Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Koye saldırıları: 6 şehit, 4 yaralı

Rûdaw Tarafından 20.12.2016
Rûdaw

Koye (Rûdaw) – Erbil'in Koye (Köysancak) ilçesinde, Doğu Kürdistan (İran Kürdistanı) partilerinden Kürdistan Demokrat Partisi'nin (HDK) etkinliğini hedef alan saldırılarda 6 kişi şehit düştü, 4 kişi de yaralandı.

 

Rûdaw muhabiri Fuad Hakiki, HDK'nin Koye merkez binası yakınında art arda 2 patlamanın meydana geldiğini aktardı.

 

Koye Hastanesi’nde görevli Dr. Dewen Hewezi, “Hastanemize biri Koye Asayişi’nden olmak üzere 6 şehit ve 4 yaralı getirildi” bilgisini verdi.

 

Koye Kaymakamı Serkewt Resul ise, olayla ilgili geniş kapsamlı soruşturma başlattıklarını belirterek, bazı ipuçlarına ulaştıklarını açıkladı.

 

Serkewt Resul, vatandaşlardan hastaneye giderek kan vermesi çağrısında bulundu.

 

Saldırının 2 bomba yüklü motosikletle yapıldığı ifade edildi.

 


HDK: Terör eylemini kınıyoruz

 

HDK'den yapılan açıklamada, dün akşam meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin isimleri açıklandı.

 

Açıklamada, “20 Aralık akşamı saat 22.00 sıralarında Dr. Kasımlo'nun ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğin hemen ardından, etkinliğe katılanların evlerine gitmek üzere olduğu sırada art arda iki patlama meydan geldi” denildi.

 


Yazılı açıklamaya göre, olayda şehit düşenlerin isimleri şöyle:

 

Ali Koytasi – Parti üyesi

Wehab Mir Hızri – HDK peşmergesi

Salar Bakıri – HDK peşmergesi

Erselan Abbas Niya – HDK peşmergesi

Nasır Kerimi – Demokratik Gençlik Birliği üyesi

Adnan Abdullah – Asayiş görevlisi

 

Olayda 2 peşmerge ile 2 asayiş görevlisinin de yaralandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Bu terör eylemini kınayor, şehit ailelerine baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Soruşturmanın devam ettiği olayla ilgili kamuoyuyla daha sonra ayrıntılı bilgiler paylaşılacaktır.”


