Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 13 Ağustos Pazar

RÛDAW Tarafından 13.8.2017
Rûdaw
Rûdaw

Cumhuriyet: Nuriye ve Semih'in adını anmak yasak

 

Güvenlik güçlerinin, düzenlenen eylemlerde Gülmen ve Özakça’nın isimlerinin kullanılması halinde müdahale edileceği tehdidinde bulunmasının anayasaya aykırı olduğu, yetkililerin suç işlediği belirtildi.

 

KHK ile ihraç edilmelerinin ardından “İşimi geri istiyorum” diyerek direnişe başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevi 157. gününü geride bıraktı. Gülmen ve Özakça cezaevi hastanesinde tecrit koşullarında eylemlerine devam ederken adlarının sivil toplum tarafından kullanılması da yasaklandı. İçişleri Bakanlığı’nın herhangi bir mahkeme kararı olmamasına karşın iki eğitimciyi suçlu gibi gösterdiği kitapçığın ardından, iki eğitimcinin isimlerini kullananlara karşı, Türkiye’nin dört bir yanında polis müdahaleleri başladı. 20 Temmuz’da Ankara’daki Suruç Katliamı anmasında Gülmen ve Özakça’nın isimlerini kullananlara müdahale edilmesinin ardından, Yüksel Caddesi, İnsan Hakları Anıtı ve Çağlayan Adliyesi’nde Gülmen ve Özakça’nın ismini kullananlara müdahalede bulunuldu. Samsun’daki Süper Kupa Finali’nde ‘Nuriye Semih Yaşasın’ pankartı açanlara ‘terör örgütü’ soruşturması açılırken yurdun dört bir yanındaki eylemlerden önce polis tarafından “Nuriye ve Semih’in isimlerini anmayın” uyarısında bulunuldu.

 

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, yaşananların hukuka aykırı olduğunu belirterek “İçişleri Bakanlığı, Nuriye ve Semih’i doğrudan hedef alarak, yasadışı örgüt üyesi olarak tanıtan ve bu doğrultuda propaganda yapan bir kitapçık çıkarttı. Bu temel olarak anayasanın 15. maddesinin ihlalidir. Henüz hakkında yargılama yapılmamış, soruşturması ve davası devam eden iki insanın suçlu ilan edilmesi açık anayasa ihlalidir ve bu ağır bir suçtur. Masumiyet karinesi OHAL’de ve savaş halinde bile kısıtlanamayacak haklardandır. Bu ihlal edilmiştir ve bunu doğrudan İçişleri Bakanlığı yapmıştır” dedi.

 

Star: Asıl suç darbeye engel olmak mı?

 

CHP’li vekilin “Katil devlet” açıklamasını savunan Kılıçdaroğlu, darbecilerin bütün planını altüst eden “Halkımızı mey-danlara bekliyoruz” çağrısı yaptığı için Erdoğan’a kin kustu.

 

15 Temmuz işgal girişiminden çok, darbeyi engelleyen milleti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan, asıl darbenin OHAL’in ilanı olduğunu savunan, FETÖ ağzıyla ‘kontrollü darbe’ çarpıtmasına başvuran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Katil devlet’, ‘15 Temmuz tiyatro’ diyen CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’a sahip çıktı. Kılıçdaroğlu, daha da ileri giderek, FETÖ’cü hainleri durdurmaya çalışırken can veren demokrasi kahramanların şehadetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tuttu.  

 

CHP’li Akaydın, 3 Ağustos’ta  hain darbe girişiminin “tiyatro” olduğunu savundu. Akaydın, o gece darbeye direnirken hayatını kaybeden şehitler için de “248 kahramanımızın şehadetine devlet tarafından davetiye çıkarıldığını” öne sürerek “Katil Devlet” suçlamasında bulundu. Akaydın’ın bu açıklamaları 15 Temmuz gazisi ve şehit yakınlarıyla vatandaşlar tarafından öfkeyle karşılandı ve savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu.

 

Kamuoyu, Akaydın’ın bu açıklamalarına dair CHP’den bir açıklama ve parti disiplin kurulunu harekete geçirmesini beklerken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki ısrarlı sessizliği dikkati çekti. STAR’ın 9 Ağustos’taki “Küstahlığa Kılıçdaroğlu sessizliği” manşetiyle açıklamaya davet ettiği CHP lideri dün Hürriyet gazetesine verdiği demeçle 9 gün sonra sessizliğini bozdu.

 

Akşam: Emniyete CHP baskını

 

Adalet için yürüdü, adamlarıyla birlikte karakol basıp devletin polisine hakaretler yağdırdı. AKŞAM’ın ulaştığı o görüntülerde Beylikdüzü Belediye Başkanı İmamoğlu ve adamları polislere ‘Satılmış köpekler” dedi, utanmadan bir de düelloya davet etti!

