Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

Türkmen Başkan: Kerkük’ün karışması için uğraşacaklar

Ayser ÇINAR Tarafından 17.9.2017
Abdulkadir Bazırgan
Abdulkadir Bazırgan

Türkmen Reform Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bazırgan, “Sayın Mesud Barzani, 2005’te Irak Anayasası’nda Kürtlerin, Türkmenlerin, Hristiyanların ve diğer azınlıkların haklarının korunması için çok çaba gösterdi” dedi.

 

Irak ordusunun  23 Eylül’de Kerkük’ün Havice ilçesine operasyon başlatacağını belirten Abdulkadir Bazırgan, “Biz 25’inde referanduma gidiyoruz ancak onlar 23’ünde operasyon başlatıyor. Bu hiç de iyiye işaret değil. Kerkük’ün karışması için uğraşacaklar” ifadelerini kullandı.

 

Abdulkadir Bazırgan, Türkiye’nin referandum kararından dolayı Kürdistan Bölgesi’ne herhangi bir yaptırım uygulamayacağını söyledi.

 

Türkmen Reform Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bazırgan, gündeme dair Rûdaw’ın sorularını yanıtladı…

 

Irak Parlamentosu dün Kerkük İl Meclisi’nin feshedilmesi için imza topladı. Kararın onaylanması halinde Kerkük’te olağanüstü (OHAL) ilan edilecek ve İl Meclisi askeri organlarla yönetilecek. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Irak Parlamentosu’nun Kerkük İl Meclisi’ni feshetme yetkisi yoktur. Kerkük İl Meclisi, Kerkük halkının kararıyla açıldı. Bu yüzden parlamentonun böyle bir yetkisi yok. Kentte OHAL ilan edileceğini de sanmıyorum. Bunu, referandumdan vazgeçilmesi için yapıyorlar ama başarılı olamayacaklar.

 

Kerkük’te dün akşam bir patlama meydana geldi. Referandum sürecinde Kerkük’te benzer saldırılar olur mu?

 

Kerkük’ün karışması için bir şeylerin hazırlığındalar. Bu ayın 23’ünde Irak ordusu Kerkük’ün Havice ilçesine operasyon başlatacak. Biz 25’inde referanduma gidiyoruz ancak onlar 23’ünde operasyon başlatıyor. Bu hiç de iyiye işaret değil. Muhtemelen Kerkük’te benzeri durumlar yaşanacaktır. Kerkük’ün karışması için uğraşacaklar.

 

Türkiye siyasetini yakından takip eden bir isim olarak, sizce Türkiye referandum kararından dolayı Kürdistan Bölgesi’ne herhangi bir yaptırım uygular mı?

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesi arasında yıllardır istikrarlı bir ilişki söz konusu. Bizler Türkmen Reform Partisi olarak her zaman bu ilişkilerin iyi olmasından yanayız. İlişkilerin iyi olması her iki tarafın da menfaatinedir. Türkiye Cumhuriyeti, referandumdan dolayı Kürdistan Bölgesi'ne ekonomik yaptırım uygulayabilir. 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Eylül’de düzenlenecek olan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantısında tavırlarını “net” bir şekilde ileteceklerini söyledi…

 

Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin sert bir noktaya geleceğine inanmıyorum. Bu referandum sadece Kürtlerin değil, Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Türkmenler, Hristiyanlar ve diğer tüm azınlıkların hakkıdır aynı zamanda. Sayın Mesud Barzani, 2005 yılında Irak Anayasası’nda Kürtlerin, Türkmenlerin, Hristiyanların ve diğer azınlıkların haklarının korunması için çok çaba gösterdi. Biz de oradaydık ve yanındaydık.

 

Ancak Irak Merkezi Yönetimi, bu hakların hiçbirini yerine getirmedi. Örneğin peşmergenin bütçesi hiç verilmedi. Peşmerge Güçleri hiçbir zaman Irak tarafından ciddiye alınmadı. Hiçbir zaman peşmergeye askeri yardımda bulunmadılar.

 

Hatta IŞİD saldırdığında dış devletlerden peşmergeye gelen yardımlara bile el koydular. Bu da yetmezmiş gibi 2014’te Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini tamamiyle kestiler. 7 Haziran 2017’de Sayın Mesud Barzani başkanlığındaki toplantıda referanduma gitme kararı alındı. Bu karara yalnızca Goran ve Komel destek vermedi.

 

Goran ve Komel neden destek vermiyor peki?

 

Çünkü onların üstünde ciddi bir baskı var. Bu baskı İran ve Irak’tan. Hatta Irak bile İran’ın baskısı  altında. Bu yüzden referanduma karşı çıkıyorlar.

 

Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Türkmenlerin referanduma genel bakışı nasıl? Referandumu destekliyorlar mı?

