Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Başkan Barzani: 25 Eylül bağımsızlık ilanıdır

Rûdaw Tarafından 6.9.2017
Başkan Mesud Barzani
Başkan Mesud Barzani

Erbil (Rûdaw) - Başkan Mesud Barzani, referandumun ertelenmesi için ciddi bir baskı olduğunu ancak bu karardan geri adım atılmayacağını söyledi.

 

Erbil’de sanatçı, gazeteci ve yazarlarla bir araya gelen Başkan Barzani, “Referandumun ertelenmesi için büyük bir baskı var ancak kararlıyız. Geri adım atmayacağız. Referandum 25 Eylül’de yapılacaktır” dedi.

 

Referandum kararının uluslararası yasalara aykırı olmadığını da belirten Barzani, “Maalesef Irak’ta ortaklık yok. Madem Irak ortaklığı kabul etmiyor. Ayrılmamızdan da şikayet etmemeleri gerekiyor. Irak Anayasası da referanduma onay veriyor” diye konuştu.

 

“Tüm dünyaya referandumun Kürt halkının hakkı olduğunu göstermemiz lazım” diyen Başkan Barzani, şunları söyledi:

 

“Çoğu kişi referandumun gösteriş veya eldeki bir kart olduğunu dile getiriyor. Ancak referandum kararı ne gösteriş ne de eldeki karttır. Bu bizim en doğal hakkımızdır ve bu hakkı kullanacağız. Referandum kararı, siyasi tarafların katıldığı bir karardır. Kararı tek bir şahıs veya partinin verdiğini söyleyenler büyük bir zulüm yapmış olur.”

 

Referandumun sonrası sürece de değinen Barzani, “25 Eylül bağımsızlık ilanıdır. Ancak Bağdat’la görüşmeleri sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü aramızda çözülmesi gereken birçok farklı sorun var” ifadelerini kullandı. 

 

“Bunca gencin kanı özerk bir bölge için dökülürse  çok yazık olur” diyen Başkan Barzani, sözlerine şöyle devem etti:

 

“Gelecekteki Kürdistan Devleti, cumhuriyetçi ve federal bir sistemle her yönden demokratik olacaktır. Son kararı her zaman halk verecektir. Kürdistan’ın geleceğinin her yönden iyi olacağından emin olun. Edindiğimiz tecrübeyle komşularımızla istikrarlı ilişkiler kuracağız.

 

Geçmişte fırsatlarımız oldu. Ancak bu son fırsat olabilir. Keşke daha önce bu kararı alsaydık. Bu fırsat elimizden giderse Allah bilir ne zaman bu fırsatı bir daha yakalarız. Ya bu süreci geçeriz ya da herşeyden elimizi ayağımızı çekip, kader ve kazaya sığınırız. Bu sorunun tehlikeli olmadığını hiçbir zaman söylemedim. Ancak beklemek çok daha tehlikelidir.”

 

Ülkelerin referanduma bakışına ilişkin ise Barzani, “Belki bir süre bize baskı uygulayabilirler. Ancak dünya çıkarlar üzerine kuruludur. Bir süre sonra gerçeklerle muamele edeceklerdir. Onlar daha önce de federalizm ve peşmergenin varlığının yanında değillerdi. Ancak şu anda gerçekler onları mecbur kıldı” dedi.

 

Başkan Barzani, halk arasında “Hayır” cephesinin varlığını üzüntüyle karşıladığını ancak söz konusu kesime hukuk dışı saldırı yapılmayacağını belirterek, sözlerine şunları ekledi:

 

“Referandumda ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ demek demokrasiyle eşdeğerdir. Neye karar vereceğini kendileri bilir. ‘Hayır’ diyeceklerin halka cevap vermesi gerekiyor. Hakları dahi olsa Kürdistan’da hiç kimsenin ‘Hayır’ diyeceğine inanmıyorum.

 

Hükümetin mevcut sorunlara çözüm bulması gerekiyor. Partiler de sadece eleştirmeyip, hükümete yardımcı olmalı. Kürdistan halkı ne kadar başı dik şekilde yaşarsa biz de o kadar mutlu oluruz. Referandumda ‘Evet’ denilirse çok daha iyi bir konuma geliriz.”

