Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Bu ırkçılıkla işimiz zor

Selahattin Çelik Tarafından 7.7.2018
SELAHATTIN CELIK
SELAHATTIN CELIK

“Arap-İslam İlimi” uzmanı ünlü profesör Fuat Sezgin, 94 yaşında öldü. Alanı ve üretkenliği konusunda yaz(a)mayacağım, uzmanlık alanım değil. Ölüyle uğraşma huyum da yok. Ama ölünün etnik kimliğini en barbarca yöntemlerle imha edip, ölüyü ticaret konusu yapan ırkçılık teşhiri hak ediyor.

 

Bitlis doğumlu Sezgin’in kökü, kalesi Türk ordusunun yıkımına uğrayan Şirvan’ın Kurmaz köyüne uzanıyor. Sezgin, Kürt’tür, Kürt kültürünün güçlü olduğu, diğer etnik unsurların hemen hemen olmadığı bir bölgenin çocuğu. Ama yakınlarına göre; “O kendini etnik olanla değil, İslam kimliğiyle tanımlamış”.

 

Diyeceksiniz ki; dini ya da sol söylemli enternasyonalistlikle Kürt kimliğinden kaçışın haklı tarafı olamaz. Çünkü ulusalcılıktan değil, son derece ciddi bir insan hakları sorununda sorumluluk almaktan kaçınılıyor. “Dini ilimciliğin” ne gibi bir kavram olduğunu ise, konunun uzmanlarına bırakıyorum.

 

Fuat Sezgin, Refet Sezgin’in ağabeyi. Refet Sezgin, ismi Yusuf Azizoğlu ile özdeşleşen Yeni Türkiye Partisi’nden milletvekili olmuş (1961-1962), sonradan Demirel’in partisine geçmiş, 1967-1969’da bakanlık yapmış.

 

Aileyi Kürtlükle ilişkilendirilecek elde mevcut bilgi yok. Fuat Sezgin’in etnik Kürt kimliğine dikkat çeken Kürt medyası da tek kelime yazamıyor. Demek ki yazacak birşey yok.

 

Amacım Kürtçü yanı varsa övmek, yoksa yermek değil. Türk egemeni, Kürdü nasıl da ustaca suistimal ediyor. Kişi din bağlantılı oldu mu, muhafazakarlar; tersi oldu mu, Kemalistler sahip çıkıyor. Ama iki durumda da Kürt kokusu gelmemeli, yoksa ikisi birden saldırıyor.

 

Olay, diliyle dünyaya “nanik” yapan atom fiziğinin erişilmezi Einstein’ı akla getiriyor. 6 Nisan 1922’de Sorbon’da Fransız Felsefe Derneği’nde yaptığı nükteli konuşmada Einstein şunları diyordu: “İzafiyet teorim başarılı olursa; Almanya bir Alman olduğumu ileri sürecek, Fransa da bir dünya vatandaşı olduğumu ilan edecektir. Teorimin yanlış olduğunun ortaya çıkması durumunda ise; Fransa Alman olduğumu söyleyecek, Almanya ise bir Yahudi olduğumu ilan edecektir.”

 

Kendi kimliğinden, kimliğinin sorunlarından kaçarak kariyer yapan bir Kürt ünlünün ölüme gönlü rahat gittiğine inanmıyorum. Ya o kocaman anıt mezarlar? Kasaplar Deresi’nin çöplüğünde çürümeyi, sömürgecinin altın anıtmezarına yeğ tutarım. Kimliğinden kaçış, ağır bir sorunumuz. Utanmak mı? Bilemem. Ama şu net: Türk ırkçıları, yaptığınızdan kötüsü olamaz. Utanın!

 

Mustafa Kemal’in Afrini

 

Türk basını, Türk ordu işgalindeki Afrin’de M. Kemal’in “karargahını” keşfetmiş. Doğrudur diyelim. Sömürgecilik döneminde Sudan’da İngiliz, Vietnam’da Fransız komutanının karargahı ne ise, Afrin’de M.Kemal’in karargahı da odur.

 

Afrin, İngiliz-Avusturalyalıların yendiği Osmanlı paşalarının kaçış yolu üzerinde. Bu nedenle, “Falan paşanın İngiliz uşağı olmak için kaçarken gizlendiği yer” demek daha doğrudur. Madem ki konu M. Kemal ve Afrin, şunu hatırlamanın tam yeridir:

 

“Dersim’de aile bireylerini Kemalist zulme kurban veren, Türkiye sınırları dışında da katillerin adım adım izlediği Nuri Dersimi’nin mezarı Afrin’de. Öne çıkarılması bu dram, bu değerdir, yoksa bir katil değil. Öne çıkarılması gereken, Türk ordu paşalarının, El Nusra ve DEAŞ artıklarıyla, Afrin’de yaptıkları tarih yıkımı ve cinayetlerdir. Utanın!”

 

“PKK’yi simgeleyen bez parçası”


 

 

Bir Türk gazetesinin kullandığı sözcükler bunlar. Antalya’da bir araçta “sarı-kırmızı-yeşil” renkli bir eşarbı ihbar alan polis, alarma geçmiş. Operasyonla eşarbı ele geçirmiş, Kürtleri hatırlattığı için, İran’da ABD ve İsrail bayraklarının ayaklar altında ezilmesi gibi, onu ayakları altında ezmiş. Kutsal bir görev havasında, bir de yakmış eşarbı. Ne büyük Türklük! Utanın!

 

Neden Kürtler sözkonusu olunca, “bez” oluyor da, Türk bayrağı “bez” olmuyor? Bütün bayraklar bez değil midir?

