Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Erivan’da önce Kürtler vardı…

Emrah Akbulak Tarafından 7.5.2016
Ermenistan'ın başkenti Erivan
Ermenistan'ın başkenti Erivan

Erbil (Rûdaw) - Bazı aydınlar ile siyasiler, Kürtler’i “Mezopotamyalı” şeklinde tanımlar. Gerçeklik ise, Kürt milletinin Anadolu’ya, İran’a ve Kafkasya’ya kadar yayılmış olduğudur.

 

Yaklaşık bin yıl önce, Azerbaycan olarak bilinen coğrafyada Şeddadi devletini kurmuş olan Kürtler’in mirasçıları bugün de atalarının topraklarında.

 

Sovyetler Birliği döneminde, 1929’da Kızıl Kürdistan otonom bölgesi ilhak edildikten sonra Kürtler’in çoğu Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan gibi Türki cumhuriyetlere sürgün edildi.

 

Rûdaw’a konuşan Azerbaycan’dan Kürt aydını Tahir Süleyman, Sovyetler Birliği’nin kurulmasından sonra bazı bölgelerin yanında, 1921’de Kürdistan otonom bölgesinin de kurulduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“1929’da Kürdistan otonom bölgesinin kaldırılması kararı alındı. Azerbaycan’da yaşayan Kürtler ve diğer halklar kendilerini artık ‘Azerbaycanlı’ olarak kaydedecekti. O zaman çok az sayıda Kürt sürgün edildi. Fakat 1934-37 yılları arasında, Ağrı İsyanı’ndan sonra Nahçivan, Ermenistan ve hatta Gürcistan’dan 278 Müslüman Kürt köyü yük trenleriyle Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan, ve Sibirya’ya sürüldü. İran ise, Serhad boyundaki Kürtler’i Horasan’a gönderdi. ”

 

Azerbaycan ve Ermenistan devletleri arasında şu an sorun haline gelen Dağlık-Karabağ bölgesi için ise Tahir Süleyman, “Karabağ’ın Revadi ve Şedadi döneminde Azerbeycan toprağı olduğunu, Ruslar’ın Ermeniler’i İran, Suriye ve Lübnan’dan getirip, buraya yerleştirdiğini” söyledi.

 

Ermenistan’nın başkenti olan Erivan’da daha önce Kürtler’in yaşadığını, Ermeniler’in Ruslar’ın yardımıyla buraya getirildiğinin altını çizen Süleyman, “Sovyetler dağıldıktan sonra Karabağ istila edildi ve buradaki Kürtler asimilasyona uğradı” dedi

 

Azerbaycan’da 1923 yılında Kürt nüfusu 278 bin civarındayken, bugün resmi rakmalara gore 13 bin dolayında.

 

Tahir Süleyman, Azerbeycan’da Kürtler’le birlikte, Lezgiler, Talışlar, Tatlar, Avarlar, Udinler ve Cireler başta olmak üzere 56’dan fazla etnik yapının bulunduğunu ifade etti.

 

 

Azerbaycan’da Kürt basını

 

Süleyman, “Burada Kürtler’in bir kültür merkezi var. Buraya ait çıkan Kürdün Sesi gazetesi, maddi imkansızlıktan kapandı. Araz radyo haftada 15 dakika Kürtçe yayın yapıyor. Sadece şu an Kürtçe, Rusça, Türkçe ve Azerice dillerinde çıkan Diplomat Kurd gazetesi var” dedi.

Revvadi ve Şeddadi Devletleri

 

 

Egemenlikten paryalığa...

 

Tahir Süleyman, Kürtler’in Azerbeycan’ın en kadim halklarından biri olduğunu, İslam fetihleri öncesinde, 6’ncı Yüzyıl’da Ermenistan, Gürcistan’ın bir kısmı ve Rusya’nın güneyini içine alan Sallari Kürt Devleti’nden sonra Kürt komutan Selahattin Eyyubi’nin neslinden olan  Şeddadi Kürt Devleti’nin kurulduğunu vurguladı.

 

Ayrıca soyları, Azeri Türk milliyetçileri arasında tartışma konusu olan ve Kürt milliyetçiliği ile suçlanan Aliyev Ailesi hakkında da Süleyman, “Aliyevler’in Kürtlüğü hakkında çokça bilgi var. Haydar Aliyev, bana ‘Kürt olduklarını’ söyledi. Fakat şu an bu konuda herhangi birşey söylemiyorlar” diye konuştu.

