Oturum aç

Misafir hesabıyla yazı veya görsel ekleyin

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Misafir olarak yorum yap

E-mail adresin herkes tarafından görülmeyecektir
Hesap oluşturmanın faydaları/Yorumlarınızı kişiselleştirmek için üye olun

Giriş

Bu isimde bir üye bulunamadı Kaydol   Şifremi unuttum
Veya kullanarak bağlan
 

E-mail

 

كوردى | Kurdî | English | Türkçe | عربي
Rudaw

Görüş

Ey Obama, bırakın Kürtler heykelinizi diksin!

KANI XULAM Tarafından 22.6.2015
Kani Xulam
Kani Xulam

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da eski ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın heykeli var.

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştine’de ise Bill Clinton’ın.

Kürdistan’ın başkenti Hewlêr’de (Erbil) de sizin heykeliniz olmalı.

Sebebini açıklamadan önce, geçtiğimiz ay Beyaz Saray’da Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yi onurlandırdığınız için size teşekkür etmeme müsaade edin.

Kürt temsilciliği, sizinle Kürt delegasyonu arasında verimli ve içten bir fikir alışverişi yaşandığını, ayrıca sizin “Kürt tarihini” araştırdığınızı ve Kürtler’in yaşadığı zorlukları “bildiğinizi” belirtti.

İşte bu son haber, yani Kürt tarihini araştırıyor olmanız, yüzüme bir gülümseme getirdi. Demek siz de üyeleri arasında Hollandalı ünlü araştırmacı Martin Van Bruinessen’in bulunduğu Kürt Araştırmaları Ağı’nın artık bir onur “üyesi” olmuşsunuz!

Aramıza hoşgeldiniz efendim!

Beyaz Saray’a siyah saçınızla adım atmanıza rağmen, her geçen gün saçlarınızın nasıl ağardığını izleyen biri olarak, Kürt araştırmaları alanına girişinizi olabildiğince kolay ve size yük olmayacak şekilde gerçekleştirmek istiyoruz!

Mesela, konu hakkında hiçbir fikri olmayan bir personelinizin Kürtler’le ilgili kitaplarınızın en üstüne koyduğu,  Uluslararası Kriz Grubu’nun “Iraklı Kürtleri Silahlandırmak: IŞİD’le Savaş, Çatışmaya Davet” başlıklı yeni raporunu direkt gözardı edin.

O grubu yöneten şahıslar ya da o raporu hazırlayan sözde “araştırmacılar”, bölgedeki utanç verici statükonun devamından yanalar.

İyi başkaldırı ve kötü diktatör kavramlarını duymamışlar bile; halbuki hızla çürüyen Ortadoğu, bu ikisiyle kaynıyor.

Yeter ki destekçileri bu elemanlara arada bir kemik atsın; bugünkü gidişatı devam ettirmek için yapmayacakları ya da söylemeyecekleri birşey yoktur!

Bu “Kriz Grubu”, Amerikalı sömürgecilerin hayati önemdeki bağımsızlık mücadelesi zamanında yaşamış olsaydı, onurlu General George Washington’a “hain” diye iftira atar; diplomasi dâhisi Benjamin Franklin’i ise “Fransa ajanı” diye karalardı!

Washington ve Franklin’in özgürlük mücadelesinden büyük yarar görmüş biri olarak sizin en son ihtiyaç duyduğunuz şey, zalimlerin botlarını yalama uğruna “ilke” denen değeri memnuniyetle terkeden bu insanları dinlemektir.

Edmun Burke ne kadar güzel söylemiş: “Kötülüğün kazanması için gerekli olan tek şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır.”

Lütfen, Sayın Başkan, bu hastalığın -çabucak yayılan bir kanser misali özgürlüğü acımasızca tüketen bu duyarsızlığın-  size de bulaşmasına izin vermeyin.

Başkanlığa ilk adaylığınızı koyduğunuzsa, Edmund Burke’ün bu asil sözlerini hatırlatırcasına, şöyle dediniz: “Siyasette ahlakın yeniden can bulmasına ilham vermek istiyorum.”

Bu sözlerinizi hayata geçirmenin tam zamanı şimdi!

Ahlakı siyasetle bağdaştırmak ne kadar zor olsa da, biz Kürtler ahlakın anası olan özgürlük yolunda muhteşem bir zafere imza atmanız için size eşsiz bir fırsat sunuyoruz.

Sadece cesaretinizi toplayıp Thomas Jefferson’ın kitabından bir sayfa açın ve “zamanın havası”na kapılmaksızın, aynen Jefferson gibi bir devrimci olun.

Jefferson’ın köleleri vardı ama kelimeleriyle sadece Amerikan Devrimi’ni tetiklemekle kalmadı; 13 yıl sonra bu sefer Paris’i sarsan ikinci bir devrime de öncülük etti.

Jefferson, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ne şu heyecan verici sözlerle başladı:

“İnsanı ilgilendiren olayların akışı içinde, bir halk kendini bir başka halka bağlayan siyasal bağları koparma gereğini duyduğu zaman… İnsanlığın fikirlerine duyulan saygı, o halkı bu ayrılmaya zorlayan nedenleri açıklamakla yükümlü kılar.”

Kürtler için bu evreyi çoktan aştık, sayın başkan!

Kürt tarihi hususunda yaptığınız araştırmalar, İngilizler’in Araplar’ı Türk zulmünden nasıl kurtardığını ama Kürtler’i Saddam Hüseyin gibi geleceğin Arap despotlarının merhametine pervasızca nasıl terkettiğini size muhakkak öğretmiştir.

