Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Türkiye'nin asılsız gerekçeleri ve İsrail

Hawbir Ahmed Tarafından 7.10.2017
Rûdaw
Rûdaw

Başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye'deki diğer yetkililer, temelsiz bir suçlamayla Türkiye ve bölgedeki Müslümanları kandırmaya çalışıyor. Suçlama da İsrail'in Kürdistan'daki referandumun arkasında olduğuyla ilgili. Buna kendileri ve onlar gibi yanlış düşünenler dışında hiç kimse inanmayacaktır.

 

Bu karşıtılığı, barışçıl ve demokratik bir şekilde kaderiyle ilgili iradesini ortaya koyan, çoğunluğu Müslüman olan bir millete karşı yapıyorlar. Bu muamale utanç verici olmaka birlikte, Müslümanlık ile ilgili Müslümanlara karşı sözde destek verdikleri yönündeki gösterişlerin aslında doğru olmadığını ve İslam’ı haklı ve hakısızı ayrımak yerine sadece kendi menfaatleri uğruna için kullandıklarını gözler önüne seriyor.

 

Her şeyden önce Kürdistan Bölgesi ile hiçbir sınırı olmayan İsrail'in, Kürdistan Bölgesi'nde hiçbir temsilciliği de yok. Ancak 1949'da İsrail'i tanıyan ilk Müslüman ülke Türkiye'ydi. İsrail bayrağı halen Ankara'da dalgalanıyor. Halihazırda Türkiye'nin Büyükelçisi Tel Aviv'de duruyor. Hatta bununla kalmayıp Erdoğan, İsrail ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu Tel Aviv'e ispatlamak için, 2016'nın Ekim ayında, Başbakanlık Danışmanı Kemal Okam'ı Tel Aviv Büyükelçisi olarak atadığını açıklamıştı.

 

Türkiye, 1994'ten beri İsrail ile güvenlik işbirliği anlaşması bulunuyor. Ayrıca 1996'dan beri İsrailli askerlerin Türk askerlere verdiği eğitimle ilgili bir anlaşma da bulunuyor. Yine 1996'dan beri Türkiye ile İsrail arasında askeri, sanayi alanında bir anlaşma mevcut. Ayrıca İsrail ile askeri tatbikat gerçekleştirmişlerdir. İsrailli askeri danışmanlar da Türkiye ordusunda görev yapmıştır.

 

Türkiye 2006'da İsrail ile ortak askeri stratejik anlaşma imzaladı. Söz konusu anlaşmaya göre, iki taraf arasında bazıları gizli birçok anlaşma imzalanırken, silah ticaretinin hacmi Türkiye - İsrail arasındaki ticarinin yüzde 72'sini oluşturacak kadar büyüdü. Türkiye, yine 2014'te Aşkolon'da Zorlu şirketi ile Dorad İstasyonu bir anlaşma imzaldı.

 

Bunun dışında İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na göre, 2013 yılında, Türkiye İsrail'den en çok ithalat yapan altıncı ülke. Gazze'ye yardım taşıyan gemi olayından sonra Türkiye, İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için her türlü çabayı gösterdi.

 

İsrail'in desteklenmesinin İslam inancının aksine olduğunu düşünenler, gizliden ve İsrail'i destekliyorsa, hangi yüzle İsrail'in Kürdistan'ın referandumunun arkasında olduğunu söyleyebiliyor ki bu söylemler bir iftiradan öte bir şey değil. Kürdistan Bölgesi'nin halkını açlıktan ölme, hava sahası ve sınır kapılarını kapatmakla tehdit eden Erdoğan, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'nın bağımsızlık isteğinden saygıdan uzak bir şekilde bahsediyor.

 

Erdoğan, gerçekle alakası olmayan İsrail ile Kürdistan referandumu hikayesiyle, Türkiye ve dünyadaki Kürtlerin kızgınlığını dindirmek ve dindar Kürtlerle konuşmak istiyor. Halbuki dindar Kürtler, Barzani'ye Kürt kurtuluş hareketinin lideri olmanın yanı sıra, dini bir şahsiyet ve Nakşibendi tarikatının büyük bir takipçisi olarak bakmaktadır.

