Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Altan Tan: Kürdistan’la dünya yıkılmaz

Rûdaw Tarafından 5.10.2017
TBMM'de konuştu (Foto: AA)
TBMM'de konuştu (Foto: AA)

Haber Merkezi – HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, referandumla ilgili Türkiye’nin tavrını eleştirerek, “Kürdistan kurulursa dünya yıkılmaz” dedi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda konuşan Altan Tan, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan referandumu takip etmek için bölgeye geldiğini belirterek, şunları söyledi:

 

“Irak Kürdistan bölgesindeki referandumu bir hafta öncesine kadar gayet sakin takip eden Türkiye'de maalesef, iktidar son bir haftada adeta fırtınalar estirdi ve bu fırtına bugün itibarıyla bir kasırgaya dönüştü. Bu kasırganın, bu feryadın sebebi ne? Hiçbir konuda anlaşamayan partiler bu konuda anlaştılar, iktidarıyla muhalefetiyle. CHP adına konuşan bir arkadaşımız da ‘Yirmi dört saat bir süre verilsin’ diyerek sürat rekoru kırdı, bu konuda da herkesin önüne geçti.”

 

Altan Tan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

 

“Türkiye’nin korkuları yersiz”

 

Korku şu: "Irak'ta bir Kürdistan devleti kurulursa bu, Suriye'nin de bir kısmını içine alır, bir müddet sonra da Türkiye bölünür." Biz de, Türkiye'deki aklı başında bütün Türkler ve aklı başında bütün Kürtler feryat ederek şunu söylüyoruz: "Kardeşim, böyle bir korku yersiz." 1000 yıllık tarih boyunca ne zaman Kürt bu coğrafyanın aleyhine bir tavır koydu. Malazgirt'ten tutun Kurtuluş Savaşı'na kadar, Sevr'e kadar? "Sevr'i yırttık." diyorsunuz. Sevr'i Kürtler yırttı. Kimse kendine başka bir paye almasın. Kim yırttı? Seyit Abdülkadir yırttı, Bediüzzaman Saidi Kurdi yırttı ve Şeyh Sait Efendi yırttı. Ama bu Sevr Anlaşması'nı yırtanlar 1925'te Diyarbakır Meydanı'nda idam edildiler, karşılığı bu oldu. Yani eğer tarihle, belgelerle, evrakla konuşacaksak buyurun, bunların tamamını konuşalım.

 

“Kürtlere hakaret ediyorsunuz”

 

"Ya, bu Kürtler iyi, hoş, tamam, bölünmek istemiyorlar. 10 milyonu batıda yaşıyor. 2 buçuk-3 milyon Kürt-Türk evliliği var. Bu Kürt çok iyi ama bunun aklına girerler. İngiltere, Almanya, Amerika, İran, İsrail gelir, bunu kandırır, bu yine yarın bölünür." Ya, Kürt bu kadar ahmak mı? Hakaret ediyorsunuz, fakında değilsiniz. Halka güvenmiyorsunuz. Peki, güvenmediğiniz Kürtler size niye güvensin o zaman?

 

“Türkmenleri de vurdular”

 

Diyorlar ki: "Efendim, Irak'ın toprak bütünlüğü." Irak diye bir devlet tarihte var mı, Suriye diye bir devlet var mı? Şu an Irak'ın toprak bütünlüğü diye bir şey var mı? Bağdat'taki Sünni Arap, Şii Arap'la geçinemiyor. Telafer'deki Sünni Türkmen DAEŞ'i destekledi, Şii Türkmen’i vurdu. Şii Türkmen Haşdi Şabi'yle beraber Sünni Türkmen'in üzerine gitti, böyle bir coğrafya.

 

Önünüzde bir realite var. Şu an Musul'da Haşdi Şabi var ve bir işgal kuvveti gibi Musul'da, Musul'un Arap'ı bu yönetimi kabul etmiyor. Peki, orada Türkmenler ne yapsın, Kürtler ne yapsın, Araplar ne yapsın? Gelin, bir proje üzerinde konuşalım. Bizim önümüzde nasıl bir senaryo var?