Fransızlar’ın kontrolündeki Suriye de bundan daha iyi değildi ki.

Hem Türkiye’deki hem İran’daki yerli despotlarımız ise, bazılarımızı İngiliz ve Fransız sömürge yönetimlerinin hâkim olduğu eski, güzel günleri özler duruma getirdi.

Başkan Wilson ve Başkan Clinton, Çeklerin ve Arnavutlar’ın güçlü komşularından kurtulup, özgür olmalarına yardım etmişti.

Bu halklar, Wilson’a ve Clinton’a minnettar kaldı ve onları onurlandırdı.

Kürtler de özgürlük konusunda aynı şansı hakketmiyor mu?

Birçok insan, ardınızda bırakacağınız mirasa önem verdiğinizi söylüyor.

Bu mirası güzelleştirmek için elinizde altın bir fırsat var – Başkan Kennedy’nin Amerikan tarihindeki kritik anları yazdığı gibi, 8 ABD senatörünün cesaret ve erdem dolu kararlarını içeren “Cesaret Profilleri” kitabına yakışacak o kararı cesaretle alabilirsiniz.

Kürdistan’da, başkent Hewler’in tam ortasına görkemli, gözalıcı bir Barack H. Obama heykeli dikmemize yardım edin.

Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan ve en eski sürekli yerleşim bölgelerinden biri olan bir şehre, böyle bir heykel ne kadar yakışırdı.

Büyük İskender’in Fars Kralı Darius’u yenerek tarihin seyrini değiştirdiği bu yer, Kürtlere karşı yürütülen utanç verici haksızlığı yıkıp, muhteşem bir özgürlük kalesini yeniden inşa edeceğiniz yer de olabilir!

Heykeliniz, o köklü topraklara sonsuza dek tanıklık edecek; tunçtan yapılmış o cesur özgürlük sembolünüzü, kuşaklar boyunca milyonlarca insanın görebilmesini sağlayacaktır.

Böyle bir gelişmenin, geride bırakacağınız mirası nasıl yücelteceğini düşünün – sadece bir Amerikan Başkanı olarak değil – gerçek bir dünya lideri olarak!

(Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Rûdaw Medya Grubu'nun kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.)

 

Türkçeye çeviren: Uzay Bulut

Yorumlar

 
KURDO | 22.6.2015
biji serok obama
Adar | 22.6.2015
İşte siyaset bilen Kürt yazarları. Hamdolsun. 'Biji biji' ve 'kahrolsun' ile devlet olamayacağımızı anlamak umuduyla. Teşekkürler.
Erkan haliloglu | 23.6.2015
Muhte?em bir yaz? ve bunu serok barzani okumal? ve aynen hewlerde yap?lmal? ....
leheng | 23.6.2015
Bu yalvar yakar sözler onur kırıcı, işin doğrusu yalvarmakla değil , istediği hedefe onları zorlamakla olur.
Etiketler : Obama, Kürtler
6984 İzlenme

Rûdaw'la Çalışmak İster misiniz?

Yaşadıklarınızı Rûdaw aracılığıyla dunya ile paylaşmak ister misiniz?

Söz Sende!

ilker | 22.1.2019 08:43:55
Türkiye den gelen okun yönü yanlış gösteriyor,İsrail e doğru olması lazım
İsrail’den İran’a: Kaybolmuşa benziyorsun
| 21.1.2019 | (1)
Yasin | 22.1.2019 07:50:43
Işid 'den alıyosunuz Türkiyede gelip sizin elinizden alacak . Hikayeden almalar bunlar
DSG, Deyr ez Zor'da bir beldeyi daha IŞİD’den aldı
| 22.1.2019 | (1)
misafir | 22.1.2019 04:48:59
Erdoğan aynen şunları söyledi; "...Bir başka ifadeyle Türkiye'ye karşı bir güvenli bölgeden değil teröristlere karşı bir güvenli bölgeden söz...
Cemil | 22.1.2019 07:48:52
Sahipleri dediği orda yaşayan arapları kastediyor .
Erdoğan: Münbiç'i alıp sahiplerine teslim edeceğiz
| 21.1.2019 | (5)
gülizar | 21.1.2019 20:21:29
akar bey senin kafana silah dayatan ırkdaşlarınla bir az uğraş kürtler sizin en iyi sadık askeriniz oldu kürtlere neden hayat hakkı tanımıyorsunuz ?...
Wrangler | 22.1.2019 07:47:15
Türkiye artık buralardan çıkmaz kimse boş hayaller görmesin .Afrinde ,Cerablus ve El Bab'da yeni kimlik ve plakalar veriliyor.Münbiçtede olacak olan...
Akar’dan Menbic açıklaması
| 20.1.2019 | (7)

Rûdaw'da başka neler var?

Erdoğan’dan kritik Suriye ve 'güvenli bölge' açıklaması! 15 saat önce |

Erdoğan’dan kritik Suriye ve 'güvenli bölge' açıklaması!

“ABD'nin Suriye'den çekilmesi olumlu bir adım Tümünü gör
Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile... 9.1.2019 | (10)

Fırat’ın doğusu için sürpriz plan: 6 bin peşmerge ile...

PKK’yi sürece katmadan Türkiye’nin tepkilerini Tümünü gör
Kürt partiler ittifak kurdu 7.1.2019 | (12)

Kürt partiler ittifak kurdu

Deklarasyonunun tam metni yayımlandı Tümünü gör
0,234 seconds