Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Kürdistan

Barzani'den BM Genel Sekreteri'ne: Referandum yapacağız

Rûdaw Tarafından 30.3.2017
Rûdaw

Erbil (Rûdaw) - Başkan Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede Kürdistan Bölgesi’nde referandum yapılacağını bildirdi.

 

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, “Başkan Barzani, BM Genel Sekreterine, ‘Bizden duymanızı istiyorum, en yakın zamanda referandum yapacağız. Bu isteğimizi anlayışla karşılamanız bizi mutlu eder’ ifadesini kullandığını söyledi.

 

Ayrıca Başkanlık sayfasından yapılan açıklamaya göre görüşmede Başkan Barzani, “Yakın bir gelecekte referandum yapacağız. Bütün dünya Kürdistan halkının isteği ve geleceğini tayin etme kararından haberdar olsun” vurgusunda bulundu.

 

Yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin, “Bu kadar zorluklar ve sıkıntılara rağmen yüzbinlerce göçzedeyi misafir etmeniz takdire şayan” dediği kaydedildi.

 

Peşmerge Güçleri’ne de değinen Guterres, az bir silahla teröriste karşı mücadele ettiklerini ve bütün dünyanın saygı içerisinde ve şaşkınlıkla peşmerge ve Kürdistan halkından söz ettiğini dile getirdi.

 

Uluslararası toplumların Kürdistan Bölgesi’ndeki göçzedelere yönelik fazla destek vermediğini de dile getiren Antonio Guterres, bu süreçte yardımların artması için bütün çabalarını ortaya koyacaklarını da belirtti.

 

Guterres ayrıca IŞİD sonrasında sıkıntıların giderilmesi ve desteğin sürdürülmesi için Irak ve Kürdistan Bölgesi’yle işbirliği içerisinde olacaklarını söyledi.

 

Buna karşı Başkan Mesud Barzani, “Göçmenlere yardım etmek milli ve insani bir görevdir. Hiçbir gerekçeyle bu görevi yerine getirmezlik olmaz” dedi.

 

Peşmergenin kahramanlıklarına da değinan Barzani, “IŞİD efsanesinin peşmerge elinde son bulması gurur verici” dedi.

