Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 6 Ekim Cuma

RÛDAW Tarafından 6.10.2017
Rûdaw
Rûdaw

Sabah: BU OYUNU BOZARIZ

 

Türkiye’nin kimsesizleri ve mazlumları yok sayan bir devlet olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da önemli şehircilik ve çevrecilik adımları atıldığını, Batı’da olanın Doğu’da da olmasını istediklerini vurguladı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim için PKK neyse FETÖ odur. Bizim için DEAŞ neyse DHKP-C ve benzeri örgütler de aynıdır. Ülkemize ve milletimize zarar veren, geleceğimize kasteden hiçbir örgütü bu topraklarda yaşatmayacağız. Terör örgütlerine doğrudan ve dolaylı destek veren hiç kimse, bu ülkenin ekmeğini yemeyi, suyunu içmeyi, imkânlarından faydalanmayı hak etmiyor demektir" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen bazı kanaat önderlerini kabul etti.

 

Türkiye'nin birlik ve beraberliğini güçlü tutması halinde, oynanan tüm oyunları hızla bozacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunu yaparsak kendi oyun planımızı da o kadar hızlı sahaya sürebiliriz. Bizim oyun planımız önce 2023 hedeflerimize ulaşmak. 2053 ve 2071 vizyonlarımızı inşallah torunlarımız görür diye düşünüyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada yaşanan tüm sıkıntılara, krizlere ve çalkantılara rağmen hedefleri doğrultusundaki kararlı yürüyüşünü sürdürdüğünü belirterek, "Bir yandan ülkemizin etrafındaki ateş çemberini kırmanın gayreti içindeyken diğer taraftan da ekonomide, yatırımlarda, güvenlikte, adalette, diplomaside çok önemli başarılara imza atıyoruz. Büyüme rakamlarımızdan ihracata kadar, ekonomide aldığımız sevindirici haberler bize geleceğimiz için güven veriyor. Çalışarak, üreterek, istihdam sağlayarak ülkesine ve milletine katkıda bulunmak isteyen herkese devletimizin kapıları sonuna kadar açıktır" diye konuştu. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin kısa vadeli çıkarlar adına Türkiye ile kurduğu güçlü dostluğu hiçe saydığını ve kardeşlik hukukuna riayet etmediğini belirten Erdoğan, "Türkiye'nin milli birliğini, toprak bütünlüğünü, vatandaşlarının can ve mal güvenliğini hedef alan açıklamalar ve bu tür yollara başvurma kimsenin haddine değildir" diye konuştu.

 

 

Hürriyet: ‘İSTANBUL İÇİN ZAMAN KALMADI’

 

İtalyan Assorestauro Birliği Başkanı Alessando Zanını, İstanbul'un sürekli sismik hareketlerin olduğu bir şehir olduğunu vurgulayarak, "Artık kaybedecek zamanımız kalmadı. İstanbul hem Roma hem Bizans hem de Osmanlı mirasına sahip bir şehir. Çok acil bir şekilde bu projeleri hayata geçirip tamamlamak zorundayız" dedi.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile İtalyan Assorestauro Birliği ortaklığında düzenlenen "Tarihi Yapılarda Deprem Risklerinin Yönetimi" adlı uluslararası sempozyum İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesinde yapıldı.

Sempozyumda bir konuşma yapan İtalyan Assorestauro Birliği Başkanı Zanını, sürekli sismik hareketlerin yaşandığı bir şehir olmasından dolayı İstanbul'daki tarihi yapıların restorasyonuna hemen başlanması gerektiğini söyledi.

 

Birgün: EĞİTİM İMAMLARA TESLİM

 

Bolu’da okullarda Diyanet’in hazırladığı program çerçevesinde müftülükçe görevlendirilen kişilerin eğitim vermesi ve veliler için Kuran kursu açılmasına yönelik protokol hayata geçirildi

 

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bolu Müftülüğü işbirliği ile okulöncesinden başlayarak okullarda gerçekleştirilecek eğitim için protokol imzalandı. Bolu İl Müftüsü Orhan Genç, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ve Bolu Valisi Aydın Baruş’un imzasının bulunduğu protokolle merkez ilköğretim okullarının tamamında, ilköğretim haftalık ders çizelgesinde bulunan iki saatlik ‘serbest zaman etkinliği’ dersinde, imam hatip mezunu ve sadece halk eğitim merkezinden sertifikalı kişilerce, değerler eğitimi verilmesi için işbirliği kararı alındı. Bolu’da eğitimi müftülüklerce görevlendirilen kişilerce 4 Ekim’de verilmeye başlandı.

 

Cumhuriyet: EĞİTİM ÇIKMAZDA

 

Öğrenci mutsuz ve başarısız, bölgeler ve okullar arasında eşitsizlikler var. Okullar öğretmen ve öğrencilerin iyi olma hallerini desteklemekten uzak.

