Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Kürdistan Bölgesi doğalgazının Türkiye'ye etkisi

Omer Ahmed Tarafından 19.9.2017
Omer Muradi
Omer Muradi

Dünyada en büyük petrol üretici olan Rosneft'ten dün yapılan yazılı açıklamada, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile St. Petersburg Konferansı kapsamında petrol boru hattının döşenmesine yönelik yapılan anlaşmasının yakında hayata geçirileceği bildirildi.

 

Açıklamada, ayrıca doğalgaz boru hattının döşenmesi için gerekli sermayeyi sağlamak konusunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile anlaşmaya varıldığı ve 2017'nin sonundan önce yeni anlaşmayı gerçekleştirecekleri kaydedildi.

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Rosneft arasındaki müzakereler hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara göre, petrol şirketi, Kürdistan Bölgesi doğalgaz boru hattının döşenmesi ve işletmesi için bir milyar dolarlık yatırım yapmaya hazır. Söz konusu boru hattı, Kürdistan Bölgesi'nin doğalgazını Türkiye ve Avrupa'ya ulaştırmayı amaçlıyor.

 

2020'de ilk ihracatın yapılması amaçlanan söz konusu hattın, yıllık 30 milyar metreküp taşıma kapasitesine sahip olması bekleniyor.

 

Kürdistan Bölgesi'nin, Türkiye'nin bu kadar büyük doğalgaz ihtiyacını karşılayabilmesi şaşırtıcı.

 

Türkiye'nin 2017 yılında doğalgaz ihtiyacının 50 milyar metreküp olacağı tahmin ediliyor. Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Nijerya ve Katar'dan olmak üzere yıllık 60 milyar dolarlık doğalgaz alımı yapıyor.

 

Kürdistan Bölgesi, söz konusu boru hattının tamamlanmasıyla 2020'de Türiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 60'nı sağlayabilecek. Kürdistan Bölgesi'nin Çemçemal, Kormor, Miran, Bınebawi yatakları İran, Rusya ve Azerbaycan'dan daha yakın. Türkiye açısından buradan doğalgaz ulaşımının maliyeti daha uygun olacak.

 

Geçmişte Türkiye, doğalgaz fiyatlarının yükselmesinden dolayı sürekli İran ile sorunlar yaşadı. Türkiye ayrıca, Rusya'dan doğalgaz fiyatlarının indirilmesini talep etti. Demek ki Kürdistan Bölgesi'nin doğalgazı, Türkiye'nin göz önünde bulundurmayacağı bir şey değil ve hep öyle de oldu. Türkiye kendisi, Kürdistan Bölgesi'nin doğalgazını almakta ısrar ediyor.

 

Türkiye, 2013'ün Kasım ayında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile yıllık 10 milyar metreküplük doğalgaz alımı için bir anlaşma yaptı.

 

2016'nın Şubat ayında Şırnak ile Mardin arasında döşenecek doğalgaz boru hattının son bölümün ihalesi açıklanmıştı.

 

Türkiye şimdiye dek Kürdistan Bölgesi'nden doğalgaz ithalatında ısrar ediyor. TEC enerji şirketi, Miran ile Bınebawi doğalgaz yataklarında Genel Energy’yle ortak olmayı amaçlıyor. Genel Energy şimdi söz konusu yataklarda çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yarı Türk yarı İngilterli Genel Energy şirketi ise daha önce Kürdistan Bölgesi'nden doğalgaz ihracatını amaçladığını açıklamıştı.

 

Kürdistan Bölgesi'nden Türkiye'ye ihraç edilen doğalgaz hacminin büyük olmasından dolayı, ülke içinde yılda sadece 10 milyar metreküpün kullanılabileceği tahmin ediliyor. Bu yüzden kalan miktar Türkiye üzerinden ihraç edilecek. Bu da Azerbaycan'ın Şahdeniz 2 yatağının doğalgazını Türkiye topraklarından Avrupa'ya taşıyan ve Avrupalıların büyük yatırımlar yaptığı (TRANS ANADOLU DOĞALGAZ BORU HATTI PROJESİ ) TANAP projesi açısından çok önemli.