 

Sürekli İslam Ülkeleri Kongresi Başkanı olduğunu vurgulayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir halka Allah'ın tanıdığı bir hakkı nasıl engellemeye çalışır? Acaba Allah, dünya milletleri özgür ama Kürdistan halkı kendi topraklarında sömürge altında olsun mu diyor? İslam adına bu yanlışı nasıl yapabiliyor?

 

Artık herkesin, Müslümanlığının gerçeğinin ortaya çıkma zamanı geldi. Müslüman olan, başka Müslümanların haklarını savunmalı, buna karşı çıkmamalı. İşte gerçek Müslümanlık budur. Sahte Müslümanlık, şimdiye kadar başta Müslümanlar olmak üzere bütün dünyanın başına gelen kötü şeyden daha beter olmuştur.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

 

 

 

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
Baran | 7.10.2017
Yenimi anladınız bunların gerçek yüzünü Müslüman likla alakaları yok
Irkçılık ve İsrailoğullarını Suçlamak.! | 7.10.2017
Peki konyada israil jetleri test uçuşları yapıyor ve uygulama merkezi hamas ve fkö merkezleri oluyor. Türkiye en büyük İsrail devletidir (eğer bu böyleyse) islamcılar sadece kürde karşı ırkçılıkla saçmalamaya girişmişler.söz konusu kürdün hakkı Kürdistan olunca.!
Salâhaddîn Kurdî
Salâhaddîn Kurdî | 7.10.2017
Ey Barzani, dik dur eğilme! Kürd Milleti seninle!
Avatar | 7.10.2017
Yasasin israil ..yasasin Amerika ...yasasin mazlumkurtler..bu bolgede asla bir ekemegi bile fazla goren arab lar turkler perser ..tek care israile birlesmek
germo | 7.10.2017
akp yi zaten amerika ve israil başa geçirdi..çünkü milli görüş hareketini ve erbakanı yok etmek istediler..one minute olayı da tam bir tiyatrodur..israilin akpyi başta tutma oyunudur.israilin açıktan Kürdistanı desteklemesi ise kesinlikle Kürtlerin çıkarına değildir..destek veriyorsan gizli yap ! neden bölgedeki müslümanları Kürdistana karşı kışkırtıyorsun ..? çünkü israil, barzani ile kurulan bir Kürdistanı istemiyor..barzani yerine seküler pyd hareketini istiyor..bakın israil,rojavaya tek kelime etmemiştir.
25201 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Kutbettin | 20.1.2018 05:40:39
Kürtler icin calisiyorum diyorsun Niye referandumda yanliz biraktiniz Niye tanimadiniz hep kürtleri kulaniyorsunuz Size güvenmiyorum bir kürt olarak...
Fransız diplomat: Her gün Kürtler için çalışıyorum
| 21 saat önce | (1)
muro | 19.1.2018 13:56:23
şu garip savunmaya bak saldırılar PYD yi güçlendiriyor bizi değil.işte başurda kürtler neden yenildiği bu zihniyetin nedenidir.ya adam kınayacağına...
botan | 20.1.2018 00:22:40
iste basur bunun gibileri yuzunden kaybetti...pyd ise bunun gibilerini icine almadigi icin buyuk guc oldu..
ENKS’den Efrin tepkisi
| Dün 02:55 | (4)
Adem | 19.1.2018 21:03:02
he he girersiniz ama nereye o belli değil
YPG | 20.1.2018 00:20:51
pamuk fiyatlari dolari gecer..oyle gorunuyor
Yasin Aktay: Her an Afrin’e girebiliriz
| 20 saat önce | (3)
Fatih | 19.1.2018 14:24:20
geldik ve seni göremedik...?
mehdi | 19.1.2018 21:53:40
Fatih beliki atmada botunu misliyle geçiyorsun
Bekir Bozdağ: Türkiye büyük riskler alacaktır
| 17.1.2018 | (5)

Rûdaw'da başka neler var?

Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz 18.1.2018 | (4)

Suriye'den Efrin uyarısı: Hava sahamıza girdiği an vururuz

Faysal Mikdad, olası Efrin operasyonu hakkında Tümünü gör
Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi 13.1.2018 |

Bağdat'taki kritik toplantı sona erdi

İçişleri Bakanı Kerim Sincari Başkanlığında Tümünü gör
0,531 seconds