Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

Ezidi kadın: Almanya’da IŞİD’lilerle karşılaşıyoruz

Rûdaw Tarafından 18.8.2018
Eşwak Heci
Eşwak Heci

Eşwak Heci adlı Ezidi Kürt kadını, 2014’ten Şengal’den kendisini kaçıran IŞİD mensubuyla ile birden fazla kez Almanya'da karşılaştıktan sonra, Kürdistan Bölgesi’ne geri dönmek zorunda kaldı.

 

Eşwak Heci, 2014 yılında 19 yaşındayken IŞİD tarafından ailesi ile birlikte kaçırılmıştı.

 

Ebu Humam adlı IŞİD’li tarafından 100 dolar karşılığında satılan alınan Eşwak Heci, 10 ay boyunca cinsel tacize ve işkence gördü.

 

Eşwak Heci, Ebu Human’dan kaçma fırsatı bulunca da Kürdistan Bölgesi’ne ardından da mülteci statüsüyle annesi ve erkek kardeşiyle Almanya’nın Stuttgart kentine göçetti.

 

Ezidi kadın, Stuttgart’ta karşısına çıkan Ebu Humam’ın, kendisi hakkında her türlü bilgiyi topladığını söyledi.

 

Alman polisine başvuran Eşwak Heci, Ebu Human'a şikayetçi olmasına rağmen davanın sonuçlanamadığını ve bu yüzden Almanya'yı terk ederek, Kürdistan Bölgesi’ne geri döndü.

 

Eşwak Heci Rûdaw’ın sorularını yanıtladı:

 

IŞİD’in içinde Ebu Humam’ı nerde gördünüz?

 

3 Ağustos 2014’te ailemizden 77 kişi alıkonuldu. Amcalarım, amca kızlarım, amca oğulları, dayılarım, kızlrı ve oğulları, kardeşlerim, benim ailemin tamamı alıkonuldu. Halen onlar hakkında hiçbir bilgiye sahip değiliz. Bizi Suriye’ye götürdüler. Bir hafta Suriye’de kaldık. Ailemizin tamamı ordaydı. Hatta birçok Ezidi de bizimle birlikteydi.

 

Bir hafta burada kaldık daha sonra bizi Irak’a geri gönderdiler. Daha sonra kadınları ayırdılar. 6 yaşı ve üstü kızları ailelerinden ayrıdılar. Kadınların tamamını alarak sattılar. Daha sonra kadınlar tecavüz ettiler.

 

Bütün dünyanın IŞİD’in kaçırdığı kadınların durumunu bilmesini istiyorum. Konuşurken sadece kendimi anlatmıyorum. Binlerce kadın ve genç kız onların elinde  ve gelecekleri hakkında hiç bir şey bilmiyoruz.

 

Hangi yıl Ebu Humam’ı gördünüz?

 

2014’te, Ezidi kadınların satılmasının üzerinden 3-4 hafta geçtikten sonra Ebu Humam, Baac bölgesinde beni satın alarak Rembusi’ye götürdü. 3 ay burada kaldım.

 

Ebu Humam’ın 100 dolar karşılığında sizi başka biriden satın aldığını söylemiştiniz. O şahsın adıy neydi?

 

Adı Muhammed Iraklı’ydı.

 

Ebu Humam nereliydi?

 

Gerçek ismi Muhammed Reşit olan Ebu Humam aslen Bağdatlıydı. Ailesinin yarısının halen Bağdat’ta diğer yarısının da Almanya’da yaşadığından eminim.

Irak’ta halen tehlikedeyiz. Çünkü ailesinin (Ebu Humam) yarısının Bağdat’ta, diğer yarısının da Almanay’da yaşadığını biliyorum. Ve onlar beni gördüler.

 

Ebu Humam sizi satın aldığında evi neredeydi?

 

Beni Baac’dan aldığında doğrudan Rembusi’ye götürdü. Gittikleri yere bizi de götürüyorlardı. Suriye’ye götürüyordu, Baac’a götürüyordu, bizi bir kalkan olarak kullanıyorlardı. Rembusi’de 3 ay Ebu Humam ile kaldım. Rembusi’de olduğum zaman o IŞİD’in bir emiriydi. Aynı zamanda biz esirlerden sorumluydu.

 

Ne zaman Almanya’ya gittiniz?

