Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 14 Eylül Perşembe

RÛDAW Tarafından 14.9.2017
Rûdaw
Rûdaw
Star: Çılgına döndüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Silahlı İnsansız Hava Aracı sivilleri vuruyor’ diyen Kılıçdaroğlu’na sert çıktı: SİHA’lar teröristleri yok ediyor, bunlar çılgına dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nca düzenlenen, “Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. “S400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler” diyen Erdoğan, SİHA’ları eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu’na da sert çıktı. Erdoğan şunları kaydetti…

Biz kendi kaderimizi ülkenin kaderiyle bütünleşmiş olarak görürken ana muhalefet partisinin milletvekilleri teröristlerle aynı safta olmak için adeta can atıyorlar. Aynı partinin başkanı da devletin ve milletin yanında olmak, milletvekillerinden hesap sormak yerine benzer tavırlar içine giriyor.

Akşam: 17-25’te serbest bıraktı milyonluk 'hanı' kaptı

Mecidiyeköy'deki 24  ofisi Zekeriya Öz’ün kirli işlerini yapan avukatı Aktaş’a devreden isme ulaşıldı. Ofisleri devreden kişinin 17/25 Aralık kumpasında gözaltına alınan işadamı Osman Ağca olduğu belirlendi.

FETÖ’nün kumpas davalarından biri olan 17/25 Aralık soruşturmasında 79 kişilik gözaltı listesinin içerisinde inşaat şirketi sahibi Osman Ağca da yer alıyordu. Ancak Ağca gözaltına alındıktan 3 gün sonra 20 Aralık akşamı serbest bırakıldı. Ağca'nın serbest bırakılmasının ardından FETÖ'nün kumpas ekibinin başındaki Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ile bir anda sıkı ilişki kurduğu ortaya çıktı.

17 Aralık kumpasında serbest kalan Osman Ağca, Trump Towers’in hemen yanında bulunan Elbir İş Merkezi’ndeki  24 dükkanını 20 Kasım 2014’te Zekeriya Öz’ün kasası ve avukatı Tayfun Aktaş’a devretti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tedbir konulan dükkanların Zekeriya Öz'e rüşvet karşılığı verildiği değerlendiriliyor.

Cumhuriyet: Tek seçenek imam hatip lisesi

Fen lisesi görünümlü imam hatipler yargıya taşındı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imam hatip okullarının açılmasına yönelik nüfus şartını değiştirmesinin ardından ülkenin 5’te birinde sadece imam hatip okulları açılabileceği belirlendi. Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi raporuna göre, fen lisesi, güzel sanatlar ve spor liselerinin açılmasını zorlaştıran MEB, Türkiye’deki 191 ilçede sadece imam hatip açılabilmesini sağladı. Bakanlık, bu okullara talepleri artırmak için geçen mayısta yayımladığı 2017-2018 ders çizelgelerinde sadece imam hatip liselerine kendi programlarının yanı sıra fen, sosyal bilimler, yabancı dil, sanat, spor liseleri programlarını da uygulama hakkı vermişti. Eğitim-İş, bu ayrıcalığın iptali için yargıya gitti. Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın haziran ayında yayımladığı “Kurum Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliği”ni inceleyen raporu bakanlığın imam hatiplere ilişkin projelerini gözler önüne serdi. İmam hatip açılmasını kolaylaştıran yönetmelikle Türkiye’nin 5’te biri eğitim kaliteleri, ders içerikleri ve sınav başarıları ile tartışma yararan dini okullara mahkûm edildi. Yeni açılacak tüm okullara abdesthane, kadın ve erkek için ayrı ayrı olmak üzere mescit zorunluluğu getiren MEB’in yönetmeliğini inceleyen “Mecburi istikamet: İmam Hatip Liseleri” başlıklı rapor, eğitimde zorunlu dinselleştirmeyi gözler önüne serdi.    

