Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Başbakan Barzani: Referandum Türkiye için tehdit değildir

Rûdaw Tarafından 25.9.2017
Neçirvan Barzani
Neçirvan Barzani

Erbil (Rûdaw) - Başbakan Neçirvan Barzani, “Bağdat’tan ümidimizi kestiğimiz için bu yola girdik. Referandum asla Türkiye için tehdit değildir. Türkiye’nin bu konuda bizi anlamasını bekliyoruz” dedi.

 


Başbakan Neçirvan Barzani, başkent Erbil’de oy kullanmak için geldiği merkezde ünlü Fransız yönetmen Bernard Henri Levy ile kucaklaştı. Başbakan, oyunu kullandıktan sonra basın toplantısı düzenledi.

 

Referanduma ilişkin konuşan Başbakan Barzani, “Sadece halkımızın bağımsız olmak istediğine dair iradesini dünyaya göstermek istiyoruz. Referandum 26 Eylül’de Kürdistan devletini ilan edeceğimiz anlamına geliyor. Kürdistan Bölgesi Irak’la ciddi bir diyalog istiyor. Yarın da Irak bayrağını burada göreceksiniz. Kaldırmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

 

Türkiye ile olan ilişkilere de değinen Başbakan Neçirvan Barzani, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi. 1991’den bu yana iyi ilişkilerimiz oldu. En zor zamanlarda bize yardım ettiler. Müteşekkiriz. Bugünkü süreç, Irak Kürdistanı çerçevesindedir. Komşu ülkelerle ilgili olduğu şeklinde anlaşılmasını istemiyoruz.

 

Bağdat’tan ümidimizi kestiğimiz için bu yola girdik. Referandum asla Türkiye için tehdit değildir. Türkiye’nin bizi anlamasını bekliyoruz.

 

Referandum 26 Eylül’de Kürdistan devletini ilan edeceğimiz anlamına geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı ve tüm Türkiye ile ilişkilerimiz çok iyi. Türkiye zor günlerde hep yanımızda oldu.

 

Türkiye bunu kendisi için tehdit olarak görmemeli. Asla ne Türkiye ne de başka bir ülke için tehdit değiliz. Irak’la yaşadığımız sorunları anlamalarını istiyoruz. İki aydır Türkiye’yi ziyaret edip, bu sürecin onlar için tehdit olmadığını anlatmaya çalıştım ama maalesef bu imkan olmadı.

 

Türkiye yetkilileriyle telefon görüşmelerimiz sürüyor. Türkiye’nin bölgede, Kürtler ve Kürdistan Bölgesi’nden daha iyi bir dostu yok. Hiçbir şeyin, bu ilişkimizi bozmasına yol açmasını istemiyoruz. Ne Türkiye’yi tehdit ederiz, ne de içişlerine karışırız. Her alanda ilişkilerimizin hergün daha iyiye gitmesini istiyoruz.

 

20 yılı aşkındır komşu ülkelere, Irak’a, bölgede istikrar faktörü olduğumuzu kanıtladık. Türkiye ve dış ülkelerin Bağdat’a sorması lazım: Kürtler bu aşamaya gelmesi için neden bunları yaptınız?

 

Sınır kapılarına dair de konuşan Başbakan Barzani, “Türkiye’yle sınırlar kapanmış değil” dedi.

 

Başbakan devamında, "Hakkını isteyen bir millet, karşısına sorunların çıkabileceğini de düşünür. Ama bir tehdit unsuru değilken, bu ülkelerin böyle düşünmesini anlamıyoruz. Halk demokratik bir şekilde kararını vermek istiyor. Bunun nesi tehdit?" diye sordu. 

 

ABADİ'NİN SÖZLERİ 

 

Rûdaw muhabirinin, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin sözlerini hatırlatması üzerine Başbakan şunları söyledi:

 

“Irak Başbakanı Sayın Abadi’nin dünkü sözlerini üzüntüyle karşıladım. Sayın Başbakan’ın tehditleri, bize eski Irak rejiminin dilini hatırlatıyor. Kürt halkının tümünün cezalandırılmasına yönelik sözlerini büyük üzüntiyle karşıladım. Dünkü sözlerini hiç beklemiyorduk. Havalimanlarını kapatacakmış. Havalimanlarıyla sorunu ne?