 

22 Ekim’de IŞİD’in elinden kurtuldum. 6 ay babam ve kardeşimin yanında kaldım daha sonra 2015’te Almanya’ya gittim.

 

Almanya’dan neden Kürdistan’a döndünüz?

 

Almanya Ezidi kadınlar için bir şeyler yaptı. Mültecilerin tamamı için bir şeyler yaptı. Ancak 2016’da o IŞİD mensubunu gördüm. Beni gözetiyordu. Çarşıyla evimin yolu arasında beni gözetiyordu. Arkama baktığımda birinin beni takip ettiğini gördüm. İlk başta onun olmadığını düşündüm. Söz konusu IŞİD mensubunun Almanya’ya gelmeyeceğini düşünüyordum. Bu durumu anneme anlatım. O da Almanya’da böyle bir şeyin olmayacağını söyledi. Onun için hiçbir şey yapmadım. Normal olarak okuluma gittim. Hiçbir şeyden korkmadan o süreci geçirdim. 2018’de okuldan dönerken, saat 12.00 sıralarında beyaz bir araba geldi. O yanlız değildi yanında başka bir adam da vardı. Arabayla yanıma yaklaştı ve durdu. ‘bir soru sorabilirmiyim’ dedi. Almanca konuştu. Ben de Almanca ‘Buyur’ dedim. ‘Sen Eşwak misin?’ diye sordu. ‘Hayır Eşwak değilim’ diye yanıt verdim. ‘Peki sen kimsin?’ dedi. Yüzümü çevirdim. Ve ekledi: ‘Ben Ebu Humam’ım, sen de Eşwak’sın.’ Ben de, ‘Ne seni ne de onu tanıyorum’ dedim. O devam etti: ‘Evet, senin 2015’ten beri Almanya’da yaşadığını ve adresini biliyorum.’ Almanya’daki hayatımın tamamını biliyordu. Bana, ‘Yalan söyleme. Senin Eşwak olduğunu biliyorum’ dedi. Eşwak olmadığını tekrarladım. Korkudan nereye gideceğimi bilimiyordum.

 

İkinci kez Ebu Humam’ı hangi şehirde ve ne zaman gördünüz?

 

Her iki sefer de Stuttgart’a bağlı bir kentte onu gördüm. İkinci kez 2018’in Şubat ayında gördüm.

 

Sizi gördüğünde neyle meşgüldünüz?

 

İşten eve dönüş yolundayıdım. Telefonla konuşuyordum. Markete birşeyler alıp işe dönmek istiyordum. Caddeye çıktığımda o arabasıyla gelip önümde durdu. Doğrusu hangi saatte çıkacağımız öğrenmek için sabahtan beri beni takibe lamıştı.

 

O sizi yanında götürmeye çalıştı mı. Veya sizi arabaya almaya çalıştı mı? Sizin hakkında nasıl bu bilgileri edinimşti?

 

Bilmiyorum. Ama belki, beni kaçırmaya veya bir şey yapmayı planlamış olabilir. İlk kez beni gördüğünde yerimi biliyordu. İkinci kez benimle konuştuğunda, kendisinin de benim gibi Almanya’da yaşadığını öğrenmemi istedi. Belki üçüncü kez beni görse kaçıracaktı. Kimse benim kaçırıldığımı düşünemezdi. Çünkü halk ’18 yaşındadır, Almanya’da insanlar istedikleri kişiyle yaşayabilir. Herkes özgür’ diyecekti. Kimse bir IŞİD mensubunun Almanya’ya gelerek bir kadını kaçırdığını düşünemez. Bu yüzden bugün haykırıyorum. Benim gibi yüzlerce kadın Stuttgart’da yaşıyor ve o adamla karşılaşıyor. Ama kimse onlara yardım etmiyor ve hiç kimse onları sesini duymuyor.

 

O şahıs sizin hakkında nasıl o bilgiler toplayabilmiş?

 

Ben de bundan şaşırdım. Ben de nasıl hayatım hakkında bu bilgileri topladığını öğrenmek isterdim. 2015’ten beri Almanya’da yaşadığımı nasıl öğrendiğini bilmiyorum.

 

Sizce IŞİD mensupları Avrupa’da da eski işlerine devam ederek, Ezidi kadınların peşindeler mi?

