Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Hangisi daha kötü?

Selahattin Çelik Tarafından 5.10.2017
Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

Türk devleti ırksal nedenle Kürtlere düşman, İran ise siyaset ve dini inançtan. Katliamlar ölçü olursa, Türk devletinin hakkı yenmemeli, vahşette kimse eline su dökemez. Konu sinsilik ve kalleşlik ise, şampiyon İran mollalarıdır.

 

Bir ayrım; İran başkalarını kendisi için savaştırır. Irak Şiileri varken kendi askerini öne sürmez. Türkiye bundan yoksun. Ülkücü faşistleri? Hadi ordan! Güney'deki Türk askerleri? Yetmez. Türkiye'nin Güney'e girmek isteme ısrarı buradan gelmiyor mu?

 

Sınırlar üzerinde Türk ordusunun harekatı ilgi çekici. Ortaçağ'da kimi papazların malum kafileleri gezdirmesi gibi, araçlara yüklü tanklar bir buraya bir oraya.

 

Ya o gürültüleri? Tehditle korkuyla referandumun etkisini kırmak istiyorlar, sanki hiç olmamış gibi. Abadi'nin "referandumu yok sayma" koşulu ordan geliyor. Bu zavallı, onların yarıştaki sakat atı.

 

Türkiye ve İran fırsat bu fırsat Güney Kürdistan uluslararası alanda tanınmış statükonun da canını okumak istiyorlar. Ankara ve Tahran gerçekten uzlaşmış olabilirler. Ama Irak'taki ağırlıkları bir değil. Irak çoktan artık İran'dır. Ankara nasıl yer bulacak? Suriye'deki kazığı orada da mı yiyecek?

 

Güçleri yeterse

 

Suriye'den biliyoruz, Türk ordusunun her adımı Moskova'nın iznine bağlı. Tam da referandum sıcağında Putin'in yanında genelkurmay başkanı, dışışleri ve savunma bakanlarıyla Ankara'ya gitmesi hayra alamet değil. İş ticareti öyle mi olur?

 

Putin'in bölgeye has programının olduğunu, ABD ile çelişkileri penceresinden olaylara baktığını biliyoruz. Ardından Erdoğan'ın Tahran'a gitmesi. Bir şeyler pişirdikleri belli. Putin'in farklı çıkarlarını Erdoğan'a hatırlattığı da muhtemel. Umarım iki taraftan birini tutmak zorunda kalmaz, zira tarih Kütlerden yana değil.

 

ABD'nin tutumu çelişkili. Irak'ın toprak bütünlüğünü koruyarak, güya Bağdat'ı Tahran'dan kurtaracak. Çocuk masalı. İki devleti Irak, daha isabetli değil midir? Washington'un zihin hantallığı, karşıt oyunlara meydan açıyor. Tehlikeli olabilir.

 

Avrupa'nın olaydaki ağırlığı, ABD ve Rusya'nınki düzeyinde değil. Türkiye ve İran pazarının çekiciliği de ayrıca. Ama eğer ölçü demokrasi ve insan hakları olacaksa, Kürtler, İran ve Türkiye'den çok daha önde değiller mi? İyi bir sınav.

 

Bunlar net

 

Referandum, zamansız bir eylem değil, yalnış değil. Zamanlaması doğru, devrimci bir adımdır. Paris Komünü'den, Amerika'nın bağımsızlık ilanından, Ekim Devrimi ve PKK'nin 15 Ağustos eylemine kadar tarihi olaylar eksiklikler barındırarak olmuşlardır. Önemli olan ilk adımı atmaktır.

 

Referandumu iç çelişkilerin ürünü değildir. Bu düşmanın bakışı. Kuşatma ve sıkıntılar diyeceksizin. Bunu tarihleri yokluk, acı ve direnç olan Kürtlere mi diyorsunuz? Bağımsızlık her bedele değerdir.

 

Ödevler

 

Referandum birlik olanağı yarattı. Mademki öyle bir adım atıldı, sonuna kadar götürülmelidir. Hedef ve girilen süreç, yeni ilişkileri, kendini yenilemeyi, yeni örgütlenmeleri gerektirmektedir. Referandumun sonucuyla oynanmamalıdır. Her şeyde ön koşul net bağımsızlık istemi olmalıdır.

 

Güney'in toplumsal siyasi demografisini biliyoruz. Zorluklar çok. Ama çağdaş bir toplum ve devlet kurmanın imkanları fazlasıyla var. Zaten çoktandır o yola girmiş, artık şehirli bir toplumdur. Eski ve aşılmış zihniyet, siyaset ve kurumlar, yeni yürüyüşe hiç yakışmıyor. Sivil toplum ve kurumlara yol açılmalıdır. Xaneqîn'den Zaxo'ya kadar aynı duygu, zihniyet ve yasa egemen olmalıdır.

 

Parlamento ve ordudan, adalet ve ekonomiye kadar merkezi kurumların güçlendirilmesi dışında yol yok. Partilerin kendini parlamento ve iktidar yerine koyması son bulmalıdır.