 

Türkiye’nin eğitim karnesi, hem akademik başarı hem de çocuğun iyi olma hali bakımından zayıf. Öğrencinin mutsuz ve başarısız olması, bölgeler ve okullar arasındaki eşitsizlikler, öğretmenlerle ilgili reform ihtiyacına işaret ediyor. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından hazırlanan “Eğitim İzleme Raporu 2016- 2017’’ açıklandı. Rapora göre çocuğun iyi olma halini güçlendirecek yatırımlar için daha fazla bütçe ayrılmasına gerek duyuluyor. 2014-15 öğretim yılından bu yana özel okullara teşvik ödenmesi kamu kaynaklarının eğitim alanında eşitlikçi kullanımı ilkesiyle çelişiyor. Akademik başarı ve çocuğun iyi olma hali bakımından kilit role sahip olan kişiler öğretmenlerdir. Bu iki alandaki zayıf karne ile bölgeler ve okullar arasındaki eşitsizlikler, öğretmenlerle ilgili reform ihtiyacına işaret ediyor. Türkiye’de 538 öğrenciye 1 psikolojik danışman ve rehber düşüyor. Okuldaki iklimin öğrenciler ve öğretmenler için şiddetsiz, güvenli ve iyi olma hallerini destekleyici olması gerekiyor. Olumlu bir eğitim ortamı için psikolojik danışman ve rehberlerin sayısının artırılması ve rehberliğin güçlendirilmesi gerekiyor. Rapora göre, Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 28.6’sı, 0 ile 10 arasındaki yaşam memnuniyeti ölçeğinde 0 ile 4 arasını seçmiş, yani yaşamlarından memnun olmadıklarını belirtmişler. Bu bulguya, Türkiye’deki çocukların iyi olma halini geliştirmeye yönelik politika ve uygulamalara gereksinim olduğunun önemli bir göstergesi olarak dikkat çekiliyor.

 

Karar: EN İYİSİ İSTİFA ETSİNLER

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’li belediye başkanlarının istifaya yönlendirildiği iddialarına ilişkin ‘partiden ihraç ya da görevden alma gibi yöntemlere başvurmak istemediklerini söyledi. “Bir makama getirilirken iyi de makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor?” diyen Erdoğan “Benim şanım şerefim var dersen kusura bakma partinin şanı şerefi daha önemli” ifadelerini kullandı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’de aralarında Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarının da olduğu bazı belediye başkanlarının istifasının istendiği iddiaları için “Bir makama getirilirken iyi de makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor” dedi.

 

Türkiye’nin güney sınırında terör koridoru oluşturmama kararlılığı Kuzey Irak için de geçerli. Kuzey Irak konusunda Türkiye, İran ve Irak arasında üçlü bir mekanizma oluşturuldu. ‘Petrol vanasını kapatma kararını’ da üç ülke birlikte verecek Petrol fiyatları yükselmesi, Rusya için daha iyi olur. Sayın Putin yükselmesini istemiyor mu petrol fiyatlarının? O latife yapmıştır. 

 

Yeni Şafak: SINIRLAR KAPANACAK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani’nin geçici çıkarları için hem Türkiye hem Irak’a ihanet ettiğini belirterek, “Buyurun; şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak; uçuşlar zaten yasaklandı. Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın?” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden kanaat önderleriyle buluşmasında, gayrimeşru referandumun Irak’ın toprak bütünlüğüne ve Türkiye’ye ihanet olduğunu söyledi. Barzani’ye ‘El atına binen tez iner’ diye seslenen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

 

İçinde bulunduğumuz kadim coğrafya sancılı çalkantılı bir dönemden geçiyor. Haritaların yeniden masaya koyulduğu bir sürecin içindeyiz. Bu dönemin parolası da böl, parçala, yönet hatta yut. Küresel sömürge odaklarının yıllardır el attıkları her yerde başarıyla uyguladıkları bu taktik bir kez daha bölgemizde tedavüle koyulmuştur. Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan terör kantonları bu planın parçalarıdır.

Etiketler :
943 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

kolos | 16.7.2018 11:27:47
önce siz afrinde ve suriyeden çekilin bataklığa batmadan...aaaa yazıyorum aklınızı başınıza alın...
Ankara’dan çekilme iddiaları açıklaması
| 16.7.2018 | (1)
zagros | 16.7.2018 06:47:59
kürt sorunu ancak özgür bir Kurdistan ile biter.
Kolombiya modeli Kürt sorununa örnek olabilir mi?
| 15.7.2018 | (1)
ürnus | 16.7.2018 06:26:23
aydınlarımız çıkıyor ama hainlerimiz çok maalesef..
Celadet Ali Bedirhan 67 yıl önce aramızdan ayrıldı
| 15.7.2018 | (1)
lavekke qürrıki | 16.7.2018 06:23:10
martin adamsın be ..helal olsun...aynen..
‘Milli takımda Türkleri istemiyoruz’
| 15.7.2018 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,422 seconds