 

Stuttgart’da yaşayan bir çok Ezidi kadından duydum. IŞİD’den kurtulan kadınların tamamı Stuttgart bölgesinde ikamet ediyor. Kadınları büyük bir bölümü IŞİD mensuplarını görmüş. Ama Ezidi kadınlar konuşmuyor. Söz konusu IŞİD mensubunu gördükten sonra Almanya’dan ayrılarak, örgütün elinden kurtulan kadınlar için fedakarlıkta bulundum.

 

 

Alman polisi, 13 Nisan’da sosyal medyadan, “Sizinle konuşamadığından dolayı dosyayı kapatmak zordunkaldık’ açıklamasında bulundular”  açıklamasında bulundu. Çünkü siz Kürdistan’da dönmüştünüz. Bu gerekçe doğru mu?

 

Bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum. Ama ben kendi açımdan elimden geleni yaptım. Son kez adamı gördüğümden hem bizim sorumlulara hem de polise gittim. Herkese giderek şikayetçi olarak, bu adamın Irak’ta bana tecavüz ettiğini ve Almanya’da onu gördüğümü söyledim. Onlarda dedğimki, ‘eğer kaçırılırsam herkes bilsin ki bu adam Almanya’dadır. 1.5 ay Almanya’da umutla bekledim. Ama kimsenin sahip çıkmadığını ve davamın gözardı edildiğini görünce Irak’a döndüm. Eğer dosyayı üst düzey yetkililere taşımış olsalardı bir şeyler yapabilirlerdi. Ama dosyayı üste taşımadılar.

 

Korkudan mu döndünüz?

Şüphesiz, iki gün sonra beni kaçırmış olsaydı, benim kimin tarafında kaçırıldığımız kimse bilmezdi. İnsanlar, ‘Almanya’da herkes özgür, kendi isteğiyle onunla gitmiş’ derdi

 

Bu durumu anlattığınızda polis nasıl davrandı?

 

Yaşadığımızı anlatınca, belge istediler. O adamla aramda geçen konuşma anının marketin güvenlik kamerası tarafından kaydedilmiş olması gerektiğini söyledim. İçerde konuşmadık. Dışarda konuştuk. Görüntüleri izlemelerini söyledim. ‘tamam’ dediler ama hiçbir şey yapmadılar.

 

Sizce polis o şahsı gözaltına alması konusunda ciddi değilmiydi?

 

Onlar, ‘Ellerinde geleni yapacaklarını’ söyledi. Her şeyi kayıt altına aldılar. Onun yüz şekli hakkına herşeyi sordular, zayıf mı, şişman mı? Uzun mu yoksa kısa boylu mu? Ben de her şeyi söyldim. O adamın tam resmini yaptılar. Bir daha onu gördüğümde aramam için bir telefon numarasını verdiler. Eğer bir kez daha onu görmüş olsaydım, beni kaçırmış olacaktı. Polisi nasıl arayayım? Kimin tarafında kaçırıldığımız kim bilecekti. Eğer beni öldürseydi veya benim başıma bir şey getirseydi. Kim faali bilecekti?

 

Sizce polis o şahsı gözaltına almak konusunda ihamkar mı davrandı?

 

Onlar ‘Ellerinden geleni yapacaklarını ve ihmakar davranmayacaklarını’ söyledi. Ben de 1.5 ay bekledim. Ama hiç bir şey yapmadılar ve beni de koruyamuyorlar. Bu yüzden annem ve kardeşimle birlikte geri döndük.

 

Ebu Humam, ailenizi tanıdığını ve nerede yaşdığını bildiğini mi iddia ediyordu? Bu şahsın bu bilgilere nasıl ulaştığını düşündünüz mü?

 

Ben de bilimiyorum. Bizden sorumlu kişiye söyledim. O adamında Almanya’daki hayatımı ne yaptığımı ve nerede yaşadığımı nasıl öğrendiğini sordum. Galiba ilk defa ilk defa beni takip etmiş. Başta o şahsın Ebu Humam olduğuna ihtimal vermedim. Çünkü bir IŞİD’linin Almanya’ya geleceğine inanmıyordum.

 

 

Şimdi Rûdaw ekranındasıznı, bütün dünya sizi görüyor. Almanya polisi ve Almanya Adalet Bakanlığı’na mesajınız nedir?

