Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

TÜRKİYE BASIN ÖZETİ – 17 Nisan Salı

RÛDAW Tarafından 17.4.2018
Rûdaw
Rûdaw
Karar: Esad kaldığı yerden

Doğu Guta’da kadın ve çocukları kimyasalla katleden Şam’ı, Tomahawk’lı mesaj durdurmadı. Muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri ele geçirmek için saldırıları sürdüren Esad, son 24 saatte Hama ve Humus’a 28 sivil yerleşim yerine bomba yağdırdı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın liderleri rejim üslerini hedef alan operasyon sonrası propagandalarını sürdüyor ancak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın değişmeyen gündemi sivilleri de hedef alan yeni saldırıları.

7 Nisan’da kimyasal katliamın yapıldığı Duma ve Doğu Guta’da kontrolü ele geçirdikten sonra muhaliflerin elindeki bölgeleri hedef almayı sürdüren rejim, Hama ve Humus kırsalındaki bölgelerde yoğun topçu atışları düzenledi. Bölgede sivil yerleşim yerlerine 28 hava saldırısı yapan Şam, köyleri ele geçirerek ilerlemesine devam ediyor.

Akşam: FETÖ'cü senatör papaza konuştu

FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yılla yargılanan ABD’li papaz Brunson adalet önünde hesap verdi, tüm suçlamaları reddetti. FETÖ sevici Senatör Tillis ise ABD’den İzmir’e desteğe geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını talep etmesiyle gündeme gelen, terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK adına suç işlediği suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başladı. Brunson’un, ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ten 15 yıla, ‘devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ suçundan da 20 yıla kadar olmak üzere toplam 35 yıl hapisle cezalandırılması talep edildi.

Brunson’un yargılanmasını izlemek için ABD’li gazeteciler ve senatör ile yakınları da duruşmaya geldi. Duruşmaya gelen senatörün FETÖ destekçisi Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis olduğu ortaya çıktı. Brunson’un eşi Norine Lyn Brunson, ABD’li senatör Tom Tillis ve ABD İnanç Özgürlüğü Elçisi Sam Brounbeck duruşma salonunda sanık yakınlarına ayrılan bölümde oturdu.

Star: Bu karede neden yokuz kıskançlığı

Suriye’de barış için Türkiye, Rusya ve İran’ın güçlü iş birliği Batı’da rahatsızlığa yol açtı. Bölgede etkisizleşen ve masaya oturamayan ABD, İngiltere ve Fransa göstermelik operasyonla Astana Süreci’ni hedef aldı.

Astana Süreci’yle çözüm yoluna giren Suriye krizinde denklem dışı kalan Fransa, İngiltere ve ABD’nin Esad rejimine yönelik saldırılarının kodları deşifre oldu. Saldırının asıl hedefinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde Türkiye, Rusya ve İran’ın yürüttüğü ve ‘Batı’nın dışında kaldığı Astana Süreci’ni akamete uğratmak olduğu ortaya çıktı. Esad’a atılan bombaların Esad’ın sivilleri katletmesini önlemeyi hedeflemediği, Ortadoğu’yu 100 yıl önce Skyes-Picot Anlaşması ile parselleyen Fransız-İngiliz ortaklığının ABD’yi de ikna ederek yeniden şekillenen bölgeye yeniden hakim olmayı amaçladığı bildirildi.

Yeni oyunu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, verdiği bir röportajda ifşa etti. Macron, ABD ordularının uzun süreli bir çözüm amacıyla Suriye’de kalması ve hava saldırısı için ABD Başkanı Donald Trump´ı kendisinin ikna ettiğini söyledi. Macron,  “Trump’ı, saldırıların kısıtlanması konusunda da ikna ettik. Trump 10 gün önce ‘ABD Suriye’den çekilmeli’ demişti. Biz, ABD´nin Suriye´de uzun süreli bir çözüm amacıyla kalması için Trump’ı ikna ettik” dedi. Macron, ayrıca “Biz bu operasyon ile Türkler ve Rusları ayırmayı başardık. Türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Birgün: Makyaj döküldü

Türkiye’de işsizlik en yakıcı sorun olmaya devam ediyor. İşsizliğin ocak ayında aralık ayına göre 0.4 puan artışla yüzde 10,8’e sıçraması, kayda değer bir bozulmaya işaret ediyor

Ocak ayı işsizlik oranı yüzde 10.8 olarak açıklandı. Bu, aralık-şubat arası üç aylık dönemi kapsayan bir veri. Özellikle inşaat, turizm ve tarım gibi sektörlerde iklim koşulları nedeniyle aktivite yavaşladığı için kış mevsiminde işsizlik oranları konjonktürel olarak yüksek çıkıyor. Bu yönüyle veri şaşırtıcı sayılmaz.

