Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

PAK: Partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz

Rûdaw Tarafından 12.2.2019
PAK Basın toplantısı
PAK Basın toplantısı

Haber Merkezi - Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı, “PAK’ın isminin partiler listesinden çıkarılması hukuk dışı, keyfi bir uygulamadır. PAK olarak partimizin adını, program ve tüzüğünü değiştirmeyeceğiz.” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi 17 Ocak 2019 günkü oturumunda PAK hakkında kapatma davası açtı. Karar 24 Ocak 2019’da PAK yetkililerine tebliğ edildi.

 

Anayasa Mahkemesi Başkanı imzasıyla gönderilen yazıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın hazırlamış olduğu iddianameye 30 gün içinde cevap verilmesi istendi.

 

Mustafa Özçelik, açılan kapatma davasına ilişkin bugün Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi.

 

Özçelik, kapatma davası ile ilgili olarak basın mensuplarına Kürtçe ve Türkçe açıklamalarda bulundu.

 

Özçelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

‘’PAK 18 Ekim 2014 tarihinde Diyarbakır’da kuruldu. PAK kurucuları , 17.11.2014 tarihinde kuruluş belgelerini içeren dosyayı Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na teslim ettiler. 17.12.2014 günü Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı PAK’a ‘evrak teslim alındı belgesi’ni teslim etti. Bu belgeyle PAK yasal  bir parti kimliğini de kazandı.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Anayasa Mahkemesi 17.01.2019 tarihinde yapılan oturumunda PAK hakkında kapatma davası açtı.

 

PAK hakkında açılan bu kapatma davasından sonra, PAK’ın ismi Yargıtay yasal partiler listesinden çıkarıldı. PAK’ın isminin partiler listesinden çıkarılması hukuk dışı, keyfi bir uygulamadır. PAK’ın üye kayıtları resmi olarak halen de işleme konulmasına ve  Yargıtay tarafından PAK’a resmi yazılar gönderilmesine rağmen, PAK isminin partiler listesinden çıkarılması kabul edilemez.

 

PAK isminin keyfi ve gayri hukuki bir şekilde partiler listesinden çıkarılmasına yasal itirazlarımızı en kısa sürede yapacağız.

 

PAK olarak avukatlarımız ve uzman hukukçulardan da destek alarak,  hem siyasi, hem de  hukuki savunmamızı  Anayasa Mahkemesi’ne sunacağız. Sunacağımız savunma daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı  ve Anayasa Mahkemesi’ne sunmuş olduğumuz savunmaların devamı niteliğinde olacak. PAK,  partinin adını, programını ve tüzüğünü savunmayı esas alan bir tutum içinde olacaktır.

 

PAK,  adında ‘Kürdistan’ olan partilerin kapatılması, yasaklanması hukuk dışıdır, insan haklarına, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı bir anlayış ve tutumun ürünüdür. PAK Türkiye Devleti’ni düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne saygıyı esas alan bir siyaset ve uygulamaya davet ediyor.

 

PAK, bir kez daha devletin tüm yetkili organlarını, Kürt milletinin varlığını, dilini ve Kürdistan gerçekliğini  kabullenmeye; bunu yasal ve anayasal güvencelere kavuşturmaya çağırıyor.

 

PAK,  artık geçmişte kalmış çağ dışı anlayışları terk ederek demokratik yollardan sorunların çözümü için Türkiye Devleti’ni gerekli adımları atmaya çağırıyor.

 

PAK meşru bir partidir. Gücünü, Kürt milleti ve Kürdistan’ın varlığı ve meşru, haklı davasından alıyor.

 

PAK aynı zamanda tüm gereklerini yerini getirmiş yasal bir parti olarak da hedeflerinden asla vazgeçmeden sivil, siyasal, demokratik ve kitlesel mücadeleyi esas alarak, bugüne kadar olduğu gibi , bundan böyle de mücadelesini mevcut program ve tüzüğüyle sürdürmeye devam edecektir.”

 

Basın toplantısına Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, HAK-PAR yöneticisi Vasıf Kahraman, DİTAM Başkanı Mehmet Vural, işadamı Şahismail Bedirhanoğlu, Avukat Sedat Çınar, Kürt siyasetçileri Mele Arif, İsmail Ay, Yusuf Aydın, Cabir Yolbaş, Haluk Gökalp, Zahit Bozarslan, Abdulhay Okumuş, Nezir Çetin,Yurtsever Demokrat İttifak Diyarbakır bağımsız adayları Zeki Ekinci, Hidayet Fidan, Ramazan Kahramaner, çok sayıda siyasetçi ve aydın ile PAK yönetici ve üyeleri de katıldı.

Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
1679 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

muro | 10.2.2019 19:16:07
hey mesut bey hey yıllar geçti güya devrim yapacaktınız sayın kemal burkayla.burkay anladı bir muhtar bile çıkarmayacaklarını ve bu işi bıraktı.sen...
Ezuez | 10.2.2019 20:52:57
HDP Kürtlerin aklıyla ve partileriyle alay ediyor Kürt partileri yerine her zaman Türk solunu tercih etmiştir, aslında bu HDP nin Kürtleri Türkiyeye...
2 Kürt partisi seçimlere bağımsız katılıyor
| 10.2.2019 | (3)
Yunus | 9.2.2019 21:06:20
Tirki dogru diysen valla ! Bunlara bişey olmaz , olan gariban , cahil , dünyayı kurtaracağını sanan kürt gencine olur.Bunlar çakma davanın , çakma ...
muro | 10.2.2019 20:32:20
kürt düşmanlığı öyle bir zirve yapmış ki kendi hukuklarını bile çöpe atmışlar.mahkemece aranmayan birisinin başına nasıl ödül konulur?
Eski HDP’li vekil ‘terörden arananlar listesi’nde
| 8.2.2019 | (3)
Wanli65 | 10.2.2019 11:11:45
Kürtler zulme ugrayinca evi yeri yurdu talan edilince susan hatta destekleyen bu muslumanciklari iki yüzlü inanclarindan dolayi Allah birgün carpacak...
silopili teyi | 10.2.2019 19:39:15
benim anlamadigim konya yada erzurum veya rize yozgat niye protesto etmiyorda sizler protesto ediyorsunuz
Van ve Hakkari'de Çin'e Doğu Türkistan protestosu
| 10.2.2019 | (4)
SILOPILI TEYI | 10.2.2019 19:36:16
HE CANIM BU KOCA ULKE DE BIR TEK ERKEK SENSIN;;;
Soylu: Sizi yürüten adam değildir
| 10.2.2019 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

PKK yapma! 28.1.2019 | (24)

PKK yapma!

"PKK bu gerekçeyi altın tepside sunduğunda, o Tümünü gör
7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu 27.1.2019 | (1)

7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu

Oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden galip Tümünü gör
Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz! 27.1.2019 | (17)

Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz!

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Tümünü gör
0,344 seconds