Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Irak dağılma yolunda

Raber Talat Tarafından 10.7.2018
Raber Talat
Raber Talat

Barış ve iktidar arasında dinamik bir ilişki var. Barışın sağlanması için güçlü bir iktidara ihtiyaç var. Devlet ve toplumun üyeleri tüm bileşenleriyle barışı destekleyerek, şiddetten uzak “bir yasa ve anlaşma” çerçevesinde anlaşarak sorunları sonlandırır. Neticede de bunlar küçük bir grup ya da belli bir kesimin yararına güçlü bir iktidara teslim olurlar.

 

İngiliz filozof Thomas Hobbes, bu konuyu detaylı bir şekilde anlatarak, süreci devletin doğal değişimi olarak tanımlıyor. Söz konusu değişimin barışın tesis edilmesi ve karşılıklı savaşın sonlandırılması esasına dayandıran Hobbes, bunu şahıs ve grupların oluşturduğu güçlü bir iktidara teslim olmakla gerçekleştiğini savunuyor. Çünkü Hobbes göre güçlü bir devlet ve iktidar olmadığı taktirde hiçbir güç insanların hırslarına engel olamaz.

 

Teze göre, Irak’ın şimdiki durumu barışa uzak ve yıkılmaya doğru gittiği düşüncesini güçlendiriyor. Bu şekilde post devlete doğru gidiyoruz. Ya da Hobbes’in, tezine göre doğal süreç yaşanıyor. Nasıl?

 

Bunu 3 şekilde belirleyebiliriz. İlki; Irak’taki iktidar sistemi ile siyasi grup ve şahısların sistem içerisindeki amaçlarına değinmemiz gerekir. Şahıs ve grupların arkasındaki en etkili güçler “şahıslar ve mezheplerdir.” Siyasi hareketlerin kurulmasının temelinde iktidar ve zenginlik var. Siyasi oyuncular bu iki gücü elde etme imkanını yakalayabilir. Aslında Hobbes’in savunduğu gibi doğal bir süreçtir. Bu destek mantıktan çok olasılıkla ilişkilidir. Amaçları şahsi menfaattir. Taraflar diğer taraf için fedakarlık yapmaya hazır değil. Bu da barış sürecinin gerçekleşmemesine ve doğal sürecin baskın olmasına neden oluyor.

 

İkinci; taraflar siyasi söylemlerinde endişelerini dile getiriyor. İktidar, kaynak ve servet için yapılan rekabetlerin yıkım getireceğini biliyorlar. Anlaşma ve ortak çalışmanın da barış ile daha çok siyasi ve ekonomik kazanım olduğunun farkındalar. Ancak sorun tarafların birbirine güvenmemesinde. Siyasi tarafların birbirine güveni kalmadı. Halkın da onlara olan inancı gün geçtikçe tükeniyor. Hepsi bu ortak sorunu anladı ve bu desteğin ellerinden gitmemesi için güçlü olmaları gerektiklerini farkettiler. Diğerlerini teslim almak ve iktidarlarını onlara dayatmak için güç kullanmaları gerektiğinin farkındalar.

 

Üçüncü ise; Irak egemenliği zayıf bir ülkedir. 2003 yılının ardından dünya ve bölge devletlerinin güç arenası haline geldi. Batılı ülkeler ABD öncülüğünde, bölge ülkeleri de başta İran olmak üzere Irak’ın egemenlik haklarına saygı göstermiyor. Belki hiçbir hükümet bu iki devletin desteği olmadan ayakları üzerinde duramaz. En büyük sorun Irak’ın egemenlik haklarını tanımayan bu iki ülkenin rekabet içinde olmaları ve aralarındaki savaşta Irak’ı bir merkez olarak kullanmalarıdır. Irak’ın içinde bulunduğu jeopolitik faktörler egemenlik ve siyasetine hakim olmasına engel oluyor. Bana göre aynı faktör yakın bir zamanda barışın gelmesine de engel oluyor.

 

Uluslararası siyaset  ve uluslararası kuruluşlar içinde örnek olarak Birleşmiş Milletler (BM), Irak’ın şimdiki durumuyla ilgili hiçbir şey değiştiremez. Çünkü uluslararası siyaset temelde etkili ve kurucu bir iktidara sahip değil. BM lokal güçlerin menfaati temelinde hareket ediyor. Temel güçlerin rızası olmadan hiçbir uluslararası güç -Özellikle BM-, dünya sisteminin değişiminde hiçbir rol oynayamaz.

 

Sonuç olarak, Irak, uluslararası düzey ve bölgesel siyasette zayıf bir etkiye sahip ve aynı zamanda ABD ile İran rekabeti arasında sıkışmış durumdadır. Zayıf bir egemenliğe sahip olan Irak’ın, sadece siyasi anlamda değil, toprak ve su konularında da zayıf bir egemenliğe sahip. Bu da ülkede barışın yakın bir zamanda mümkün olmamasına ve birinci sürecin tamamlanarak ülkenin dağılmaya, post devlet ve doğal sürece doğru gitmesine neden oluyor.

 

Irak’ın içindeki güçler de şahsi ve mezhebi savaşlar yürütüyor. Birinci amaçları iktidar ve zenginliktir. Ortak çalışmaya inançları yok. Halkın da iktidar ve siyasi güçlere olan inancı zayıf. Tarafların rekabet ve karşılıklı savaşları, dikkatleri barış süreci ve ortak çalışmaya çekmiş durumda. Bu durumda iktidardaki boşluğun günden güne artmasına neden oluyor.

 

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
Yusufeli | 26.7.2018
Irak dağıldığında bizim olan Kerkük ve Musulu geri alacağız .Kerkükde Musulda zaten bizim toprağımızdı .
Cemo | 26.7.2018
Afrin ,Münbiç ,Halep ,Kerkük ,Musul buralar tamamıyla Türkiyeye bağlanacak.Afrin ve bölgesi bağlandı zaten
Etiketler : Hobbes, Irak, ABD
2398 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Ercan | 27.1.2019 12:05:59
Hayatınız yalan hahhahahahahahaaa
Mümin | 18.2.2019 11:50:59
Teslim almak neymis bu irz düsmanlarina seriata göre hakettikleri cezayi verip ,cennete gönderin.
'150 IŞİD’li YPG’ye teslim oldu'
| 25.1.2019 | (3)
RAST | 18.2.2019 11:44:46
Tebrikler kürdistansever Türkmen kardeslerimiz.Barisa ve hayirlara vesile olur Insallah.
Türkmen Başkan: Kürdistan halkının çıkarlarını göz önünde bulundurduk
| Dün 12:01 | (1)
RAST | 18.2.2019 11:41:59
piroz be ....
KDP ile Goran 4 yıllık anlaşma imzaladı
| Dün 12:31 | (1)
emre | 18.2.2019 10:45:08
mesele anlaşıldı, ya türklere teslim olun yada esada teslim olacaksınız dayatmasıdır bu...
ABD’den DSG’ye uyarı: Yardımları keseriz
| Dün 10:47 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

PKK yapma! 28.1.2019 | (24)

PKK yapma!

"PKK bu gerekçeyi altın tepside sunduğunda, o Tümünü gör
7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu 27.1.2019 | (1)

7 yaşındaki Mardinli Baver şampiyon oldu

Oynadığı 11 maçtan da puan kaybetmeden galip Tümünü gör
Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz! 27.1.2019 | (19)

Başbakan Barzani’den Şeladize açıklaması: Asla kabul etmiyoruz!

Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Tümünü gör
0,469 seconds