 

Kürdistan Bölgesi'nin doğalgazı TANAP projesi için temel bir kaynak olabilir. TANAP, Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacını karşılamayı amçlayan NABUCCO projesinin alternatifi olmuş durumda. Kürdistan Bölgesi'nin doğalgazı söz konusu projeyi güçlendirebilir. Çünkü, doğalgaz miktarı arttıkça, taşınması ve boruların döşenmesinin ekonomik ve ticari açıdan kârı daha fazla olacak.

 

Kürdistan Bölgesi'nin doğalgaz boru hattının bu denli büyük bir kapasiteyle Türkiye'ye çekilmesi, dünya enerji haritasında Kürdistan Bölgesi'nin konumunu güçlendirecek. Çünkü Kürdistan Bölgesi, Türkiye ile Avrupa'nın doğalgazını sağlayan büyük bir kaynak olacak.

 

Kürdistan Bölgesi'nin doğalgaz boru hattını kapasitesi, Rusya ile Türkiye'nin büyük ve stratejik bir proje olarak baktığı, milyarlarca dolar harcadıkları Türk Akımı projesinin kapasitesine eşittir.

 

Kürdistan Bölgesi, döşenecek söz konusu doğalgaz boru hattı aracılığıyla 2020'de Türkiye ile Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacını karşılamış olacak. Bu da, ekonomik ve siyasi açısından Türkiye, Kürdistan Bölgesi ve Rusya'ya büyük uluslararası bir önem kazandıracak.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

 

 

Yorumlar

 
Kürdistan | 19.9.2017
Türkiye'yle boşverin bütün gelirleri bilin askeri savunma hertürlü teknoloji altyapı ya yatırmak Kürdistan hükümeti İsrail gibi hazırlıklı olmalı düşman saldırılarına nükleer silah üretmeli herzamanki gibi düşmanın dost ayağına inanıp kanmayın Türkiye vatandaşı açlık sınırında işsizlik almış başını gidiyor yolsuzluk eğitim yerlerde sürünüyor
4730 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

Boşver | 12.12.2017 20:51:01
Ey münafıklar sizler islamı kullanıyorsunuz. Allah ın bunu yapın dediğini yapmıyorsunuz, yapmayın dediğini yapıyorsunuz.ve ne acıdırki müslümanlar...
revanduz | 13.12.2017 02:32:36
Kudüs İsrailin başkenti ve İsraile yakışır ancak ve haklı davasında İsraille birlikte kalbimiz çarpıyor, yaşasın İsrail ve yok sayılan Kürt halkı...
Ruhani: Müslümanlara karşı küstahça bir karar
| 19 saat önce | (4)
ad2 | 12.12.2017 14:36:01
ingiltere iki yüzlüdür, baktı ki kürt bölgesi pırde de direndi, ırak güçleri kısmen durdu, durmak zorunda kaldı, bi de fransa nın hewxlere daveti...
mirza | 12.12.2017 19:37:56
yaw he he birlesmis milletlerde kurd haklar?n? korunmas? sozunu �?karan siz degilmisiniz.simdi irak iran ile petrol anla?mas? yapt? ve bunu t�m...
İngiltere’den Başbakan Barzani’ye davet
| Dün 03:04 | (6)
Gezo | 12.12.2017 18:56:09
Bakalım bekleyelim görelim. Birinci raundu şiiler farslar araplar kazandı.korkak ihanetçi takımı temizlendi artık özgür insanlar hazırlık yapıyor...
Almanya’dan peşmerge kararı
| 21 saat önce | (1)
Soro | 12.12.2017 18:22:04
Dogup büyüdügümüz topraklarda bile özgür olamamak ne kadar aci....
Kürtler Hac ve Umre’ye gidemiyor
| 19 saat önce | (1)

Rûdaw'da başka neler var?

Hükümet ve parlamento toplantıda 5 saat önce |

Hükümet ve parlamento toplantıda

Başbakan Barzani başkanlığındaki heyet bu sabah Tümünü gör
Abadi’ye Paris’te ‘peşmerge’ sorusu 7 saat önce |

Abadi’ye Paris’te ‘peşmerge’ sorusu

Paris’te basın toplantısı düzenleyen Abadi, Tümünü gör
ABD’den Kürtlere destek sözü 7 saat önce |

ABD’den Kürtlere destek sözü

ABD’li Bakan, şimdilerde Erbil ile Bağdat Tümünü gör
0,672 seconds