Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

ABD Kürtleri yüzüstü bırakır mı?

Ergülen Toprak Tarafından 18.9.2017
Ergülen Toprak
Ergülen Toprak

Hillary Clinton’ın Dışişleri Bakanlığı döneminden esinlenen Netflix’teki “Madam Secretary” dizisinin üçüncü sezonu ABD’nin Rusya’ya karşı NATO’yu topladığı sahne ile bitiyor. Rusya, Bulgaristan’ı tehdit edince ABD destek için NATO üyelerini toplar. Fransa dışında tüm ülkeler tam destek verir.

 

Herhangi bir NATO üyesinin saldırıya uğraması halinde diğer üyelerin devreye girmesini öngören NATO Sözleşmesinin 5. maddesinin oylamasında, yani Rusya’ya savaş ilanı anlamına gelen karara, Fransa dışında tüm üyeler “Sizinleyiz” diye destek verir.

 

Son dönemlerde Rusya’ya yakın duran Türkiye’yi temsil eden üyenin sözleri ise manidardır: “Savaşmaya hazırız!”

 


Sonrasını bilmiyoruz, çünkü daha dizinin yeni sezonu başlamadı. Ama şunu biliyoruz ki, onlarca yılda oluşan ittifaklar bir anda yok olmaz.

 

Dizi gerçek hayatı ne kadar yansıtır bilinmez ama dizide çok net görülen bir şey var ki, o da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın neredeyse Beyaz Saray’dan bile meşgul olduğu. Siyasi krizlerin yaşanmadığı bir 24 saate tanık olmak adeta imkânsız. Böyle bir tabloda ABD Dışişleri Bakanı’nın “yükünün” ne kadar ağır olduğunu siz tahmin edin.

 

Peki ABD Dışişleri Bakanlığı krizleri önleyemeyince nasıl reaksiyon gösteriyor?

 

Tabiki şartlara ayak uydurarak! Yani krizleri önleyemiyorsan krizlerle yüzleşmeye ve yararlanmaya bakma prensibi…

 

Bir örnek vereyim: Dizide Air Force One yani ABD Başkanı’nın uçağının sistemi siber saldırıya uğrayınca uçak bir süreliğine havada kaybolur. Beyaz Saray, saldırının sorumlusu olarak Rusya’yı görür ve sert karşılık verir. Kısa bir süre sonra saldırının Rusya’nın işi olmadığı anlaşılır ama iş işten geçmiştir. Rusya ile büyük bir krizin eşiğine gelinir.

 

Yapılan araştırmalar sonucunda saldırının Ukrayna tarafından organize edildiği anlaşılır. Rusya’nın baskılarından iyice bunalan Ukrayna Başbakanı, çare olarak böyle bir yola başvurur. ABD ile Rusya arasında bir kriz çıkınca ABD Ukrayna’nın kapısını çalacaktır bir şekilde ve yardım teklifinde bulunacaktır.

 

Öyle de olur ancak işin aslı anlaşılınca Beyaz Saray, Rusya’ya karşı önemli bir müttefikini kaybetmemek için olayı örtbas etmeyi teklif eder ve taktik gereği Rusya’ya yüklenmeye devam eder.

 

Uluslararası ilişkiler biraz da böyle bir şeydir. Kimse yok yere önemli bir müttefikini kaybetmek istemez. ABD hiç istemez!

 

En beklenmedik bir davranışa bile makul bir yaklaşım göstermeyi bilenler uluslararası siyasette denge kurucu olabilir. Bu da zor zamanlarda müttefiklerle nasıl bir ilişki kurulduğuna bağlı. Hangi müttefiğe ne zaman ihtiyaç duyulacağı da hiç belli olmaz. Bunu en iyi ABD yönetimi bilir. Özellikle Ortadoğu gibi bir bataklıkta hala bunca krizle boğuşurken…

 

Bu yüzden, Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül’de yapacağı bağımsızlık referandumuna karşı çıkan ABD’nin Kürtleri yüzüstü bırakacağını düşünenler yanılıyor.

 

Ortadoğu’da ABD ve Kürtler birbirine daha uzun yıllar ihtiyaç duymaya devam edecektir. Üstelik bu stratejik işbirliğinin önemi, yönetimlerin değişmesiyle de hafiflemez.

 

Bağımsızlık referandumu sadece Irak ve Ortadoğu’yu değil, bütün dünyayı ilgilendiriyor. Dünya liderleri de bugün New York’ta BM Genel Kurulu’nda bir araya gelecek. Muhakkak ki Kürdistan Bölgesi’nin referandumu da gündeme gelecektir, üstelik Kürtlerin temsil edilmediği bir ortamda.

