Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

IŞİD’liyi Rûdaw ekranından tanıdı

Rûdaw Tarafından 28.8.2017
Ebu Ali isimli IŞİD'li
Ebu Ali isimli IŞİD'li

Erbil (Rûdaw) – Avrupa’ya göç eden İvana Welid isimli Ezidi Kürt kadın, Rûdaw TV’yi izlerken, Telaferli göçzedeler arasına karışan IŞİD’liyi tanıdı ve tutuklanmasını sağladı.

 

20 Ağustos’ta Telafer’in kurtarılması operasyonu başladı ve operasyon dün tamamlandı. Bu süre zarfında ilçeden bir göç dalgası yaşandı. İvana Welid, 21 Ağustos’ta Rûdaw TV’den haberleri izlerken göçzedeler arasında bir kişiyi tanıdı. Şahsın fotoğrafını Facebook’te paylaşan kadın, “Bu Ebu Ali’dir. Bu şahıs beni birden fazla kez alıp sattı. Telafer’de Ezidi Kürt kızlarının alınıp satılmasından sorumlu olan şahıslardan biridir” yazdı. Bunun üzerine Ebu Ali güvenlik güçleri tarafından bulunup tutuklandı.

 

IŞİD 2014 Ağustos’unda Şengal’e saldırdığında İvana, amcasının ailesiyle birlikte Şengal Dağı’na yönelmiş. Ancak dağa ulaşamadan IŞİD tarafından yakalanıp kaçırıldı.

 

İvana, “Sayımız 600’ü bulmuştu. Kadın ve erkekleri ayırdılar. Sünni Arapların gitmesine izin verdiler, Ezidileri ise Şengal Belediyesi binasına götürdüler” diye anlattı.

 

Kızları ailelerinden ayıran IŞİD’liler, ilk önce üç otobüsle bu kızları Musul’a göndermiş. Akşam saat 20.00’ye kadar ayırma işlemi devam etmiş. Son konvoyda olan İvana ise Beac ilçesine gönderilmiş.

 

2 gün sonra Telafer’e götürülen genç kadın, “Orada 3 gece kaldık. Sonra uzak bir yere gönderildik. Suriye olduğunu düşündük ancak Badoş Hapisanesi’ydi. Yaklaşık 2 bin kişiydik, bizi meydanda topladılar” dedi.

 

Badoş’ta Ezidi Kürtlere günde bir öğün yemek veriliyordu. O sırada uçaklar hapisaneleri hedef alınca Ezidiler Telafer’e götürülmüş. Ailelerinden koparılan kızlar, 7 otobüsle Musul’a gönderilmiş.

 

İvana, bin Ezidi kızla beraber Musul’da 4 katlı bir binada tutulmuş. Birgün buraya gelen bir grup IŞİD emirinden her biri, 4-5 kızı seçip almış. Emirlerden biri İvana’yı da almak isteyince o evli olduğunu ve eşinin de onlar tarafından alıkonulduğunu söylüyor. İvana’nın, eşi olarak tanıttığı kişi de onun bir kuzeniydi.

 

İvana’yı Telafer’e geri gönderen IŞİD emiri, hapishanenin aranıp, İvana’nın söz ettiği kişinin bulunmasını istiyor. Şans eseri, kuzeni hapishanede sağ bulunuyor. Daha sonra kadınlar ve çocuklar bir okul binasında toplatılıyor. Birkaç gün aradan sonra da erkekler getiriliyor. İvana, kuzenini bulup kendi hikayesini anlatıyor.

 

İvana, “IŞİD’liler hergün gelip kızlara bakıyordu. Bizim yanımıza dört defa geldiler. Çünkü kuzenimle evli olduğumdan şüphe ediyorlardı. Her seferinde gelen kişilerin adı Bakır ve Ebu Ali’ydi” diyor.

 

IŞİD Ezidileri Telafer’deki mahallelere yerleştirerek hayvan yetiştirip tarım yapmasını istiyor.

 

33 kızla birlikte bir evde kalan İvana, “Hergün ailelerimizin kaçış haberlerini alıyorduk. Bir telefonumuz vardı ve bir kaçakçının numarasını bulduk, kaçmaya karar verdik” diye anlattı.

 

Kaçakçı onlara, inşaat halinde bir bina belirliyor. İki araçla gelen kaçakçılar, 18 kişiyi alıyor, geriye 15 kişi kalıyor. Onlara, gün doğmadan önce geleceğini söylüyor.

 

Geride kalan 15 kişiden biri olan İvana, “Sabaha kadar gelmedi. 5 gün aç, susuz kaldık. IŞİD’lilerin durumu farketmesinden korkuyorduk çünkü çocuklar ağlıyordu” diyor.

 

Her kaçışında yakalandı

 

İvana geri dönüp çaresizce Telafer halkından yardım istiyor. Ancak yardım istedikleri kişiler onları IŞİD’e teslim ediyor.

 

Onları bir hapishaneye götüren IŞİD’liler, erkekleri öldürüyor. Ebu Ali, İvana’yı Xelu Tebabe isimi bir şahsa satıyor. Bu şahıs tarafından tecavüz ve şiddet gören İvana, 2 gün sonra kaçıyor.

 

İvana bu kez bir manavdan yardım istiyor. O da razı olup onu evine götürüyor. Ancak bir kez daha IŞİD’e teslim ediliyor. Xelu Tebabe’nin eline geçen İvana, işkence görüyor. Tebabe daha sonra onu Hacı Hasan isimli bir şahsa veriyor.

 

İvana, “O da bana tecavüz etti. Daha sonra da Ezidi kızları alıp satan Bakır’a sattı” diye konuştu.

 

Bu durumda 3 ay kalan İvana, bir kez daha arkadaşlarıyla kaçmaya karar veriyor. Bu kez planları başarılı oluyor ve Temmuz 2015’te IŞİD’in elinden kurtuluyorlar.

Yorumlar

 
teyribaz | 29.8.2017
Tanıklar bunları tespit etsin. Gereken Cezayı Mağdurlar versin..
mikaili | 29.8.2017
hicibiri cezasiz kalmamali ,intikami alinmali...
4632 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (1)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (1)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (2)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,484 seconds