 

O adamı yakalayacaklarını ümit ediyorum. Varsa IŞİD’liler Almanya’dan gönderin. Ezidi kadınların sesini duysunlar. İki gün sonra bir kaç Ezidi kadın kaçırlırsa, onların IŞİD’liler tarafından kaçırıldığın kim bilecek? O adamın Stuttgart’da olduğunu bir çok Ezidi kadından teyit ettim. Metrolarda ve caddelerde o IŞİD’liyi görmüşler. IŞİD’in elinden kurtulan bütün Ezidi kadınlara kendimi feda ettim. Bir az olsun biri sayın. IŞİD’den kurtulduktan sonra gürbete ve Avrupa’ya gittim. Ancak onlar halen bizim beşimizde ve orada da bizi kaçırmaya çalışıyor.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e buradan bir mesaj göndermek ister misiniz? Ona ne söylemek istersiniz?

 

Eğer herhangi üst düzey bir yetkiliyle konuşursam, ilk sorum şu olarak. 3 binden fazla Ezidi alıkonuldu, 4 yıl geçti onların hakkında hiçbir şey bilimiyoruz. Bilgi almak istiyoruz. Onlardan 41 tanesi benim aile fertlerli ve akrabalarım. Kardeşlerim, amcam, amca kızları ve oğulları, eniştem ve yakınlarımdır. Akrabalarımdan kimse kurtulmadı. Esirlerimiz hakkında bir haber almayı ümit ediyorum. Almanya’da, Irak’ta veya başka yerdeki Ezidi kadın ve erkekler için bir şeyler yapılsın. Rol verilsin. IŞİD’liler Almanya’dan çıkarılsın. Böyle devam ederse çok sayıda Ezidi kadın Almanya’dan dönecek ve Almanya da o IŞİD’lilere kötü olacak.

 

Avrupa Birliği’ne (AB) nasıl bir mesaj vermek istersiniz veya ne söylemek istersiniz?

 

Aynı talebi tekrar ediyorum. Çıktığım her televizyonda, görüştüğüm her bir yetkiliyle benim öncelikli talebim 3 bin 600 Ezidi’nin kaderini öğrenmek istiyorum. İkincisi olarak da, IŞİD’in elinden kurtulan Ezidi kadın ve genç kızlar için bir şeylerin yapılmasıdır. Çektikleri bunca acı, zorlular ve cinsel ististismardan sonra yeniden IŞİD’lileri görmeleri...

 

Kaçtıktan sonra sığınma talebinde bulunan IŞİD’lilerin başta Ezidiler olmak üzere diğer insanların hayatı için tehlike olmaması için AB ülkelerinden neyi talep ediyorsunuz?

 

IŞİD’liler bana ve diğer Ezidi genç kızlara tecavüz etti. Onların cezalandırılmasını ve Almanya’dan gönderilmesini istiyoruz. Onları görmek istemiyoruz. Halen Bize ve 6 yaşındaki küçük kızlara nasıl tecavüz ettiklerini ve genç kızları nasıl 100 dolara sattıkları hatırlıyoruz. Hayatta kalana kadar da bunları unutmayacağız. Herkes bizim esarette nasıl olduğumuzu biliyor. Onların (IŞİD mensupları) elinde olan kadın ve genç kızların durumu eskiye göre daha kötü. Sığındığımız Almanya veya başka bir ülke IŞİD tarafından kaçırılırsak, intihar etmemiz lazım. Biz ne Irak’a ne de başka bir ülkeye yararız. Sesimi bütün dünyaya duyurmak istiyorum. Elinden bir şey gelene sesimi duyurmak istiyorum. Bugün konuştuğumda sadece kendim hakkında konuşmuyorum, bütün Ezidiler hakkında konuşuyorum, özellilkle halen esarette olan kadın ve genç kızlar hakkında. 4 yıl oldu ancak onlar hakkında bir şey bilimiyoruz.

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden neyi talep ediyorsunuz?

 

Bütün hükümetlerden tek talebim esaret altındakilerin durumu hakkında bir şey öğrenmektir. Adı geçen IŞİD’linin cezalandırılmasıdır. Sadece o değil Almanay’nın stuttgart bölgesinde binlerce IŞİD’li var. cezalandırılmalılar, IŞİD’liler gönderilmeli  yoksa Almanya’da Irak gibi olacak. Tıpkı Irak’ın kötüye gittiği, beni Şengal’den alıp sattıkları gibi...

 

Ebu Humam’un akrabalarının Bağdat’ta olduğunu ifade ettiniz. Irak hükümetinden herhangi bir talebiniz var mı?