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
R-ENGİN | 30.3.2017
SAKIN HA SAYIN MESUT BARZANİ HİÇ BİR ŞEKİLDE POLEMİK YARATACAK BİR AÇIKLAMAYA GİRMEMELİDİR. ÖYLE BİR LİDERLİK STRATEJİSİYLE KONUMUNU ALMALIDIR Kİ EN SON O AÇIKLAMA YAPMALIDIR. O DA ZORUNLU VE MECBURİ BİR DURUM OLURSA. ÇÜNKÜ MESUT BARZANİ SADECE KÜRDİSTAN DA DEĞİL TÜM DÜNYADA ETKİLİ BİR VAKUR DURUŞ OLUŞTURMALIDIR. DİĞER LİDERLER ONUN KARŞISINA GEÇTİKLERİNDE SANKİ BİR EVLİYA İLE KARŞILAŞMIŞLAR GİBİ BİR DUYGUYA KAPILMALIDIRLAR. TÜM POLEMİK VE TARTIŞMA DOĞURAN SİYASAL ALANLAR TARTIŞMANIN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE AŞAĞI KADROLARDAN YUKARI ÇIKMALIDIR. EN TARTIŞMALI KONULAR AŞAĞI KADROLARLA BASIN AÇIKLAMASINA KONU OLMALIDIR. YUKARIYA ÇIKTIKÇA TARTIŞMALI KONUNUN AZLIĞINA GÖRE OLMALIDIR. EN AZ TARTIŞMALI KONU SAYIN MESUT BARZANİ TARAFINDAN YAPILMALIDIR. ÇÜNKÜ MESUT BARZANİ'NİN KONUMUNU MERHAMET, UZLAŞMA, BARIŞ, KARDEŞLİK, TARAFSIZLIK, VİCDAN, DÜRÜSTLÜK GİBİ EVRENSEL İLKELER DOĞRULTUSUNDA BİR ABİDE VE ALGI ÜZERİNDEN BİR SEVGİ TEMELİNE OTURTMALIYIZ. ÖYLE BİR ZAMAN GELMELİ Kİ KONUŞTUĞUNDA BÜTÜN DÜNYA ONUN ÖNÜNDE SAYGI DUYACAK BİR KONUMA GELMELİDİR. POLEMİKLER LİDERLER İÇİN BİRER TUZAKTIR. SAYIN MESUT BARZANİ HEM KÜRTLER VE HEMDE TÜM DÜNYA İÇİN KUTSAL BİR POZİSYONA ULAŞTIRILMALIDIR. BUNU BAŞARAMAZSAK EN ZİRVEYİ BULAMAYIZ. YA O YADA BAŞKA BİR LİDERİMİZ EN ZİRVE İÇİN BU ALGIYA KAVUŞTURULMALIDIR. ÇÜNKÜ ZAMANI GELDİĞİNDE BUNU BAŞARAMAMIŞ OLURSAK KAYBEDERİZ. ÇÜNKÜ BİZ TÜM DÜNYAYLA VAR OLACAĞIZ. BUNU BAŞARACAK OLAN ETRAFINDA KENETLENDİĞİMİZ VE HALKIMIZIN GÖNLÜNDE TAHT KURMUŞ OLMAYI HAK ETMİŞ LİDERİMİZ OLACAKTIR. TAKDİR YÜCE KÜRT HALKIMIZINDIR. SAYIN MESUT BARZANİ BAŞIMIZIN TACIDIR.ONU HER ORTAM VE DURUMDA GÖZÜMÜZÜN NURU GİBİ KORUMALIYIZ.
kdp | 30.3.2017
Allahaşkına bu kadar bedelden sonra referandum mu yapacagız? Ne gerek var yahu. Yarından tezi yok hemen bagımsızlıgımızı ilan etmeliyiz sandıga gitmeden. Başurdan gelecek o mutlu haberi bekliyorum. Sabahın köründe uyanıyorum ilk aklıma gelen Kürdistanın bagımsızlıgı hemen haberlere göz atıyorum. Gece yatarken sabah o güzel haberi alırım umuduyla gözlerimi kapıyorum. Bu bekleyiş hiçbir bekleyişe benzemez.Bagımsızlık için nefes alıyorum bunun için yaşıyorum. Yeter artık ilan edin artık.Bagımsız olalım mı diye sorulur mu halka, ki bu halk yıllarca devletleşmek için bedel vermiştir şimdi kalkıp birde sandıga mı taşıyacagız bagımsızlık seçimimizi.
Azad | 31.3.2017
Haydi Bismillah... Zorlu bir sürece giriyoruz Rabbim sen yardımcımız ol inşALLAH Kürdistanı artık uluslararası arenalarda görmek için sabırsızlanıyorum...
Braa | 31.3.2017
Hadi hayırlısı, Ey Kürtler nerede ve ne halde olursanız olun gurula şevkle azimle bu karar destek olalım.
mikaili | 31.3.2017
Diplomasi uzun ve engebeli bir yoldur ve dünyada bu yolu en zor olan Millet de kürtlerdir .basari icin cok sabir lazim .dostlar lazim .Sn Barzani bunu simdiye kadar oya isler gibi yürüttü. Yeterki icerdeki gafiller mani olmasinlar .Sonucta herkes kazanacak.
3618 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Bavêjiy | 17.3.2019 11:19:08
Vicdanlarda açılan yaralardan en son bahsedecek kişi sensin. Sarayında otur ve SUS...
Erdoğan’dan Halepçe mesajı: Vicdanlarda açılan yara bugün de tazeliğini koruyor
| 16.3.2019 | (1)
sur | 17.3.2019 00:29:53
atanmış bir imzalık değeri olan bi memur olan vali kim ki izin verecek izni halk verir
D.Bakır’da Newroz kutlamasına izin çıktı
| 16.3.2019 | (1)
r- | 16.3.2019 18:58:05
rojhılatilebakurda insanlarımızıbilinçlendirmek için sembolikrakamlıücretlerle meslekibilgilendirmeşirketleriaçılmalıdır. bu şirketlerüzerinden...
r- | 16.3.2019 21:08:42
selam
Newroz’da turist sayısında rekor bekleniyor
| 16.3.2019 | (2)
silopili teyi | 16.3.2019 17:45:41
ne rezil bir ulke;;;; bu kadar asizmi hitler almanyasi kesinlikle yapmamistir, ama hala birileri turkiye ile iyi iliskiler pesind ehernedense
D.BAKIR - O Ses Türkiye şampiyonu Ünger gözaltına alındı
| 16.3.2019 | (1)
0,656 seconds