Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Türkiye

Prof. Dr. Oran: Hrant Dink’i onlar öldürttü…

Rûdaw Tarafından 19.1.2015
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...
Agos gazetesinin önünde Hrant Dink anılıyor...

Ankara (Rûdaw) –Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 8’inci yılında binlerce kişinin katıldığı bir törenle anılıyor. Prof. Dr. Baskın Oran, Hrant Dink’in “Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adam” olduğu için öldürüldüğünü söyledi.

 

Dink için binlerce kişi Taksim’de toplanarak cinayetin işlendiği Agos Gazetesi'nin önüne yürüdü. Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da katıldı.

 


Rûdaw’a konuşan hrant Dink’in yakın arkadaşı Prof. Dr. Baskın Oran, “Hrant’ın öldürülmek için seçilmiş olmasının sebebi çok ama çok basittir: Aralarında bıçak olan iki halkı barıştırabilecek tek adamdı da ondan. Çok ama çok etkileyici olan, diasporanın en radikal kesimini bile ikna eden samimiyetiyle. Asimile olmayı reddeden, ama Türkiyeliliğe entegre olmaya kararlı kişiliğiyle” dedi.

 

“Hrant’ı kim öldürttü?” sorusuna Prof. Dr. Oran, “Bunun cevabı da fazlasıyla basit: İki halk arasında düşmanlığın devam etmesinden beslenenler öldürttü. Niçin? Çünkü barışma olursa işsiz, fonksiyonsuz kalacaklardı. Düşmanlığı tahrikten ekmek yiyemeyeceklerdi artık” diye yanıt verdi.

 

Hrant Dink’in ölümünün ardından da “milyonlarca Hrant’ın” ortalığa çıktığını belirten Prof. Dr. Baskın Oran, şunları söyledi.

 

“Eğer bu olmasaydı cinayeti işleyenler başarılı olabilirlerdi. Ama Türkiye sivil toplumu, bu vampirlerin başarılı olabilmeleri için artık fazla gelişmişti anlaşılan. Hrant, öldürülmeden önce bir kanaat lideriydi. Öldürülünce, bir evliya, bir aziz oldu. Böylelerinin ölüsü, dirisiyle mukayese edilemeyecek kadar güçlüdür. Öldüren vampirler kendi sefil amaçları açısından çok yanlış bir iş yaptılar.”

 

8 yıldır devam eden adalet arayışı

 

Dink cinayetinin üzerinden 8 yıl geçti. Tetiği Ogün Samast’ın çektiği kısa sürede ortaya çıktı ve Samast yakalandı ama cinayetin üzerindeki sır perdesi ise kaldırılamadı. Samast dahil 20 kişi hakkında dava açıldı ancak mahkeme 2012'de verdiği kararda “örgüt yok” dedi.

 

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi bu kararı bozdu ve sanıkların “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan cezalandırılmasını istedi. Dava da yeniden görülmeye başlandı.

 

Cinayetin ardındaki sır perdesini aralayacak en önemli adım kamu görevlilerinin yargılanması olacaktı ama İstanbul Valiliği’nin soruşturmaya izin vermedi. Karar Bakırköy 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılınca kamu görevlileri 7 yıl sonra yargılanmaya başladı.

 

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve bazı kamu görevlileri savcıya ifade verdi. Tetikçi Ogün Samast da tanık olarak yeniden ifadede dinlenildi. Samast ifadesinde, cinayetin dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek tarafından bilindiğini savundu, her şeyin polis tarafından ayarlandığını öne sürdü.

 

Bunun üzerine Silivri Cezaevi'nde yasa dışı dinleme iddiasıyla tutuklu olan Ramazan Akyürek de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ve polis amiri Özkan Mumcu ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Dink’in öldürüldüğü dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli olan ve Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Demir, bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu.

 

Etiketler :
1355 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Diyarbakur | 25.3.2017 09:02:56
Referandum tarihini Serok Barzani vermeli.
erbilli | 25.3.2017 11:01:41
bir an �nce yapilsinda Kurtulalim ?raktan... KURD?STAN Pasaportunu onurla gurula ta?iyacam
Başbakan Barzani'den referandum için tarih
| 14 saat önce | (4)
siyar | 25.3.2017 10:59:04
bayragin sahipleri kurtarsin
5 kişilik aile gardırobta yaşıyor
| 13 saat önce | (1)
mehmet | 25.3.2017 09:55:01
bunlar oldu bitti öldürüp kayıp ettiler il değil herzamanki laflar ama bunu hesabı büyük mahkemede verilecek
mehmet aktaş | 25.3.2017 09:59:44
mahkemeyi kübrada hesep verecekler bu zülmün sona elbet gelecek
Diyarbakır Valisi: Görüntüler bilgiyle örtüşmüyor
| Dün 08:02 | (6)
aslanlar yuvası kürdistan | 24.3.2017 21:45:12
bu süper olur kürtlerin kahramanlığı dünya alem şahit olacak ama adamlar süper para kazanır helal olsun teşekürlar ypg aslanlarımız gerçekten...
Emine | 25.3.2017 06:54:34
Süper süper süper.....Kurd u Kurdistan düsmani sömürgeci barbarlar hem catlasin ve patlasin..Her biji Insanlik Ordusu YPG......Biji Kurd u...
YPG’ye katılan ABD’liyi canlandıracak
| Dün 09:52 | (3)

Rûdaw'da başka neler var?

Hiltermann: ABD Suriye’den çekilecek Dün 10:51 | (8)

Hiltermann: ABD Suriye’den çekilecek

“Bu durumda Kürtler sorunlarını artık kendileri Tümünü gör
KURTİĆİ - Bosna’da asırlık Kürt izleri 22.3.2017 | (6)

KURTİĆİ - Bosna’da asırlık Kürt izleri

Bosna’da “Kurda” soyadını taşıyan bir ailenin de Tümünü gör
Kafkas sürgünü Kürtler ve bozkırda Newroz 22.3.2017 | (2)

Kafkas sürgünü Kürtler ve bozkırda Newroz

Baharın ilk günü olan 21 Mart’ta bile bölgede kış Tümünü gör
0,36 seconds