Gelgelelim büyümenin yüzde 7.4 olarak açıklandığı, Türkiye ekonomisinin “parmak ısırtan” bir performans sergilediğinin öne sürüldüğü bir yılda dahi, işsizliğin en yakıcı sorun olmayı sürdürdüğü görülüyor. Rakamların ayrıntılarına indiğimizde 2017’nin aynı ayına göre işsizlik yüzde 13’ten, yüzde 10.8’e inmiş. İstihdam edilenlerin oranı ise yüzde 44,8’den, yüzde 46,4’e çıkmış, sadece 1.6 puan sıçramış. Türkiye’nin çalışabilecek yaştaki nüfusunun yarısına bile istihdam olanağı sağlayamadığı acı gerçeği ise değişmemiş.

Yeni Şafak: Atina kimin taşeronu

Afrin harekatını durduramayan ABD ve AB, Türkiye’yi meşgul etmek için Ege’de gerilimi tırmandırıyor. Doğu Akdeniz’deki NATO gemilerinden de cesaret alan Atina, provokasyonlarına bir yenisini ekledi. Didim açıklarındaki kayalıklara Yunanistan bayrağı dikildi. SAT komandoları hemen kayalığa giderek bayrağı indirdi.

Doğu Akdeniz’de artan NATO savaş gemilerinden cesaret alan Yunanistan, provokasyonlarına yenisini ekledi. Kirli planların şu ana kadar Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden gündeme getirildiği Doğu Akdeniz’deki artan ABD, İngiltere ve Fransa askeri varlığı, Yunanistan’ı cesaretlendirdi.

Ege’deki tahriklerini her gün daha da arttıran Yunanistan’ın son hamleleri, Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminin dışında görülmüyor. Akdeniz oyunları, Türkiye’nin Suriye hamlelerini de boşa çıkarmayı amaçlayan çabalarda, enerjiye sahip olmak isteyen dünya güçlerinin de desteğiyle Yunanistan, Ege’deki tacizler üzerinden Türkiye’yi önümüzdeki dönemde daha da meşgul edecek görünüyor.Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
121 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Yusuf | 18.4.2018 20:26:03
Biji amerikaya bak ! Şimdi kürtleri kenara itip arap gücü kuruyor .Valla şaka gibi
Halil | 18.4.2018 20:34:17
Amerikanın sıkışınca her fırsatda kürtleri sattığını biliyorduk ama bu kadarına vallahi biz bile şaşırdık.
Suudi Arabistan’dan flaş Suriye çıkışı
| 17.4.2018 | (2)
hakan | 18.4.2018 07:05:23
her zaman maşayı sevmişimdir ....elimi yanmadan işimi görürüm
Türk Askerinin değeri 70 Cent | 18.4.2018 20:28:27
üstte yorum yazanlara sizleri de, kurtlar vadisi, ertugrul gibi 1000 yıl geride kalmış dizilerle kandırıyorlar. Türkiye yırtınmasına yalvarmasına...
Pentagon’dan Suriye’ye 60-65 bin kişilik ekipman talebi
| 16.4.2018 | (11)
robin | 18.4.2018 15:02:27
Hdp nin seçim sloganı selehattin demirtaş’ın şu sözleri olsun:” EŞİT YAŞAMANIN KİME NASIL BİR ZARARI OLABİLİR?
özgür | 18.4.2018 15:14:35
Helal Olsun ,bize de böyle sağlam duruşlu lider lazım..
Erdoğan: Seçim 24 Haziran'da yapılacak
| Dün 04:01 | (2)
Emine | 18.4.2018 12:09:31
Herkes Adam olur birbirinin haqqina ve varligina saygi gösterir...Ama Müslüman Türkler Kürtleri yok etmekten Asla vaz gecmezzzz....Biji Kurd u...
CIA Başkanı Pompeo'nun Kuzey Kore’ye gittiği iddiası
| Dün 10:17 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

TSK’dan Zaho’ya top atışı: Sınır kapısı kapatıldı 4.4.2018 |

TSK’dan Zaho’ya top atışı: Sınır kapısı kapatıldı

Zaho’da bulunan Rûdaw muhabiri, TSK’nın Zaho’da Tümünü gör
Diyarbakır’da askeri araca saldırı 29.3.2018 |

Diyarbakır’da askeri araca saldırı

Olay, Hazro ilçesine yaklaşık 15 kilometre Tümünü gör
Menbic halkı: ABD bizi Türkiye’ye vermez 25.3.2018 | (8)

Menbic halkı: ABD bizi Türkiye’ye vermez

Suriye’deki iç savaş öncesi yapılan nüfus Tümünü gör
0,5 seconds