Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Başbakan Barzani: Öncelikli hedefimiz turizmi geliştirmek olacak

Rûdaw Tarafından 17.3.2019
Başbakan Neçirvan Barzani
Başbakan Neçirvan Barzani

Erbil (Rûdaw) - Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde turizm için önemli bir altyapının bulunduğuna dikkat çekerek, hükümetin önümüzdeki dönemde de bu sektörü geliştirmeyi çalışmalarının başına alacağını söyledi.

 

Başkent Erbil’de düzenlenen 2’inci Erbil Ortadoğu Turizm Fuarı’nda (METEX Erbil 2019) konuşan Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde turizm açısından çok önemli bir alt yapı ve zengin bir ham madde olduğuna dikkat çekerek, bu coğrafyanın Irak ve Ortadoğu geneli açısından önemli bir turiğzm merkezi haline getirilebileceğini söyledi.

 

“Kürdistan Bölgesi’nde dört mevsim turizm imkanı var” diyen Barzani sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Kürdistan’ın ilgi çekici bir doğası, ovaları, vadileri, dağ, tepe, orman, ırmak ve yüzlerce tarihi mekanı turistlerin görmek istediği yerlerdirler. Hepsinden de önemlisi Kürdistan Bölgesi toplumunun misafirperverliği ve cana yakınlığı turizm için önemli bir zemin oluşturuyor ki toplumumuz her zaman hayatın güzelliklerine, huzura ve barışa büyük önem vermektedir. Halkımızın asla turizm düşünce ve felsefesine aykırılığı yoktur.

 

Geriye kalan bu imkanların en iyi şekilde değerlendirilmesidir. Bu fuarın bu anlamda önemli hizmetler sunmasını ve Kürdistan Bölgesi’ndeki turizm sektörüne önemli katlılarda bulunmasını diliyorum. Önümüzdeki yıllarda Kürdistan Bölgesi’ne daha fazla turistin gelmesine vesile olmasını, Kürdistan Bölgesi’nin bölgede ve Ortadoğu’da önemli bir turizm merkezi haline gelmesini temenni ediyorum.”

 

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan zorlu süreçler olmada Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak turizmin geliştirilmesi adına kapsamlı planlar hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Barzani, turizm, tarım ve sanayi sekötürlerini geliştirmenin hükümetin öncelikli planları arasında yer aldığını söyledi.

 

Yerel ve yabancı sermaye sahiplerini Kürdistan Bölgesi’nde, özellikle de turizm sektöründe yatırım yapmaya çağıran Barzani, Kürdistan’da kâr için çok zengin bir altyapı bulunduğunu vurguladı.

 

Barzani, “Kürdistan Bölgesi turizm, tarım ve sanayi sekötrlerini geliştirerek kendisini sadece petrol sektörüne bağımlı kalmaktan kurtarmak istiyor. Dolayısıyla hükümet olarak turizm sektörünün önünü açmak için tüm kolaylıkları sağlamaya hazırdır. Turizm sektörünü geliştirmek hükümetin gelecekte de öncelikli işlerinden biri olacaktır” dedi.

 

“Bağdat’la geleceğimize ümitle bakıyoruz” diyen Başbakan Barzani, Irak hükümeti ile olan sorunları da anayasa çerçevesinde adım adım çözmeye çalıştıklarını kaydetti.

 

Barzani, “Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerde sağlanacak iyileşme, iş insanlarını ve sermaye sahiplerini Kürdistan Bölgesi’nde yatırım yapma ve iş imkanı sağlamaya da teşvik edecektir. Onlara buradan Irak’ın diğer bölgelerine açılarak iş imkanlarını da geliştirebilirler” dedi.

 

Newroz’da binlerce Iraklının Kürdistan Bölgesi’ne gelmeyi tercih ettiğini belirten Barzani, güvenlik güçlerinden turistlere gereken yardım ve kolaylığı sağlamasını istedi.

 

Başbakan Barzani, “Irak’ın diğer kentlerinden gelen kardeşlerimiz de burada saygı ile karşılandıklarını ve burada bulunmalarının bize mutluluk verdiğini görmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

çele30 | 20.4.2019 10:20:41
sisli puslu havvada baskın olmuş.. teknoloji bi yere kadar sizi korur barış için cabalamak lazm yazık genclere hiç uğruna ölüyor
Cemil | 20.4.2019 12:33:19
Çele siz rahat olun bunun size dönüşü var birde Yalandan burdan üzülmüş numarasi yapma .Siz turk ordusunu dert etmeyin bir ölür bin diriliriz
TSK ile PKK arasında çatışma: 4 asker hayatını kaybetti
| 13 saat önce | (2)
Osman | 20.4.2019 11:53:22
Arkadaslar bu Barzanı dikkate almayın .Barzana göre Turkiyeyi seviyorsan kürt değilsin .Eger kürtsen bile hainsin .Barzan çanakkalede sehid olan...
Tahir | 20.4.2019 12:32:48
Osman söylediğin "Begenmiyosan defol git ülken neresiyse orda yaşa" sözünü başkası da söylüyor, sen de tekrar edip duruyorsun. Ermeni ya da Yahudi...
Dil bilimci Tan'dan HDP'li belediyelere Kürtçe çağrısı
| 18.4.2019 | (19)
Renas | 19.4.2019 20:17:47
Iç siyaseti Kürd ler dış siyaseti Kürd ler Kürdofobileri yüzünden dünyayı kendilerine zehir eden zihniyet
Yasin | 20.4.2019 11:47:48
Macrona cevap bile verilmesi büyük bir hata .Fransa açlıktan nefesi kokan itibarsız bir ülke
Türkiye Dışişleri’nden Macron’a DSG kınaması
| 23 saat önce | (4)
Yasin | 20.4.2019 11:17:56
S 400 daha gelmeden milleti korku sardı .Amerikada münbicten cekilecek buraya yaziyorum .
Osman | 20.4.2019 11:34:43
Hava sahasında durum değişecek tabiki .Bunu bilen amerika S 400 ' ler geldikten sonra türkiyenin munbicten amerikayi tehtid edip çikaracağini çok iyi...
Savunma Bakanı Apostolakis'ten S-400 açıklaması
| Dün 07:06 | (2)
1,469 seconds