 

Barzani, bağımsızlık yolunda Kürt kadınlarının yaptığını dünyada hiçbir kadının yapmadığını, kadınların verdiği mücadelenin takdire şayan olduğunu belirtti.

 

NATO’nun Irak ordusuyla 10 yıl uğraştığını ancak söz konusu ordunun 10 saatte dağıldığını ifade eden Barzani, “iradenin en önemli silah olduğunu” söyledi.

 

Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkilere de değinen Barzani, “Bağdat’la ilişkilerin yakın zamanda normalleşmesini umut ediyorum” dedi.

 

Irak’ın mezhepçi şekilde davrandığını da dile getiren Barzani, Şii Heşdi Şabi güçlerinin her gün Kürtleri tehdit ettiğini belirtti.

 

 

 


Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
Botan | 6.9.2017
Kürtlerin en buyuk arzusu devlet olmaktır.bun karşi çikan kimliğini benliğini kayip etmiştır.her biji barzani dik dur eğilme kürt hallı seninle gurur duyuypr
Botan | 6.9.2017
Tumkürt halki seninle gurur duyoyor.her Baji serok
MAZLUMUN AHI | 6.9.2017
ZERRE KADAR İMANI OLAN HER KAVMİN İNSANI BU HAKKI DESTEKLEMELİ. ASIRLARDIR KENDİ TOPRAKLARINDA YAŞAYAN BU İNSANLARA KARŞI GELEN HER KİMSE ÖNCE VİCDANINI SORGULAMALI. KÜRTLER HEP KIYIMA UĞRADI. ALLAH MAZLUMLARA YARDIM ETSİN. SAYIN BARZANİ GERİ ADIM ATMA. DİK DUR. ZALİMLERE BOYUN EĞME. KÜRT HALKININ HAYALİNİ YIKMA . ALLAH MAZLUMLARA YARDIM ETSİN. AMİN.
mustafa | 6.9.2017
ey serok eğer biz bu referandumdan vaz geçersek ya da sonraya alırsak kesinlikle kaybederiz kurdlerin olan yer zaten kurdistandır baas tarafından hileyle yerleştirilen arapların durumu göz önunde bulundurularak asıl oralarda referanduma gerek var.ta muslumanlıktan beri yerleştirilen araplar kurdleri yok edemediler enfallerin yaptıkları kurdleri yok edemedi ne ırakı .............
abdulselam arslan | 7.9.2017
25 eylül de hewler de bağımsızlığı kutlamak dileğiyle. saygı ve minnetle selamlıyoruz Cenabê serok.

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Yasin | 18.4.2019 19:44:22
Bunların sözde kürt lideri Abdullah Öcalanın ismide AGOP ARTİNYAN ' dır .İsme bak ! Böyle bir kürt ismi varmı ?
Yasin | 18.4.2019 19:48:05
Barzan iyi oku ! Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık, Ermeni’dir. Nenesinin Ermeni...
RÛDAW ÖZEL - HDP'li vekil: Kürdistan’da darbe yaptılar
| 16.4.2019 | (52)
Barzan | 18.4.2019 18:21:12
Bakanliktan atilan hirsiz bakanlari unutmusunuz. Hangi partiden bakandilar? Lùtfen isimlerini bize yaziniz. Ayakabi kutularini aile bankasi yapan...
Yusuf | 18.4.2019 19:30:26
Kürtler başkalarını kurtarma derdine düşmesin. İmamoğlu na verilen oylar akp ye karşı kart oynamaktı. Kürtler daha ileriye devletsizlik sorunlarını...
RÛDAW ÖZEL - İmamoğlu Kürt sorununa bakışını anlattı
| 14 saat önce | (6)
Axar | 18.4.2019 18:32:55
Kurmanci kreyol bir dil olduğu için derinliği yoktur. Soranice teşvik edilmelidir.
Dil bilimci Tan'dan HDP'li belediyelere Kürtçe çağrısı
| 10 saat önce | (1)
TuşbaEdremitÇaldıran | 18.4.2019 16:42:41
yediğiniz kul hakkını Allah kabul etmez İNŞALLAH
Xadi | 18.4.2019 18:17:30
Apocular için ders olsun!
YSK’dan, HDP'nin KHK'li adaylarla ilgili başvurusuna ret
| 10 saat önce | (3)
0,359 seconds