 

Herkesi gelip havalimanlarımızda neler yapıldığını görmeye davet ediyorum. Havalimanlarında gizli bir şey yapmıyoruz. Kürdistan Bölgesi’ne gelen 1 milyon 800 bin göçzedeyi bu havalimanlarında karşıladık. Bunlar, onların kabul etmediği göçzedelerdi. Uçaklarımız bunlar için kullanıldı.  Bu yüzden havalimanları kapatılırsa, bu tüm Kürdistan’ın cezalandırılması olur.”

 

Başbakan Barzani, “Bizler çok zor 3 yıl geçirdik. Dünyanın en büyük ve tehlikeli terör örgütü olan IŞİD’e karşı uzun bir cephede savaştık. Bin 600 şehit verdik. Kürdistan Bölgesi 1.8 milyon göçzede için sığınak oldu. Dış ülkelerin tavrı, Kürtlere, ‘Kürtlerin dağlardan başka dostu yok’ sözünü düşündürüyor” şeklinde konuştu.

 

KERKÜK MESELESİ

 

“Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki bölgeleri diyalogla çözmek istiyoruz” diyen Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“İrademizi kimseye dayatmayız. Ne Araplara ne Türkmenlere. Kerkük birlikte yaşam şehri olarak kalacak. Kerkük Kürt, Türkmen, Arap kentidir. Burada yaşayanlar kaderini tayin edecek.

 

Peşmerge Kerkük’ü işgal etmedi. IŞİD’den korudu. Peşmerge olmasaydı, Kerkük Musul’dan beter olurdu. Peşmerge Türkmenleri, Arapları bütün kesimleri korudu. Bu yüzden, kesinlikle peşmerge bu kardeşlerimizi korumak için kentte kalmaya devam edecektir.”

 

 

 

Yorumlar

 
Rojin | 25.9.2017
DIŞARIDA ASILI SEÇMEN LİSTELERİNDE HALK İSMİNİ BULMAKTA ZORLUK YAŞIYOR. BURALARA GÖREVLENDİRMELER YAPILMALIDIR.
Mehmetcik | 25.9.2017
Kerkükte beni ve ailemi peşmergeler ışıda karşı korudu.Biz Türklere sahip çıktılar. Bütün dünya Kürtleri dünyanın en adil halkı olarak bilmelidir.Bugün biz Türklerin onlara nankör davranmama günümüzdür. Allah rızası için yalvarıyorum. Kürt kardeşlerimizin özgürlük yoluna engel olmayalım. Bunun vebali Allah katında büyük olur
Etiketler :
4956 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

mikaili | 18.12.2017 15:35:35
Basarilar genc basbakan ,vizyonun var , sana güveniyoruz. Düsman kendisine zarari olana saldirir. meyve veren agaci taslarlar.
Başbakan Barzani, Merkel ile görüştü
| 5 saat önce | (1)
El zad | 18.12.2017 15:23:23
Bu zırhlı araçlar son 5 yılda kaç kişiyi katletti acaba sayın bakalım sonra son 5 yılda Filistinde olenleri hesaplayin. Sonra kıyaslama yapın?
Zırhlı araç 4 yaşındaki çocuğu ezdi
| 3 saat önce | (1)
botan | 18.12.2017 14:45:41
sen kimsin?orasi rojava kurdistan..siz isgalcisiniz..o yuzden hadinizi bilin..yoksa kurdler sen ve senin gibilerinin hadini bildirir
Alexander | 18.12.2017 15:03:21
Biraz haklisin cunku kurtler seni arkadan vurmadi!! Simdi ne soylesen haklisin dirty ARAB
Esad’dan Kürt savaşçılara ‘hain’ suçlaması
| 4 saat önce | (2)
mehmet | 18.12.2017 14:28:31
Gelsinler güneydeki kürtler akıllı olsunlar eğer halk nezdinde bu tanklara geçit vermezlerse bunlar hiç bir şey yapamaz. Asker ve halk bir bütün...
Güvenlik Konseyi: Iraklı güçler saldırı hazırlığında
| 4 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Genel af tasarısına onay 23 saat önce |

Genel af tasarısına onay

Kürdistan Parlamentosu’nda bugün, bir dizi Tümünü gör
Parlamentoya seçim mektubu: 3 ay içinde... Dün 08:40 | (1)

Parlamentoya seçim mektubu: 3 ay içinde...

Başbakan mektubunda, seçimlerin sorunların Tümünü gör
0,359 seconds