Birgün: Darbeye direndik evimizden oluyoruz

15 Temmuz’da Boğaziçi Köprüsü’ne giden Kirazlıtepelilerin evleri rant uğruna yıkılmak isteniyor. Evlerini peşkeş çektirmemeye kararlı mahalleliler “Yıkım kararını Erdoğan verdi. Darbeye direndik, karşılığında evlerimizden oluyoruz” diyor

Darbe girişiminin yaşandığı gece darbecilere karşı Boğaziçi Köprüsü’ne çıkan Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi, kentsel dönüşüm adı altında yapılmak istenen yıkımın tedirginliğini yaşıyor. AKP’li belediyenin 26 Ağustos’ta tören eşliğinde gerçekleştirmek istediği yıkımı protesto eden ve polis saldırısına uğrayan Kirazlıtepeliler hükümete tepkili. 15 Temmuz’da darbeye karşı çıkmak için sokağa çıkan mahallede 1 kişi yaşamını yitirirken birçok kişi de yaralandı. Mahalledekiler, Belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından yapılan dönüşüm projesini kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Rant uğruna yıkılacak Kuledibi sokakta 30 senedir yaşayan 38 yaşındaki Selahattin İltem, “Kirazlıtepe’de büyüyen ve oturan Belediye Başkanı Hilmi Türkmen seçim zamanlarında gelip, evlerimizin yıkılmayacağını, kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyledi. Ancak verdiği sözü tutmadı. Şu an hiç kimse evlerinin karşılığını alamıyor” dedi.

Yeni Şafak: İsrail'in kara gücü olacak

PKK-Barzani üzerinden oluşturulan harita, 25 Eylül referandumu ile son şeklini alacak. Güneyle, Müslüman dünya ile bütün bağlantısı kesilecek Türkiye adeta rehin alınacak. Akdeniz-İran arasındaki bu kuşak, bölgedeki bütün ülkelere karşı garnizon olarak kullanılacak. Bölgenin bundan sonraki parçalanma planı bu kuşakta toplanacak yabancı ordular ile yürütülecek.

İsrail makamları tarafından alenen desteklenen Barzani-PKK ortaklığında şekillenen terör koridoru, Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl’in “Filistin kadar kutsal” dediği vadedilmiş topraklar üzerinde inşaa ediliyor. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Doktor Hicran Kazancı, baba ve oğul Barzani’lerin Tel Aviv ile kadim bağlantıları olduğunu, Barzani ve PKK’nın devlet oluşumunu tamamlamaları ile İsrail’in bölgede garnizon gücü olarak kullanılacağını söyledi.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, Mendeli’den Telafer’e 13 büyük Türkmen yerleşimi biriminden oluşan ve bin yılı aşkın süredir Türkmenlerin yaşadağı Türkmeneli bölgesinin işgal altında olduğunu ve bu bölgelerde yaşayan 500 binden fazla Türkmen’in Irak’ı terk ettiğini belirtti. Kazancı, “2003 yılından beri sistemli olarak Tükmeneli bölgesi küresel hesaplara kurban ediliyor” dedi.Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
442 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Erdem | 19.9.2017 20:20:41
Referandum Türkiye'yi Rusya ve İran bloguna daha da itiyor. ABD açısından bu sürdürülebilir bir durum değildir.
Erdoğan'ın Başdanışmanı: Kürtler elde ettikleri kazanımları kaybedebilir
| 6 saat önce | (1)
H.S.A | 19.9.2017 20:15:14
Afiyet ve Bereketli Olsun.
Kavurma için mola veriyorlar
| 6 saat önce | (1)
H.S.A | 19.9.2017 20:08:43
Kürdistan Tüm Halkların Demokratik Devletidir.
Araplar kararını verdi
| 19 saat önce | (1)
zemzem | 19.9.2017 19:48:50
Aynen öyle, ben de uzağım ama gelmeyi düşünüyorum, gelmişken şu yorumları yayınlamayan rudaw editörünün de bi çayını kahvesini içeyim diyorum. :)
OTOBÜSLER FULL - Güney'e referandum akını
| 8 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Kürdistan Bölgesi doğalgazının Türkiye'ye etkisi 16 saat önce | (1)

Kürdistan Bölgesi doğalgazının Türkiye'ye etkisi

Açıklamada, ayrıca doğalgaz boru hattının Tümünü gör
Başbakan Barzani: Referandumdan hemen sonra bağımsızlık ilan edilmez 16 saat önce | (18)

Başbakan Barzani: Referandumdan hemen sonra bağımsızlık ilan edilmez

Başbakan, “Açık bir şekilde McGurk’e referandum Tümünü gör
0,25 seconds