Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Türkiye petrol boru hattını kapatır mı?

Rûdaw Tarafından 18.9.2017
Erbil - Ankara ilişkilerinde ekonomi ayağı
Erbil - Ankara ilişkilerinde ekonomi ayağı

Erbil (Rûdaw) - Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül’de referanduma gitme kararı son günlerde Ankara’dan sert tonda reaksiyonlar almaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptırımlarla ilgili Milli Güvenlik Kurulu’nu (MGK) işaret etmesiyle birtakım senaryolar konuşulmaya başlandı.

 

Petrol boru hattının kapatılması, sınır kapılarının kapatılması, konsolusun geri çağrılması, ekonomik anlaşmaların askıya alınması, THY’nin uçuşlarının durdurulması gibi ihtimaller konuşuluyor. Ancak Türkiye için büyük bir pazar olan Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne ekonomik yaptırımlar uygulamak Türkiye’ye nasıl bir getiri sağlar? Bunun sonuçlarının, ihracatta birinci sıradaki Almanya’yla sıkıntılar yaşayan Ankara tarafından hesaplanmamış olması mümkün değil.

 

Nitekim Cumhubaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tartışmaların başladığı ilk zamanlarda sınırları kapatma yoluna gitmeyeceklerini kesin bir dille ifade etti. Bu senaryoların konuşulması ise eski alışkanlardan olsa gerek.

 

2003’ten sonra Kürdistan Bölgesi federal bir yapı olarak Irak Anayasası’nda yer aldığında da benzer, hatta daha sert tepkiler verilmişti. Askeri müdahele seçeneği bile dillendiriliyordu ancak aradan geçen zaman, makul tavırların iki tarafın da çıkarına olduğunu gösterdi.

 

Türkiye, başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda Kürdistan Bölgesi’nde önemli kazanç elde etti. Türkiye, aynı zamanda Irak’a açılan Kürdistan Bölgesi’yle olan sınırlarını kapatarak en başta, yıllardır bu bölgede çalışan Türkiyeli sermaye sahiplerine zarar verir. Hal böyleyken, ekonomik yaptırım kararı çok da olası görünmüyor. Gündeme ilk gelen konunun ekonomi olması, aslında Erbil - Ankara ilişkilerinin bel kemiğini ekonomik ilişkilerin oluşturmasından ileri geliyor.

 

Habur Sınır Kapısı’ndaki askeri tatbikat, sınırla ilgili olumsuz bir sinyal gibi görünse de uzun vaadeli yaptırımlar olmayacağından, sembolik bir gösteriş olarak okunabilir. Referandum tavrı çok daha sert olan İran bile sınırları kapatmazken, Türkiye’nin bu yola başvurması pek olası görünmüyor.

 

Çavuşoğlu, Erbil ziyaretinde, Ankara’nın “net tavrını” ilettiklerini söyledi. Görüşmeler, medyadaki havanın aksine çok gergin geçmedi. Yaptırım sinyallerinin verilmiş olacağı görüşmeler sonrası iki tarafın da rahat tavır içinde olması beklenemezdi.

 

Tuhaf olan ise her konuda hükümete ters düşen ana muhalefet partisi CHP’nin, referandum konusunda hükümetten daha sert çıkışlar yapması. “Barzani bizimle de görüşsün” diyen CHP’nin bu çıkışlarını anlamak zor. Kendi ülkesinin çıkarını düşünen bir mantık, ekonomi alanında böyle bir hamlenin, taşı kendi ayağına vurmak olduğunu bilir.

 

THY başta olmak üzere diğer bazı Türkiyeli havayolları şirketlerinin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik seferleri, iş dünyası tarafından sevinçle karşılanmıştı. Seferlerin durdurulması, havayolları şirketleri gibi en başta Türkiyeli iş insanlarını etkiler. Böyle bir adım; İstanbul, Ankara, Antep gibi merkezlerden Erbil’e gelmek için 2-3 günlük karayolu yolculuğu anlamına gelir. Avrupa ve Amerika’da yaşayan Irak vatandaşlarının da dönüş için Türkiye üzerinden aktarmalı seferleri tercih ettiği notunu düşmekte fayda var.

 

Son yıllarda Irak ve Kürdistan Bölgesi’nden çok sayıda turisti ağırlayan Türkiye’nin, bu ülkeden gelen turistlerin ayağını ülkesinden kesmesi, bacasız sanayiye darbe vurur. Rusya’nın Türkiye’ye yönelik turist hamlesinden sonra Türkiye’deki turizm sektörünün aldığı darbenin etkileri halen sürüyor. Türkiye’nin, bu sefer de kendi eliyle sektörü cezalandırması beklenebilecek bir hamle olmaz.

 

Bütün bu ortak çıkarlar söz konusuyken, Ankara’nın Erbil’le köprüleri atması değil, daha fazla köprü kurması sonucu mantıklı geliyor.

Yorumlar

 
Robîn | 18.9.2017
Eğer referandum güzel geçer ve ilan konusunda başarılı olursak.. Hiç kimse müdahale edemez. Daha doğrusu müdahale edecek gücü bulamaz. Ne Türkiye nede İran sınırları kapatabilir. Çünkü Kuzey ve Doğu Kürdistan'da yaşayan Kürtler bütün hesaplamaları etkileyecektir. Irak ve Suriye'de ayakta zor duran iki resim devlet.. Bu sebeple kim karşı bir şey yapacağını söylerse onlara "Keyfine göre" dememiz, gerekir.
kurd | 18.9.2017
Ermenistanda iran turkiye azerbeycn tarafindn kuşatilmiş ama yinede ermeniler devlet başkan Barzani asla vazgeçmemeli
H.S.A | 18.9.2017
Suriyede Alternatif Hattımız Cerablus ve Azazda Dahil Olmak Üzere Hazır ! Boruların Döşenmesi Sadece Birkaç Aylık iş , Yeterki Kürdistan Federasyonu Kurulsun.
5818 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

shıva | 19.3.2018 11:42:16
bu lafı hiç kullanmam ama ağzını öpeyim arkadaşı, tanımıyorum bile.
İsmail cavga | 20.3.2018 17:13:34
Demirci kavva zalim dehhak a karşı mücadele vermiş, mazlum kürt halkını örgütlenmiş yiğit bir kahramandır. O heykele düşman olanlar belliki zalim...
Ayhan Bilgen: ÖSO’nun devleti mi var?
| 19.3.2018 | (2)
agirê newroz | 20.3.2018 14:44:50
Türkiye'nin umudu ve geleceği CHP'dir.
CHP’den flaş Newroz hamlesi
| Dün 04:53 | (1)
apoci | 20.3.2018 14:38:51
raporlarınızı yesinler 2 ayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı
| 20.3.2018 | (1)
Shiva | 19.3.2018 19:56:32
Ya bırak bu ayakları. Öncesinde duymuyorsunda iş işten geçince mi?
apoci | 20.3.2018 14:37:38
kaygı duyma yumruğunu göster yeter...yoksa güvenilmez mütefik imajını alırsınız ...bu işte daha çok zararlı çıkarsınız...
ABD’den Efrin açıklaması: Kaygı duyuyoruz
| 19.3.2018 | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı 20.3.2018 | (1)

BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı

BM tüm tarafları uluslararası hukuka, insan Tümünü gör
EFRİN – 'İçme suyu kesildi' 8.3.2018 |

EFRİN – 'İçme suyu kesildi'

Metina köyünde bulunan Su Arıtma Tesisleri’nin Tümünü gör
0,593 seconds