Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Ortadoğu

Referandum sonrası Erbil ve Ankara

Hemin Lihony Tarafından 2.10.2017
Başkan Mesud Barzani - Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım
Başkan Mesud Barzani - Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım

Yorum

 

Görünen o ki, Kürdistan’da referandum yapıldıktan sonra diğer ülkelerden çok en büyük şoku Türkiye yaşadı. Ankara, bir dostunun kendisine sormadan, danışmadan, Türkiye’nin yüz yıldır kırmızı çizgi olarak gördüğü bir konuda, Kürdistan devletini kurmak amacıyla bağımsızlık referandumu yaptığını düşünüyor.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakanı Binali Yıldırım’ın sözlerinden, son ana kadar dostları Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, referandumdan vazgeçeceklerini düşündükleri anlaşılıyor. Ancak tahmin ettikleri gibi olmadı, bu yüzden üslupları sertleşti.

 

Türkiye’nin gerekçeleri

 

1- Erdoğan, Ankara’nın Kürdistan Bölgesi’ne sunduğu yardımların karşılığının, Erbil’in referanduma gitmemesi olduğu inancında. En azından bir dostları olarak, onların talebi üzerine böyle bir adımın atılmaması yönünde.

 

2- Türkiye dış siyasette sorun yaşıyor, özellikle de Amerika ve Avrupa Birliği’yle. Türkiye için az kriz yaşamak daha iyi. Ankara, Kürdistan referandumunun, onlar açısından durumu bozduğunu, sertleşmemeleri halinde, önemli komşuları olan İran ve Irak’la ilişkilerinin bozulacağını düşünüyor.

 

3- Türkiye ve İran, her zamankinden çok daha yakınlar, özellikle Suriye konusunda. İki taraf da Rusya ile birlikte Suriye sorununu çözmeye karar vermiş durumda. Çatışmasızlık bölgeleri oluşturarak Suriye’de birçok bögeye istikrar gelmesini sağladılar. Ankara şu sıralar, kendisi için istikrar ve ticaret kaynağı olan İran’la arasını bozmak istemiyor.

 

4- Türkiye’nin Suriye politikası başarısızlıkla sonuçlandı ve aynı senaryonun şimdi de Irak’ta tekrarlanıp milyonlarca göçzedenin Türkiye’ye akın etmesini istemiyor. Ankara’nın elindeki son rakamlara göre Suriyeli göçzedelerin Türkiye’ye maliyeti 30 milyar dolar.

 

5- Washington, Bağdat, Tahran hatta Türkiye’nin kendi içinde bile, referandumun, Kürdistan petrolünün bağımsız olarak satılabilmesi için Ankara’nın kendi isteğinin bir parçası olduğu, Erdoğan’ın referanduma zemin hazırladığına dair bir izlenim var. Türkiye de şimdi bu sert söylemlerle bu izlenimi silmeye çalışıyor.

 

6- Referandum konusunda CHP’si ve MHP’siyle muhalefet çok katı. Erdoğan da özellikle, 2019’da geleceğini belirleyecek olan seçim öncesi bunlardan geri kalmak istemiyor.

 

Türkiye ne kaybediyor?

 

1- Türkiyeli yetkililerin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik bu sert söylemleri uygulamaya dönüşürse, Türkiye bölgedeki en önemli müttefiklerinden biri olan Kürdistan Bölgesi’ni kaybeder. Ankara, Irak’ta sadece iki seçeneği olduğunu biliyor: Ya Kürtler ya da İran’a bağlı Şii gruplar.

 

2- Türkiye, her an tavrını değiştirip bugün dost, yarın düşman olabileceğine dair bir tablo çizdi. Bu yüzden referandumdan önce Kürdistan halkının yarısı Türkiye’ye kızgınken, şimdi ise Türkiye’nin son yaptıkları nedeniyle hepsini kızgın ve ‘Türkiye gerçekten bizim dostumuz mu?’ sorusunu soruyorlar.

