Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Röportaj

'Fransa, Bağdat'ın Erbil aleyhindeki talebini reddetti'

Rûdaw Tarafından 19.12.2017
Fransa Dışişleri Bakanlığı
Fransa Dışişleri Bakanlığı

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Fransa Temsilcisi Ali Dolemeri, Kürdistan Bölgesi ile merkezi Irak hükümeti arasındaki sorunların çözümü konusunda Fransa'nın yaptığı girişimin olumlu sonuçlarının önümüzde günlerde ortaya çıkacağını söyledi.

 

Ali Dolemeri, Bağdat'ın Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin dış temsilciliklerini kapatmaya çalıştığını belirterek, “Kürdistan Bölgesi'nin Paris Temsilciliği'nin kapatılması talebini Fransa reddetti” dedi.

 

Fransa'nın Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için gerçekleştirdiği girişimin olumlu sonuçlar doğuracağını dile getiren Dolemeri, “Zannediyorum yakın bir gelecekte Türkiye de Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetini kabul edecek” dedi.

 

Dolemeri, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Fransa'nın çağrısına yanıt vermemesi halinde uluslararası desteği kaybedeceğini ve yeniden başbakan olmayacağını söyledi.

 

Ali Dolemeri'nin Rûdaw'ın sorularını yanıtladı:

 

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüyle ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un girişimi ne sonuç verdi?

 

 

Cumhurbaşkanı Macron'un gerçekleştirdiği girişim Kürtler için çok önemliydi çünkü Kürdisan Bölgesi'nin üzerindeki ambargoyu delebildi. Kürdistan Bölgesi heyetinin davet edilmesi, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin durumunun Sayın Macron'a doğrudan anlatılması için önemli bir fırsattı. Haydar Abadi'nin İklim Zirvesi'ne davet edilmesi de söz konusu girişim kapsamında Erbil ile görüşmelere başlaması için ikna edilmesi amaçlıydı. Irak'ın çevre politikası üzerinde bir etkisi yok zaten.

 

Elysee Sarayı'nda ve Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda mevcut olan bilgilere göre, yıl sonuna kadar diyaloğa başlanmazsa da şüphesiz olumlu sonuçları olacaktır. Bağlantılarımızdan yola çıkarak, Fransızlar diyalogların başlamasına karşı iyimserler.

 

Fransa'nın Kürdistan Bölgesi konusunda bu kadar ciddi olmasının sebebi nedir?

 

Fransa'nın Ortadoğu'daki rolü zayıflamıştı ve neredeyse bitme noktasına gelmişti. Başkan Macron'un gelmesiyle Fransa'nın bölgedeki politikası canlandı. Gerçi Irak daha önce İngiltere'nin işgali altındaydı ve Fransa ağrılıklı olarak Suriye ve Lübnan'daydı. Ama şimdi Lübnan daha çok Rusya'nın kontrolünde. Bu yüzden Fransa Kürdisan üzerinden Ortadaoğu'daki rolünü yeniden geri almayı amaçlıyor. Şunu da unutmamak lazım, IŞİD'e karşı savaşta en fazla kurban veren Fransa'dır ve en çok patlama Fransa'nın büyük şehirlerinde meydana gelmiştir. Halen, Fransa'da terör tehlikesi söz konusu. Irak'ta istikrar ve ulusal güvenlik sağlanmadığı sürece Fransa ve Avrupa Birliği'nin güvenliği de tehlikededir. Fransa'da Kürt meselesi önemli ve hassas bir meseledir. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Kürdistan Bölgesi'ni iki kez ziyaret etmişti. Engel ve tepkilere rağmen Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bir heyeti Fransa'ya davet edildi. Ardından Almanya, Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin heyetini kabul etti. Zannediyorum yakın bir gelecekte Türkiye de Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ni kabul edecek.

 

Fransa'nın Kürdistan Bölgesi'ndeki ekonomik çıkarları nedir?

 

Fransız şirketleri, IŞİD'den sonra harabeye dönen Irak'ın yeniden inşa edilmesi gerektiğini biliyor ve inşa sürecinde rol almak istiyorlar. Onlar Saddam rejimi devrildikten sonra Irak'ın yeniden inşası sürecine katılmadı ve büyük zarar ettiler. Şimdi ise bu fırsatı kaçırmak istemiyorlar. Kürdistan Bölgesi, Bağdat'a gidemeyen Fransız şirketler için güvenli bir yer.

 

Fransız Total şirketi neden Kürdistan Bölgesi'ndeki faaliyetlerini durdurdu?

 

Şu anda Kürdistan Bölgesi'nde 30 Fransız şirketi faaliyet gösteriyor ve 300 Fransız ikamet ediyor. Total şirketi IŞİD'e karşı savaştan dolayı faaliyetlerini kısmen durdurmuştu. Ancak arama ve sondaj çalışmalarını yaptıkları bölgede petrol bulamadılar. Şirketin bir kez daha Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile görüşerek yeni bir anlaşma yapması bekleniyor. Kürdistan Bölgesi ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkiler iyi seviyede. Fransa, Kürdistan Bölgesi'nde işadamları derneği açmayı planlıyor. IŞİD'den sonra yeniden faaliyetlere başlamak amacıyla yakın bir gelecekte aralarında Tolal'in de temsilcisinin de bulunduğu Fransız şirketlerinden oluşan bir heyetin Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret etmesi bekleniyor. Erbil'de ofis açarak Irak'ın yeniden inşa sürecinde yer almak istiyorlar.

