Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Kore

Selahattin Çelik Tarafından 7.9.2017
 Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

Bölünmüşlüğü ve kaderi üzerinde diğerlerinin söz hakkıyla, Kürdistan'a benziyor Kore. 1939-1945 savaşından bağımsızlıkla çıktı, ancak iki kutuplu dünya içinde buldu kendini. O birleşmek istiyor, patronlar yok diyordu. Kore dramı böyle başladı.

 

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nden komünist Kore'ye müdahele kararı çıkarttı (25.06.1950). Çin henüz üye değildi. Moskova işi önemsemedi. Savaşın bittiği 1953'e kadar Kore hep el değiştirdi. Çin "gönüllüler" ordusuyla müdahele etti. Ama hava sahasına ABD egemendi. Savaş uçaklarına karşı Kore tümden savunmasızdı.

 

38. parelel sınır kabul edildi. İki Kore vardı; Pekin ve Moskova'nınki (Kuzey), Washington'unki (Güney). 5 milyon Koreli ölmüş, köprü, baraj, şehir, köy ve hatta tek tek evler, taş üstüne taş kalmamıştı.

 

"Koreli"

 

Küçüklüğümde Batman'da bir komşumuz vardı. Dolmuşunun üzerine "Koreli" yazmıştı. Üniversite yıllarına kadar anlamını sökemedim. Türkiye, 15 bin askerini Kore'ye yem olarak göndermişti. Bini ölmüş, binlercesi yaralanmış, esir düşmüştü.

 

Türkiye, ABD'ye yaslanmak istiyordu. Yağcılık yapıyordu. Nitekim 1952'de NATO'ya giriyor, ABD desteğiyle ordusunu, ekonomisini modernize ediyordu.

 

Kürtler, katliamlar ve soykırımı izleyen dönemin sessizliğindeydiler. Fiziki ve zihinsel olarak savunmasızdılar. Devlet, Kürt asker Kore'ye dedi. Zavalıllığın adı, kahramanlıktı. Olay, Kürtler açısından halen kazılmış değil.

 

Birleşme hayali

 

Komünist Kuzey perişanlığıyla kaldı, kendini dünyadan soyutladı. Kapitalist Güney ise ilerledi. Dünya üniversite mezunları oranında birinciliği elinde tutuyor. Gençliği içindeki yüksek ulusal duyarlılık boşuna değil.

 

"Lider kültü"ne değinmeden geçemeyiz. 1982'de Şam'da (sözde) fuara gittim. Kuzey Kore pavyonu epey büyüktü. Ama Kim İl Sung dışında birşey yoktu; sadece onun efsanevi ve mistik anlamlar verilmiş resimlerden oluşan kitaplar.

 

Otokratın kendini, anne babasını ama özellikle annesini, amca ve teyzesini, kedi ve tavuğunu büyütmesi, aslında küçültmesi, kuraldır. Kötüsü; otokrat "kul'suz" olmuyor. Süreç içinde kültüre dönüşüyor, iş çığırından çıkıyor. Kore'nin acısını anlamak mümkün, ama ya o kültür? Başarı şansı veriyor mu sizce?

 

Atom bombası

 

ABD, Hiroşima ve Nagazaki ile atomda egemenliğini ilan etti. BM bünyesinde kurduğu "Atom Enerji Komisyonu"yla (24.01.1946), atomun hammaddesi üzerinde kontrol hakkını da elinde tuttu.

 

Yine de Rusya/Sovyet, Çin, İngiltere, Fransa, İsrail, Hindistan (ABD katkısıyla) ve Pakistan'ın (Çin katkısıyla) atom bombasına sahip oldular. Ya Kore?

 

Koreli mühendisler 1956 ile birlikte Sovyetler'de nükleer çalışmaya başladılar. Moskova ve Pekin'in desteği olmadan, Kore'nin atom silahını düşünmek çok zor. Bugünkü roket olayında da Batılı uzmanlar aynı desteğe dikkat çekiyorlar. Bu da Kore gerginliğinin çapını büyütüyor, sorunu daha karmaşık hale getiriyor. Çünkü Ukrayna'dan Suriye ve Kore'ye kadar zirve yapan çelişkiler yumağı var.

 

Japonya'da 50 bine yakın ABD askeri var. Tokyo yönetimine yıllık yükü 1 milyarın doların üstünde. Japonya'daki ABD üssü çok obur; yıllık 5.5 milyar dolar. Kuzey-Güney Kore sınırında 28 bin ABD askeri var. Seul'e yıllık yükü 850 milyon dolar. Yine de bu, ABD üssünün giderinin ancak yarısı kadar.

 

Pekin ABD'den, Waşington da Çin'in bölgesel yayılmasından rahatsız. Moskova oyunun içinde, yeri belli. Mevcut gerginliğin Kore'nin birleştirilmesiyle bir ilgisi yok. Olayın aktörleri, özellikle de Pekin, Moskova ve Tokyo, atom silahına sahip, ileri teknolojili birleşmiş Kore'yi asla istemezler.

