Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

PKK: KYB bize teşekkür borçlu

Rûdaw Tarafından 28.8.2017
Diyar Xerîb
Diyar Xerîb

Haber Merkezi - KCK, Türkiye’nin KYB Ankara Temsilcisi’ni sınır dışı etmesinin arkasında “PKK’nin operasyona giden üst düzey MİT mensuplarını kaçırmasının yattığı” yönündeki iddialara dair bir açıklama yaptı.

 

PKK’ye yakın bir ajansa konuşan Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerîb, “bazı MİT elemanlarının Süleymaniye’de yakalandıklarını” söyledi.

 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Ankara Temsilcisi Behruz Gelali'yi sınır dışı etmesi ve temsilciliği kapatmasının ardından Süleymaniye'ye dönen Gelali, “Türkiye ile Süleymaniye sınırları içerisinde bir sorun yaşadıklarını” söylemişti.

 

KYB Sözcüsü Sadi Ahmed Pire ise “PKK'ye yönelik operasyon hazırlığında olan bazı MİT elemanlarının operasyonunun başarısız olduğunu ve bu elemanların PKK tarafından alıkonulduğunu, Türkiye'nin bu olaydan dolayı kendilerini suçladığını” söylemişti.

 

KYB’nin konuya yaklaşımına ilişkin de konuşan Xerîb, şunları söyledi:

 

“KYB Temsilcisi’nin Süleymaniye'ye dönmesinden bir gün sonra KYB Politbüro Üyesi Sadi Ahmed Pire, 'Türkiye'nin Süleymaniye'de PKK'ye karşı bir operasyon yapmak istediğini ve bu operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Türk devletinin kendilerini suçladığını' söyledi.

 

Aynı gün KYB'nin Erbil Meclisi Sorumlusu, KYB'nin resmi siyasetinin dışında ve ulusal-bağımsız bir siyasetin ötesinde bir açıklama yaparak, PKK'yi suçladı. Yaşananlardan dolayı PKK'yi suçladı. Bununla da yetinmeyip PKK'nin Güney Kürdistan'daki varlığını Kürdistan Bölgesi için tehdit olarak nitelendirdi. KYB Politbürosu’na PKK'yi sınırlandırmasını istedi. Şüphesiz ki bu tavır, Kürt ve Kürdistan'a hizmet etmeyen tavırlardır ve Kürdistan ulusal birliğine uzak tavırlardır.”

 

“Gerek duyulursa basının karşısına çıkarabiliriz”

 

Yakalanan MİT elemanlarına ilişkin de konuşan Xerîb, “Çok eski değil, daha 2003 yılında ABD askerleri Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirerek, görüntülerini de basında yayınladı. Bu da Türkiye'ye yönelik 'Sen sınırını geçtin, senin Süleymaniye ve Irak'ta hiçbir hakkın yok' mesajıydı.

 

Türkiye, onların sorumlularını, elemanlarını 2003'te olduğu gibi basının önüne çıkarmadığımıza memnun olsun. PKK, Süleymaniye kentini kaos ve PKK yöneticilerine karşı terör saldırılarının merkezi yapmak isteyen bu MİT elemanlarını basınının karşısına çıkarabilir. Eğer PKK bunu yapmamışsa, o da Süleymaniye halkını ve KYB'yi suçlu göstermek istemediği içindir. Ama eğer gerek duyulursa şimdi de basının karşısına çıkarılabilir” dedi.

 

“KYB'yi büyük bir krizin içine sokacak operasyon önlendi”

 

Sadi Ahmed Pire'nin demecinin normal bir demeç olduğunu kaydeden Xerîb, şöyle devam etti:

 

“Ama KYB yetkilileri bilmeli ki sorunun derinleşmesini istemiyoruz. Bir KYB yetkilisinin de çıkıp politbürolarına, 'Türk devletinin Güney Kürdistan'da diplomasi adı altında terör saldırıları planlama ve yapmaya çalışma hakkı yoktur' diyebilmeliydi.

 

KYB, Türk devletinin baskıları karşısında boyun eğmemelidir. Çünkü Türkiye yasal olmayan işler yapıyor. Bunun ötesinde YNK'yi büyük bir krizin içine sokacak bir operasyonu önlediği için PKK'ye teşekkür edilmeli.”

