Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Prof. Dr. Oran: Hrant Dink’i onlar öldürttü…

Rûdaw Tarafından 19.1.2015
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...

Ankara (Rûdaw) –Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 8’inci yılında binlerce kişinin katıldığı bir törenle anılıyor. Prof. Dr. Baskın Oran, Hrant Dink’in “Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adam” olduğu için öldürüldüğünü söyledi.

 

Dink için binlerce kişi Taksim’de toplanarak cinayetin işlendiği Agos Gazetesi'nin önüne yürüdü. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da katıldı.

 


Rûdaw’a konuşan hrant Dink’in yakın arkadaşı Prof. Dr. Baskın Oran, “Hrant’ın öldürülmek için seçilmiş olmasının sebebi çok ama çok basittir: Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adamdı da ondan. Çok ama çok etkileyici olan, diasporanın en radikal kesimini bile ikna eden samimiyetiyle. Asimile olmayı reddeden, ama Türkiyeliliğe entegre olmaya kararlı kişiliğiyle” dedi.

 

“Hrant’ı kim öldürttü?” sorusuna Prof. Dr. Oran, “Bunun cevabı da fazlasıyla basit: İki halk arasında düşmanlığın devam etmesinden beslenenler öldürttü. Niçin? Çünkü barışma olursa işsiz, fonksiyonsuz kalacaklardı. Düşmanlığı tahrikten ekmek yiyemeyeceklerdi artık” diye yanıt verdi.

 

Hrant Dink’in ölümünün ardından da “milyonlarca Hrant’ın” ortalığa çıktığını belirten Prof. Dr. Baskın Oran, şunları söyledi.

 

“Eğer bu olmasaydı cinayeti işleyenler başarılı olabilirlerdi. Ama Türkiye sivil toplumu, bu vampirlerin başarılı olabilmeleri için artık fazla gelişmişti anlaşılan. Hrant, öldürülmeden önce bir kanaat lideriydi. Öldürülünce, bir evliya, bir aziz oldu. Böylelerinin ölüsü, dirisiyle mukayese edilemeyecek kadar güçlüdür. Öldüren vampirler kendi sefil amaçları açısından çok yanlış bir iş yaptılar.”

 

8 yıldır devam eden adalet arayışı

 

Dink cinayetinin üzerinden 8 yıl geçti. Tetiği Ogün Samast’ın çektiği kısa sürede ortaya çıktı ve Samast yakalandı ama cinayetin üzerindeki sır perdesi ise kaldırılamadı. Samast dahil 20 kişi hakkında dava açıldı ancak mahkeme 2012'de verdiği kararda “örgüt yok” dedi.

 

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi bu kararı bozdu ve sanıkların “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan cezalandırılmasını istedi. Dava da yeniden görülmeye başlandı.

 

Cinayetin ardındaki sır perdesini aralayacak en önemli adım kamu görevlilerinin yargılanması olacaktı ama İstanbul Valiliği’nin soruşturmaya izin vermedi. Karar Bakırköy 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılınca kamu görevlileri 7 yıl sonra yargılanmaya başladı.

 

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve bazı kamu görevlileri savcıya ifade verdi. Tetikçi Ogün Samast da tanık olarak yeniden ifadede dinlenildi. Samast ifadesinde, cinayetin dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tarafından bilindiğini savundu, her şeyin polis tarafından ayarlandığını öne sürdü.

 

Bunun üzerine Silivri Cezaevi'nde yasa dışı dinleme iddiasıyla tutuklu olan Ramazan Akyürek de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ve polis amiri Özkan Mumcu ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Dink’in öldürüldüğü dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli olan ve Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Demir, bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu.

 

Etiketler :
1786 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

kdp | 19.11.2017 19:32:06
Hade ordan. Önce ırakla anlaş ortalıgı mikser misali karıştır sonra masum rolünü oyna destek olacagız de. Kim inanır. İngiltere hiçbir zaman...
bakuri | 20.11.2017 05:47:13
destek verilseydi kerkük düşmezdi. kendi menfaatiniz gereği yapıyorsunuz. yani kürdeün menfaati için değil. boş hayaller.
İngiliz Büyükelçi'den Erbil'e: Bu zor dönemde yardımcı oluruz
| 14 saat önce | (2)
Kurdcan | 19.11.2017 20:38:56
Dün size evlatlarinizin kani uzerinde oyun oynayanlarin Kurt halkına destek sözlerini bu denli Önemsemek kendi halkını Köleleşmesini kabul etmenin...
Murat | 19.11.2017 21:59:39
Bu Amerika ve İngiltere denen insanlığın belası iki milletin bu coğrafyada menfaat elde etme yarışı devam ediyor.BBC bir kaç gün önce Amerikan...
İngiltere'den Erbil'e: Destek olacağız
| 16 saat önce | (2)
..... | 19.11.2017 15:06:50
Irakta kalsanızda kalmasanızda Peşmerge Güçleri ırak ordusuna yeniden baglanmayacaktır. Talabaniye baglı Peşmerge görünümlü şahısların adına...
Kamil | 19.11.2017 21:52:38
Ya bu IŞİD i kuran sizsiniz ! Nasıl mücadele ediyosunuz ...Sizin nasıl mücadele ettiğinizi vietnamda bütün dünya gördü.Bütün askerleriniz korkudan...
Koalisyon Sözcüsü: Yeni bir döneme girildi
| 22 saat önce | (2)
Diyarbakur | 19.11.2017 14:10:51
Haşdi şabi neden çekilmiş nerden bileyim. Tahmin mi yürüteyim. Bu işler tahminler yürüterek olsaydı Kerkukün düşmemesi ynk nin ihanet etmemesi...
soryaz | 19.11.2017 15:08:56
bunlar ortadoğudaki gelişmelere bağlı adımlardır..kürt halkı yine dikkat etmelidir süleymaniye yi ihanetçilerle beraber kontrollu elle alabilirler...
Heşdi Şabi’nin bazı güçleri çekildi
| Dün 10:37 | (6)

Rûdaw'da başka neler var?

Iraklı Bakan: IŞİD'e saldırılar için para veriyoruz 2 saat önce |

Iraklı Bakan: IŞİD'e saldırılar için para veriyoruz

Irak İçişleri Bakanı Kasım Areci, IŞİD’in bazı Tümünü gör
İngiltere'den Erbil'e: Destek olacağız 16 saat önce | (2)

İngiltere'den Erbil'e: Destek olacağız

Başbakan Neçirvan Barzani, İngiltere'nin yeni Tümünü gör
0,235 seconds