 

3- Eğer Türkiye Irak’ta Kürtleri kaybederse, Türkiye’deki Kürtlere de muhakkak etkisi olacaktır. Zaten Rûdaw’a konuşan AK Parti’li Kürtlerin kendisi, Erdoğan ve Yıldırım’ın referandumla ilgili sert sözlerinden rahatsız olduklarını söylüyor. Böyle devam ederse, Erdoğan’na başkanlık referandumunu getiren oylar kolay kolay yerinde kalmayacak.

 

4- İranlı bir generalin siyasi kararları değiştirebildiği bir Bağdat’tan Türkiye’nin kazancı ne olabilir? Amerika, Bağdat ve Irak ordusu için milyar dolarlar harcadı ancak bugün İran’ın çıkarına olmayan tek bir karar çıkartamıyor. Ankara hangi hayalle bunu yapıyor?

 

5- Ankara, Irak’la ilgili siyasetinin farkında mı? Erdoğan bir gün Heşdi Şabi’ye terörist diyor, diğer gün Türkiye Büyükelçisi bu grubun yetkilileriyle poz veriyor. Türkiye, Bağdat’la her yakınlaşmasında Kürtlerden önce Sünni Arapları kaybedeceğini bilmiyor mu? Türkiye Şii yayılmacılığına karşı olduğunu söylüyordu ancak şimdi Irak’ta Maliki, Tahran ve Heşdi Şabi’yle aynı cephede yer alıyor.

 

6- Bütün bu atılan adımlara rağmen, Yıldırım’ın Abadi’yi telefonla aramaları, sınırdaki ortak askeri tatbikata rağmen Irak Başbakanı halen Ankara’yla sorunlarının mevcut olduğunu söylüyor.

 

Türkiye ne yapmalı?

 

Türkiye, Irak’ta görüşebileceği tek dostunun Kürdistan Bölgesi olduğunu anlamalı. Erbil’le olan bu dostluk sayesinde AK Parti ticari kazançtan ziyade, Kürt illerinde istikrar ve oy kazandı. Türkiye’nin sert söylemi sadece İran’a hizmet eder. Türkiye bu şekilde devam eder, ambargo ve tehditlerini fiiliyata dökerse, sonunda yenilgi alır, Erbil ve Bağdat’ı kaybederek Irak’ta zayıf bir aktöre dönüşür.

 

Erbil ne yapmalı?

 

Erbil, Ankara’yla olan dostluğunu kaybettirecek herhangi bir tutum içinde olmamalı, tehditlere yanıt vermemeli. İstesek de istemesek de gerek devlet olduğumuzda  gerek şimdi Kürdistan Bölgesi olarak, Türkiye dışarıya açılan tek kapımız. Türkiye şimdilik karşı olsa da Erdoğan’ın cesareti sayesinde Kürdistan petrolünün bağımsız şekilde satılmasının yolu açıldı. Türkiye’nin bu karar nedeniyle; Obama, Tahran ve Bağdat tarafından büyük baskıya maruz kaldığını da Kürdistan Bölgesi liderliği unutmamalı. Erbil ile Ankara arasındaki anlaşma sadece ticari değildi. Siyasi olarak da bir devletin Kürdistan Bölgesi’yle anlaşma imzalaması açısından anlamlıydı. Güney’de Kürtleri bu aşamaya taşıyan, o karardı.

 

Türkiye’de yetkililerin sert söylemleri çoğu zaman Türkiye kamuoyuna yöneliktir. Ancak Kürdistan Bölgesi, bu ilişkilerin bozulmaması için her çabayı göstermeli, ilişki bozulsa bile uzun sürmemeli.

 

Kürdistan Bölgesi ve Türkiye, bölgede birbirlerinden daha iyi dostları olmadığını çok iyi biliyor. Bu yüzden oluşacak her gerginlik, iki tarafın da zararına olur.