 

Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan tüm Türkmenler referandumu destekliyor. Kerkük de buna dahil. Yapılan açıklamalara bakmayın, Kerkük halkının tamamı referandumu destekliyor. Kerkük’te yalnızca Irak Türkmen Cephesi (ITC) ve ona bağlı partiler karşı çıkıyor. Bu durum da onların elinde değil. Siyaset…

 

Şii Heşdi Şabi güçleri ile Peşmerge Güçleri arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor. Heşdi Şabi güçleri Kürdistan Bölgesi için tehdit mi?

 

Heşdi Şabi İran destekli bir grup ve İran tarafından yönetiliyor, yönlendiriliyor. Bu güçler resmi olarak Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı olsa da bizzat İran’dan yönetiliyorlar. Heşdi Şabi bu süreçte Kerkük için tehlike. 23 Eylül’de Kerkük’ün Havice ilçesine operasyon başlıyor ve bu durumda Heşdi Şabi Kerkük’te karışıklığa neden olabilir. Dileğimiz olmaması yönünde.

 

Referandumun erteleneceğine dair söylemler var…


Birkaç gün önce ABD, İngiltere, Fransa ve BM referandumun ertelenmesini talep etti. Ancak bunun karşılığında bize verdikleri herhangi bir garanti yok. Bu yüzden referanduma gideceğiz.

 

 

Yorumlar

 
Bawer | 17.9.2017
Helal sana bir kurt olarak söylüyorum diğer türkmenler de senin gibi destek verse inan kürtlerle birlikte siz de kazanırsınız, yıllarca bağdata bağlısınız bağdat size ve geleceğinize ne verdi. Simdi kürdistan size gerçek ortaklık vadediyor. Bunun en belirgin işareti de kürdistan bölgesinde kendi resmi dilinizi ve bakanlığımız ve diğer haklariniz verilmiştir. Yani kurdistanin geçmişteki yaptıkları geleceğin t3minatidir. İT-C başkanı gitsin ihanet ets in bakalım bu yaptığının sonucunu iyi hesaplasın.
M_EVAN_ | 17.9.2017
Gerçekçi, akliselim ve demokrat bir insanın beyanları teşekkürler Sn . Abdulkadir bey.
M_EVAN_ | 17.9.2017
Gerçekçi, akliselim ve demokrat bir insanın beyanları teşekkürler Sn . Abdulkadir bey.
Robîn | 17.9.2017
Referandum sadece meşru göstermeyle alakalı.. eğer engellenirse.. Hit'e kadar durmayız. Ellerinden geleni ardına koymasınlar.
5936 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Misafir | 22.1.2018 19:16:41
ABD ye güvenilir Kürtler daha çok çekecek. Rusya olsa bırakmazdi. Ne yazikki durum bu birliğimiz yok gücümüz yok gerçek ve güçlü bir destekçi lazim
al asad | 22.1.2018 20:05:01
mehmet şuan israilin güvenliğini sağlayan abd değil türkiyedekir malatya kürecikte iranın içlerine kadar izliyorlar israil ile sayısız anlaşmasınız...
Rusya: ABD Kürtleri ikna etmeye çalışıyor
| 14 saat önce | (8)
gerçek bu | 22.1.2018 17:23:41
Amerika yalancı......
sizin ortağınız bizmiyiz yoksa ypg mi | 22.1.2018 20:02:32
mehmet tayip erdoğanın sizin müttefiğiniz bizmiyiz yoksa ypg mi dediğini unutmuşsun sizi ne ruslar iranlılar çinliler kabul ediyor nede abd ve...
Pentagon'dan Efrin açıklaması
| 17.1.2018 | (5)
Hasan | 22.1.2018 18:33:37
Demekki IŞİD Amerika'nın kurduğu bir birlik. İngilizceyi onlardan õğrenmiştir.
IŞİD’den kurtarılan Ezidi Kürt çocuk sadece İngilizce konuşuyor
| 17.1.2018 | (1)
Nir | 22.1.2018 16:12:12
Nr bkliyorsunuz putinden hitler gibi bir lider kurtler uslanmayacak
karşılık | 22.1.2018 18:15:08
rus kökenli daişlileri hepsini serbest bırakın..
YPG Komutanı: Rusya Kürtlere ihanet etti
| 16 saat önce | (4)

Rûdaw'da başka neler var?

Ruhani: Irak Kürtleri yasal haklarına kavuşmalı Dün 01:41 |

Ruhani: Irak Kürtleri yasal haklarına kavuşmalı

Tahran’da bulunan Başbakan Neçirvan Barzani, İran Tümünü gör
Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz 18.1.2018 | (6)

Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz

Faysal Mikdad, olası Efrin operasyonu hakkında Tümünü gör
Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi 13.1.2018 |

Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi

İçişleri Bakanı Kerim Sincari Başkanlığında Tümünü gör
0,578 seconds