Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Altan Tan'dan Bahçeli ve AK Parti'ye: Kürtlerle ilgili projenizi açıklayın

Rûdaw Tarafından 2.10.2017
Altan Tan
Altan Tan

Haber Merkezi - HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 25 Eylül'de Kürdistan Bölgesi'nde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuyla ilgili AK Parti ve Bahçeli'ye "Gelin Kürtlerle ilgili projenizi açıklayın. Irak'ta Kürtler ne yapsın" diye sordu.

 

Altan Tan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında, Kürdistan Bölgesi'ndeki referandumla ilgili her akşam televizyon kanallarında, "kerameti kendinden menkul insanların" konuştuğunu, yapılan yorumları "hayretler içerisinde" dinlediğini söyledi.

 

"Irak'ın toprak bütünlüğü diye bir şey yok"

 

Irak'ın fiilen 3 ayrı parçaya bölünmüş durumda olduğunu dile getiren Tan, "Irak'ın toprak bütünlüğü diye bir şey yok. Vallahi getirin Japon yapıştırıcısı, eğer tutuyorsa yapıştıralım" dedi.

 

"Niye biri 5 bin ülkücüden, biri 5 bin türkücüden bahsediyor?" diyen Tan, bunu söyleyenlerin Kerkük'ü görmediğini ifade ederek sözlerine şunları ekledi:

 

"Ben bütün sokaklarını, kalesini, çarşısını, pazarını defalarca gezdim. Bütün ömrünüz boyunca niye gitmediniz? Saddam zamanında niye gitmediniz? Abdülkerim Kasım zamanında niye gitmediniz? Kral Faysal, Gazi zamanında niye gitmediniz? Gitmemiş, görmemiş, ne olduğunu bilmiyor ve bir şeyler konuşuyor."

 

Kürtlerle ilgili projenizi açıklayın”

 

Ortadoğu'da yaşayan Kürtlerin "bölünmek, ayrılmak, kavga etmek, tabiri caizse kimsenin tavuğuna kışt demek istemediğini" ifade eden Tan, "Gelin Kürtlerle ilgili projenizi açıklayın. Irak'ta Kürtler ne yapsın? Sayın Bahçeli, AK Parti yöneticileri söylesin" diye konuştu.

 

Tan, Musul'daki Arapların merkezi Hükümet ile yürümek istemediğini belirterek, şunları kayetti:

 

"Gariban Türkmenler, Saddam Hüseyin zamanında da zulüm altındaydı. Ondan evvel de hiçbir kimlikleri yoktu ama bugün Kürt kardeşleriyle beraber Erbil'de de Kerkük'te de barış içinde yaşıyorlar. Peki Kerkük Türkmenleri ne olsun? Haşdi Şabi'ye mi, Bağdat hükümetine mi teslim edeceksiniz? Yani Kürtler Kerkük'ü bırakırsa Kerkük'te Türkmenistan mı kurulacak? Yok böyle bir şey. Dolayısıyla gelin ortaya Irak ile ilgili bir proje koyun."

 

Bu coğrafyadakilerin birbiriyle yaşamak zorunda olduğunu vurgulayan Tan, Türkiye'nin Türkmenlerin, Kürtlerin, Sünni Arapların, Şii Arapların beraber yaşayabilecekleri, anlaşabilecekleri bir zemini desteklemesi gerektiğini ifade etti.

 

Tan, "Bana göre bugün Türkiye için en yararlı çözüm, hem bölge halkları açısından hem de kavgayı bitirmesi açısından Kürdistan bölgesinde kurulacak bir federal devlettir. Buna Musul'un da Erbil'in de özerk bölgeler olarak dahil olması lazım. Kerkük'ün de bir özel federal bölge olması lazım. Oradaki bütün Türk, Arap, Kürt dengesi gözetilerek" diye konuştu.   