 

KYB'nin Erbil Meclis üyesinin açıklamalarının Türkiye'yi çok sevindirdiğini belirten Xerîb, “Ama bu açıklama ulusal hassasiyeti olan kişileri de rahatsız etti. Aynı zamanda KYB ve Kürdistan Hükümeti'nin elini zayıflattı” diye kaydetti.

 

Türkiye'nin sınır dışı ettiği KYB Ankara Temsilcisi Behroz Gelali, “KYB'nin 17 yıldır Türkiye'de temsilciliği var. Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasında birçok kez krizler yaşandı. Ama bu krizler şimdiye kadar KYB'nin temsilcisinin sınır dışı edilmesi noktasına varmadı” demişti.

 

KYB Sözcüsü Sadi Ahmed Pire'ye ise, “Türkiye Süleymaniye kent sınırlarında PKK'ye karşı operasyon yapmak istedi ancak başarısız oldu. Ankara operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasından KYB'yi sorumlu tuttu ve temsilciliğini kapattı” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Yorumlar

 
Amed Keke | 28.8.2017
Niye türkiyeyi memnun ediyorsunuz onuda milletimize açıklasanız. Bugüne kadar tr, katlettigi gerilla cenazelerine türlü işkenceler uygulamıştır ama ne hikmetse pkk esir aldıgı asker-polisleri serbest bırakmış. Şimdi bunlara MİT mensuplarıda eklendi. Eminim en iyi şekilde onları agırlayacaklar. Birde Kürdlere reva gördüklerine bakın. Karargahımıza yaklaştıkları için ateş açtık dedikleri onlarca Kürd gençlerini katlettiler. Kaçırdın ma ne oldu bi iki ay serbest bırakırsınız. Yok ynk ulusal birlige hizmet etmiyormuşmuşda bilmem ne. Eger ki siz ulusal birlige hizmet ediyorsanız yakaladıgınız MİT mensuplarına ait görüntü ve videolarını yayınlarsınız. Tabi bu solculuk ideolojinize ters düşer iyi biliriz. Yapmazsınız ve dedigin gibi türkiyeyi büyük bir memnuniyetle memnun edersiniz. Size yakışanda bu zaten. Çünkü ulusal çizgide degilsiniz. Yine her zamanki gibi kendinizi temize çekmek için ulusal birlik sözünü agzınıza alırsınız. Hepsi bu.
soryaz | 28.8.2017
mit bu tür ilegal cinayetlerle kürtler arasında kriz yaratıp...bağımsızlığı engellemek için yapıyor herkes şunu bilsin ki pkk yı bağımsız kürdistan çizgisinden uzaklaştığı için eleştirsek de pk yı tc ye yem ettirmeyiz...mit mensuplarını asla bırakmayın ancak dikkatli olun onlar eğitimli ve hedef saptıracak ifadeler versede oyuna gelmeyin yani orda kontra görünümünde başka yerde resmi müsteşar görünümünde ...kürtlerle oyun oynamaya çaşırlar buna kanmayın....
eski hdpli | 28.8.2017
iran istihbaratı pkkya bilgi sağlıyor pkk tek başına başarılı olamaz karşılığı ne acaba referandumu engellemek ? şia hilali ? haşdi şabi istilasına ön ayak olma ? bilmiyoruz hendek skandalları yerini neye bırakacak merak konusu
12534 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

welatparez | 21.9.2018 16:46:02
yavaş yavaş vampir dişini gösteriyor ama nafile aslan amerikan dişinizi çeker kanlı olsa...
cemo | 21.9.2018 19:53:30
kürtler ruslara rağmen başaracak..
Lavrov: Ana tehdit Fırat’ın doğusu
| 17 saat önce | (2)
kurd bakur | 21.9.2018 18:24:30
kürtler yemesinde diyo
İran’dan Kerkük petrolü açıklaması
| 18 saat önce | (1)
Soro | 21.9.2018 14:26:58
Acikca diyorki sira kürdlerde onlari halledecegiz. Siz kürd liderleride birbirinizi yiyin bakalim elinize ne gececek...
Lavrov’dan İdlib açıklaması
| 20 saat önce | (1)
Soro | 21.9.2018 14:22:44
Güldüm sadece...
Almanya’dan Diyarbakır’a ziyaret
| 20 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

1,047 seconds