 

 


Erbil’e eleştiri

 

Kürt aydını Tahir Süleyman, Kürdistan Bölgesi’ne defalarca geldiğini, fakat Azerbeycan Kürtleri için herhangi birşey yapılmadığını dile getirerek, şunları ekledi:

 

“Erbil’den, Azerbaycan’da resmi bir ofis açmasını, bu sayede Kürtler arası diyaloğun kurulmasını istiyoruz. Kürdistan televizyonları ofis açarak buradaki Kürtler’le, diğer parçalardakileri yakınlaştırabilir. Konferanslar, seminerler ve geziler düzenlenebilir.”
Mesud Barzani, Tahir Süleyman ve Celal Talabani

 

PORTRE / Tahir Süleyman

 

Tahir Süleyman, 1954’te Ermenistan’da doğdu. Azerbeycan Dil ve Edebiyat Üniversitesi’nden mezun oldu. Azerice ve Kürtçe öğretmenliği yapan Süleyman, Karabağ savaşından sonra Azerbeycan’a sürgün edildi. 2013’ten beri Diplomat Kurd gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yapıyor.

Yorumlar

 
rayanizd | 7.5.2016
Kürdün toprağını gasp edenler, elbette kendi aralarında birlik olup kürdü kendi öz topraklarından sürerler. İran sınır bölgelerindeki kürdü bile kürt topraklarından uzaklaştırabiliyor.bunu büyük bir cesaretle yapabiliyorlar. çünkü kürdün şimdilik sahipsiz olduğunu düşünüyorlardı. ama kürt sahipsiz değil. milyonlarca kürt bayrağını tam kaldırma aşamasına geldi ve kürt artık kendini ve düşmanlarını çok iyi biliyor. kürdün her karış toprağında kürdün sesi yükselmeye başladı bile.bir şey daha söyleyeyim: rusya; kafkas, iran ve ortadoğu'da var olan devletlerin korunması ve devam etmesi için çabaladı. bu çabaları da elbette kürdün toprağını paylaştırıp onu dağıtanlara yaradı. ama bu durum, kürt düşmanlarının aleyhinde yürümeye başladı. şunu unutmayın: türkçüler rusya'yı 100 yıldır ona yaranmaya çalışarak kürdün aleyhine ona her türlü isteklerini yerine getirtiyorlar; iran'ı ise 500 yıldır kürdün aleyhinde kendi istekleri doğrultusunda ona siyaset yaptırıyorlar. iran hiçbir zaman türkçülerin siyasetinin dışında bir şey yapmadı. şiilik ve sunilik sofrasından karlı çıkanlar hep türklerdir. onlar bundan faydalanmayı sürdürme derdindedirler. dolaylı yollardan şiilik, sünnilik parçalayıp daha iyi yönetmenin ifadesidir. askeri gücü kullanan türkçüler bunu dünya sahnesinde iyi oynattılar. bütün bu siyasetler hep kürdün aleyhine olmuştur. kürt onların her türlü siyasetine karşı bir siyaset geliştirip bunların kağıttan kulübelerini yok edecektir. yeter ki kürt bilgilenip birlik olsun. gelecek günler kürdün yüzünü daha da güldürecek. fotoğraftaki üçlülerin etkileyici bakışları bunu iyi anlatıyor. onlara hürmet ederim.
yilmaz yiğit | 7.5.2016
Bu gibi konular toplumsal problem yahut etnik problem olarak gözüksede bunlar ırkların kaderidir dağılmak,azınlık kalmak belkide asimile olmak.Yani bütün ırklar birbirinin toprağında gurbetçilik çekmekte çözüm ise azınlık haklarını kültürlerini dillerini koruma ve gelistirebilmeyi destekleyen evrensel bir kararname
adem | 7.5.2016
şeddadiler ile ermeni pakraduni hanedanlığı aynı dönemde yaşamış komşu hatta içiçe geçmiş iki hanedanlık. günümüzdeki kürt ermenileri bunlardan kalma.
29061 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

erdihan | 22.3.2019 07:32:29
biji amerika biji biji biji.. bimre sabbav rus....
Rusya'dan ABD'ye Golan Tepeleri cevabı
| Dün 09:47 | (1)
serxwebun65 | 21.3.2019 21:53:33
seçim öncesi Kürt sonrasında Kurt..
piransar | 21.3.2019 22:38:43
kurdistan diye bir yer yoksa kurtce nerden geliyor cok merak ediyorum.
Erdoğan’dan Türkçe ve Kürtçe Newroz mesajı
| Dün 11:30 | (2)
Bavêjiy | 17.3.2019 11:19:08
Vicdanlarda açılan yaralardan en son bahsedecek kişi sensin. Sarayında otur ve SUS...
Erdoğan’dan Halepçe mesajı: Vicdanlarda açılan yara bugün de tazeliğini koruyor
| 16.3.2019 | (1)
sur | 17.3.2019 00:29:53
atanmış bir imzalık değeri olan bi memur olan vali kim ki izin verecek izni halk verir
D.Bakır’da Newroz kutlamasına izin çıktı
| 16.3.2019 | (1)
0,25 seconds