Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Irak dağılma yolunda

Raber Talat Tarafından 10.7.2018
Raber Talat
Raber Talat

Barış ve iktidar arasında dinamik bir ilişki var. Barışın sağlanması için güçlü bir iktidara ihtiyaç var. Devlet ve toplumun üyeleri tüm bileşenleriyle barışı destekleyerek, şiddetten uzak “bir yasa ve anlaşma” çerçevesinde anlaşarak sorunları sonlandırır. Neticede de bunlar küçük bir grup ya da belli bir kesimin yararına güçlü bir iktidara teslim olurlar.

 

İngiliz filozof Thomas Hobbes, bu konuyu detaylı bir şekilde anlatarak, süreci devletin doğal değişimi olarak tanımlıyor. Söz konusu değişimin barışın tesis edilmesi ve karşılıklı savaşın sonlandırılması esasına dayandıran Hobbes, bunu şahıs ve grupların oluşturduğu güçlü bir iktidara teslim olmakla gerçekleştiğini savunuyor. Çünkü Hobbes göre güçlü bir devlet ve iktidar olmadığı taktirde hiçbir güç insanların hırslarına engel olamaz.

 

Teze göre, Irak’ın şimdiki durumu barışa uzak ve yıkılmaya doğru gittiği düşüncesini güçlendiriyor. Bu şekilde post devlete doğru gidiyoruz. Ya da Hobbes’in, tezine göre doğal süreç yaşanıyor. Nasıl?

 

Bunu 3 şekilde belirleyebiliriz. İlki; Irak’taki iktidar sistemi ile siyasi grup ve şahısların sistem içerisindeki amaçlarına değinmemiz gerekir. Şahıs ve grupların arkasındaki en etkili güçler “şahıslar ve mezheplerdir.” Siyasi hareketlerin kurulmasının temelinde iktidar ve zenginlik var. Siyasi oyuncular bu iki gücü elde etme imkanını yakalayabilir. Aslında Hobbes’in savunduğu gibi doğal bir süreçtir. Bu destek mantıktan çok olasılıkla ilişkilidir. Amaçları şahsi menfaattir. Taraflar diğer taraf için fedakarlık yapmaya hazır değil. Bu da barış sürecinin gerçekleşmemesine ve doğal sürecin baskın olmasına neden oluyor.

 

İkinci; taraflar siyasi söylemlerinde endişelerini dile getiriyor. İktidar, kaynak ve servet için yapılan rekabetlerin yıkım getireceğini biliyorlar. Anlaşma ve ortak çalışmanın da barış ile daha çok siyasi ve ekonomik kazanım olduğunun farkındalar. Ancak sorun tarafların birbirine güvenmemesinde. Siyasi tarafların birbirine güveni kalmadı. Halkın da onlara olan inancı gün geçtikçe tükeniyor. Hepsi bu ortak sorunu anladı ve bu desteğin ellerinden gitmemesi için güçlü olmaları gerektiklerini farkettiler. Diğerlerini teslim almak ve iktidarlarını onlara dayatmak için güç kullanmaları gerektiğinin farkındalar.

 

Üçüncü ise; Irak egemenliği zayıf bir ülkedir. 2003 yılının ardından dünya ve bölge devletlerinin güç arenası haline geldi. Batılı ülkeler ABD öncülüğünde, bölge ülkeleri de başta İran olmak üzere Irak’ın egemenlik haklarına saygı göstermiyor. Belki hiçbir hükümet bu iki devletin desteği olmadan ayakları üzerinde duramaz. En büyük sorun Irak’ın egemenlik haklarını tanımayan bu iki ülkenin rekabet içinde olmaları ve aralarındaki savaşta Irak’ı bir merkez olarak kullanmalarıdır. Irak’ın içinde bulunduğu jeopolitik faktörler egemenlik ve siyasetine hakim olmasına engel oluyor. Bana göre aynı faktör yakın bir zamanda barışın gelmesine de engel oluyor.

 

Uluslararası siyaset  ve uluslararası kuruluşlar içinde örnek olarak Birleşmiş Milletler (BM), Irak’ın şimdiki durumuyla ilgili hiçbir şey değiştiremez. Çünkü uluslararası siyaset temelde etkili ve kurucu bir iktidara sahip değil. BM lokal güçlerin menfaati temelinde hareket ediyor. Temel güçlerin rızası olmadan hiçbir uluslararası güç -Özellikle BM-, dünya sisteminin değişiminde hiçbir rol oynayamaz.

 

Sonuç olarak, Irak, uluslararası düzey ve bölgesel siyasette zayıf bir etkiye sahip ve aynı zamanda ABD ile İran rekabeti arasında sıkışmış durumdadır. Zayıf bir egemenliğe sahip olan Irak’ın, sadece siyasi anlamda değil, toprak ve su konularında da zayıf bir egemenliğe sahip. Bu da ülkede barışın yakın bir zamanda mümkün olmamasına ve birinci sürecin tamamlanarak ülkenin dağılmaya, post devlet ve doğal sürece doğru gitmesine neden oluyor.

 

Irak’ın içindeki güçler de şahsi ve mezhebi savaşlar yürütüyor. Birinci amaçları iktidar ve zenginliktir. Ortak çalışmaya inançları yok. Halkın da iktidar ve siyasi güçlere olan inancı zayıf. Tarafların rekabet ve karşılıklı savaşları, dikkatleri barış süreci ve ortak çalışmaya çekmiş durumda. Bu durumda iktidardaki boşluğun günden güne artmasına neden oluyor.

 

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
Etiketler : Hobbes, Irak, ABD
1898 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

sine gamo | 13.7.2018 20:34:02
adam olmıyacağız yazıklar olsun..millet marsa gidiyor..
Adıyamanlı | 14.7.2018 08:07:16
Bundan sonra dünyanın bütün suları sizin olsa ne yazar..
Urfa’da kavga ölümle bitti
| 13.7.2018 | (2)
niko | 13.7.2018 20:30:54
ypg sız kuş uçamaz artık oralarda...
ABD, Suriye güçlerini vurdu
| 13.7.2018 | (1)
hakan | 12.7.2018 08:05:40
neçirvan barzani kürt liderler içinde beğendiğim kişiler arasında...yıllardır söylüyoruz bizim kürtlerle sorunumuz bizim pkk ve onun uzantısı ypg pyd...
Türk | 13.7.2018 19:55:04
@hakan doğru söylemişsin
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir
| 4.7.2018 | (5)
R- | 11.7.2018 20:47:53
ÜRETİLEN ÜRÜNLERE DAYALI SANAYİ GELİŞTİRİLİRSE BÖLGE ÜLKELERE İHTİYAÇ EN AZA İNER. DEVLET BU YÖNLÜ EKONOMİK POLİTİKALAR GELİŞTİRMELİDİR. KENDİ...
Murat | 13.7.2018 06:32:24
Kurtdstan Bölgesi ekonomi konusunda kendini geniş dilemek lazım
Süleymaniye’de yağ fabrikası açıldı
| 11.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,281 seconds