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
HAKAN | 2.10.2017
Ağzına sağlık valla güzel yazmışsın Türkün başına bir şey gelse sığınacağı liman kürt, kürdün başına bir şey gelse sığınacağı liman türk dür. Barzani başkan senin son tahlilde yazdıklarını uygulamalı, türkiye ile kaynaşmalı ağzına sağlık
R-ENAS | 2.10.2017
ULUSLARARASI GÜÇLER BİZİ BİZDEN DAHA İYİ TANIMAKTADIRLAR. ÖZELLİKLE KÜRTLERİN HRİSTİYANLARA TARİHTE NE KADAR ÇOK DARBE VURDUĞUNU ÇOK İYİ BİLMEKTEDİRLER. BUNLARIN ATALARINA BÜYÜK DARBE VURANLARA KARŞI GİZLİ BİR KİN VE ÖFKELERİ BULUNMAKTADIR. SAHADA DOST GİBİ GÖRÜNÜRLER. AMA PERDE ARKASINDA KENDİ ARALARINDA TARİHSEL DÜŞMANLARINI DAHA ÇOK MAHVETMENİN HESAPLARINI YAPMAKTADIRLAR. SELAHATTİN-İ EYYUBİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BUGÜN YAŞADIĞIMIZ BUNCA OLUMSUZLUĞUN TEMEL SEBEBİ ATALARIMIZIN TARİHTE YAPTIKLARI UYGULAMALARDIR. HRİSTİYANLAR, YAHUDİLERİ VE DİĞERLERİ TARİHİ BİZDEN DAHA İYİ BİLİYORLAR. BİZİ BİZDEN DAHA İYİ TANIYORLAR. DOST ARARSAK DOSTSUZ KALIRIZ. ÇÜNKÜ GERÇEK DOSTLUK BİZİM KENDİ KENDİMİZE OLAN TUTUM VE TAVRIMIZDIR. BU AÇIDAN BUNDAN SONRA GÜVENECEĞİMİZ YEGANE UNSUR ÖZ GÜCÜMÜZ, TAKDİK VE STRATEJİLERİMİZ OLMALIDIR. BİZİ YAKMAK İSTEYENLERİ ÇAKTIRMADAN YAKACAĞIZ. BİZİ MEHVETMEK İSTEYENLERE MAŞALARIMIZLA ATEŞ OLACAĞIZ. DÜNYA BİZE RAHAT VERMEZSE, BİZ HUZURLARINI DARMA DAĞIN EDECEĞİZ. ÇOCUKLARIMIZ GÜN YÜZÜ GÖRMEYECEKSE, BİZ ONLARIN ÇOCUKLARINA YAŞAM HAKKI VERMEYECEĞİZ. ANNELERİMİZ GÜLMÜYORSA, BİZ ONLARIN ANNELERİNE AĞIT OLACAĞIZ. BABALARIMIZIN ALNI KIRIŞTIRILIYORSA, BİR ONLARIN BABALARININ BAĞRINDA KOR ATEŞ OLACAĞIZ. ONLAR TARİHİ BİLİYOR OLABİLİRLER. AMA BUGÜNKÜ KÜRTLERİ TANIDIKLARINI SANMIYORUM. BUGÜNKÜ KÜRTLER DEMİRCİ KAWANIN KİNİNİ, SELAHATTİN-İ EYYUBİNİN DURUŞUNU, ROSTEME ZALIN YİĞİTLİĞİNİ, AHMEDE XANİNİN BİLGELİĞİNİ, ŞEYH SAİDİN KAHRAMANLIĞINI, MELE MISTEFA BARZANİNİN FEDAKARLIĞININ SEMBOLLERİDİRLER. ZİLANIN, HALEPÇENİN, DERSİMİN, ŞENGALİN BAĞRINDA FIŞKIRAN ÇIĞLIKLARIDIRLAR. EMİN OLUNKİ TÜM DÜŞMANLARIMIZI YENİLGİYLE ANILACAKLARI ŞEKİLDE TARİHİN EN KİRLİ ÇÖPLÜKLERİNE GÖMECEĞİZ. BUGÜN BİN YILIK ESARETİMİZDEN ZİNCİRLERİMİZİ KIRMA ZAMANIDIR.TARİH BİZİ, AKILLIĞIMIZI VE KAHRAMANLIĞIMIZI GERÇEK ANLAMDA BUGÜN TANIYACAKTIR. BİZ TARİHİN ZİNDANLARINI, TÜM DÜŞMANLARIMIZIN BAŞINA YIKACAĞIZ. BUNA EMİN OLALIM VE DİKKATLİ ADIMLARLA YOL ALALIM.
kurdo | 2.10.2017
Iliskilerin duzelmesini mi istiyorsunuz?! Good! Ama once TIRK cbaskani kameralarin onune gecip, KURD milletinden öZür diledigini beyan edecek. Sonrasina bakilir...!
bakurdan selam | 2.10.2017
suyumu dışarıdan alıyoruz yok petrol mu alıyoruz yok gaz mı alıyoruz yok bugday mı alıyoruz yok tarım ve hayvancılık ta zaten ihracat yapan bir bölgedir ırak kürdistanı demek istedigim istedikleri kadar ambargo koysunlar işe yaramaz eger illede birileri yalvaracaksa oda bizden petrol alan devletler ve petrolü taşıyan şirketlerdir. bu kadar yalvarıcı bir dil kullandıgınız için sizleri sayın başkan m barzaniye şikayet ediyorum (şikayetimin yayımlanmasını rica ediyorum)
Boti | 2.10.2017
Türkiye gereksiz korkularından kurtulmalı iç barışını tesis eden Türkiye,yanı başında kurulacak kürt devleti kendisi için bir şans olarak görmeli pazar görmeli kardeş devlet olarak görmeli, Eğitimde felsefede sanatta kültürde edebiyata teknolojıde bilimde...hayatın her alanında çok ilerde olan türkiye,yeni kurulacak kürd devletinden çekinmesi akla abestir,tam tersi kurulacak kürdistan zamanla İÇ barışının tesis eden türkiyenın bir parçası olacak ve hepimiz gerçek anlamda bir bütünün parçaları olacağız. Türkiye bir parça kaybetmez,aksi bir parça kazanır, Kürt küçük bir devlete değil,Türkiye ile beraber daha büyük bir devlete sahip olacak, Şii bir ırak ve alevi bir suriye ile yanı başındaki şii iran olması Türkiyenin küçülmesi demektır, Kaybedecek olan İrandır,iran şimdiden bu telaşa girmiş bile,bu yazıyı yazdığım dakıkalarda rudaw, haşdi şabi ile iran ordusu kürt sınırında tatbıkata başladığını haber olarak veriyor.
10043 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

