Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

'Fransa, Bağdat'ın Erbil aleyhindeki talebini reddetti'

Rûdaw Tarafından 19.12.2017
Fransa Dışişleri Bakanlığı
Fransa Dışişleri Bakanlığı

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, Kürdistan Bölgesi ile merkezi Irak hükümeti arasındaki sorunların çözümü konusunda Fransa'nın yaptığı girişimin olumlu sonuçlarının önümüzde günlerde ortaya çıkacağını söyledi.

 

Ali Dolemeri, Bağdat'ın Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin dış temsilciliklerini kapatmaya çalıştığını belirterek, “Kürdistan Bölgesi'nin Paris Temsilciliği'nin kapatılması talebini Fransa reddetti” dedi.

 

Fransa'nın Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için gerçekleştirdiği girişimin olumlu sonuçlar doğuracağını dile getiren Dolemeri, “Zannediyorum yakın bir gelecekte Türkiye de Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetini kabul edecek” dedi.

 

Dolemeri, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Fransa'nın çağrısına yanıt vermemesi halinde uluslararası desteği kaybedeceğini ve yeniden başbakan olmayacağını söyledi.

 

Ali Dolemeri'nin Rûdaw'ın sorularını yanıtladı:

 

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüyle ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un girişimi ne sonuç verdi?

 

 

Cumhurbaşkanı Macron'un gerçekleştirdiği girişim Kürtler için çok önemliydi çünkü Kürdisan Bölgesi'nin üzerindeki ambargoyu delebildi. Kürdistan Bölgesi heyetinin davet edilmesi, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin durumunun Sayın Macron'a doğrudan anlatılması için önemli bir fırsattı. Haydar Abadi'nin İklim Zirvesi'ne davet edilmesi de söz konusu girişim kapsamında Erbil ile görüşmelere başlaması için ikna edilmesi amaçlıydı. Irak'ın çevre politikası üzerinde bir etkisi yok zaten.

 

Elysee Sarayı'nda ve Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda mevcut olan bilgilere göre, yıl sonuna kadar diyaloğa başlanmazsa da şüphesiz olumlu sonuçları olacaktır. Bağlantılarımızdan yola çıkarak, Fransızlar diyalogların başlamasına karşı iyimserler.

 

Fransa'nın Kürdistan Bölgesi konusunda bu kadar ciddi olmasının sebebi nedir?

 

Fransa'nın Ortadoğu'daki rolü zayıflamıştı ve neredeyse bitme noktasına gelmişti. Başkan Macron'un gelmesiyle Fransa'nın bölgedeki politikası canlandı. Gerçi Irak daha önce İngiltere'nin işgali altındaydı ve Fransa ağrılıklı olarak Suriye ve Lübnan'daydı. Ama şimdi Lübnan daha çok Rusya'nın kontrolünde. Bu yüzden Fransa Kürdisan üzerinden Ortadaoğu'daki rolünü yeniden geri almayı amaçlıyor. Şunu da unutmamak lazım, IŞİD'e karşı savaşta en fazla kurban veren Fransa'dır ve en çok patlama Fransa'nın büyük şehirlerinde meydana gelmiştir. Halen, Fransa'da terör tehlikesi söz konusu. Irak'ta istikrar ve ulusal güvenlik sağlanmadığı sürece Fransa ve Avrupa Birliği'nin güvenliği de tehlikededir. Fransa'da Kürt meselesi önemli ve hassas bir meseledir. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Kürdistan Bölgesi'ni iki kez ziyaret etmişti. Engel ve tepkilere rağmen Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bir heyeti Fransa'ya davet edildi. Ardından Almanya, Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin heyetini kabul etti. Zannediyorum yakın bir gelecekte Türkiye de Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ni kabul edecek.

 

Fransa'nın Kürdistan Bölgesi'ndeki ekonomik çıkarları nedir?

 

Fransız şirketleri, IŞİD'den sonra harabeye dönen Irak'ın yeniden inşa edilmesi gerektiğini biliyor ve inşa sürecinde rol almak istiyorlar. Onlar Saddam rejimi devrildikten sonra Irak'ın yeniden inşası sürecine katılmadı ve büyük zarar ettiler. Şimdi ise bu fırsatı kaçırmak istemiyorlar. Kürdistan Bölgesi, Bağdat'a gidemeyen Fransız şirketler için güvenli bir yer.

 

Fransız Total şirketi neden Kürdistan Bölgesi'ndeki faaliyetlerini durdurdu?

 

Şu anda Kürdistan Bölgesi'nde 30 Fransız şirketi faaliyet gösteriyor ve 300 Fransız ikamet ediyor. Total şirketi IŞİD'e karşı savaştan dolayı faaliyetlerini kısmen durdurmuştu. Ancak arama ve sondaj çalışmalarını yaptıkları bölgede petrol bulamadılar. Şirketin bir kez daha Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile görüşerek yeni bir anlaşma yapması bekleniyor. Kürdistan Bölgesi ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkiler iyi seviyede. Fransa, Kürdistan Bölgesi'nde işadamları derneği açmayı planlıyor. IŞİD'den sonra yeniden faaliyetlere başlamak amacıyla yakın bir gelecekte aralarında Tolal'in de temsilcisinin de bulunduğu Fransız şirketlerinden oluşan bir heyetin Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret etmesi bekleniyor. Erbil'de ofis açarak Irak'ın yeniden inşa sürecinde yer almak istiyorlar.

