Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Prof. Dr. Oran: Hrant Dink’i onlar öldürttü…

Rûdaw Tarafından 19.1.2015
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...

Ankara (Rûdaw) –Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 8’inci yılında binlerce kişinin katıldığı bir törenle anılıyor. Prof. Dr. Baskın Oran, Hrant Dink’in “Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adam” olduğu için öldürüldüğünü söyledi.

 

Dink için binlerce kişi Taksim’de toplanarak cinayetin işlendiği Agos Gazetesi'nin önüne yürüdü. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da katıldı.

 


Rûdaw’a konuşan hrant Dink’in yakın arkadaşı Prof. Dr. Baskın Oran, “Hrant’ın öldürülmek için seçilmiş olmasının sebebi çok ama çok basittir: Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adamdı da ondan. Çok ama çok etkileyici olan, diasporanın en radikal kesimini bile ikna eden samimiyetiyle. Asimile olmayı reddeden, ama Türkiyeliliğe entegre olmaya kararlı kişiliğiyle” dedi.

 

“Hrant’ı kim öldürttü?” sorusuna Prof. Dr. Oran, “Bunun cevabı da fazlasıyla basit: İki halk arasında düşmanlığın devam etmesinden beslenenler öldürttü. Niçin? Çünkü barışma olursa işsiz, fonksiyonsuz kalacaklardı. Düşmanlığı tahrikten ekmek yiyemeyeceklerdi artık” diye yanıt verdi.

 

Hrant Dink’in ölümünün ardından da “milyonlarca Hrant’ın” ortalığa çıktığını belirten Prof. Dr. Baskın Oran, şunları söyledi.

 

“Eğer bu olmasaydı cinayeti işleyenler başarılı olabilirlerdi. Ama Türkiye sivil toplumu, bu vampirlerin başarılı olabilmeleri için artık fazla gelişmişti anlaşılan. Hrant, öldürülmeden önce bir kanaat lideriydi. Öldürülünce, bir evliya, bir aziz oldu. Böylelerinin ölüsü, dirisiyle mukayese edilemeyecek kadar güçlüdür. Öldüren vampirler kendi sefil amaçları açısından çok yanlış bir iş yaptılar.”

 

8 yıldır devam eden adalet arayışı

 

Dink cinayetinin üzerinden 8 yıl geçti. Tetiği Ogün Samast’ın çektiği kısa sürede ortaya çıktı ve Samast yakalandı ama cinayetin üzerindeki sır perdesi ise kaldırılamadı. Samast dahil 20 kişi hakkında dava açıldı ancak mahkeme 2012'de verdiği kararda “örgüt yok” dedi.

 

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi bu kararı bozdu ve sanıkların “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan cezalandırılmasını istedi. Dava da yeniden görülmeye başlandı.

 

Cinayetin ardındaki sır perdesini aralayacak en önemli adım kamu görevlilerinin yargılanması olacaktı ama İstanbul Valiliği’nin soruşturmaya izin vermedi. Karar Bakırköy 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılınca kamu görevlileri 7 yıl sonra yargılanmaya başladı.

 

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve bazı kamu görevlileri savcıya ifade verdi. Tetikçi Ogün Samast da tanık olarak yeniden ifadede dinlenildi. Samast ifadesinde, cinayetin dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tarafından bilindiğini savundu, her şeyin polis tarafından ayarlandığını öne sürdü.

 

Bunun üzerine Silivri Cezaevi'nde yasa dışı dinleme iddiasıyla tutuklu olan Ramazan Akyürek de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ve polis amiri Özkan Mumcu ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Dink’in öldürüldüğü dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli olan ve Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Demir, bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu.

 

Etiketler :
1871 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Özkan | 25.4.2018 07:14:35
Akşener de MHP nin diğer yüzü değil mi ? Kürdün düşmanına oy nasıl verilir. Kürtler ölmüş mü ? Adayımız DEMİRTAŞ. Akşener oyunu bize versin
cemre | 25.4.2018 17:32:42
meral akşener olacağına erdoğan kalsın daha iyi. En azından kürtler bu düşmanını çok iyi tanıyor.
HDP Akşener’e destek verir mi?
| Dün 09:40 | (2)
Bilal | 25.4.2018 16:33:13
Kürtlerin islami ve kültürel haklarını savunan Hüda Par Mecliste olması lazım.
YSK'dan flaş HÜDA-PAR kararı
| Dün 07:28 | (1)
Büyük göç yakında | 25.4.2018 16:18:05
Büyük göç daha başlamadı bile.Türkiyedekiler gelecek daha .
Hasan | 25.4.2018 16:21:26
Erdoğan Türkiyedeki 3.5 milyon suriyeliyi afrine yerleştireceğiz dedi.Bu gelen beşbin kişi küçük bir rakam .
Efrin’in demografisi değiştiriliyor
| Dün 05:49 | (3)
B,ay | 23.4.2018 16:54:35
Allahaskina, Türkiyenin yüz yillik cumhurriyet ile adlandirilan tarihinde en ufak bir Irkci olmayan bir zaman dilimini hatirlayan varmi ??bilen...
Zeki Kürt | 25.4.2018 15:04:33
Yazar sonuna kadar arkandayım.
Üçkağıtçılar savaşı
| 20.4.2018 | (10)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani: O koltuk yine Kürtlerin olur Dün 10:53 |

Başbakan Barzani: O koltuk yine Kürtlerin olur

“Seçimlerde cumhurbaşkanlığı koltuğunun yine Tümünü gör
TSK’dan Zaho’ya top atışı: Sınır kapısı kapatıldı 4.4.2018 |

TSK’dan Zaho’ya top atışı: Sınır kapısı kapatıldı

Zaho’da bulunan Rûdaw muhabiri, TSK’nın Zaho’da Tümünü gör
Diyarbakır’da askeri araca saldırı 29.3.2018 |

Diyarbakır’da askeri araca saldırı

Olay, Hazro ilçesine yaklaşık 15 kilometre Tümünü gör
0,313 seconds