Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Başkan Barzani: İstikrarın teminatı olacağız

Rûdaw Tarafından 14.9.2017
Başkan Barzani

Zaho (Rûdaw) - Başkan Mesud Barzani, hiçbir halkın hak talebinin suç sayılamayacağını belirterek, “Geçen 25 yılda olduğu gibi bölgesel istikrarın teminatı olacağız” dedi.

 

Duhok’un Zaho ilçesinde bugün bağımsızlık referandumuna destek etkinliği düzenlendi.

 

Burada bir konuşma yapan Başkan Barzani, önemli açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Mesud Barzani, konuşmasında şunlara yer verdi:

 

“Zaholu kardeşlerim! Zaho’ya referanduma destek vermeniz için gelmedim. Çünkü biliyorum ki siz kararınızı verdiniz. Buraya sizi özlediğim için geldim.

 

Referandum kararı bir şahsın ya da birkaç partinin verdiği bir karar değildir. Kürdistan halkının kararı ve Kürdistan’daki siyasi taraflar 7 Haziran’da bu kararı mertçe aldı. Siz de 25 Eylül’de referanduma giderek oyunuzu kullanacaksınız.

 

Neden bu karar alındı? Tüm yollar denendikten sonra bu karar alındı. Anayasa çiğnendi. Ortaklık kalmadı. Denge ve işbirliği kalmadı. Yeni bir döneme girdik ve ona da ‘çoğulcu siyaset’ deniliyor.

 

Önümüze 2-3 seçim sundular. 10 yıl çabaladık peşmerge, Irak Anayasası’nda Irak ordusunun bir parçası olsun diye. Bizi oyaladılar ve verdikleri sözleri yerine getirmediler. Fakat 2 saatte Heşdi Şabi yasasını kabul ederek onlara milyarlarca para, silah ve mühimmat verildi.

 

Dün de parlamentolarında Kürdistan halkına karşı bir yasa çıkardılar. Bir diğer kararları da Kerkük Valisi’nin ulusal kararından dolayı görevinden azledilmesi oldu. Budur ‘çoğulcu siyaset’ dedikleri. Elllerinde olsa Kürdistan halkının elde ettiği tüm kazanımları alacaklar.”

 

Referandumunun amacının bağımsızlık olduğunu ifade eden Başkan Barzani, artık hiçbir anlaşmanın kendileri için çözüm olmadığını ve kendi kaderlerini tayin etmeleri gerektiğini vurguladı.

 

Duhok’ta bugün koalisyon heyetiyle yaptığı görüşmeye değinen Başkan Barzani, şöyle dedi:

 

“Daha iyi bir alternatif karışılığında referandumu erteleyemeyi düşünebiliriz. Daha iyi bir alternatif olmazsa, 25 Eylül’de sandığa gidip oy kullanacağız. Referandumun ertelenmesi için öneride bulundular. Kürdistan halkının haklarının yanında olduklarını ancak zamanın doğru olmadığını söylediler. Biz de kendilerine sadece daha iyi bir alternatif sunulması halinde referandumu ertelemeyi düşünebileceğimizi söyledik.”

 

Başkan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Kürdistan halkı olarak, kendi kaderimizi tayin etmemiz gerekiyor. 2003 yılından sonra iyi niyetli bir şekilde Bağdat’a gittik. Ancak gün be gün durumun daha kötüye gittiğini gördük. Nasıl ki geçmişte katledildik, Enfal edildik. Kürdistan halkının bütçesinin kesildiğinde de aynı Enfallerle karşılaşmış olduk.”

 

Başkan Barzani, “Ortaklarımız olduğunu düşündüğümüz kişiler bize vafesızlık yaptı. Bu haksızlıkları kabul edemeyiz” diye konuştu. 

 

100 yıldır 'Kardeşiz' denildiğini ancak bu kardeşliği görmediklerini belirten Mesud Barzani, “İyisi mi, 2 kardeş olarak komşu olalım. Bir halkın kendi haklarından söz etmesini suç olarak görenler, bir halkın rızkını kesilmesini ve Enfal edilmesini suç olarak görmüyor” ifadelerini kullandı.

 

“Biz 100 yıldır katlettiğiniz, Enfal’e uğrattığınız kişileriz. Biz 10 bin yıllık bir geçmişe sahip halkız” diyen Başkan Barzani, Kürt şair Meleyi Cizire’nin bir dizesini de okuyarak, hiçbir şekilde kimseye boyun eğmeyeceklerini yeniledi.

 

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
123
Page size:
PageSizeComboBox
select
serxwebun | 14.9.2017
umutlarımızı yıkma işgalci alçakları sevindirme sayın başkan...
cemal | 14.9.2017
Asla geri adım atmayın Asla......
Engin | 14.9.2017
Sayin Başkanın ağzına sağlık, özellikle Türkiye Cumhuriyet yönetenleri iyi okusun 2 saatte haşdi şabii için çıkarılan yasalar varken, on yıllardır uygulanmayan anayasa , kürt belgesinin yüzde 17 payı varken hangi yüzle toprak bütünlüğü safsatasından söz ediyorsunuz. ırak toprak bütünlüğü isteniliyorsa iki halkın eşit temsil edildiği ortak bir konfederal ırak olabilir.
azad | 14.9.2017
hiç kimse bağımsızlığı altın tepside sunmaz. Asla vazgeçme sayın başkan
Kurd | 14.9.2017
Helal sayın Başkan Allah cc senin afiyet ve basiretini artırsın ve Rabbim seni onurlu halkın başından eksik etmesin. iyiki varsınız
3724 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

ulusalcı | 15.11.2018 13:33:27
ne adaletsiz bir dünya eşkiya dünyaya hükümdar oldu..
Avrupa Adalet Divanı’ndan PKK kararı
| 15.11.2018 | (1)
heval agit | 15.11.2018 09:13:10
eeee kürdün birliği olmasa sonuçlar hep böyle olur...lanet olsun hainlere
Kerkük, parsel parsel Araplara peşkeş çekildi
| 15.11.2018 | (1)
dek | 14.11.2018 20:51:37
Kürtler mazlum, kürtlerin bir devleti yok, bi de üstüne üstlük kimi kürt örgütleri de ulus devleti ilke görüyor, demokratik özerklik diyor, mahalle...
Hozan Cane 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı
| 14.11.2018 | (1)
Mesud | 14.11.2018 08:32:04
Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Diyor Üstad. Eserleri okunmadan anlaşılmaz. Eserlerine kulak verilmesi gerekiyor ve şu anda hayatta olan Hüsnü...
Saide Kurdi Hazretleri | 14.11.2018 18:59:00
Her ne zaman ki Said Nursi'nin Mezarı yeniden tesis edilirse o zaman diyeceğim ki Türkiyede islamlar söz sahibi olmuş yönetime gelmiş bu ise korkarım...
Kürt şarkıcıdan Bediüzzaman klibi
| 12.11.2018 | (4)

Rûdaw'da başka neler var?

ABD'den çok kritik YPG açıklaması 14.11.2018 | (1)

ABD'den çok kritik YPG açıklaması

"Suriye içinde bir devletçik oluşmasına izin Tümünü gör
ANTEP - Halı devi konkordato ilan etti 7.11.2018 |

ANTEP - Halı devi konkordato ilan etti

1974 yılında kurulan fabrika 20'den fazla ülkeye Tümünü gör
0,406 seconds