 

Almanya Dışişleri Bakanı'nın Erbil'e yapmak istediği ziyarete engel çıkarıldı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin Paris ziyaretine engel çıkarıldı mı?

 

Irak hükümeti Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, ülkelerin sadece büyükelçileri muhatap alması için Kürdistan Bölgesi'nin dış temsilciliklerine engel çıkarıyor. Irak'ın Paris Büyükelçiliği, Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin Paris Temsilciliği'nin katılmasını talep etmişti. Ancak Fransa, 1992'den beri Kürdistan Bölgesi’yle ilişkileri olduğu ve 2005'ten itibaren de Irak Anayasası çerçevesinde federal bir bölge çerçevesinde ilişkileri sürdürdüğünü belirterek talebi reddetti.

 

Fransa, Kürdistan Bölgesi'nin hava sahasına uygulanan ambargoyu kaldırmak için ne yapmayı düşünüyor?

 

İlk önce Erbil ile Bağdat arasında diyalog kurulmalı, ardından havalimanları açılmalı. Gerçi yasalara göre, havalimanları insani çalışmalar için kapatılmamalı. Kürdistan Bölgesi'nde çok sayıda göçzede bulunuyor ve onların yardıma ihtiyacı var. Fransa'da göçzedelere yardım eden kuruluşlarla bir araya geldik. Fransa'nın da havalimanlarının açılmasına ihtiyacı var. Çünkü, Kürdistan Böglesi'ne yardım ulaştırırken vize alımı konusunda ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Bu yüzden yıl sonuna kadar havalimanlarının açılması bekleniyor, hatta sınır kapılarının da açılması bekleniyor. Eğer Abadi, Fransa ve uluslararası toplumun bu çağrısına yanıt vermezse, uluslararası desteği kaybedecek ve bir daha başbakan olamayacak. Çünkü batı, Irak'ta İran'ın etkisini azaltmak için Abadi'nin yeniden başbakan olmasını istiyor.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile gerçekeleştirilen ortak basın toplantısında Başbakan Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani'nin birlikte durması halk arasında merak konusu oldu. Neden ikisi bir arada durdu?

 

Diplomasi açısından normal bir şeydi. Bu Fransa'nın talebi üzerinde gerçekleştirildi. Elysee Sarayı'nda ilk defa protokolde Kürdistan Bayrağı bulunduruldu ve Kürtçe ilinin kullanıldı. Fransa bununla Kürdistan'a birlik olunması ve içerinin organize edilmesi gerektiği mesajını verdi. Bağdat'a, Fransa'nın Kürtleri desteklediği göstergesi olan bu gelişme, Irak'a Kürtlerin meşru ve anayasal haklarını vermesi gerektiği mesajını iletti.

 

Bu aynı zamanda dünya için, Kürtlerin tek ses olduğu ve kendisini yeniden organize edeceği mesajıydı.

 

 

 

4292 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Yasin | 22.1.2019 07:50:43
Işid 'den alıyosunuz Türkiyede gelip sizin elinizden alacak . Hikayeden almalar bunlar
mamo | 22.1.2019 15:58:53
kimin için alacaksınız..
DSG, Deyr ez Zor'da bir beldeyi daha IŞİD’den aldı
| 22.1.2019 | (2)
ilker | 22.1.2019 08:43:55
Türkiye den gelen okun yönü yanlış gösteriyor,İsrail e doğru olması lazım
İsrail’den İran’a: Kaybolmuşa benziyorsun
| 21.1.2019 | (1)
misafir | 22.1.2019 04:48:59
Erdoğan aynen şunları söyledi; "...Bir başka ifadeyle Türkiye'ye karşı bir güvenli bölgeden değil teröristlere karşı bir güvenli bölgeden söz...
Cemil | 22.1.2019 07:48:52
Sahipleri dediği orda yaşayan arapları kastediyor .
Erdoğan: Münbiç'i alıp sahiplerine teslim edeceğiz
| 21.1.2019 | (5)
gülizar | 21.1.2019 20:21:29
akar bey senin kafana silah dayatan ırkdaşlarınla bir az uğraş kürtler sizin en iyi sadık askeriniz oldu kürtlere neden hayat hakkı tanımıyorsunuz ?...
Wrangler | 22.1.2019 07:47:15
Türkiye artık buralardan çıkmaz kimse boş hayaller görmesin .Afrinde ,Cerablus ve El Bab'da yeni kimlik ve plakalar veriliyor.Münbiçtede olacak olan...
Akar’dan Menbic açıklaması
| 20.1.2019 | (7)

Rûdaw'da başka neler var?

Erdoğan’dan kritik Suriye ve 'güvenli bölge' açıklaması! 20 saat önce |

Erdoğan’dan kritik Suriye ve 'güvenli bölge' açıklaması!

“ABD'nin Suriye'den çekilmesi olumlu bir adım Tümünü gör
Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile... 9.1.2019 | (10)

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile...

PKK’yi sürece katmadan Türkiye’nin tepkilerini Tümünü gör
Kürt partiler ittifak kurdu 7.1.2019 | (12)

Kürt partiler ittifak kurdu

Deklarasyonunun tam metni yayımlandı Tümünü gör
1,11 seconds