bu. Tarihte Kürtler’i hep bölerek yendiler. Türkler’de bir söz vardır; “Bükemediğin bileği öpeceksin” diye. Yani önce bölerler, yok etmeye çalışırlar. Başaramayınca kabul ederler. AKP hükümeti ilk yıllarda Güney Kürdistan Federe Devleti’ne düşmanlık etmiyor muydu? “Aşiret ağaları”dır diyordu.

 

Baktılar ki dünya farklı düşünüyor, işler onların isteği gibi yürümüyor, bu sefer Kürtler birlik olmasın diye siyasetlerini değiştirdiler.  

 

Daha bir ay önce “Kuzey Suriye’deki Kürtler’in statü sahibi olmasını kabul etmeyiz” diyordu Erdoğan. “Biz Kuzey Irak’ta hata yaptık” diyordu. Gülen de aynı siyaseti kendince uyguluyor.

 

SEKÜLER KÜRTLER

 

 

Gülen Cemaati’nin Güney Kürdistan’daki stratejisi ne?

 

Deniz Çifçi: Kürt politikaları özünde her yerde aynıdır. Fakat Kürdistan Bölgesi’nin sahip olduğu statüyü gözönüne alırsak cemaat Türkiye’de kullandığı söylemi orada kullanmazdı. Yani kalkıp da Kürt kimliğini Kürdistan’da sadece dil ile açıklayamaz. Bunun için Kürdistan’da çok pragmatik bir politika izledi.

 

Özellikle AKP ile arasının iyi olduğu dönemlerde, Kürdistan Bölgesi’ni Türkiye’nin yedeğine koymak için vargücü ile uğraştı. Mezhepsel farklılıklar dışında cemaatin aşırı İran karşıtlığı biraz da bunun ile ilgilidir.Cemaatin temel taktiği olan kurumları ve kurumlar ile beraber devletin beynini ele geçirelim stratejisi Kürdistan’da da uygulandı.

 

Hasan Özgüneş: Gülen’in Kuzey Kürdistan Kürtleri’ne ve diğer Kürtler’e yaklaşımı ne ise Güney’de de aynıdır. Temel amacı kendine bağlı, sahte Müslümanlar oluşturmaktır. İslam adına Kürtler’i kendi içlerinde bölmek, birbirine yabancılaştırmaktır. Seküler Kürtler’in önünü kesmek, bilime, demokrasiye dayalı bir gelişmeyi sekteye uğratmak ve doğmatik düşünce ile Kürtler’in gelişimin önünü kesmektir. Yani oyun çok yönlü ve büyüktür.

 

Güney Kürdistan’daki varlıkları Kürtler için bir tehlike mi?

 

Deniz Çifçi: Eğer bir cemaat sizin ulusal kimliğinizi içselleştirmemişse, sizi hala Türk-İslam sentezi konseptinde görüyorsa ve hala sizin çocuklarınız üzerinden halkınızın veya ülkenizin geleceği ile ilgili hesapları var ise, o zaman tehlikeli olup olmadığını veya ne kadar tehlikeli olup olmayacağını anlamak zor olmasa gerek.

 

Hasan Özgüneş: Tartışmasız çok tehlikelidir. Kürt çocuklarını eğitiyorum adı altında çok sinsi bir plana kurban etmeye çalışıyor. Kürt halkının aydınlanmaya ihtiyacı var. Ortadoğu’nun din kisveli gerici sahte anlayışlarına asla ihtiyacı yoktur. Kürt halkı zaten bununla kaybetmedi mi? Kürt çocukları dini kendi okullarında, ailesinden, halkından öğrensin.