 

Irak hükümetinin Ezidilere karşı işlenen suçun soykırımı suçu olarak tanınması için bir şeyler yapmasını talep ediyorum. Ezidiler için bir şeyler yapmalarını istiyorum. Biz Irak’a yaramıyoruz. Irak’ta yaşayamıyoruz. Ebu Humam’un akrabalarının yarısının Bağdat’ta diğer yarısının da Almanya’da yaşadığını biliyorum. Ne Almanya’da ne de Irak’ta yaşayabiliyoruz.

 

Akanızdaki fotoğraflar kime ait?

 

Burada bütün ailemin fotoğrafları var. 41 kişi var, kız kardeşim, 5 erkek kardeşim ve abim. İki amcam ve ailelerinin tamamı. Teyzelerim ve aileleri. Eniştem. Amca oğullarım ve aileleri. Hepsi kaçırıldı. 4 yıldır onların hakkında hiçbir şey bilimiyoruz.

 

Umarım dünya ülkeleri Ezidiler için özellikle 4 yıldır esarette olanlar için bir şey yapacak. Yeter artık ne zaman kadar bekleyeceğiz. Eğer hayattalar ise bilmemiz lazım, eğer ki hayatta değillerse yine bilmemiz lazım.

 

 

 

 

 


 

Yorumlar

 
emel | 18.8.2018
avrupalılar çıkarlarına bakar, geri kalan hiçbirşey umurlarında olmaz..
orhan | 30.8.2018
Siz hâlâ bu savaşların ve katliamların Türk, Kürd, Arablar arsında olduğunu mu düşünüyorsunuz. Hayız sizler Almanların, Amerikalıların, Rusların, İngilizlerin oynattığı kuklalarsınız. Biz böyle oldukça, Ağıtlar hep Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmaya devam edecek
nefret | 7.9.2018
kürt gruplar utansın tabi kürt iseler...
2595 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Yasin | 11.2.2019 12:39:29
O kadar Türkiye düşmanı olmuşunuzki bu olayı bile hemen kürtlere bağladınız.Türkiyedeki Esadtan kaçan 300 bin kürd göktenmi geldi ? Bu kafaya sahip...
RAST | 11.2.2019 21:01:34
Ercis te Geliye Zilan in Katliaminin yapildigi köye (Hasanabad)yerlestirilen Kirgizlar bunlar(Xirxiz).
Van ve Hakkari'de Çin'e Doğu Türkistan protestosu
| 10.2.2019 | (9)
Davud | 11.2.2019 19:58:13
Kerkükte kürt kimliği bitti .Peşmerge gelse nolur gelmese nolur .Gelemez ayrıca
Sinem | 11.2.2019 20:00:31
Peşmergenin dönmesi Türkiyenin Kerküke el koymasını sağlar .
Türkmen Cephesi: Peşmerge'nin Kerkük’e dönmesi kabul edilemez!
| 11.2.2019 | (7)
NAMÜRIT | 11.2.2019 14:50:04
Atilan adim önemlidir, ulusaldir,kürdidir. HDP ve PKK kürtlerin tüm umutlarini yikti ,hendeklere gömdü. Yaptigi her is devlete yaradi. Kürdistani...
SILOPILI TEYI | 11.2.2019 16:27:29
GIRMEDIGINIZ KABAHAT;;... HATTA GENEL SECIMLERE BILE BELKIDE BASKANLIK SECIMLERINDE GIRER ERDOGAN RAKIP OLURDSUNUZ.;... HAKKINIZI YEMISLER VALLA AKP...
2 Kürt partisi seçimlere bağımsız katılıyor
| 10.2.2019 | (8)
tango | 11.2.2019 08:33:23
artik ders alin t.c icin her hangi parti deil tum körtler hedeftir ne kadar light olursaniz olun sonucta körtsunuz..tek careniz birbiri ile...
Rast | 11.2.2019 14:59:20
EE önce ona, sonra bana...olacagi belliydi. sirayla.
Başsavcılık’tan KKP ve PAK’a kapatma davası
| 11.2.2019 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

PKK yapma! 28.1.2019 | (24)

PKK yapma!

"PKK bu gerekçeyi altın tepside sunduğunda, o Tümünü gör
7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu 27.1.2019 | (1)

7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu

Oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden galip Tümünü gör
Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz! 27.1.2019 | (17)

Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz!

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Tümünü gör
0,609 seconds