Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Başbakan Barzani'den Türkiye sorusuna yanıt

Rûdaw Tarafından 8.1.2018
Erbil
Erbil

Erbil (Rûdaw) - Başbakan Neçirvan Barzani, Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi için önemli bir ülke olduğunu ifade ederek, “İlişkilerimizin normalleşmesini arzu ediyoruz” dedi.

 

Bakanlar Kurulu bugün başkent Erbil'de Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığında toplandı.

 

Toplantıda Londra merkezli dünyanın en büyük profesyonel ve finansal hizmetler şirketi “Deloitte” tarafından petrol ve gaz üretimi ihracatıyla ilgili hazırlanan rapor ele alındı.

 

Başbakan Neçirvan Barzani, toplantı sonrası kameraların karşısına geçerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Neçirvan Barzani, petrol üretimi ve ihracatındaki şeffaflık açısından bugün iyi bir adım attıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

“Kürdistan Parlamentosu'nda çıkan yasa çerçevesinde petrol ve gaz üretimi ihracatının denetlenmesi gerekiyordu. Kürdistan Bölgesi'nde üretilen ve ihraç edilen petrol ve gaz şu anda iki yabancı uluslararası şirket tarafından denetleniyor.

 

Petrol ihracatıyla ilgili yabancı şirketler tarafından yapılan denetim ve kontrol raporlarını önce parlamentoyla daha sonra ise Kürdistan halkıyla paylaşacağız. Petrol ve gaz üretimi ihracatıyla ilgili yapılan denetimler konusunda bugün önemli bir adım attık.”

 

Erbil ile Ankara ilişkileri

 

Toplantıda Türkiye ile olan ilişkilere de değinen Başbakan Barzani, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye ile ilişkilerimiz devam ediyor. Türkiye ile görüşmelerin yapılmasını ümit ediyor ve ilişkilerimizin normalleşmesini arzu ediyoruz. Ancak Türkiye'ye yapacağımız ziyaretin tarihi henüz belirlenmedi. Türkiye, Kürdistan Bölgesi açısından önemli bir ülke. Kürdistan Bölgesi Hükümeti, komşu ülkelerler dostça ilişkilerini sürdürmeyi arzı ediyor.”

 

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlara ilişkin konuşan Başbakan Barzani, “Bağdat'ın Kürdistan Bölgesi'ndeki memur maaşlarını ödemeye niyeti varsa her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız” dedi.

 

Başbakan Barzani, sözlerine şöyle devam etti:

 

 

“İki bakanlığın memur listesinin denetlenmesi için görüşmelerin başlamasını olumlu buluyoruz. Bunun diğer bakanlıkları da kapsayacağını ümit ediyorum. Ancak Bağdat'tan memur maaşları henüz gelmedi. Bu sorunların çözülmesini bekliyoruz. Merkezi Irak hükmeti, Kürdistan Bölgesi'ndeki çiftçilere 700 milyar dinar borçlu ve Bağdat şimdiye kadar çiftçilerin ödemelerini yapmadı.”

 

Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin mevcut gelirinin memur maaşlarına yetmediğini kaydederek, “Petrol ihracatını denetleyen şirketler uluslararası firmalardır. Bağdat ile petrolle ilgili bütün verileri paylaşmaya hazırız. Petrol ve gaz üretimi ihracatı konusunda son derece şeffaf olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Kürdistan Bölgesi'nin bütçesi ve memur maaşlarının Merkezi Irak hükümeti tarafından kesildikten sonra (Mayıs 2014) petrol ihracatına başladıklarını hatırlatan Barzani, “2014 Mayıs'tan bu yana yapılan petrol ihracatı ve üretimiyle ilgili bütün veriler denetlenip yeniden kontrol edilecek. Kürdistan Bölgesi'nde bulunan bütün rafineriler söz konusu şirketler tarafından denetlenecek” şeklinde konuştu.

 

Irak Parlamentosu'nun Tuzhurmatu'daki olayların araştırılması için heyet oluşturma kararını olumlu karşılayan Barzani, “Bu olumlu bir adım. Orada yaşanan ihlallerin üzerinde hassasiyetle durulmalı” dedi.

 

 

 

 

Yorumlar

 
nusay | 8.1.2018
Tuzhurmatu önemli, göç ettirilanler, evleri yakılanlar kesinlikle inceleme yapıldığında orada bulunmalı herşey kayıt altına alınmalı. IKBY sistemini tam oturtmalı, Kürdistan yasaları herkese uygulanmalı o parti , şu parti olmamalı onun oğlu bunun kızı olmnamalı, bu bir uyarı olsun, ikby nin altı oyulmaya çalışılıyor. ilk önce Abd ile ilişkiler güçlendirilmeli.
6760 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

sine gamo | 13.7.2018 20:34:02
adam olmıyacağız yazıklar olsun..millet marsa gidiyor..
Adıyamanlı | 14.7.2018 08:07:16
Bundan sonra dünyanın bütün suları sizin olsa ne yazar..
Urfa’da kavga ölümle bitti
| 13.7.2018 | (2)
niko | 13.7.2018 20:30:54
ypg sız kuş uçamaz artık oralarda...
ABD, Suriye güçlerini vurdu
| 13.7.2018 | (1)
hakan | 12.7.2018 08:05:40
neçirvan barzani kürt liderler içinde beğendiğim kişiler arasında...yıllardır söylüyoruz bizim kürtlerle sorunumuz bizim pkk ve onun uzantısı ypg pyd...
Türk | 13.7.2018 19:55:04
@hakan doğru söylemişsin
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir
| 4.7.2018 | (5)
R- | 11.7.2018 20:47:53
ÜRETİLEN ÜRÜNLERE DAYALI SANAYİ GELİŞTİRİLİRSE BÖLGE ÜLKELERE İHTİYAÇ EN AZA İNER. DEVLET BU YÖNLÜ EKONOMİK POLİTİKALAR GELİŞTİRMELİDİR. KENDİ...
Murat | 13.7.2018 06:32:24
Kurtdstan Bölgesi ekonomi konusunda kendini geniş dilemek lazım
Süleymaniye’de yağ fabrikası açıldı
| 11.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,578 seconds