Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Prof. Dr. Oran: Hrant Dink’i onlar öldürttü…

Rûdaw Tarafından 19.1.2015
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...

Ankara (Rûdaw) –Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 8’inci yılında binlerce kişinin katıldığı bir törenle anılıyor. Prof. Dr. Baskın Oran, Hrant Dink’in “Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adam” olduğu için öldürüldüğünü söyledi.

 

Dink için binlerce kişi Taksim’de toplanarak cinayetin işlendiği Agos Gazetesi'nin önüne yürüdü. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da katıldı.

 


Rûdaw’a konuşan hrant Dink’in yakın arkadaşı Prof. Dr. Baskın Oran, “Hrant’ın öldürülmek için seçilmiş olmasının sebebi çok ama çok basittir: Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adamdı da ondan. Çok ama çok etkileyici olan, diasporanın en radikal kesimini bile ikna eden samimiyetiyle. Asimile olmayı reddeden, ama Türkiyeliliğe entegre olmaya kararlı kişiliğiyle” dedi.

 

“Hrant’ı kim öldürttü?” sorusuna Prof. Dr. Oran, “Bunun cevabı da fazlasıyla basit: İki halk arasında düşmanlığın devam etmesinden beslenenler öldürttü. Niçin? Çünkü barışma olursa işsiz, fonksiyonsuz kalacaklardı. Düşmanlığı tahrikten ekmek yiyemeyeceklerdi artık” diye yanıt verdi.

 

Hrant Dink’in ölümünün ardından da “milyonlarca Hrant’ın” ortalığa çıktığını belirten Prof. Dr. Baskın Oran, şunları söyledi.

 

“Eğer bu olmasaydı cinayeti işleyenler başarılı olabilirlerdi. Ama Türkiye sivil toplumu, bu vampirlerin başarılı olabilmeleri için artık fazla gelişmişti anlaşılan. Hrant, öldürülmeden önce bir kanaat lideriydi. Öldürülünce, bir evliya, bir aziz oldu. Böylelerinin ölüsü, dirisiyle mukayese edilemeyecek kadar güçlüdür. Öldüren vampirler kendi sefil amaçları açısından çok yanlış bir iş yaptılar.”

 

8 yıldır devam eden adalet arayışı

 

Dink cinayetinin üzerinden 8 yıl geçti. Tetiği Ogün Samast’ın çektiği kısa sürede ortaya çıktı ve Samast yakalandı ama cinayetin üzerindeki sır perdesi ise kaldırılamadı. Samast dahil 20 kişi hakkında dava açıldı ancak mahkeme 2012'de verdiği kararda “örgüt yok” dedi.

 

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi bu kararı bozdu ve sanıkların “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan cezalandırılmasını istedi. Dava da yeniden görülmeye başlandı.

 

Cinayetin ardındaki sır perdesini aralayacak en önemli adım kamu görevlilerinin yargılanması olacaktı ama İstanbul Valiliği’nin soruşturmaya izin vermedi. Karar Bakırköy 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılınca kamu görevlileri 7 yıl sonra yargılanmaya başladı.

 

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve bazı kamu görevlileri savcıya ifade verdi. Tetikçi Ogün Samast da tanık olarak yeniden ifadede dinlenildi. Samast ifadesinde, cinayetin dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tarafından bilindiğini savundu, her şeyin polis tarafından ayarlandığını öne sürdü.

 

Bunun üzerine Silivri Cezaevi'nde yasa dışı dinleme iddiasıyla tutuklu olan Ramazan Akyürek de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ve polis amiri Özkan Mumcu ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Dink’in öldürüldüğü dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli olan ve Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Demir, bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu.

 

Etiketler :
1611 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Hamaneye Olan Hitabımdır..! | 23.6.2017 12:32:02
İnsanları Allah'ın C.C Kuranı Kerimde tanımladığı şekilde kabul etmeye haklarını teslim etmeye varmısınız?Kuranı Kerimde Rabbimizin Millet-Dil Kavim...
Hamaney bağımsızlık referandumundan rahatsız
| 7 saat önce | (1)
Gani | 23.6.2017 12:09:58
Tüm Dünyaya daha çok Kürtleri tanıtma yolu buralardan geiyor. Tebrik eder ve devamı dilerim. Doktor olduktan sonra da Kurdistan'da görev yapmanızı...
ABD Kongresi’nden Kürt kızına madalya
| 11 saat önce | (1)
Mirkelam | 23.6.2017 09:06:21
Devrim getiriyorlar iste....Anarsi, Kaos, ileri planda Kürtlere Esszizlik/Nikahsizlik, LGBT ler, bakalim daha neler.
ben | 23.6.2017 10:45:26
bu olaylara ne yazık ki süreci bozan hükümet neden oldu. çözüm sürecindeyken bunlar olmuyordu. savaşta çatışmada ölüm var , bomnbalama var, kan var...
VİDEO - PKK Dersim’de TIR yaktı
| 12 saat önce | (2)
ben | 23.6.2017 05:05:02
iyi tamam yorumumu beğenmeyen arkadaşlar ben gerçekleri yazdım kimse enayi değil yani, türkiye işit ile takas yapmadı mı? yaptı, pkk ve türkiye esir...
ben | 23.6.2017 10:17:19
caner anlama özürlü olduğun , boyalı ahlaki değeri düşük türk basınının esiri olduğunu her kelimenden anlaşılıyor. biraz farklı düşün hadi o da...
Ailelerden PKK’ye çağrı
| Dün 04:35 | (6)

Rûdaw'da başka neler var?

VİDEO - PKK Dersim’de TIR yaktı 12 saat önce | (2)

VİDEO - PKK Dersim’de TIR yaktı

Araç yakan PKK’lilere yönelik akşam saatlerinde Tümünü gör
Deniz piyadelerinden DSG’ye topçu desteği Dün 03:04 |

Deniz piyadelerinden DSG’ye topçu desteği

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava Tümünü gör
ABD’den Ankara’ya YPG mektubu Dün 12:23 | (3)

ABD’den Ankara’ya YPG mektubu

Mattis, Mayıs sonunda YPG’ye sağlanan teçhizatla Tümünü gör
0,468 seconds