Yorumlar

 
Ajsh | 21.12.2016
İranin yaptığından hic şüphe yok, bunu ya goranin eliyle ya da şii hesdi sabi emrinde olan pkk nin eliyle yapmış. Peşmerge acilen goran ve pkk yi de isid gibi görüp tedbir alıp yok etmelidir. Aksi takdirde bir gün gelir pkk ve emrinde olduğu şii çeteleri peşmergeye saldıracaklar
soryaz | 21.12.2016
sadece iran molla takımımı tc ajanları da bunun içindedir...son bir ayda 12 defadan fazla çavuş efendi anti kürd konusunda iran ve rusya turuna çıktı...kürt halkının başı sağolsun rojhılat kürdistan davası bizim davamızdır andımız olsun ki qadi nin qasımlonun filamalarını yere indirmeyeceğiz...ortadoğu barlarları ve onu yöneten ortadoğu hayvanları hangi dilden anlarlarsa o dilden cevap veririz...
R-EMO | 21.12.2016
BU TARİHTEN SONRA DÖRT PARÇA KÜRT COĞRAFYASINDA YAPILACAK TÜM ETKİNLİKLERDE BAŞTA YÖNETİCİLER OLMAK ÜZERE CİDDİ ŞEKİLDE GÜVENLİK ALANI OLUŞTURULMALIDIR. BU GÜVENLİK ALANININ ÇEVRESİ VE İNSANLARIN DAĞILMA GÜZERGAHLARI SIKI ŞEKİLDE KORUNMALIDIR. BU ALANLARA GİRİŞ ÇIKIŞLAR SIKI ŞEKİLDE DENETLENMELİDİR.AYRICA BOYACI, DİLENCİ, SEYYAR SATICI KILIĞINDAN İSTİHBARAT ELEMANLARI BU ALANLARA YERLEŞTİRİLMELİDİR. ORTADOĞUDA ÜLKE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMAYAN ÜLKELER GÜÇLÜ YAPILAR HALİNE GELEMEZLER. BUNU HALA ANLAYAMAMIŞ OLANLARIN DEVLET KURMADAKİ DÜŞÜNCELERİ SAĞLAM BİR TEMELE DAYANAMAZ. ÇÜNKÜ GÜVENLİĞİ OLMAYAN GÜÇLER , TAKDİK VE STRATEJİK HAMLELERİNDE DOĞRU ADIMLAR ATAMAZLAR. ÖZELLİKLE YABANCI UNSURLARIN AJANLARI SIKI TAKİP ALTINA ALINMALIDIRLAR. HALKIN GÜVENLİK GÜÇLERİNE İSTİHBARAT DESTEĞİ SUNMALARINDA BİLİNÇLENDİRİLMELERİ ÇOK ÖNEMLİDİR. AYRICA YÖNETİCİLERİN SORUMLULUK ALANLARINDAKİ TARAFTARLARINI DİĞER PARTİLERE KARŞI DEMOKRAT ÇİZGİLERİN DIŞINA ÇIKACAKLARI ŞEKİLDE KUTUPLAŞTIRMAMALIDIRLAR. BİZLER BİRBİRİMİZE KARŞI DEĞİL ORTAK DÜŞMANLARIMIZA KARŞI KUTUPLAŞMALIYIZ. ÇÜNKÜ DÜŞMANLARIN BİZLERİ BİRBİRİMİZE KARŞI KULLANMALARINA KAPI ARALAMAMALIYIZ. BİZLERİN FARKLI PARTİLER OLMAMIZ, DÜŞMANLARIMIZA KARŞI MANEVRA ALANI OLUŞTURMAMIZIN STRATEJİK HAMLESİDİR. BUNU FARKLI NOKTALARA TAŞIMAK DÜŞMANLARIMIZIN İŞİNE YARAR.
kdp | 21.12.2016
Şehidlerimize Allahtan ailelerina başsaglıgı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bombalı suikasttır bu. Katilleri uzakta aramayın aramızdalar. Her ay tahrana gidip bilgi veren cehşler bu saldırıdan birinci sorumludur. Onca ihanete ragmen kybli ve goranlı irancı hainlerin serbest dolaşmaları suçtur suç. Hepsinin dokunmazlıgı kaldırılmalı ve tutuklanmaları gerekiyor. Hepsi birer canlı bombadır. Kürdistan Bölgesi için ışid kadar tehlikelidir bunlar.
Etiketler : HDK, Koye, Patlama
13641 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Bavêjiy | 17.3.2019 11:19:08
Vicdanlarda açılan yaralardan en son bahsedecek kişi sensin. Sarayında otur ve SUS...
Erdoğan’dan Halepçe mesajı: Vicdanlarda açılan yara bugün de tazeliğini koruyor
| 16.3.2019 | (1)
sur | 17.3.2019 00:29:53
atanmış bir imzalık değeri olan bi memur olan vali kim ki izin verecek izni halk verir
D.Bakır’da Newroz kutlamasına izin çıktı
| 16.3.2019 | (1)
r- | 16.3.2019 18:58:05
rojhılatilebakurda insanlarımızıbilinçlendirmek için sembolikrakamlıücretlerle meslekibilgilendirmeşirketleriaçılmalıdır. bu şirketlerüzerinden...
r- | 16.3.2019 21:08:42
selam
Newroz’da turist sayısında rekor bekleniyor
| 16.3.2019 | (2)
silopili teyi | 16.3.2019 17:45:41
ne rezil bir ulke;;;; bu kadar asizmi hitler almanyasi kesinlikle yapmamistir, ama hala birileri turkiye ile iyi iliskiler pesind ehernedense
D.BAKIR - O Ses Türkiye şampiyonu Ünger gözaltına alındı
| 16.3.2019 | (1)
0,515 seconds