Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Süper güçler Erbil’e geliyor

HÊMİN EBDULLAH Tarafından 12.1.2019
Hemin Abdullah
Hemin Abdullah

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz bu hafta Ortadoğu’ya bir ziyaret gerçekleştiren ve hala temaslarını srdüren Mike Pompeo’nun gezi programını açıkladı. Programda Irak yoktu ancak Pompeo sürpriz yaparak Bağdat ve Erbil’i ziyaret etti. Aynı şekilde Fransa Dışişleri Bakanı’nın da önümüzdeki hafta içinde Kürdistan Bölgesi’ne gelmesi bekleniyor.

 

Pompeo’nun ziyareti ABD başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararından önce belirlenmişti. Dolayısıyla değişen durumla birlikte Pompeo’nun ziyaret programı da değişti.

 

Zamanında Kahire ziyareti esnasında bir konuşma yapan eski Başkan Barack Obama, Arap ülkelerine kendi ülkesinin “güzel yüzünü” göstermek istemişti. Bu gezide Pompeo da aynı yolu izleyedi. Ama ziyaret ayrıca ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın İsrail ve Türkiye ziyaretlerini tamamlar nitelikteydi. Bu ziyaretler aynı zamanda Başkan Trump’ın alel acele verdiği Suriye kararı ile bölgede ABD çıkarlarına verdiği zararları gidermeye yönelikti.  

 

Nitekim geçtiğimiz günlerde Trump’ın bu kararından caydığına dari işaretler de görüldü. Özellikle de Rojavalı Kürtler açısından bir anda oluşan “terkedilmiş müttefik” görüntüsü artık yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamış durumda. Hem Bolton ve hem de Pompeo müttefiklerinin korunması konusunda kararlı olduklarını açıkça dile getirdiler. 

 

Pompeo ile Fransa Dışişleri Bakanı Le Drain’in Erbil’e ziyaretleri “IŞİD’e karşı ortak mücadele ve koordinasyon” adı altında olsa bile siyaset ve maneviyat anlamında Güney ve Rojava Kürtleri için çok önemlidir.

 

Fransa, Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı düzeyinde son bir yılda Kürtlerle dostluk adına birçok konuda tavır aldı. Fransız yetkililer bağımsızlık referandumu konusunda önceden uyarılarda bulunsalar da özellikle 16 Ekim olaylarının ardından tüm diplomatik kapılar Kürdistan Bölgesi’nin üzerine kapatılırken bu kapıları açmak için önemli adımlar attılar.   

 

Suriye kararından sonra Fransa ve Almanya bu karara karşı çıkarak savunma ve dışişleri konularında ABD ile yollarını ayırcaklarını zikretmeye başladılar ki Fransa Suriye’deki sorunun çözümü için ABD ile Rusya arasındaki arabulucu konumundaydı. 

 

Trump’ın politikalarını şiddetle savunan Pompeo’nun Tillerson’ın aksine Beyaz Saray’ın dışilişkiler ve özellikle de Ortadoğu konusunda yarattığı pasif havayı ortadan kaldırmayı başardı. Pompeo İran’a karşı sert tavrı ve Kürtlere karşı dostane yaklaşımları ile de önplana çıktı. Dolayısıyla ABD Dışileri Bakanı’nın Ocak ayının başında Erbil’e gerçekleştirdiği ziyaret Kürtler açısından çok büyük önem taşıyor.  

 

Bugün ABD’li yetkililerin açıklamalarından Başkan Trump’ın kararında kısmi bir değişimin olduğu gözleniyor.  Türkiye’yi ikna etmek ve Kürtleri korumak istedikleri görülüyor. Fakat YPG, PYD veya DSG korunmalı demiyorlar.

 

Pompeo, “Kürtlerin Türkiye tarafından katledilmesini istemiyoruz” açıklamasından Suriye’de PKK’ye yakın güçlerin Türkiye’ye karşı korunması anlamı çıkmıyor. Yine de Türkiye’yi razı edecek, Kürtlerin dostluğunu ve kazanımlarını kaybetmeyecek ara bir formül üzerinde çalıştıkları anlaşılıyor.