 

Peki, bayrak şeref midir? Kesinlikle hayır. Bayrak siyasal bir semboldür. İktidarlar karakterlerini, yaptıklarını bayrakta yansıtırlar. Dünyada vahşetin sembolü olan o kadar çok bayrak var ki…

 

Ama kültürle bütünleşmiş, kültürün sembolü olan renkler vardır. Kürtlerde sarı-kırmızı-yeşil gibi. Renkler, elbiseye, türküye, şiire, yaşama siner. Bunlar meşrudur. Saygıyı gerektirirler. Çünkü kültürler insanlığın ortak değerleridir.

 

Kaldı ki Kürt ulusal renkleri, soykırımın, tecavüzün, yıkımın, göç ettirmenin, asimilasyonun sembolü değildir. Öyle olsaydı çekinmeden aktörleriyle birlikte mahkum ederdim. Ama ya Türk bayrağı?

 

Türk bayrağı, 1920’den beri Kürtlere yapılan katliamların sembolüdür. Son şehir yıkımlarına bakın, yıkıntıların üzerinde Türk bayrakları dikilmiş, hem de onlarca. Türk bayrağı, cezaevi işkencelerinin, özel birimlerin cinayetlerinin, Irkçı motifli tecavüzün sembolüdür...

 

Kürtleri bir yana bırakalım, onların gücü yetmiyor diyelim, ya siz Türkler? Tahsil görmüş, dini bütün, dünya görmüş Türkler, Kürtleri öldüren, evlerini yıkan, tecavüz eden, dillerini kültürlerini yasaklayan bir politikanın sembolünü nasıl şeref olarak kabul ediyorsunuz? Eğer halen diretiyorsanız, sizin şerefle ilgili bir sorununuz var demektir. Bu bir hastalıktır. Tedaviyi gerektirir. Yoksa yakında halk olarak sarı-kırmızı-yeşile saldırırsınız. Sanki bu toplu delilik yolundasınız.

 

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)
Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
Kemalist Rejimin Büyük başarısı.! | 7.7.2018
Evet büyük bir başarıdır ki Kemalist Ateist Ladini Rejim türkün dindarını dinsizini sağcısını solcusunu kürtlere ve kürtleri tanımlayan herşeye düşman olarak yetiştirmiştir.Bunu inancın ötesinde kalplerine kazımıştır.Rableri büyüklüğümün nişanesi olarak insanları farklı dilleri konuşan milletler (alt bölümede bölüyor kabile oymak aşiret) yarattım buyururken onlar kürtçeye ve kürd ırkına düşman olmuşlardır.Yine Rableri tanışasınız diye buyururken (farklı kültürleri kast ederken ) onlar buna TEK çilikle inkar ve asimileye çalışıyorlar.Şimdi soralım Rableri olan Allahla bunlar ve rejimleri çatışma halinde değillerde ne halindedirler?
ikkonmaz | 7.7.2018
Yazının başlığı doğru...İçeriğe bakınca, kesinlikle doğru diyorum.
Brezan | 8.7.2018
Ben Türklerin yüzde 70 inin deli ve fasist olduguna kuskum yok. Öyle olmamis olsaydi Türkiye bu hale gelmezdi.
bakur | 9.7.2018
sn yazar : peki bu gün niçin chp ile aynı yoldayız, gerçi 1,5 milyon kürdü katleden ermenilere de mazlum diyen sizlerseniz. bu yorumu yayınlıyamıyacagınııda biliyorum ama unutmayın güneş balçıkla sıvanmaz.
mustafa | 10.7.2018
sahi toplamalardan millet dogarmı.belli bir amaçları da yok sadece ve sadece saldır ganimeti al gerisi boştur bunlar için biz kurdler bu acayıp zulme karşı ya dindar yada eski deyimle sosyalist oluyoruz ianın ikiside bizi kullanıyor.
Etiketler : Kürt, Türk, Sezgin
3792 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Ey uyutulan Kek Milleti | 13.11.2018 10:46:14
Syn Erdoğan daha önce bunlar ezanımıza bayrağımıza saldırıyorlar dediği Trump, merkel ve macron ile çok iyi sohbet etmiş, Kaşıkçı cinayetinde hem...
Trump’tan Erdoğan’a: Döner dönmez talimat vereceğim
| Dün 08:27 | (1)
selman | 12.11.2018 16:02:18
hayatı, eserleri ve inancıyla biz ümmeti Muhammed'e(s.a.v) bu zamanda önemli bir örnek teşkil etmektedir
doğrusu | 13.11.2018 10:06:23
araplara hizmet etmiş kürtleri 2 plana itmiş 0x0=0
Kürt şarkıcıdan Bediüzzaman klibi
| 12.11.2018 | (2)
heval | 13.11.2018 10:02:27
birbirini yesinler..kürdistan kurtulsun
IŞİD’den kanlı saldırı: 9 ölü
| Dün 12:52 | (1)
Kyros | 13.11.2018 05:27:21
Türkiye Irak ve Suriyeyi istikrarsizlastirmak icin son on yilda elinden gelen her seyi yapti ve simdi NATO dönem baskani bunun tersini söylüyor....
NATO: Türkiye olmadan güvenliği sağlayamayız
| Dün 08:45 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

ABD'den çok kritik YPG açıklaması 3 saat önce |

ABD'den çok kritik YPG açıklaması

"Suriye içinde bir devletçik oluşmasına izin Tümünü gör
ANTEP - Halı devi konkordato ilan etti 7.11.2018 |

ANTEP - Halı devi konkordato ilan etti

1974 yılında kurulan fabrika 20'den fazla ülkeye Tümünü gör
0,219 seconds