sine gamo | 13.7.2018 20:34:02
adam olmıyacağız yazıklar olsun..millet marsa gidiyor..
Adıyamanlı | 14.7.2018 08:07:16
Bundan sonra dünyanın bütün suları sizin olsa ne yazar..
Urfa’da kavga ölümle bitti
| 13.7.2018 | (2)
niko | 13.7.2018 20:30:54
ypg sız kuş uçamaz artık oralarda...
ABD, Suriye güçlerini vurdu
| 13.7.2018 | (1)
hakan | 12.7.2018 08:05:40
neçirvan barzani kürt liderler içinde beğendiğim kişiler arasında...yıllardır söylüyoruz bizim kürtlerle sorunumuz bizim pkk ve onun uzantısı ypg pyd...
Türk | 13.7.2018 19:55:04
@hakan doğru söylemişsin
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir
| 4.7.2018 | (5)
R- | 11.7.2018 20:47:53
ÜRETİLEN ÜRÜNLERE DAYALI SANAYİ GELİŞTİRİLİRSE BÖLGE ÜLKELERE İHTİYAÇ EN AZA İNER. DEVLET BU YÖNLÜ EKONOMİK POLİTİKALAR GELİŞTİRMELİDİR. KENDİ...
Murat | 13.7.2018 06:32:24
Kurtdstan Bölgesi ekonomi konusunda kendini geniş dilemek lazım
Süleymaniye’de yağ fabrikası açıldı
| 11.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,485 seconds