Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Yüzyıllık uğraş ve beklenti

İsmet Yüce Tarafından 18.9.2017
İsmet Yüce
İsmet Yüce

Kürd milleti bir kez daha tarihin yol ayrımında durmakta. Ya Kendi kararlarını en yüksek milli çıkarları çerçevesinde verecekler ya da bir yüzyıl daha ‘Nasıl devlet olamadık?’ tartışmasını yapacaklar. 25 Eylül tarihi Kürdistan bağımsızlık referandumu tam ve sadece bunu ifade ediyor. Karşı çıkanları ve eksik davrananları Kürd milleti hiç unutmayacaktır.

 

Hiçbir tartışma ve ayrıntıya girmeksizin bir üst milli tutumla her çevre ve şahsiyet, bu tarihi günde bağımsızlıktan yana oyunu kullanmakla kalmamalı, bulunduğu her alanda bu yönlü çalışma ve uğraş içerisine girmelidir.

 

Çok boyutlu tartışmalar yaşansa da bu tartışmalar ikiye indirilebilir. İç tartışmalar ve dış yaklaşımlar. Görüldüğü gibi neredeyse dışımızdaki bütün güçler şu ya da bu biçimde sürece olumlu bakıyor. Kürd milletinin tarihi acılarını ve bölgedeki medeniyetler tarihindeki yerini ve önemini bildikleri için, bağımsızlığın Kürd milletinin gecikmiş hakkı olduğunda hemfikirler. Genelde tartışma bu minvalde yürüyor. İşgalci komşular dışında olumsuz bakan yok gibi bir şey. Kaldı ki komşu ülkeler bile alt perdeden karşıymış gibi duruyorlar. Fazla ileri gidecek gibi görünmüyorlar. Bu bakımdan dışımızdaki güçler Kürdistan’ı bir olarak ve gerekli bir çıkış olarak görüyorlar. Ayrıntılı bir tartışma içerisinde değiller.

 

Asıl sorun iç tartışmalarda. Kürd milleti yüzyıl sonra gelen bu durumu değerlendirmek istiyor ve bunun için başta Kürdistan olmak üzere dünyanın her tarafında büyük bir birlik ve çoşku ile kutluyorlar. Sadece kutlama ile de yetinmeyerek güçleri yettiği oranda destek ve katkı sunuyorlar, sunmak istiyorlar. Referanduma sayılı günler kala, bütün parçalarda milletimizin katıldığı mitinglerin yapılmadığı ülke yok gibi. Yapılan mitingler ise tek bayrak  ve bağımsız Kürdistan sloganları ile büyük bir çoşku ile sonlanıyor.

 

Milletimizin bu kararlı ve bağımsızlıkcı yaklaşımı karşısında tarihi politik hastalık olan nasıl yapılmaz, neden ‘Şimdi olamaz veya şöyle olamaz mıydı?’ tarzında soru ve yaklaşımlar boşa çıkmaktadır. Milletimiz bu yersiz ve tarihimizde birçok fırsatın kaçırılmasına sebep olan hareketleri mahkum etmektedir. Kafası karışık bu sorularla yapılmak istenen politikadan uzak duran milletimiz, tarihi fırsatı sonuçlandırmanın girişimi içerisindedirler. Yapılan toplantı ve mitingler ile çeşitli çevrelerde görüşülen şahsiyet ve bireylerin yaklaşımlarının bu yönlü olduğu görülmektedir.

 

Şeyh Mahmud Berzenci’den bu yana ilk kez bu kadar yakın olan resmileşme durumu Kürd milletinin büyük hayali idi. Bu hayal gerçekleşmek üzere ve milletimiz bu hayalin kayıtsız şartsız gerçekleşmesini istiyor. Bazı siyasi ekonomik vb iç sorunlarımız olabilir. Bu gibi tarihi fırsatları eski politik hastalıklarımıza kurban ederek faydasız tartışma ve tavırlarla heba etmemeliyiz. Sorunlarımz var ama kendi devletimiz içerisinde kendi sınırlarımızla ileride kendimizin tartışarak çözebileceği sorunlardır. Kürd milletinin kendini en kötü yönetimi bile işgalcilerin en iyi yönetimlerinden daha iyi olduğu bilince çıkarılmalıdır. Her Kürd ölmeden görmek istediği Kürdistan’a bu kadar yaklaşılmışken hiçbir olumsuz duruşu kabul etmek istemediği gibi, kendisinin ve çocuklarının geleceğine vurulmuş bir darbe olarak görüyor ve yorumluyorlar.