 

Günlerce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte sözde ‘Adalet’ için Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendi adaletini kendi sağlamaya kalktı, adamlarıyla Gürpınar Polis Merkezi’ni bastı. CHP çetesi polislerin üzerine yürüyüp saldırdı. o görüntülere AKŞAM ulaştı.

 

Başkan İmamoğlu’nun bu skandalına neden olan olay ise şöyle geliyti: 8 Haziran’da Gürpınar Stadyumu'ndaki sosyal tesisin işletmecisi Emin Cesaret’i çıkarmak isteyen İmamoğlu, bunu kendi desteğiyle kurulan ‘Evimiz Beylikdüzü Vakfı’ üyeleriyle yapmak istedi. Vakıf üyeleri, “Bu tesislerde gençler kötü alışkanlıklara alıştırılıyor. Burada bonzai satılıyor” diye kara kampanya başlatıp imza standı açtı. Standın tesislerin önünde açılmasına tepki gösteren işletmecilerle vakıf üyeleri arasında tartışma çıktı, olaya Gürpınar Polis Merkezi ekipleri müdahale etti.

 

Birgün: 1110 adayın yeri değişti 1499 kişi açıkta kaldı

 

Her yıl adı skandallarla anılan ÖSYM, üniversite yerleştirme sonuçlarıyla ilgili yanlışlık yaptığını duyurdu. 1110 adayın yerleştirme sonuçlarının değiştiği belirtilirken, öğrenciler ve veliler büyük tepki gösterdi

 

Şifre skandalı, hatalı test, kaybolan cevap anahtarları, eksik kitapçıklar, aynı sorulan sorular ve soruların çalınması skandallarına imza atan ÖSYM, bu defa da yerleştirme sonuçlarında hata yaptı.

 

ÖSYM, üniversiteye yerleştirme sonuçlarıyla ilgili yanlışlık yaptığını, 1110 adayın ilan edilen yerleştirilmesinin değiştiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamayla Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların bilgilerinin yanlış kullanıldığı, bu nedenle puan hatası yapıldığı söylendi.

 

Yeni Şafak: Terörün safındasın

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik haksız eleştirilerinin çoğunluğunun kendi iç siyasetleriyle ilgili olduğunu belirtti. Erdoğan, “Geçmişte Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de benzer yöntemlere başvurdu. Şimdi aynı taktiği uygulayan Almanya da seçimlerden sonra normale dönecek” dedi.

 

Isparta’da Anadolu Grubu’nun meyve suyu üretim tesisleri açılışı ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önemli mesajlar verdi:

 

Ülkemize güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız.

 

 

381 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

bilind | 21.10.2017 07:08:18
tüm dünyadaki kürtler ayağa kalksın...
Şahin | 21.10.2017 07:31:27
Serok Barzani
Başkan Barzani’den saldırılara ilişkin açıklama
| 14 saat önce | (6)
mikaili | 20.10.2017 16:41:46
Israil kürtleri yalniz biraktin yine.Bunun cezasini sende cekeceksin.
parezvane kürdistan raqqa | 21.10.2017 07:15:24
yaşasın İsrail kürt dostluğu adamlar elinde geleni yapıyor ama biz adam olamaıyoruz..bir türlü millet ve milli olamadık
Netanyahu’dan Kürt atağı
| 21 saat önce | (5)
Erbilli | 20.10.2017 22:39:57
Siz önce bi adam gibi yanimizda olmayi ogrenin... biz olmasak suan paris sokaklarinda rahatça gezemiyo olurdunuz... Daesin paris ve nice ka...
soryaz | 21.10.2017 07:07:00
hiç kimse hiç kimsenin hakkına saygı duymasın kürtler de toprağını savaşarak kazanacak başka yolu yok...
Paris’ten Bağdat’a: Kürtlerin haklarına saygı duyun
| 20 saat önce | (3)
Çiyager | 20.10.2017 20:28:07
Kürdistan yönetimi 4 parçanın da işgal edilmiş toprakları almak ve savunmak için çağrı yapmalı kimseden umut beklemeyin kürdün kürt en başka...
Bedirhan Epözdemir | 21.10.2017 06:57:55
Eline sağlık. Selam ve sevgi ile başarılar.
Referandum ve Kerkük travması
| 22 saat önce | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

Netanyahu’dan Kürt atağı 21 saat önce | (4)

Netanyahu’dan Kürt atağı

İsrailli yetkili, Netanyahu’nun bu amaçla Almanya Tümünü gör
Şii liderden Lahur ve Bafıl Talabani’ye övgü Dün 09:56 | (13)

Şii liderden Lahur ve Bafıl Talabani’ye övgü

Ala Talabani başkanlığındaki Kürdistan Tümünü gör
0,297 seconds