 

Bu noktada eğer PKK yanlış bir yol izlemezse, Erbil hem Ankara’nın kaygılarını giderebilecek ve hem de ABD ve Fransa ile Kürt dostluğu üzerinden Kürtlerin korunması için önemli bir rol oynayabilir. Bu da tabi ki PKK’nin Rojava’da tek partili iktidarla sürdüremeyeceğini görmesine bağlı. Bu konuda hem Erbil’i ikna edebilmeli ve hem de Ankara’nın düşmanlığını sona erdirmeli.  


(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)Yorumlar

 
Deniz | 12.1.2019
Sen yaşananlardan hiç bir şey anlamamışsın ve dünyaya başkasının gözlüğüyle bakıyorsun maalesef... TC devletini Kürtler konusunda hiç kimse ikna edemez... Ne demeye bu durumdan pay çıkarıp, kendini adam yerine koydurmaya çalışıyorsun ki...
realist | 12.1.2019
hemin efendi biz kürtlerin kafası niye bu kadar kalın .. ankara için iyi veya kötü kürt fark etmiyor özgürlük istiyen tüm kürtler onların gözünde düşmandır..
silopili teyi | 13.1.2019
YPG ve PYD kadar basiniza tas dussun???? nedir bu sizdeki YPG dusmanligi???
Hewler | 13.1.2019
Süper güçlerin erbile gelmesi gösteriyorki yakında Erbil ve Süleymaniyede karışacak ve bu karışıkliğı bahane edecek olan Irak ordusu ve ona bağli Haşdi Şabi buralarada el koyacak !
Cemil | 14.1.2019
Erbile gelmeleri iyiye işaretmiş gibi yazmışınız da olacakları şimdiden söyliyeyim .Yakında Erbilde karışır
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
8448 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

R- | 18.1.2019 13:48:28
ARTIK DÜNYAYICİDDİBİR EKONOMİK DARBOĞAZ BEKLİYOR. BU DURUMDA ÜLKELERBİRBİRLERİNE TUZAKLARÖREREK KİMKİME DUMDUMA NE KOPARIRSA DERDİNE DÜŞMÜŞ....
Erdoğan, ABD’li senatör ile bir araya geldi
| 12 saat önce | (1)
Alina Zennikova | 14.1.2019 17:17:32
Doctor Valery Kustov from Moscow cured my daughter (15 years) from haemolacria. https://www.youtube.com/watch?v=uwB_vLgHzZE My contact skype:...
Erbilli kadının hastalığına çare bulunamıyor
| 9.1.2019 | (1)
Hasan | 14.1.2019 13:55:15
Bunu dinleyen var sanki .Dinleyeni olmadığı için siyasi mevzularla gündemde kalmaya çalışıyor
Kürt müzisyen serbest bırakıldı
| 14.1.2019 | (1)
R- | 14.1.2019 12:22:27
PARTİCİBİR MEDYA GÖRÜNTÜSÜNDEN ÇIKIIIIIIIIN. HALKÇI BİR MEDYA OLUN. HALKIMIZIN GELECEĞİNE ODAKLANMALISINIZ. YANLIŞ HEPİMİZİN YANLIŞIDIR. DOĞRU YİNE...
ABD, İngiltere ve Fransa’dan Erbil’e: Elinizi çabuk tutun
| 14.1.2019 | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile... 9.1.2019 | (9)

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile...

PKK’yi sürece katmadan Türkiye’nin tepkilerini Tümünü gör
Kürt partiler ittifak kurdu 7.1.2019 | (12)

Kürt partiler ittifak kurdu

Deklarasyonunun tam metni yayımlandı Tümünü gör
Akar: TSK bir görev almış, önümüzdeki günlerde yerine getireceğiz 1.1.2019 | (4)

Akar: TSK bir görev almış, önümüzdeki günlerde yerine getireceğiz

"TSK bir görev, sorumluluk almış, vazife Tümünü gör
0,204 seconds