Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Irak - Kürdistan Siyasi Liderliği'nden önemli açıklama

Rûdaw Tarafından 1.10.2017
Irak - Kürdistan Siyasi Liderliği
Irak - Kürdistan Siyasi Liderliği

Erbil (Rûdaw) - Irak - Kürdistan Siyasi Liderliği, Bağdat ile diyalog dili ve Kürdistan halkının Irak ve komşularına barışçıl mesajının devam edeceğini bildirerek, Kürdistan Bölgesi'nin istikrarının korunmasına vurgu yaptı.

 

Irak - Kürdistan Siyasi Liderliği bugün Selahaddin'de Başkan Mesud Barzani başkanlığında toplandı. Toplantıya Başkan Yardımcısı Kosret Resul de katıldı.

 

Liderlik adına yapılan açıklamada, Kürdistan halkının gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu sonrasında yaşanan gelişmeler, Bağdat ve uluslararası toplumun tepkilerinin masaya yatırıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, “Kürdistan halkının barışçıl sesine karşı Bağdat ve uluslararası tepkilerin nasıl ele alınacağı, gelecekte atılacak adım ve gösterilecek tavırların öngörülmesi bakımından bazı kararlar alındığı” kaydedildi.

 

Toplantıda, Kürdistan halkına yönelik her türlü tehdit ve toplu cezalandırma reddedildi.

 

Açıklamada, “Barışçıl mekanizmalara dayalı olarak diyalog yönteminde ısrar eden Kürdistan halkını, tehdit ve baskılar 25 Eylül kararından vazgeçiremeyecek” denildi.

 

Toplantıyla ilgili yayımlanan bildiride şunlar kaydedildi:

 

“Barışçıl bir şekilde ve medenice tek sesle referandum sürecine katılan Kürdistan halkı, etnik ve dini oluşumlar ve siyasi partilere teşekkür eder, Kürdistan halkını tarihi zaferden dolayı kutlarız.

 

Referandum sürecinden sonra görevi tamamlanan Referandum Yüksek Konseyi'ne teşekkür ediyoruz.

 

Toplantıda Bağdat ile diyalog dili, Kürdistan halkının Irak ve komşularına barışçıl mesajının devam edeceğine vurgu yapıldı. Ayrıca Ayetullah Seyid Sistani'nin diyaloğun başlatılması yönündeki girişimini olumlu karşılıyoruz. Söz konusu çağrıya resmi olarak yanıt verilecek.

 

Kürdistan Bölgesi'nin istikrarının korunmasına vurgu yapıldığı toplantıda, Kürdistan halkına yönelik her türlü tehdit ve toplu cezalandırma reddedildi.  Bağdat'ın Kürdistan halkına karşı aldığı kararlara karşı Kürdistan Parlamentosu ve hükümetinden yapılan açıklamaya destek verildi.

 

Toplantı, Kürdistan halkının barışçıl referandumunun kesinlikle bölgenin istikrarı ve barışı için tehdit olmadığı konusunda uluslararası topluma güvence veriyor. Kürdistan halkının temel talebi, birlikte yaşamaktır. Uluslararası toplumun, Kürdistan halkının barış çağrısı ve iradesini duymasını talep ediyoruz.

 

Basın, ulusal çıkarları göz önünde bulundurarak üzerindeki sorumluğu yerine getirmeli. Yasalar çerçevesinde, milletin haklarına karşı yürütülen psikolojik savaş ve Kürdistan halkının başarısına karşı ihlallere son verilmeli.

 

Siyasi tarafların birlik ve tek ses olması, Kürdistan halkının kazanımlarının koruyucusudur. Kürdistan halkının kararının meşruluğu üzerinde vurgu yapılarak, söz konusu karar ve kazanımların korunmasına vurgu yapıldı. Kürdistan halkı direnişçidir ve barışçıl mekanizmalar çerçevesinde diyalog konusunda ısrarcıdır. Hiçbir tehdit ve baskı, Kürdistan halkını 25 Eylül'ün kararından vazgeçiremeyecek.”

 

 

 

 

Yorumlar

 
İhsan | 1.10.2017
Kürtler verdiği demokrasi mücadelesin dünyaya ders vermek adına kuracağı bağımsız devletin adını ''KÜRDİSTAN Türk-Arap Federe Devleti'' koymalıdır
H.S.A | 2.10.2017
Kürtlerin Devletinin Adı Kürdistan dır.
8836 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Bilal | 15.12.2017 10:38:40
Evet Kürdistanda ABD mucizesi yüzünden Kürtler nerdeyse bütün kazanımlarını kaybetti.Siz büyük devletsiniz ya Kürtlere çok sahip çıktınız ! Haşdi...
McMaster: Kürdistan Bölgesi’nde görülenler mucizedir
| 2 saat önce | (1)
Ali | 14.12.2017 23:34:36
Kardeş Türk ve Kürt halkı maalesef iyi yönetilmiyor.
Caferi’den Rûdaw muhabirine: Sürekli soru soruyorsun öne gel
| 15 saat önce | (1)
Haso | 14.12.2017 21:04:58
Demek istiyorki Kürtler tüm taleplerimizi yerine getirene kadar savaşa devam .Bunların aklı şimdi peşmergeyide lağvedip tamamen etkisiz kılarak bir...
Allavi: Savaş uzun sürecek
| 18 saat önce | (1)
Neo | 14.12.2017 21:00:14
Hiç bir şey kürtlerle ilişkinizi bozamazsa kürtler Kerkükü ve diğer illeri kaybederken havaalani ve sinir kapilari Irak ve hasdi sabiye geçerken , ...
Putin: Hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz
| 23 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Şengal’de Araplaştırma politikası yeniden 4 saat önce |

Şengal’de Araplaştırma politikası yeniden

Heşdi Şabi’nin Şengal ve çevresini ele geçirmesi Tümünü gör
Çekya: Her alanda yardıma hazırız 5 saat önce |

Çekya: Her alanda yardıma hazırız

Başbakan Barzani dün akşam, Çekya Bağdat Tümünü gör
Putin: Hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz 23 saat önce | (1)

Putin: Hiçbir şey Kürtlerle ilişkimizi durduramaz

Vladimir Putin, her yıl düzenlediği geleneksel Tümünü gör
0,469 seconds