Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Yılın şakası

Selahattin Çelik Tarafından 14.9.2017
Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

Köpeğin insanı ısırması haber olmaz, insanın köpeği ısırması haber olur gibi; Türk hükümeti, Almanya'ya giden "turist" vatandaşlarını "tehlikeler" konusunda uyardı!

 

Almanya güneş ve kum ülkesi değil. Soğuk, üstelik pahalı bir ülke. Zararı yok mu diyorsunuz? Ya vize sorunu? Hiç kolay değil. Turist kelimesi hiç doğru durmuyor.

 

Türkiyeliler neden Almanya'ya gidiyorlar? Türkiye'den kaçmak ve kurtulmak için. Yakınlarının davetiyle kapağı atanlar, dönmemek için her yolu deniyorlar. Türk hükümeti bunu çok iyi biliyor ama işi pişkinliğe vuruyor.

 

Yine de "uyarı", Almanları şaşkınlığa sürüklemedi değil. Türk hükümeti yılın şakasına imzasını atmıştı.

 

Kazmaya değer

 

Hristiyanlık, Müslümanlık sorunu mu? Gülen Cemaati’nden olanların ilticası mı? Kürt hareketi mi? Baskıdan kaçan öğretim görevlilerinin barınak sağlanması mı? Ekonomik-siyasi çelişkiler mi? Almanya seçimleri mi?

 

Hepsinden de biraz alabilirsiniz ama sorunun "Türk ve Türkiye düşmanlığı" olmadığı kesin. Olayı böyle yansıtmak otokrasinin hesabına geliyor.

 

Erdoğan'a duyulan tepkiyi seçim malzemesi yapmakla, Almanlar yanlış yapmadılar mı? AB'ye ait sorunu bir kendi başına taşıyabilir mı?

 

Dikkatinizi çekmiştir mutlaka. Almanların %75'i Türkiye'nin AB üyeliğine karşı. Siz buna "Erdoğan karşıtlığı" deyin. Rakam, dünya için de söylenebilir. Bu durumda dünyada en nefret edilen "lider" kim?

 

24 Eylül Alman seçimlerine gelince. Sanki Erdoğan sorunu, en büyük katkıyı ırkçı partiye (AfD) yapıyor. Fransa seçimlerinde Putin Moskova'da Le Pen'i ağırlamadı mı? Otokrasi faşizmin kardeşidir.

 

Alman seçimlerinde sürprizi, gelenekçi şu ya da bu partinin kazanması değil, AfD'nin oy yüzdesi belirleyecektir. Avrupa demokrasileri üzerindeki ırkçı tehdit, küçük değil. Yabancı ve İslam karşıtlığı yapıyorlar. Düşmanlıkları Türk otokrasisine katkı yapıyor; düşmanların kardeşliği, kardeşlerin düşmanlığı gibi bir şey.

 

Otokrasi mi, demokrasi mi?

 

Almanya, AB'de başı çeken ülke. Milyonlarca Türk ve Kürt’e ev sahipliği yapıyor. Ekonomiden kültüre kadar, Türkiye'ye katkısı ve etkisi malum. Ankara-AB çatışmasının Berlin'den başlaması şaşırtıcı değil.

 

AB'de bugünkü Türkiye'nin örgüte üyeliğini isteyen yok. Bu yanıyla Ankara'nın otokratlaşması çoğunun hesabına geliyor, onlardan uzaklaşan Ankara. Yine de AB prensiplerini ölçü yaparak Ankara ile boğuşmak istemiyorlar. Ekonomik ve siyasi çıkarlar öne geçebiliyor.

 

Kuşkusuz bu ikiyüzlülüktür. Ankara, AB hükümetlerinin egoistliğinden fazlasıyla yararlanıyor. Kaybeden demokrasi ve özgürlük oluyor.

 

Krizin teknik bilgisi

 

Ankara-Brüksel arasında tam üyelik çalışmaları 2005'te başladı. 25 konu/dosya hazırlanmış, komisyonlar kurulmuştu.

 

Ekonomi ve adalet sisteminden, kültür ve çevre korumasına kadar farklı alan ve toplumsal kümelerin haklarına dair düzenlemeler öngören dosyalar.

 

Adaletin bağımsızlığı, insan hakları, azınlıkların korunması, yaşam güvenliği, ifade özgürlüğü temeldi. AB normlarına uygun reformlar isteniyordu. Ankara ne yaptı? Sadece 16 dosya açtı, onlar da temel konularda değildi.

 

AB sadece ödev vermiyor, eğitmiyor ve denetlemiyor, her çalışma için para da veriyordu. 2007-2013 döneminde Ankara'nın cebe indirdiği, 4 milyon euro. 2014-2020 döneminde verilmesi planlanan, 4.45 milyar euro. Gerginlikten, ancak 190 milyonu Ankara'ya koklatılmış. (Teknik bilgiler, Alman TV kanalı "ard"nin internet sayfasından, 08.09.2017.)