 


Kürtler BM’de henüz temsil edilmiyor olsa da önümüzdeki yıllarda bu fırsatın elde edilmesi bugünlerde atılacak adımlara bağlı.

 

Son birkaç yılda olduğu gibi bugün başlayacak BM oturumlarını da Rûdaw adına üç kişilik bir ekiple izleyeceğiz, darısı önümüzdeki yıllarda Kürt liderlerin başına…

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
Data pager
Önceki
12
Page size:
PageSizeComboBox
select
H.S.A | 18.9.2017
Kürtleri israil Destekliyorsa USA Otomatik Olarak Desteklemiş Demektir , Garanti Kapsamında Rusya Federasyonu ile Askeri Danışmanlık Ve Ekonomik Düzeyde ilişkileri Geliştirmek Gerekir ! Kürtler Alternatifsiz Değildir.
Ölümsüz | 18.9.2017
Kürdistan bağımsızlık referandumu Kürtlerin en doğal hakkıdır..
Ortadoğu Uzmanı | 18.9.2017
Kürtleri bırakmazsa türkiyeyi mi bırakacak hemde en çok silah sattığı 2. ülkeyken bence türklerle anlaştıktan sonra iran hiç önemli değil abd için ama bahçeli muhatap olacaksa o iş yaş erdoğan olursa belki
Çıkar Devleti USA | 18.9.2017
bence bırakır abd ile paylaştığımız tek birşey yok çıkarlar dışında yinede irademizi savunmak onursal borcumuz referandum iptal edilmemeli herşşeye rağmen
soryaz | 19.9.2017
barbarlar kerkük ve çevresinde türkmenlerii hedef alıp peşmergeye yükleyecekler dikkatli davranmak gerek...
Yeni bir yorum gönder
Misafir olarak yorum yap ya da kullanıcı adını gir
9744 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

mustafa | 19.10.2017 18:12:08
kosret resulun dedikleri ırak federe anayasanın140. maddesine göredir.
Başkan Barzani’den Bağdat’a: Kimseyi tutuklayamazsınız
| 11 saat önce | (1)
Murat | 19.10.2017 17:18:47
Allah belalarini versin kim kürtlere hayinlik vede haksizlik yaptiysa
kdp | 19.10.2017 18:08:28
Sende masum degilsin. Türkiye sizden yüz bularak suriyeye girdi. Rojava Kürdlerine siz türkiyeyi musallat ettiniz. Kobani ve afrinin birleşmediyse...
Putin: Batı Kürtlere ve Katalanlara çifte standart uyguluyor
| 11 saat önce | (2)
Heybet Amedsson | 19.10.2017 16:15:58
Pesmerge komutanlari emir dinlemek zorunda, idam edilmesi gereken cekilin emrini verenler olmali. Bu alcaklar Pesmergenin namini bes paraya...
İlyas | 19.10.2017 17:21:41
Ben Kuzey Kürdistan'la bir olarak tüm Kürt ve Kürdistan halkına selam ve saygılarımı sunarım.Biz Kürtler Serok Barzani ve Serok Kosret Resul gibi...
KYB Sözcüsü, Hakan Fidan'ı işaret etti
| 16 saat önce | (11)
Diyarbakur | 19.10.2017 15:17:43
Niye yorumlarım yayımlanmıyor? Hainlere hain demek suçmu? Hainler idam edilsin demek suçmu?
nediyim | 19.10.2017 16:38:39
editor arkadaş yorumları çifter çifter gönderiyorum çıkmayabilir diye sinirlenme ok? kolaya gelsin.
Heşdi Şabi'den sivillere saldırı!
| 14 saat önce | (4)

Rûdaw'da başka neler var?

Kosret Resul için hapis cezası istemi 18 saat önce | (3)

Kosret Resul için hapis cezası istemi

Irak Yüksek Yargı Meclisi'nin, Iraklı güçleri Tümünü gör
Xurmala petrol yatakları peşmergede 20 saat önce |

Xurmala petrol yatakları peşmergede

Rûdaw'ın canlı yayınına Kerkük’ten telefonla Tümünü gör
Kerkük’te bir mahalle daha alındı! Dün 07:46 | (27)

Kerkük’te bir mahalle daha alındı!

Kerkük kent merkezinde Penca Ali, Şorice ve Tümünü gör
0,329 seconds