 

Almanya Dışişleri Bakanı'nın Erbil'e yapmak istediği ziyarete engel çıkarıldı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin Paris ziyaretine engel çıkarıldı mı?

 

Irak hükümeti Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, ülkelerin sadece büyükelçileri muhatap alması için Kürdistan Bölgesi'nin dış temsilciliklerine engel çıkarıyor. Irak'ın Paris Büyükelçiliği, Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin Paris Temsilciliği'nin katılmasını talep etmişti. Ancak Fransa, 1992'den beri Kürdistan Bölgesi’yle ilişkileri olduğu ve 2005'ten itibaren de Irak Anayasası çerçevesinde federal bir bölge çerçevesinde ilişkileri sürdürdüğünü belirterek talebi reddetti.

 

Fransa, Kürdistan Bölgesi'nin hava sahasına uygulanan ambargoyu kaldırmak için ne yapmayı düşünüyor?

 

İlk önce Erbil ile Bağdat arasında diyalog kurulmalı, ardından havalimanları açılmalı. Gerçi yasalara göre, havalimanları insani çalışmalar için kapatılmamalı. Kürdistan Bölgesi'nde çok sayıda göçzede bulunuyor ve onların yardıma ihtiyacı var. Fransa'da göçzedelere yardım eden kuruluşlarla bir araya geldik. Fransa'nın da havalimanlarının açılmasına ihtiyacı var. Çünkü, Kürdistan Böglesi'ne yardım ulaştırırken vize alımı konusunda ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Bu yüzden yıl sonuna kadar havalimanlarının açılması bekleniyor, hatta sınır kapılarının da açılması bekleniyor. Eğer Abadi, Fransa ve uluslararası toplumun bu çağrısına yanıt vermezse, uluslararası desteği kaybedecek ve bir daha başbakan olamayacak. Çünkü batı, Irak'ta İran'ın etkisini azaltmak için Abadi'nin yeniden başbakan olmasını istiyor.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile gerçekeleştirilen ortak basın toplantısında Başbakan Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani'nin birlikte durması halk arasında merak konusu oldu. Neden ikisi bir arada durdu?

 

Diplomasi açısından normal bir şeydi. Bu Fransa'nın talebi üzerinde gerçekleştirildi. Elysee Sarayı'nda ilk defa protokolde Kürdistan Bayrağı bulunduruldu ve Kürtçe ilinin kullanıldı. Fransa bununla Kürdistan'a birlik olunması ve içerinin organize edilmesi gerektiği mesajını verdi. Bağdat'a, Fransa'nın Kürtleri desteklediği göstergesi olan bu gelişme, Irak'a Kürtlerin meşru ve anayasal haklarını vermesi gerektiği mesajını iletti.

 

Bu aynı zamanda dünya için, Kürtlerin tek ses olduğu ve kendisini yeniden organize edeceği mesajıydı.

 

 

 

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

asii adam | 15.10.2018 22:37:41
rüyanızdan görürsünüz ABD var ypg var ...
Şam: Hedefimiz Fırat'ın doğusu
| 15.10.2018 | (1)
ismail t. | 12.10.2018 14:21:30
E zaten Türkiye'deki mahkemelerin hepsi tiyatro hakimler ve savcılarda 3.sınıf abd figüranlarının gerisinde. işlerine gelmediğinde masum olan bir...
kürdo rebeno | 12.10.2018 16:08:20
heyt be... uçaksız silahsız kürde gelince, uçan aslan kesilen türk milleti....
Brunson serbest bırakıldı
| 12.10.2018 | (2)
Soro | 12.10.2018 06:46:04
Ihanetcileri cezalandirmadiginiz müddetce anlatilanlar hikayeden baska birsey degildir..
urfa | 12.10.2018 13:04:20
Aferin sana. Biliyorsun ama kendin yapmiyorsun...Buda Sozde bir lider. Kurtlerin aci bir gercekligi.
Talabani'den Kerkük yorumu: Birlikte haklarımızı geri alacağız
| 11.10.2018 | (5)
ReCep | 11.10.2018 19:11:23
Aradan 1 haftayı aşkın süre geçti, atı alan dereye geçti, gazeteci piyasada yok, kemara kayıtları yok, 5 yaşındaki çocuğa sorsalar cinayet zanlısı...
ano | 12.10.2018 04:43:02
suudi ile türkiye önce anlaştılar kaşıkçıyı kurban ettiler bunun karşılığında suudiler kürtlere yardım etmiyecek...mesela rakkada
Ankara ve Riyad’dan ortak çalışma grubu
| 11.10.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: 16 Ekim, karanlık bir gün olarak tarihe geçti Dün 01:18 |

Başkan Barzani: 16 Ekim, karanlık bir gün olarak tarihe geçti

16 Ekim olaylarının birinci yıldönümünde Başkan Tümünü gör
3’üncü Uluslararası Süleymaniye Film Festivali başladı 10.10.2018 |

3’üncü Uluslararası Süleymaniye Film Festivali başladı

Festivalde 14 ayrı başarı ödülü ile 5 saygı ödülü Tümünü gör
0,985 seconds