Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Referandum sarsıyor

Selahattin Çelik Tarafından 21.9.2017
Selahattin Çelik
Selahattin Çelik

Özgürlük mücadelelerinde ulusal ve sınıfsal öğeler, hem kavgalılar hem birbirini tamamlarlar. 1945-1970 dönemi, toplumsal önderlikler çağı oldu. Ama görünürde. 1989'la sosyalist rejimler birkaç ay içinde milliyetçi iktidarlara dönüşmediler mi? Demek ki halkların ulusal duyguları o kadar güçlü.

 

Kürt ulusal hareketi, bu iki öğeli fenomenle doğdu. Ulusal yanın ağırlığını küçümseyenler oldu, ki bugün bile o yanılgıyı yaşayanlar var. Güney Kürdistan referandum deneyi, onlar için şok olmalıdır.

 

Kürt toplum için olay ulusaldır, Ortadoğu ve dünya için de. Tabi ki arzu edilen; toplumsal bilinç, sorumluluk ve önlemlerle donanmış ulusal önderliktir. Dikkat çektiğim sonuç, referandumu reddeden Kürt partileri için uyarıcı olmalıdır. Yanlışlarını görmeliler. Yoksa toplumun ve tarihin mahkumiyetinden kurtulamazlar.

 

Diğer bir sonuç: Kürtler hangi elbiseyi giyseler de Kürt kokusu geldiği sürece, Ankara, Tahran, Bağdat ve Şam düşmanlık yapacaklardır.

 

Malumlar

 

İran'ın tutuma açık. Bağdat'ın yaptıklarının tümü, Tahran bağlantılı.

 

Türk iktidar çevreleri tehditvari ve horlayıcı bir dil kullanıyor, her kalleşlik beklenir. Kemalistler ise çıldırmış saldırıyorlar. Mustafa Kemal'in heykelleri, ürünleri yerlerde sürükleniyor, bu marjinallerin umurunda değil. Ama konu Kürtler olunca gözlerinden kan fışkırıyor.

 

Ulusalcı faşistlerle arasına mesafa koymayan, DAIŞ'le ilişkide görevli konsolos eskisi paçavrayı sözcüsü yapan CHP, Kürtlerden destek mi alır, iktidar olur mu hiç?

 

Arap ve Fars ülküdaşlarıyla birlikte, referandumu İsrail'le ilişkilendiriyorlar. Ne alakası var? Üzücü yanı, ırkçı koroya eklenti Kürtler de var. Zırlamaları Kürtleri yürüyüşlerinden alıkoyamaz, yine de şu soruyu sormak gerekmiyor mu?

 

Kürdistan'ı işgal eden, Kürtleri tüm haklarından yoksun bırakan, halen soykırım uygulayan, Türkiye ve İran mıdır, yoksa İsrail mi?

 

Sorun Müslümanlık-Yahudilik olsa, din ayrımcılığını red ediyoruz. Filistinliler? Burada konu onlar değil ama Kürtlerdir. Kürtlerin sorunu İsrail'le değil, Ankara, Tahran, Bağdat ve Şam'ladır.

 

Uluslararası camianın tutumu

 

Barzani'nin sözlerinden onun ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya temsilcileriyle yaptığı toplantının sonucunu biliyoruz. Kürtlerle dostluğun büyük önemini bilmeleri gerekir ama Kürtlerin acısındaki paylarını da. Irak, Rusya'dan çok ABD'nin tasası. O da çok iyi biliyor ki, Bağdat Tahran'ın piyonu ve bu Irak'tan demokrasi çıkmaz.

 

DAIŞ mi? O artık geçerli bahane değil. Şii ve Sünni Arapların sorunu var. Kürtler bu sorunun dışındalar, dışında olmaları gerekir.

 

Bağdat'la ilişki? Sorun, o değil. Hewlêr ve Bağdat görüşme yolu kapalı değil. Ama geleceğin dili farklı, istem ve iddia farklı. Konu Irak'ın toprak bütünlüğü içinde Kürt hakları değil, ama kendi kaderini tayin etmektir.

 

Anayasa? Türkiye'de anayasa var, Kürtler yok. İran'da anayasa var, Kürdün adı yok. Olay fazla sözü gerektirmiyor. Irak anayasası sayıca üstün Şii Araplara bağlı. Kürtlerin bağımsızlık oylaması oradan çıkacak karara bağlanamaz. Kürtlerin önüne Bağdat anayasasını koyanlar ya çok saflar ya da çok kötü niyetli. Kuzey, Güney, Doğu ya da Batı’da, her Kürdün görevi egemen anayasaları tanımamaktır.

 

Fransa için birkaç söz. ABD'nin Kürtlere ihanetini hatırlatıyorlar. Olabilir. Peki onların Kürtlerin acısındaki payı? Fransa'nın İngiltere ile birlikte yarattığı hiçbir zaman olmamış Irak'ın, Kürtlerin başına neler getirdiği hep hatırlatılmalıdır.

 

Hepsi bir yana, neden Ankara ile? İslami radikalizm ve cinayetlerde Türkiye'nin sorumluluğu bilinmiyor mu? Ne çabuk aklandı? Sanki Kuzey'de soykırım yapan o değilmiş gibi, Güney’in haklarının garantörlüğüne soyunuyor ama Irak'ın toprak bütünlüğü içinde. Zehirli yılan gibi.

 

Güney'in yükü hafif değil. Baskı ağırdır. Ama yürüyüşü soylu. Uluslararası güvencenin garantisi, halkın gücüdür, birliktir. Bölgedeki ağırlıkları ne olursa olsun, Ankara ve Tahran asla Kürt haklarının garantörü olamazlar. DAIŞ, Heşdi Şabi, Türk, İran ya da Arap askeri, Kürt halkının iradesi dışında Kürt toprağına ayak basan her yabancı askerin hedefi birdir; Kürt özgürlüğüne düşmanlık.

