Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 5 Ekim Perşembe

RÛDAW Tarafından 5.10.2017
Rûdaw
Rûdaw
Yeni Şafak: Mossad devleti

Türkiye, İran ve Irak, Barzani yönetimine baskıları ağırlaştıracak. Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail istihbaratıyla masaya oturarak alınan kararlar meşru olamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bölgesel gelişmelere ilişkin kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani’nin daveti üzerine dün Tahran’a gitti.

Erdoğan, Sadabad Sarayı’nda Ruhani tarafından resmi törenle karşılandı. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ekonomik ve siyasi önemli kararlar alındı. İki lider ortak basın toplantısında Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü vurguladı, K.Irak’taki referandum kararının geri alınmasını istedi. Bölgesel sorunların gündemlerinde olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları söyledi:

“Özellikle şu anda üçlü mekanizmalar şeklinde çalıştığımız Irak sorunu, önümüzdeki ilk madde haline gelmiş vaziyette. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin gayri meşru referandumunu zaten tanımadığımızı ifade ettik. 350 kilometre sınırla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde merkezi yönetim, batısında Suriye.

Cumhuriyet: Ayşe öğretmen yine barış dersi verdi

Telefonla bağlandığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve 1 yıl 3 aylık hapis cezası onanan öğretmen Ayşe Çelik, bir ay sonra kızını kucağına alacak.

Ayşe Öğretmen’in cezası ertelenmezse, bebeği cezaevinde doğacak. Ayşe Öğretmen, her şeye karşın televizyonda söylediği sözlerin arkasında. Dünyada çocukların ölmesine sebep olan çatışmaları lanetliyor. Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiirinin dizelerini anımsatarak, “Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler...” diyor. Doğacak bebeğiyle ilgili de şunları söylüyor: “Çocuğumu tabii ki daha iyi şartlarda ve planladığım gibi dünyaya getirmek isterdim. Adaletsiz bir dünya da yaşadığım ve böyle bir durumda bırakıldığım için, vicdandan yoksun, zalim ve kötü insanlıktan utanıyorum.” Ayşe Çelik, onama kararının ardından yaşadıklarını gazetemizle paylaştı.

Birgün: Tuzak maddelerden mera talanı da çıktı

Zeytinlik ve meraları imara açan yasa tasarısını tepkiler üzerine geri çeken AKP’nin Meclis’e sunduğu 130 maddelik Torba Yasa’da meraları riske atan madde aynen yer aldı

Getireceği ağır vergi yükü nedeniyle tartışma yaratan 130 maddelik Torba Yasa Tasarısı, gündem yaratan düzenlemelerin dışında “tuzak” maddelerle dolu. Meclis tatile girmeden önce tepkiler üzerine zeytinlik alanlar ve meralarla ilgili “talan” maddelerini geri çekmek zorunda kalan AKP, Torba Yasa’da yer verdiği düzenlemeyle yeniden meraları hedef aldı.

“Üretim Reformu Paketi” adı altında Meclis tatile girmeden hemen önce getirdiği tasarıdan kamuoyu baskısı üzerine zeytinlikler ve meralarla ilgili “talan” düzenlemelerini çıkarmak zorunda kalan AKP, gözünü tarım alanlarına dikmekten vazgeçmedi. AKP, daha önce vazgeçtiği “meralarda kamu yararı durumunda endüstri, teknoloji geliştirme, organize sanayi bölgeleri, serbest bölge yapımına izin verilmesine” ilişkin düzenlemeyi Torba Yasa Tasarısı’na ekledi.

Akşam: 'Mossad'la alınmış karar gayrimeşrudur'

İran ile çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin Kuzey Irak’a yönelik kararlılığının belli olduğunu ifade etti.

İran’a dün günübirlik resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile başbaşa ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. İki lider görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Bölgesel sorunların iki ülkenin gündeminde olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir” diye konuştu.

Star: FETÖ’ye ağırlaştırılmış darbe

15 Temmuz hain darbe girişiminin en önemli davasında suikastçı alçaklara ceza yağdı. 31 üniformalı terörist 4’er, 3’ü birer kez ağırlaştırılmış müebbet, 6’sı ise müebbet hapse çarptırıldı.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Muğla’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 2’si firari, 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı. Karar öncesi son sözleri sorulan sanıkların tamamı, mahkemenin adil yargılama yapmadığını öne sürdü. Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, savunmaların ardından 30 sayfalık kararını açıkladı. 31 sanığa “Cumhurbaşkanı’na suikast, kasten öldürme ve anayasal düzeni ortadan kaldırma” suçlarından 4’er kez, 3 sanığa birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.949 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

dirokvan | 19.7.2018 22:39:39
eeee eee .. ödül istemiyoruz ..özgür 1 vatan istiyoruz...oyalamayın..kandırmayın..
Roma’dan peşmergeye ödül
| Dün 10:25 | (1)
Deksur | 19.7.2018 17:23:30
Kürtler ortadoğunun demokrasi garantisidir.Kürtlersiz bir barışı düşünmek bir hayalden başka bir şey olamaz. Barzaniler Kürtlerin yüz akıdır .
Başbakan Barzani: Zor günler geçmek üzere, önümüzde daha parlak bir ufuk var
| 18.7.2018 | (1)
midem bulanıyor | 19.7.2018 13:37:35
insanın midesi bulanıyor ..çakal sen nasıl insansın...
Leyla'nın amcası tutuklandı
| 19.7.2018 | (1)
Ezuez | 19.7.2018 09:06:24
Büyük ozanın babası, yerin mekanın cennet olsun.
Mikaili | 19.7.2018 13:15:37
Allah razi olsun, Kürt milletine degerli bir evlat verdigi icin. Mekani cennet olsun.
Şivan Perwer'in babası hayatını kaybetti
| 19.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,485 seconds