Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

RÛDAW ÖZEL – İşte yeni hükümetin şifreleri

Rûdaw Tarafından 10.12.2018
Kürdistan Parlamentosu
Kürdistan Parlamentosu

Erbil (Rûdaw) – KDP’nin taraflarla müzakere için hazırladığı planına göre bu ayın sonuna kadar Parlamento Başkanı ve yardımcılarının seçilmesi ve yıl başı tatilinden hemen sonra da yeni hükümetin detaylarının netleşmesi bekleniyor.

 

30 Eylül’de gerçekleştirilen parlamento seçimlerinden sonra hükümet kurma yetkisini elinde bulunduran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 3 Aralık’ta Kürdistan Bölge Başkanlığı için Neçirvan Barzani’nin Başbakanlık için de Mesrur Barzani’nin aday olacağını açıkladı.

 

Bu açıklamanın ardından gözler hükümete katılacak olan diğer taraflarla müzakerelere döndü.

 

Görüşmeler başlıyor

 

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre 11 Aralık Salı günü Azad Berwari başkanlığında KDP’den bir heyet Süleymaniye’ye geçerek Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Değişim Hareketi (Goran) yetkilileri ile görüşme gerçekleştirecek.

 

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Kürdistan Parlamentosu KDP üyesi Hevidar Ahmed, “İlk olarak bu ayın sonuna kadar Parlamento Başkanlık Divanı seçimlerinin netleştirilmesi bekleniyor. Yeni hükümetin nasıl oluşacağına dair ayrıntılar da yıl başından sonraki görüşmelerde karara bağlanacak” dedi.

 

Ahmed KDP’nin hükümet ve parlamentodaki görev dağılımını karşılıklı uzlaşma temelinde sağlamayı esas aldığını belirterek, “KDP, KYB ve Goran’la hükümet konusunda görüşme halinde. İslami Topluluk (Komel) Partisi’nin hükümete katılıp katılmayacağı net değil. KDP içinde bir grup Komel’in ortak edilmesine karşı duruyor” diye konuştu.  

 

KDP önce uzlaşma sonra inşa diyor

 

Usülen seçilecek olan Parlamento Başkanı Başkanının yeni hükümeti kurma görevini KDP’ye vermesi ve KDP’nin de belirli bir süre içerisinde hükümeti teşkil etmesi gerekiyor. Ancak KDP seçimlerden önce hükümete katılacak partilerle hükümet ve parlamentodaki görev dağılımının büyük oranda netleştirmek istiyor.

 

KYB’li parlamenter Ziyad Cabbar, “Parlamento Başkanlık Divanı üzerinde uzlaşma sağlanırsa hükümet konusunda da uzlaşma kolaylaşır” görüşünde.

 

Cabbar, “KDP’nin vaadettiği ‘Güçlü Kürdistan’ güçlü bir hükümetle gerçekleşebilir. Güçlü hükümette gerçek katılımcılarla sağlanır. Geçmişte olduğu gibi değil, hükümete katılan bazı partilerin bir ayağı muhalefetin içinde bir ayağı da hükümetteydi. KDP ile KYB bu güçlü hükümeti inşa edebilir” görüşünü paylaştı.

 

Goran şartlı katılacak

 

Goran kulislerinde hükümete katılma konusunun KDP’nin sunacağı öneriye göre belirleneceği konuşuluyor. Goran’ın ayrıca şu şart ve soruları sıralayacağı belirtiliyor:

 

“Geçmiş hükümette Mustafa Seyid Kadir’in Peşmerge Bakanlığı görevini yerine getirmesine izin verilmedi. Yeni hükümet döneminde buna izin verilecek mi? peşmerge güçleri birleştirilip mali sorunları çözülecek mi?”

 

Ismini açıklamak istemeyen üst düzey Goran’lı bir yetkili de KDP’ye açıkça, “bize hangi yetki ve makamları vereceksiniz?” diye soracaklarını ve şartları kabul edilirse hükümete katılacaklarını söyledi.

 

Türkmen ve Hristiyanlara bakanlık verilecek

 

Seçimlerde 45 sandalye kazanan KDP, “Güçlü Kürdistan” sözünü 21 sandalyesi olan KYB ve 12 sandalye kazanan Goran’ın katılacağı bir hükümetle gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Peki bu üç parti ve kotaların da katılacağı yeni hükümette görev ve bakanlık dağılımı nasıl olacak? Merak edilen konulardan biri de bu.

 

KDP’li vekil Hevidar Ahmed bu konuda elindeki bilgileri paylaşarak, “Bu durumda KDP’ye 9 bakanlık düşüyor. KYB’ye 5, Goran’a ise 3 bakanlık verilecek. Türkmen ve Hristiyanlar da birer bakanlık alacak. Ancak hangi bakanlığın hangi tarafa verileceği konusu henüz net değil” dedi.

 

KYB’li üst düzey bir yetkiliye göre görev ve bakanlık dağılımı sandalye sayısına göre değil partilerin etkinliğine göre olmalı.

 

KDP’ye göre ise hükümette kilit rolü olan Maliye, Doğal Kaynaklar, İçişleri ve Peşmerge bakanlıkları konusunda anlaşma sağlanırsa diğer makamların paylaşılması daha da kolaylaşır.

977 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

istai.cnbul salihf | 20.1.2019 20:49:46
Bir Türk vatandaşı olarak TSK'yı kınıyorum 40 yıldır bitmeyen bir savaş, hep sonu geldi, hep donu geldi, hep çembere alındı, hep yok oldu, hep yok...
TSK Sidekan’ı bombaladı
| 13 saat önce | (1)
Frodo | 20.1.2019 19:56:01
Çok büyük askeri yığınak yapıldı ve tahmini asker sayısı 100 bine yakın
Akar’dan Menbic açıklaması
| 12 saat önce | (1)
Dılgeş Bakurî | 20.1.2019 17:43:39
Rojavalilar adına teşekkür ederim ama neden suriyeliler için masraf yapıyorsunuz. Suriyeye gönderin artık. Sonsuza dek bakamazsınız. Çünkü ne...
Duhok’ta Rojavalılar için 131 ev
| 15 saat önce | (1)
hevler | 19.1.2019 22:28:14
kullanılmış araçları vermişler. resmen sadaka bunun adı
ali | 20.1.2019 16:19:53
erbile toplu taşıma araçları şart taksiler çok pahalı 60 lık 80 lık ve 100 luk yol ustunde olması ve bunlara abgalantılı olması bıle yeterlı suan...
Düsseldorf’tan Erbil’e 400 otobüs
| Dün 07:26 | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile... 9.1.2019 | (10)

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile...

PKK’yi sürece katmadan Türkiye’nin tepkilerini Tümünü gör
Kürt partiler ittifak kurdu 7.1.2019 | (12)

Kürt partiler ittifak kurdu

Deklarasyonunun tam metni yayımlandı Tümünü gör
Akar: TSK bir görev almış, önümüzdeki günlerde yerine getireceğiz 1.1.2019 | (4)

Akar: TSK bir görev almış, önümüzdeki günlerde yerine getireceğiz

"TSK bir görev, sorumluluk almış, vazife Tümünü gör
0,563 seconds