 

Sözkonusu dosyalar, Türkiye'deki toplumlar için hayati önemde. Şartlar yerine getirilseydi, Ankara otokrasisine yol kapanabilirdi. Türk yönetimi dosyaları halktan gizledi, halkı milliyetçi propagandaya boğdu. Sonuç bugünkü acıklı durumdur. Berlin-Ankara gerginliğinde öne çıkarmamız gereken, olayın bu yanı olmalı.

 

Hem suçlu hem güçlü

 

Bu arada Türkiye'de temelli değişimler oldu. İktidar otokratlaştı ve bu niteliğiyle devletle bütünleşti. Bu Türkiye, AB'ye hiç uymaz. Ankara'nın kendisi de AB yolunun kapalı olduğunu çok iyi biliyor.

 

Ankara yeni rengini, Avrupa'ya kabul ettirmek istiyor. Demokrasiden, insan haklarından bahsetmesinler. Muhaliflerini barındırmasınlar, ona teslim etsinler. MİT'e önceki gibi serbestlik istiyor. Para musluğu kısılmasın diyor. Bencil ekonomik ve siyasal çıkarları temel alan ilişki istiyor.

 

Ankara'nın ciddi korkusu da var. Türkiye Avrupa'nın bir parçası. Ondan kopabilir mi? Putin ilişkisi yeter mi? AB-Trump çelişkisine umut bağlamak, ne kadar gerçekçi? Şantaj sonuç verir mi? Ankara ateşle oynamıyor mu?

 

AB'nin tutumu da muamma. Toplu halde ama temel insani haklar için, Ankara'ya karşı durabilirler mi? Yoksa tek tek emperyalist çıkarlara mı teslim olacaklar? Belli ki olay iki yönlü.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
Tekin | 14.9.2017
Yıllardır Türkiye Almanya'nın yanında oldu. Birinci,ikinci dünya savaşları . Türk insanı Almanya'nın kalkınmasında yardımcı oldu. Türk insanı bilir Alman hükümetinden dost olmiyacagini. Şimdi şunu bir araştırın. Türkiye'den Almanya'ya giden vatandaşlarımız aslen hangi bölgeden.
Selcuk | 14.9.2017
Türkiye iyi şaka yapar. Aslında her sakanin altında bir gerçeklik vardır. Ama şunu bilin.ne kadar güçlü Türkiye okadar güçlü Kürdistan. Hatırlayın ben erbildeydim ozaman bir ay sinir kapalı kaldı operasyonlarda gümrük kapandı ne sıkıntılar oldu. Yine hatırlıyorum yine erbildeydim 15 temmuz gecesi benzin kuyrukları oldu ya Türkiye'ye birşey olursa diye . Güçlü Türkiye güçlü Kürdistan olur. Bakın haritadaki yerinize. Her yöne bakın kimsize daha yakın.
Etiketler : Almanya, Türkiye
1911 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Deksur | 19.7.2018 17:23:30
Kürtler ortadoğunun demokrasi garantisidir.Kürtlersiz bir barışı düşünmek bir hayalden başka bir şey olamaz. Barzaniler Kürtlerin yüz akıdır .
Başbakan Barzani: Zor günler geçmek üzere, önümüzde daha parlak bir ufuk var
| Dün 03:05 | (1)
midem bulanıyor | 19.7.2018 13:37:35
insanın midesi bulanıyor ..çakal sen nasıl insansın...
Leyla'nın amcası tutuklandı
| 14 saat önce | (1)
Ezuez | 19.7.2018 09:06:24
Büyük ozanın babası, yerin mekanın cennet olsun.
Mikaili | 19.7.2018 13:15:37
Allah razi olsun, Kürt milletine degerli bir evlat verdigi icin. Mekani cennet olsun.
Şivan Perwer'in babası hayatını kaybetti
| 18 saat önce | (2)
lavekke qürrıki | 16.7.2018 06:23:10
martin adamsın be ..helal olsun...aynen..
Rasti | 19.7.2018 13:11:48
Bati düsmani türklerin hepsini Türkiye ye geri yollayin!!!
‘Milli takımda Türkleri istemiyoruz’
| 15.7.2018 | (2)

Rûdaw'da başka neler var?

Başbakan Barzani Ankara’da 9.7.2018 |

Başbakan Barzani Ankara’da

Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılması Tümünü gör
Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir 4.7.2018 | (5)

Başbakan Barzani: Sivil kayıplar ve TSK operasyonlarının sebebi PKK’nin işgalidir

Barzani, en yakın fırsatta Türkiye’yi ziyaret Tümünü gör
0,485 seconds