 

"Gücün güçsüzlüğü"

 

Kore gerginliği, atom silahıyla özdeşleşmiş. Bu yanıyla özellikle korkutuyor. Nasıl korkutmasın? Uçaklar, denizaltılar, gemiler, kıtalararası roketlerle binlerce atom bombasını birbirine doğrultulmuşlar.

 

Hiroşima bombası ("Ufaklık", 6.08.1945), 4 ton ağırlığında ve 15 kiloton TNT patlama gücündeydi. (Sonraki radyasyonla) 200 bin insanın katilidir. Nagazaki ("Şişko", 9.08.1945), 4.7 tondu, 40 bin insanın (sonraki beş yılda 140 bin) katilidir. Yine de atom silahlarının gücü söylenirken Hiroşima ölçü alınmaktadır.

 

1949'da ABD'nin atom gücü 800, 1970'te bin Hiroşima'ya ulaştı. Aradan 47 sene daha geçti. SIPRI'nin bugün çok aşılmış verilerine göre kuzey yarımkürenin her şehri Hiroşima'dan bin kere daha büyük nükleer tehlikenin hedefi. Yoksul güney zaten radyasyonlarından kaçamaz. Nükleer silahsızlanma yalanlarına bakmayın siz...

 

Hidrojen bombası mı?

 

"Termonükleer" ya da "H-Bombası", ABD, 1.03.1954'te Marshall adalarında Bikini atolünde "Bravo" ismiyle patlattı. 15 megatonla 1200 Hiroşima gücündeydi.

 

Şöyle bakın: 10 megatonluk bir hidrojen bombası, 1939-1945'da Almanya'ya atılan bombaların toplamından daha güçlü. Daha 1960'ta ABD'nin 10 bin adet atom bombası vardı, bin tanesi hidrojen bombasıydı.

 

Hidrojen bombası o kadar güçlü ki, kullanan da sonuçtan kaçamaz. Dünyamız kaç defa daha büyük olsa da, mevcut atom silahlarıyla yok olmaya mahkum. Savaş artık tümden gereksiz değil midir?

 

İşte Kore gerginliğinin kaba bir boyut ve rengi. Halkların başındaki vizyonsuz, vicdansız, kendini dev aynasında gören cüce yöneticiler, ateşi körüklüyorlar. Mevcut gerginlik aşılsa bile, tehlike hep günceldir. Önlemenin başka yolu?

 

Bikini?

 

Fransız modacı Louis Reard, 5.07.1946'da küçücük üç köşeli bir mayo yapmıştı. Cömert bir yenilikti. İsim arıyordu. Bikini atölündeki nükleer denemeler kamuoyunu meşgul ediyordu. İsmi bulmuştu: Bikini.

 

Atoma sessiz Vatikan, "ahlaka aykırı" diye fetva çıkardı. İtalya ve İspanya yasakladı. Ama patlamıştı bir defa. Hidrojen bombasını gölgede bıraktı. Bomba; savaş, ölüm, yıkım, insanlığın sonu demekti. Bikini güzelliğin, kadın özgürlüğünün, medeniyetin göstergesiydi.

 

Hangi taraftansın? Eli düğmede siyasetçiden mi; özgürlükçü modacı sanatçıdan mı? Cevaba acil ihtiyaç var, hem de her ülkede.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Etiketler : Kore, ABD, Atom, Hidrojen
2054 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Soro | 19.9.2018 18:20:34
Devlet olmak, ancak kisisel cikarlarinizi bir tarafa birakarak ulasabilirsiniz...
KDP ile KYB Kerkük için anlaşamadı
| 22 saat önce | (1)
Zındi | 17.9.2018 20:18:16
Kerkük hep arap oldu zaten.Azalması normal
ilker | 19.9.2018 13:45:09
Herkes çoluk çoğunun derdinde,huzurun olduğu yerde nüfus da artar.Baştakiler strateji ve devlet dedinde olsa da halkın gündemi herzaman farklıdır.
Kürdistan Bölgesi’nde nüfus artış hızı düşüyor
| 14.9.2018 | (4)
Emine | 19.9.2018 13:00:50
Kürtlere bir faydasi olmaz... Yine ihanete ugrayacagiz,,, Biji Kürd u Kurdistan
İşte Kürt cumhurbaşkanı adayı
| Dün 02:30 | (1)
Cep-Re | 19.9.2018 08:22:41
Allah rahmet eylesin, IKBY nin tüm yetkilileri ve tüm yaşanlar kendilerine çeki düzen vermeli, zenginlik kaynaklarını geliştirmeli, kara hava savunma...
Ege’de boğulanlar Süleymaniyeli
| Dün 11:59 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

5 gün Türkiye’de olmak! Dün 11:17 |

5 gün Türkiye’de olmak!

Kırmızı listede aransam ne olurdu la? Tümünü gör
Başkan Barzani’den mesaj: Onları destekiyor ve acılarını paylaşıyoruz 5.9.2018 |

Başkan Barzani’den mesaj: Onları destekiyor ve acılarını paylaşıyoruz

Başkan Mesud Barzani, Irak’ın Basra kentinde dün Tümünü gör
0,531 seconds