Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Ortadoğu

Netanyahu: Referandumda rolümüz olmadı

Rûdaw Tarafından 1.10.2017
Netanyahu'dan referandum açıklaması
Netanyahu'dan referandum açıklaması

Erbil (Rûdaw) – İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Kürdistan bağımsızlık referandumunda İsrail’in herhangi bir rolünün olmadığını söyledi.

 

Netanyahu, bugün yapılan Bakanlar Kurulu’nda, “Yahudi halkının, Kürt halkına ve isteklerine karşı derin, doğal ve süreğen bir sempatisi olmakla beraber Kürdistan bağımsızlık referandumunda hiçbir rolümüz olmamıştır” dedi.

 

Netanyahu’nun açıklaması, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürdistan bağımsızlık referandumu öncesi yapılan mitinglerde İsrail bayrağının bulundurulmasına işaret ederek, “MOSSAD ile bu yönetimin geçmişi bir ve beraberdi. Şimdi o da artık bütün ekranlara düştü” sözlerinden sonra geldi.

 

“Evet”le sonuçlanan 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumu öncesi, Netanyahu, Kürdistan’ın devletleşmesine destek vermişti.

 

Referanduma yönelik tek uluslararası desteğin İsrail’den gelmesi nedeniyle bazı vatandaşlar, mitinglerde Kürdistan bayrağıyla birlikte İsrail bayrağını da dalgalandırmıştı.

 

Konuya ilişkin Başbakan Neçirvan Barzani, şöyle demişti:

 

“Kürdistan bayrağı dışında herhangi bir bayrağı kaldırmak Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin siyasetiyle ilgili değildir ev hükümetin verdiği bir talimat değildir. Eğer bu konulara mantıklı yaklaşacak olursak en iyi destek, bu işlerin olmamasıdır. Ne İsrail’in bayrağı olması, ne de üzerine konuşulmasıdır.

 

Bizim Kürdistan Bölgesi olarak böyle bir planımız yok. Resmi olarak İsrail’le hiçbir ilişkimiz yok ama bununla birlikte hiçbir millletle düşmanlığımız yok. Bu konu olduğundan fazla büyütüldü. Kesinlikle İsrail bayrağının kaldırılmasının Kürdistan Bölgesi’nin çıkarına olduğunu düşünmüyoruz.”

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
Azat/Boti | 1.10.2017
İsraille ilişkisi olmayan ülkemi var, İsrail demek amerika demek, bugün dünyanın tümü amerikaya dünyanın dörtte üçü avuç açıyor, yardım alıyor, kürtlerinde israille ilişki kurmaları kadar doğal bir durum olamaz. Türklerin arapların israille ilişkisi yokmu, hatta iranın bile saman altından israille ilişkisi bulunmaktadır. Üzüntü olan şey nedir, Türkiyede 25 milyona yakın kürt bulunuyor, İranda 11 milyona yakın kürt bulunuyor, ırakta 10 milyona yakın kürt bulunuyor, bu ülkelerin kürdistan bölgesine karşı bu tehditkar tutumu yapmaları kürt düşmanlığından başka bir şey değildir. Kerkük diyorlar, kerkük yüzyıllardır kürt toprağı olmasına rağmen, arap egemenliği altındadır. Bugüne kadar neden ses çıkarılmıyordu, kerkükten söz edilmiyordu. Askeri seçenek düşünülmüyordu. Bunu anlamamak aptallıktır. Burda mesele kürt düşmanlığıdır. Tabiki kürtler kendisini destekleyen, değer veren toplumlara karşı sempati duyacaktır. İkili ilişkiler içinde olacaktır. İsrail yerine karşı çıkan, bide müslümanım diye geçinen toplumlar açık açık Kuzey ırak kürtlerini işgal etmekle tehdit ediyorlar. Aç bırakmakla tehdit ediyorlar. Bunu hiç bir din ve hiç bir kavim yapmadı, yapmazda. Bu toplumlar İsraili eleştireceklerine kendilerini eleştirsinler, Kürtler neden bu duruma geldiler, Irak denen bir ülkemi var. Allah mazlum kürtlere yardım etsin, Allah yardımcıları olsun, Dünyadaki tüm kürtlerin, Amerika kıtası, Avrupa kıtası, asya kıtasında bulunan tüm kürtlerin Kuzey ırak kürtlerine destek çıkma günüdür.Her Bijin Kurdistan...
H.S.A | 1.10.2017
Kürdistan Devletine ilk Resmi Ziyareti İsrail Başbakanı Netenyahudan Bekliyoruz.
Serhat | 1.10.2017
Kürtleri ,din kardeşliği üzerinden vurmak beyhude bir iştir..Zira Kürtlerin ne Yahudi halkıyla ne de İsrail ile bir problemleri yoktur.Olması için de bir gerekçe yoktur.Çünkü Kürtlere zulmeden ,haklarını gasp eden ,onları katleden İsrail değil.Malum din kardeşlerimiz.Din kardeşlerimiz bize zulmederken İsrail dostluk elini uzatıyor ve hep uzattı da..Peki biz Kürtler uzanan bu dost elini geri mi cevirecegiz? Tabiki hayır..Bu dostluğa karşılık vereceğiz.Hem de tüm samimiyetimizle..Gerisini iç kamuoyuna İsrail düşmanlığı pompalayip alttan domates tohumu satanlar düşünsün.
xelfeti | 1.10.2017
bunlar gibi kardesim olacagina israil gibi dostum olsun
Welo | 1.10.2017
Bu islam devletlerinin kürtlere karşı düşmanca tutumları ne kadar müslüman olduğunu belli ediyor. Güya islamdirlar, islamin neresinde bir halkı ac bırakmak var. Kürtlere karşı yapılanlar müslümanlıkla alakalı olmadığına gore bunu yapanlar da müslüman değil. Eğer bunların zerre kadar imani varsa ben imansız olayım. Şeytanda kuranı bilir, namazı bilir ve en büyük meleklerden di ama allaha karsi geldi şeytan oldu. Şu an müslüman devletleri yönetenlerin hic birinde iman yok. Niye arakanlular müslüman ve hakları var da , kürtler müslüman değil mi hakları yok mu. Demek arakan hassasiyetleri muslumanluklariyla alakalı değil siyasi çıkarları ile alakalı.
14914 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

shıva | 19.3.2018 11:42:16
bu lafı hiç kullanmam ama ağzını öpeyim arkadaşı, tanımıyorum bile.
İsmail cavga | 20.3.2018 17:13:34
Demirci kavva zalim dehhak a karşı mücadele vermiş, mazlum kürt halkını örgütlenmiş yiğit bir kahramandır. O heykele düşman olanlar belliki zalim...
Ayhan Bilgen: ÖSO’nun devleti mi var?
| 19.3.2018 | (2)
agirê newroz | 20.3.2018 14:44:50
Türkiye'nin umudu ve geleceği CHP'dir.
CHP’den flaş Newroz hamlesi
| Dün 04:53 | (1)
apoci | 20.3.2018 14:38:51
raporlarınızı yesinler 2 ayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
BM’den Rûdaw’a: Efrin raporları elimize ulaştı
| 20.3.2018 | (1)
Shiva | 19.3.2018 19:56:32
Ya bırak bu ayakları. Öncesinde duymuyorsunda iş işten geçince mi?
apoci | 20.3.2018 14:37:38
kaygı duyma yumruğunu göster yeter...yoksa güvenilmez mütefik imajını alırsınız ...bu işte daha çok zararlı çıkarsınız...
ABD’den Efrin açıklaması: Kaygı duyuyoruz
| 19.3.2018 | (3)
0,484 seconds