 

En son 15 Eylül’de parlementonun çoğunlukla toplananarak referandumu resmileştirmesi ve onaylaması ile de birçok tartışma geride kalmış ve de kalması gerekmektedir.

 

Şimdi geriye tek şey kalmıştır. Sonra konuşma hakkı saklı olmak koşulu ile şu an susarak büyük bağımsız Kürdistan yolunda ilerleyen bu sürece her güçle destek verme zamanıdır. Dünyada, Kürdlerin bulunduğu her alanda büyük katılım ve heyecanla birlikçi çerçevede yaptıkları gösteri ve festivaller buna milletimizin en iyi, yetkin cevabıdır.

 

Zaman tek yürek olma ve bağımsızlık referandumuna destek verme zamanıdır. Gerisi tarih karşısında sorumlu olunacak tutum ve yaklaşımlardır. Sanırız ki hiçbir kurum ve şahsiyet bu tarihi sorumlulukla karşı karşıya kalmak istemeyeceğinden desteğini esirgemeyecektir, esirgememelidir.

 

25 Eylül’deki Kürdistan bağımsızlık referandumuna her koşulda ‘EVET’.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
barnas | 18.9.2017
çok net bir yazı olmuş ismet bey tebrik ederim.
1716 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Boşver | 12.12.2017 20:51:01
Ey münafıklar sizler islamı kullanıyorsunuz. Allah ın bunu yapın dediğini yapmıyorsunuz, yapmayın dediğini yapıyorsunuz.ve ne acıdırki müslümanlar...
revanduz | 13.12.2017 02:32:36
Kudüs İsrailin başkenti ve İsraile yakışır ancak ve haklı davasında İsraille birlikte kalbimiz çarpıyor, yaşasın İsrail ve yok sayılan Kürt halkı...
Ruhani: Müslümanlara karşı küstahça bir karar
| 15 saat önce | (4)
ad2 | 12.12.2017 14:36:01
ingiltere iki yüzlüdür, baktı ki kürt bölgesi pırde de direndi, ırak güçleri kısmen durdu, durmak zorunda kaldı, bi de fransa nın hewxlere daveti...
mirza | 12.12.2017 19:37:56
yaw he he birlesmis milletlerde kurd haklar?n? korunmas? sozunu �?karan siz degilmisiniz.simdi irak iran ile petrol anla?mas? yapt? ve bunu t�m...
İngiltere’den Başbakan Barzani’ye davet
| 21 saat önce | (6)
Gezo | 12.12.2017 18:56:09
Bakalım bekleyelim görelim. Birinci raundu şiiler farslar araplar kazandı.korkak ihanetçi takımı temizlendi artık özgür insanlar hazırlık yapıyor...
Almanya’dan peşmerge kararı
| 17 saat önce | (1)
Soro | 12.12.2017 18:22:04
Dogup büyüdügümüz topraklarda bile özgür olamamak ne kadar aci....
Kürtler Hac ve Umre’ye gidemiyor
| 16 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Hükümet ve parlamento toplantıda 1 saat önce |

Hükümet ve parlamento toplantıda

Başbakan Barzani başkanlığındaki heyet bu sabah Tümünü gör
Abadi’ye Paris’te ‘peşmerge’ sorusu 3 saat önce |

Abadi’ye Paris’te ‘peşmerge’ sorusu

Paris’te basın toplantısı düzenleyen Abadi, Tümünü gör
ABD’den Kürtlere destek sözü 3 saat önce |

ABD’den Kürtlere destek sözü

ABD’li Bakan, şimdilerde Erbil ile Bağdat Tümünü gör
0,422 seconds