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
germo | 2.10.2017
Altan abi gibi zeki bilgili vatansever Kürtlerin çoğalması lazım..parti hegemonyasına karşı düşüncelerini ve gerçekleri her yerde ve herkesin yüzüne söyleyen Kürtlerin artması lazım..hem devlete hem akp ye hem pkkye hem de hdpye ..!
vatan seven | 2.10.2017
Ooooo Tan biraz yavas kardesim sen bu adama yol gosteriyorsun yoksa bahcelinin sonu gelmisti?! sn neden bahceliye yardim ediyorsun oysa onun hatali ve cocukca konusmalari hem AKPye HEMDE Aksener'e yariyordu!!!! ama uyuyan yilani kaldirdin!.
roni | 3.10.2017
daha ne desin adamlar tam laf ....... söylenir altancığım
Silo | 3.10.2017
Irakta federal kalmasını isteyen devlet türkiyede federal istemiyorlar şunu anlatıyorlaaaar Türkiye bölünmesi nden Korkanlar bir kere Türkiye kürt sorununa gebe vurup öldürmek kirmakla bitmez yazık giden gençlere pisi pisipisne şehit veriliyor gençler gidiyor hem asker hem gerilla 25 milyona yakın kürt var azımsanmaz kucumsenemez inkar edilemez barışçıl olmasi lazim hükümet bahçeli yi bir kenara bırakması lazım o adamla ancak savaş çoğalır barışı istemiyor kürdu aleviyi za zayı sevmez yezit tir o anlamaz saraylarinizda yezit olacağına kerbelada hüseyin oluruz üç millet Birleşmiş vuracaklarmiş Kürtleri Saddam gibi olur sonları
başur rojhilat | 3.10.2017
sn tan mensubu bulundugun parti ve o partinin desteklediği pkk yüzünden türkiyenin kütlee bakışı değişti. pkkolmasaydı ırakta kürt devleti kurulmuş ve uluslararası arenada tanınmış olacaktı. bu günkü konjektürde ise pkk yeni kurulacak kürdistan için en büyük tehdittir. güney kürdistan tam bagımsızlıgını ilan ederse ilk karşı çıkan pkk olacaktır. refarandum ve refarandum sonrası açıklamalarda pkk bunu açıkça söylemiştir. hattta kürtlerin devlete ikhtiyacı yok, refarandum çok büyük yanlıştır diye murat karayılanın açıklamaları vardır. söylediğinizle, yaptıgınız aynı şeyler degil. başurlu kürtler size güvenmiyor. kürdistana bela getireceginizi biliyoruz

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

emel | 10.8.2018 06:15:26
türkiyede bankalardaki dolarlara çökecekler iddiaları dolaşıyor.
ABD: Brunson'ın eve dönmesi gerektiğini söyledik
| 10.8.2018 | (1)
heval dılbırin | 9.8.2018 17:44:39
hevale trump ...ı love you.))))))..adamsın be afrinin intikamı alıyor..
‘Türkiye’ye karşı başka yaptırımlar devreye sokulabilir’
| 9.8.2018 | (1)
heval dılbıriin | 7.8.2018 12:15:51
önce kürtler kend aralarında ortak olmay öğrensinler gerisi kolay...
Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler
| 7.8.2018 | (1)
mikaili | 4.8.2018 11:23:36
Türkmen kardeslerimiz sürekli Kürdistan ve Kürt düsmanligi yapan IT cephesini iyi tanisin.Bakin iste sonuc.Kürtler kerkükte etkili olmayinca sonuc...
KERKÜK - Kürt ve Türkmenlerin arazileri Araplara veriliyor
| 3.8.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler 7.8.2018 | (1)

Başkan Barzani: Ne ortaklığı ne de komşu olmayı kabul ettiler

“Bağımsızlık kimsenin vereceği bir hak değil" Tümünü gör
Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü 30.7.2018 |

Başbakan Barzani, Abadi ile görüştü

Ülkedeki siyasi ve genel durumun yanı sıra Tümünü gör
Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı 28.7.2018 | (2)

Şivan Perwer’in ‘Türk andı’ anısı

18 Temmuz’da hayatını kaybeden Şivan Perwer’in Tümünü gör
0,547 seconds