 

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
123
Page size:
PageSizeComboBox
select
kedervan | 6.8.2016
bunlar hepsi aynı marka umarım birbirini bitirirler..
mirza | 6.8.2016
buyuzden kurtlerin acilen kayiplarini acilen telafi etmeye calisip kaybettirilen siyasi sosyolojik kulturel degerleri geri kazanip B?RL?K OLMALARI GEREKL?. M.MIRZA
ismail | 6.8.2016
türkiyeden oraya eğitim vermek için gelen insanlar var. bunlar fetocu. erbilde okullar var ve ingilizce eğitim veriyorlar. orada çalışan bir öğretmene "neden ingilizce eğitim yapıyorsunuz, gel ben sana kürtçe öğreteyim kürtçe eğitim yapın" demiştim. bu adamlara karşı ırak kürdistanı uyanık olmalıdır. fetocudan dost olmaz, israilden olmayacağı gibi.
biz her zaman dedik yine tekrarlıyoruz | 6.8.2016
Gülen cemaati zehirli sarmaşık gibi kürdistanın dört parçalarında kürdlerin cansuyunu tüketmek için kurulmuş bir örgüttür. Bakurla başurun düşmanı birdir. Eger pkk pyd ve medyaları kürdistan bölgesine yönelik karalama kampanyaları olmasaydı cemaat güneyde bu kadar ileri gitmezdi. Cemaat kürdlerin birbirlerine diş bilemelerinden faydalanarak kürd gençlerini kendilerine çekmeyi başardılar. Geçmişi bugünle kıyasladıgımızda ortaya acı gerçek tüm çıplaklıgıyla çıkıyor. Pkk yandaşları yapılması gerekenleri yapmadılar meydanı çakallara bıraktılar. Pkk pdk arasında gerilim vardı diye pkk tabanı güney kürtlerine kardeşlik elini uzatmadılar hatta ileri giderek kin nefret duyguları beslediler ve sonuç olarak oluşan boşlugu akp cemaat doldurdu.
Allahın Yaklaşımı Geçerli ve Önemli.! | 6.8.2016
Müslümanlar eğer kurani millet tanımını reddediyorlarsa bu demektirki sapıklıktadırlar.! Gülen kürtçe kürtlere annelerinin sütü gibi helaldir haklarıdır dedi daha ne desin? Kenan evrendir atasının ötesine kürdün sorununu geçiren ve müslümanların bu konuda kıblesini çalan.!
23227 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

muro | 10.2.2019 19:16:07
hey mesut bey hey yıllar geçti güya devrim yapacaktınız sayın kemal burkayla.burkay anladı bir muhtar bile çıkarmayacaklarını ve bu işi bıraktı.sen...
Ezuez | 10.2.2019 20:52:57
HDP Kürtlerin aklıyla ve partileriyle alay ediyor Kürt partileri yerine her zaman Türk solunu tercih etmiştir, aslında bu HDP nin Kürtleri Türkiyeye...
2 Kürt partisi seçimlere bağımsız katılıyor
| 10.2.2019 | (3)
Yunus | 9.2.2019 21:06:20
Tirki dogru diysen valla ! Bunlara bişey olmaz , olan gariban , cahil , dünyayı kurtaracağını sanan kürt gencine olur.Bunlar çakma davanın , çakma ...
muro | 10.2.2019 20:32:20
kürt düşmanlığı öyle bir zirve yapmış ki kendi hukuklarını bile çöpe atmışlar.mahkemece aranmayan birisinin başına nasıl ödül konulur?
Eski HDP’li vekil ‘terörden arananlar listesi’nde
| 8.2.2019 | (3)
Wanli65 | 10.2.2019 11:11:45
Kürtler zulme ugrayinca evi yeri yurdu talan edilince susan hatta destekleyen bu muslumanciklari iki yüzlü inanclarindan dolayi Allah birgün carpacak...
silopili teyi | 10.2.2019 19:39:15
benim anlamadigim konya yada erzurum veya rize yozgat niye protesto etmiyorda sizler protesto ediyorsunuz
Van ve Hakkari'de Çin'e Doğu Türkistan protestosu
| 10.2.2019 | (4)
SILOPILI TEYI | 10.2.2019 19:36:16
HE CANIM BU KOCA ULKE DE BIR TEK ERKEK SENSIN;;;
Soylu: Sizi yürüten adam değildir
| 10.2.2019 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

PKK yapma! 28.1.2019 | (24)

PKK yapma!

"PKK bu gerekçeyi altın tepside sunduğunda, o Tümünü gör
7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu 27.1.2019 | (1)

7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu

Oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden galip Tümünü gör
Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz! 27.1.2019 | (17)

Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz!

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Tümünü gör
0,562 seconds