 

Ortak zihniyet ve yasa gücüyle, ortak yurtseverlik olmalıdır. Partiler suç işliyor, hesap sorulamıyor. Tehlike bu. Tahran ve Ankara, o zaaflara hitap ederek içişlerimize karışabiliyorlar. Halen de hevesleri bu. Referandum emri: Artık yeter!

 

Referandumun son günlerinde İranlı Kasım Süleymani'nin, Süleymaniye ve Kerkük'te toplantılar yaptığını izledik. Onlar sınırlarını bize kapıyorlar, biz bizimkini onlara açıyoruz. Böylelerine hizmet eden Kürtlerden hesap soracak yasa gücümüz var mıdır? İşte asıl sorunumuz. Herkes yaptığıyla kalıyor.

 

Güney'de kalan Türk askerleri ve istihbarat büroları için de aynı şey söylenebilir. Neden halen gündeme gelmiyor? Bağımsızlık, Bağdat'tan kopmak kadar, Kürdistan toprağını İran ve Türkiye kirinden temizlemektir.

 

Türk devlet yetkilileri, Kürt halkına en ağır hakaretleri yapıyorlar. O lümpenlerin seviyesine düşmemek tabiki en doğrusu. Yine de asla unutmamalıyız.

 

Ekonomik ambargo ile korkutuyorlar. Yapıyorlar da. Bir şeyi hatırlatmıyor mu? Kendimizi öyle bıraktık ki ekmek, yoğurt, sebze ve meyveyi de dışardan alıyoruz. Hem de o kadar çok tarla, bahçe, vadi, dere, nehir, otlak ve yaylaya rağmen. Umarım aklımız başımıza gelmiştir.

 

Evet sorun Güney'dir ama adı üzerinde, Kürdistan'dır. O Güney’dir, Kuzey’dir, Doğu’dur ve Batı’dır. Bakış bu ise, başarı özellikle değerlidir. Türkiye ve İran, o bakışı Güney'den, Güney'i de Kürdistan'dan çalmak istiyorlar. Dikkat!

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

 

Yorumlar

 
mezopotamya | 5.10.2017
Kürtler ne zaman birlik olacak. Yetmez mi artık. Birlik olmak için daha kaç kürdün ölmesi gerek. Birlik önünde engel olana ne demeli artık bilemiyorum. Biji azadi.
rastgo | 5.10.2017
Değerlı Selahattın Bez, bu makallanız gayet mantıklıdır. Üstelik yapıcı bir dille de yazılmıştır. Eğer sizin haklı olarak belirtiniz gibi Kürtler için gün birlik günü ise o halde bu Güney Kürdistan bağımsızlık süreci Bakur için de önemli bir intihamdır. Umarım bu hakıkı intihami AKP Kürt milletvekilleri mazlum Kürtler den yana geçireceklerdir.
Aziz | 5.10.2017
Üstüne yorum yapmam mümkün değil.Doğruları file getirmiş.Onaylarım
Mamilo | 6.10.2017
Referandum ile Kurdleri baglayan Gordion Dugumu cozulmustur. Akil ile, bilgi ile mantik ile stratejik bir adim atilmistir. Dunyadaki Anti-Kurd cephe,Dort yanimizdaki pu$t zulasi Sadabat pakti unsurlari ne yaparsa yapsin artik hicbir sey eskisi gibi olmayacak. Kurdistan, kendi bekasi icin her turlu arac ve metodu kullanmaya hazir olmalidir.
5980 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

heval | 22.9.2018 19:10:41
umarım kürt düşmanları hep böyle günler görsün
Türkiye’den İran’daki saldırıya kınama
| 12 saat önce | (1)
heval dılo | 22.9.2018 17:33:03
yani sizin gibileri sonu saddam olacak.
Ruhani: Trump'ın akıbeti de Saddam gibi olacak
| 13 saat önce | (1)
Soro | 21.9.2018 14:26:58
Acikca diyorki sira kürdlerde onlari halledecegiz. Siz kürd liderleride birbirinizi yiyin bakalim elinize ne gececek...
Wrangler | 22.9.2018 09:39:42
Türkiye idlibdede afrin ve cerablus gibi yol , elektirik , su , ptt , belediyecilik , adli ve sağlık hizmetlerini sağlar ...sonrası hatay gibi olur...
Lavrov’dan İdlib açıklaması
| Dün 02:59 | (2)
azadi | 22.9.2018 08:56:59
kürtleri kullanamayınca kürtler tehdit mi oldu şimdi?senin düşmanlığınız bizim için şereftir.
Hamid | 22.9.2018 09:28:41
Türkiye için münbicten sonra fıratın doğusuna sıra gelecek zaten ...Lavrov doğru söylüyor .
Lavrov: Ana tehdit Fırat’ın doğusu
| Dün 05:51 | (7)

Rûdaw'da başka neler var?

0,484 seconds