Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Irak

'Abadi Türkiye’yi ziyaret etmeyecek'

Rûdaw Tarafından 28.9.2017
Haydar Abadi
Haydar Abadi

Bağdat (Rûdaw) - Irak Başbakanı Haydar Abadi'ye yakın bir kaynak, Ankara ile Bağdat'ın Kürdistan Bölgesi'nin petrol boru hattı konusunun yanı sıra, bazı maddelerde bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

 

Şii Kanun Devleti Parlamenteri Casım Cafer el Beyati, Türkiye'nin, Kürdistan Bölgesi'nin petrol boru hattından vazgeçerek, Türkiye'ye petrol ihracatının Musul'dan geçen hat üzerinden yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

 

Casım Cafer el Beyati, “iki tarafın , Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması ve 6 ay içinde ticari alışverişleri devam ettirmek amacıyla Telafer ile Türkiye arasında yeni bir sınır kapısı açma konusunda anlaştığını” öne sürdü.

 

El Beyati, Irak'ın Musul yakınlarında bulunan Türk askerlerinin ağır silahlarıyla birlikte geri çekilmesi, 500 kişinin yerel ve federal polisi eğitme konusunda iki taraf arasında daha önce anlaşma sağlandığını hatırlattı.

 

Iraklı Parlamenter, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Bağdat'a yaptığı son ziyaretinde Türk askerlerinin çekilmesi konusunda yapılan anlaşma uygulanmadan, Bağdat ile Ankara arasındaki yeni anlayış çerçevesinde sağlanan yeni anlaşmanın uygulanamayacağını düşündüğünü söyledi.

 

Kürdistan Bölgesi'nde yapılan bağımsızlık referandumunun, Kürtlerin bulunduğu her ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini savunan El Beyati, “Kürt devletinin inşası herkesi tehdit ettiğinden dolayı, Bağdat ile Ankara arasında yapılan anlaşma iki taraf arasındaki ihtilafların da üstesinden gelecektir. Çünkü Kürt devletinin inşası herkesi tehdit ediyor” ifadesini kullandı.

 

Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Türkiye'ye yapacağı ifade edilen ziyarete ilişkin olarak, el Beyati, “Bu önerilen bir şey değil. Zira Abadi, askerlerini Irak'tan çekmediği sürece Türkiye'yi ziyaret etmeyeceği konusunda kendiine söz vermiştir. Ancak son kriz konusunda Türkiye ile irtibat içindeler” dedi.

 

Bağdat, Türkiye Başbakanı Binali Yılıdırım'ın, merkezi Irak hükümetinin sınır kapıları, havalimanları ve petrol ihracatı konularında yetkiyi ele alma konusundaki kararlara uyacağını bildirdiğini duyurdu.

 

Irak Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, dün akşam Irak Başbakanı Haydar Abadi ile Türk mevkidaşı Binali Yıldırım’ın yaptığı telefon görüşmesine ilişkin bilgi verildi.

 

Açıklamada, “Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması adına Irak Parlamentosu ve Bakanlar Kurulu'nun verdiği kararlara uyacağını belirttiği” kaydedildi.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugün Kürdistan Bölgesi’ndeki referandumuna değindiği konuşmasında, “Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer” dedi.

 

“Bölgemizde yakılan her ateş gibi inşallah bu da bizi teğet geçer” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Ama birilerinin canını fena halde yakar. Bugün sırf kendi çıkarları için kullanacak araç arayanlara gönüllü asker yazılanlar, yarın her şey normale döndüğünde, kapı komşularının, kardeşlerinin, kaderdaşlarının yüzüne bakamayacaklardır. Bunu böyle bilsinler. Atılan bu adım, dün bölgedeki kötülüklerin sembolü haline gelmiş olanlara dahi rahmet okutacak vahamette gelişmelerin önünü açma faaliyetlerinin potansiyelini taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

 
H.S.A | 28.9.2017
Musuldan Geçecek Hat Nerden Geçiyor ? Kürdistanı Seve Seve Tanıyacaksınız.
cengo | 28.9.2017
rojava ve güney sınırı ortak ordu ile güçlendirilmeli..
nazım hikmet altunel | 28.9.2017
bebeler nasılda mızıldıyor
4921 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

soro | 25.9.2018 12:08:50
Aylik sadece petrol satimindan 10,5 Milyar dolar geliri olan bir ülkede insanlar halen sefalet icinde yasiyorsa, bütün politikacilar altüst...
Bir ayda 111 milyon varil petrol ihraç edildi
| 11 saat önce | (1)
soro | 25.9.2018 12:00:02
Ingilterede senin gibi riyakardan Kürd politikacilarini serbest birakmani öldürdügün masun insanlarin bedellerini ödemeni istiyor.
İran'dan İngiltere'ye El-Ahvaziye çağrısı
| 13 saat önce | (1)
REcep | 24.9.2018 10:31:55
Suriyeli kürt partiler, dayanışma içinde olmazlarsa kürt kazanımlarını heba ederler, bi de abd kürtlerin arkasında dursun da, o zaman ak kaşık , kara...
Erdoğan: Fırat’ın doğusu için de adım atılacak
| Dün 08:56 | (1)
Soro | 24.9.2018 08:12:57
Utanilacak bir durum adayinizi belirleyin demeleri...
Reform Koalisyonu’ndan Kürtlere: Tek aday gösterin yoksa...
| Dün 09:31 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

0,718 seconds