 

Mesela Türkmenlerle ilgili de maalesef çok yanlış bir algı var: Evet, Türkmenler 1200 yüz senedir o coğrafyada yaşıyor. O coğrafyanın en yerli ve asli unsurlarından biri haline geldiler. Kerkük Türkmen şehri mi, Arap şehri mi, Kürt şehri mi, Keldanilerin mi, Nasturilerin mi? Yani bunun tapu kaydına giderseniz dört bin sene evvel Hammurabi'ye kadar gidiyor, Asurlulara kadar gidiyor, Keldanilere kadar gidiyor.

 

Coğrafya, herkesin coğrafyası ama Kürt'ün yoğunlukta olduğu yerler var, Arap'ın yoğunlukta olduğu yerler var, Türkmen'in yoğunlukta olduğu yerler var. Bugün Erbil'le Musul'un arası 85 kilometre, Kızılcahamam'dan yakın. Kerkük ile Erbil'in arası 95 kilometre, Şereflikoçhisar'dan yakın, Çankırı'dan yakın. Bunlar nasıl bölünecek, nasıl ayrılacak? Burada bu dokuya uygun bir yeni projenin ortaya konulması lazım. Kerkük'te şu an öyle bir demografi var ki yüzde 60 Kürt var, yüzde 20-22 arası Türkmen var, yüzde 20 civarında da Arap ile Süryaniler var.

 

Şemseddin Sami'nin Kamus-ül Alam'ında diyor ki: "Kerkük, Kürdistan bölgesinin Musul vilayetinin bir sancağıdır. 30 bin şehir nüfusu vardır; kalesiyle, çarşısıyla, bedesteniyle. Bu 30 binin dörtte 3'ü Kürt'tür, dörtte 1'i Türkmen ve Arap'tır. 462 Keldani vardır. 760 Yahudi vardır." Meclis Kütüphanesinde duruyor bu eser. Yani, bu şehir herkesin şehridir. Bir kişi bile yaşıyorsa orada, Türkmen yüzde 20 midir, 50 midir, 60 mıdır, 80 midir, bu boş bir tartışmadır.

 

“Kürdistan kurulursa dünya yıkılmaz”

 

Dolayısıyla, bir proje ortaya koymamız lazım, bir çözüm ortaya koymamız lazım. Bir Kürdistan kurulursa da dünya yıkılmaz. 7 tane Türk cumhuriyeti var; Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, hepimizin cumhuriyeti. Dünya yıkılmaz yani. "Ben İran'la bir olayım, Haşdi Şabi'yle bir olayım, Bağdat'taki Şii ulusalcılığı yapan rejimle bir olayım, Beşar Esed'le bir olayım, Kürt'e karşı durayım." Bu bir şey getirmez, Kürt'le bir ol, bütün Ortadoğu'ya yayıl.

Yorumlar

 
MemOzan | 5.10.2017
Hemserim herzaman dogrulari soylemek iyi deyil Seni Onuncu KOYE yollarlar
Abdurrahman | 5.10.2017
Altan bey nasıl oldu da Kürtleri hatırı sayılır şekilde hatirladi.. kuduste Filistin'in savunuyordu daha dün. Güneyde yıkılan kentlerin önünde önce bir resim çeksin medyada yayinlasin sonra Filistin'in hatirlasin.
mikaili | 5.10.2017
Ankara,nin %20 i de kürt nüfusu yerlisi var.Ankara da kürt sehridir. Konya ve Kirsehir gibi.
3066 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

REcep | 24.9.2018 10:31:55
Suriyeli kürt partiler, dayanışma içinde olmazlarsa kürt kazanımlarını heba ederler, bi de abd kürtlerin arkasında dursun da, o zaman ak kaşık , kara...
Erdoğan: Fırat’ın doğusu için de adım atılacak
| Dün 08:56 | (1)
Soro | 24.9.2018 08:12:57
Utanilacak bir durum adayinizi belirleyin demeleri...
Reform Koalisyonu’ndan Kürtlere: Tek aday gösterin yoksa...
| 23 saat önce | (1)
cano | 23.9.2018 20:46:49
rus uçağının düşürülmesinin rus oyunu olduğunu ilkokul çocukları anlar. akıllarınca israile suriyeyi kapatacaklar..
İsrail: Operasyonları sürdüreceğiz
| Dün 09:18 | (1)
mızgin | 23.9.2018 17:05:07
bravo güzel karar..
Kantonda peçe yasaklandı
| Dün 06:30 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

0,484 seconds