 

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

Yorumlar

 
Kurd | 21.9.2017
Tespitleriniz her yönüyle doğru. Teşekkürler
Aziz | 21.9.2017
Daha öncede yazmıştım.Bina dikmek öncelik olmamalıydı.Israil ile ortaklık yapilmalıydı.Israil ile tank üretimi , uçak üretimi yapılmalıydı.Ortaya çıkan komşu ülke tehditleri boşa çıkarılacaktı.Silahını kendin üretemiyorsan güçsüzsün.Ruslar'ın kaypaklığı her zaman olmuştur. Ruslar paraya bakar.Kìm paraýı Basarsa onun borusunu öter. Dün Kürdü katleden Saddam'a bügünde Iran ve Türkiye'ye destek.
SALİH SEYİDOĞLU | 21.9.2017
TÜRK MEDYASINI YARIM GÖZLE TAKİP EDEN BİR KÜRD ETRAFIMIZI ÇEVRELEYEN ÜLKELERİN[TÜRKİYE İRAN IRAK VE SURİYE]HAKİM İKTİDAR VE MUHALEFETİYLE BERABER KÜRD VE KÜRDİSTANA HANGİ GÖZLE BAKTIĞINI NET OLARAK GÖRÜR TABİİ Kİ GÖRMEK İSTEĞİ VARSA. HÜLLASA KÜRDÜN SADECE REFERANDUM İSTEĞİ BİLE BU YUKARIDA ZİKRETTİĞİM DEVLETLER NEZDİNDE KÜRDÜN KİYAMETİNE SEBEP TEŞKİL EDİYOR,DÜŞÜN Kİ 21.YÜZYILDASIN VE ORTADOĞUDA 50 MİLYON NÜFUSA SAHİPSİN VE BİR SİYASİ KİMLİĞE SAHİP DEĞİLSİN. ÜSTÜNE ÜSTELİK ÇEKİLEN ACILARIN HADİ HESABI YOK,SOYKIRIMDAN SOYKIRIMA HANGİSİNİ SAYALIM ACABA,HALEPÇE Mİ,ENFAL MI,DERSİM Mİ,12 EYLÜL KANLI DARBESİ VE AMED CEZAEVİ Mİ,17 BİN FAİLLİ MEÇHUL CİNAYET Mİ,ROBOSKİ Mİ YOKSA CİZRE SUR ŞIRNAK NUSAYBİN Mİ. KÜRD HALKI LAİK OLDUĞU İNSANI VE KENDİ DEĞERLERİ İLE İNSAN HAKLARINA SAYGILI DEMOKRASININ VAR OLDUĞU BİR ÜLKENİN HAYALİNİ KURUYOR HER MEDENİ HALKIN UMUT ETTİĞİ GİBİ. SON SÖZ OLARAK TÜM ORTADOĞU HALKLARI İLE BERABER KÜRD HALKI DA ACI ÇEKMEDEN SAVAŞA KARŞI BARIŞ İÇİNDE VE DOST OLARAK YAŞAMASI DİLEĞİYLE....
Kurd | 21.9.2017
Kürdistan kurulursa ilk isim pasaportumu degistirmek. Kürdistan artik yazilsin kürt daglarina taslarina. Biji
3254 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

misa | 12.12.2017 06:19:05
rudaw ın bugünkü türkiye basın özetinde var zaten, rus'ların asker çekmesi ve afrine hazırlık gibi , ayrıca Abd rusyanın suriyeden çekilmesine...
Putin: Sıkı bir işbirliği içerisindeyiz
| 21 saat önce | (1)
serhat | 12.12.2017 05:57:33
Onbinlerce insan yerinden yurdundan edildi, katledildi , işyerleri, evleri yakıldı , yıkıldı hiç kimse söz ediyormu ? bunlar kürt değilmiydi, bunlar...
Yıldırım: Sorunlar Irak anayasası çerçevesinde çözülmeli
| 20 saat önce | (1)
R-ENAS | 12.12.2017 02:21:15
RUSYA SURİYE DEN ÇEKİLİRKEN TÜRKİYE'NİN DE FIRAT KALKANI ALANINDAN ÇIKMASI RUSYA ÜZERİNDEN BASKILANMALIDIR.
RÛDAW KERKÜK’TE - Halk olanlara ne diyor?
| 18 saat önce | (1)
Gerçek ümmete doğru | 11.12.2017 08:31:28
Türk kürt ümmet tanımını yeniden yapmalı ve eşit haklarda (dil kültür ırki ayrım olmadan uygulanmalıdır.dört parça kürdistanda türkiye ile birlikte...
Hüseyin KAYA | 11.12.2017 17:36:54
Ben biz kürtler şahsen israil ve trump ABD nin kararına asla karşı çıkmıyoruz ve yanlış bir karar dahi demiyoruz. Çünkü biz sadece kendimizi...
İstanbul'daki göstericiler: Filistin devletine 'evet' Kürdistan'a 'hayır'
| 9.12.2017 | (7)

Rûdaw'da başka neler var?

Tuzhurmatu köyleri bombalanıyor! 3 saat önce |

Tuzhurmatu köyleri bombalanıyor!

Alınan son bilgiye göre Irak askeri hel Tümünü gör
Başbakan Barzani: Değişim buradan başlıyor 3 saat önce |

Başbakan Barzani: Değişim buradan başlıyor

Kamuya personel yetiştiren enstitü, Kürdistan Tümünü gör
0,391 seconds